Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308798 Wyświetlenia
  • WITAM!

    Chciałbym uzyskać opinie n.t. jazdy na letnich oponach 195/50 R15 - chodzi mi głównie o komfort, osiągi i zużycie paliwa.
    Czy zauważalny był spadek komfortu po przesiadce ze standardu (165/70 R14) i czy faktycznie odczuwalne było pogorszenie osiągów + wzrost zużycia paliwa (jak duży) ?
    Jeżeli tak to proszę o chodź by subiektywne wrażenia odebrane w trakcie jazdy po wymianie ogumienia na 195/50 R15.

    Pytam bo zakupiłem niedawno 15" alufelgi i stoję teraz przed dylematem doboru do nich opon letnich. Od razu nasunęły się 2 głównie polecane rozmiary:
    -195/50 R15 (tanie (+), duży wybór(+)) i
    -185/55 R15 (droższe (-), węższe(na + jak dla mnie), minimalnie więcej gumy(+)).

    Kolejny rozmiar, który wchodziłby w grę to 175/60 R15. Jednak nie spotkałem się by ktoś na forum proponował takie rozwiązanie. W sumie dla słabowitego 1,4 60KM - byłby by najłatwiejsze do uciągnięcia, + mają ok. 7mm gumy więcej - na polskie drogi. Cenowo są ok. 40zł droższe /szt. i ich wybór jest już dużo bardziej ograniczony.
    Czy, któryś z forumowiczów jeździ może na takim ogumieniu w F1 ?

  • Ja latem jeżdżę na 205/45/16, a mam silnik 1,2 64km. Różnicy w spalaniu i przyspieszeniu nie widzę. Ale za to przyczepność i hamowanie jest sporo lepsze niż przy zwykłych 185/60/14.

  • [quote="stahu79"]Ja latem jeżdżę na 205/45/16, a mam silnik 1,2 64km. Różnicy w spalaniu i przyspieszeniu nie widzę. Ale za to przyczepność i hamowanie jest sporo lepsze niż przy zwykłych 185/60/14.[/quote]

    Różnica jest i to nawet spora.Ten silniczek na 14" jest bardzo ekonomiczny, natomiast na 16" przyspieszenie i zużycie jest kiepskie.
    Jedyny plus to fakt że łuki drogi można pokonywać spokojnie 100km/h a auto 3ma się drogi jakby jechało po torach 🙂 <!-- s:) --> .
    Mówię z doświadczenia.

  • ja mam szeroką stal 7,5 i 8,5 na nie mam założone opony 195/45/15 i 195/50/15 i róznicy nie ma w spalaniu przy silniku 1,4mpi 60KM a nawet chyba mnie pali 😉 <!-- s;) -->
    oczywiście efekt super i jazda 🙂

  • [quote="blackbombay"]WITAM!

    Chciałbym uzyskać opinie n.t. jazdy na letnich oponach 195/50 R15 - chodzi mi głównie o komfort, osiągi i zużycie paliwa.
    Czy zauważalny był spadek komfortu po przesiadce ze standardu (165/70 R14) i czy faktycznie odczuwalne było pogorszenie osiągów + wzrost zużycia paliwa (jak duży) ?
    Jeżeli tak to proszę o chodź by subiektywne wrażenia odebrane w trakcie jazdy po wymianie ogumienia na 195/50 R15.

    Pytam bo zakupiłem niedawno 15" alufelgi i stoję teraz przed dylematem doboru do nich opon letnich. Od razu nasunęły się 2 głównie polecane rozmiary:
    -195/50 R15 (tanie (+), duży wybór(+)) i
    -185/55 R15 (droższe (-), węższe(na + jak dla mnie), minimalnie więcej gumy(+)).

    Kolejny rozmiar, który wchodziłby w grę to 175/60 R15. Jednak nie spotkałem się by ktoś na forum proponował takie rozwiązanie. W sumie dla słabowitego 1,4 60KM - byłby by najłatwiejsze do uciągnięcia, + mają ok. 7mm gumy więcej - na polskie drogi. Cenowo są ok. 40zł droższe /szt. i ich wybór jest już dużo bardziej ograniczony.
    Czy, któryś z forumowiczów jeździ może na takim ogumieniu w F1 ?[/quote]

    Zobacz sobie moj profil na forum i jak cos to pisz bo ja mam taki sam silnik i takie opony jakie chcesz sobie założyć takzę na wszystkie pytania Ci odpowiem 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="Grzegorz Pyda"]ja mam szeroką stal 7,5 i 8,5 na nie mam założone opony 195/45/15 i 195/50/15 i róznicy nie ma w spalaniu przy silniku 1,4mpi 60KM a nawet chyba mnie pali 😉 <!-- s;) -->
    oczywiście efekt super i jazda 🙂 [/quote]

    Wszystko się zgadza ale podałem jak to wygląda dla 1,2 HTP.Miałem 16" w Polo 1,2 8v i rozpędzanie było męką, a średnie spalanie wychodziło ok 7 l/100 masakra.Teraz przy 15" w 1,4 16v spalanie średnie to niecałe 6,5 l/100 no i żwawszy o wiele jest nie ma co ukrywać.Wystarczy troszkę załadować 1,2 HTP (2 osoby + bagaż) i autko się po prostu męczy.

  • Witam!
    Dziękuję za dotychczasowe opinie.
    Proszę również o wypowiedź w kwestii osiągów i komfortu jazdy innych osób, które bezpośrednio dokonały przesiadki z opon 165/70 R14 na 195/50 R15 i którym nasunęły się inne wnioski po tej przesiadce.

    Proszę również o wypowiedź osób, które wybrały inny rozmiar opon dla 15" felg.

    Pozdrawiam!

  • dla mnie nie ma bardzo różnicy pomiędzy tymi oponami ale wiadomo 195/50/15 lepiej trzymają się drogi i lepszy wygląd samochodu 😉 szybciej można wchodzić w zakręt bo szersza guma 😉 <!-- s;) -->

    ja maiłem 175/65/14 a później zakupiłem szeroka stal i opony 195/50 i 195/45 R15 i wolę jeździć na R15 bo są o wiele lepsze co do jazdy 😉

    jak to sie mówi... ALBO GRUBO ALBO WCALE hehe

  • [quote="Grzegorz Pyda"]dla mnie nie ma bardzo różnicy pomiędzy tymi oponami ale wiadomo 195/50/15 lepiej trzymają się drogi i lepszy wygląd samochodu 😉 szybciej można wchodzić w zakręt bo szersza guma 😉 <!-- s;) -->

    ja maiłem 175/65/14 a później zakupiłem szeroka stal i opony 195/50 i 195/45 R15 i wolę jeździć na R15 bo są o wiele lepsze co do jazdy 😉

    jak to sie mówi... ALBO GRUBO ALBO WCALE hehe[/quote]

    Opis opony to szerokość w mm/wysokość procentowa wartość szerokości/cale.Jeśli chodzi o bieżnik 185 i 195 to 10mm różnicy.Na 4 oponach to już 40 mm różnicy więc dla silnika 1,2 HTP to już spore obciążenie.To tak jakby dołożyć oponę szerokością zbliżoną do opony skutera.To jest różnica.
    No tu się trochę mylisz.Co do oznaczeń rozmiaru opony to bo średnica ma również znaczenie przy spalaniu i żwawości auta choć to tylko cal.Optymalny rozmiar to 175/65/14.Wtedy przy wspomnianym silniku będzie ekonomicznie.

  • Witam, na wiosnę zakładam gwint i felgi 17x8".
    Gość, od którego kupuję nowe felgi, ma też nowe opony do sprzedania.

    jaka opona będzie najlepsza do felg 17x8? Tak, żeby nie bylo balona i zeby nie tarlo o nadkola?

    czy opona 205/45 wejdzie z felga 17x8 do fabii? Czy szuka 195/40?
    czy warto kupić nowe opony hankook z 2010r 205/45 za 235zl/sztuka?
    pozdrawiam

  • Opon z 2010 roku nie kupuj. Na 8" 205 to za mało. Skoda podaje że na 6,5" opony są 205, a na 7" 215. Na 8" powinno być 235, a to nie wchodzi do fabci.

  • moze być 205 na 8 tylko upewnij się czy ci wejdzie to 8.
    ja mam 205 na 7

  • [quote="Stasiek"]
    czy warto kupić nowe opony hankook z 2010r 205/45 za 235zl/sztuka?
    pozdrawiam[/quote]

    Opona z 2010 r nie może być nowa nawet jeśli nigdy nie była używana.Nie wiesz w jakich warunkach była przechowywana przez ten czas, poza tym guma z biegiem czasu kruszeje.Wydaje mi się że za te pieniądze możesz spokojnie rozglądać się za innymi.Jeśli chodzi o nowe opony to najlepiej kupić takie których data nie przekracza 6 m-cy od daty produkcji.Wtedy wiesz źe jest nowa.

  • Ja właśnie zamówiłem nówki 205/45 16" Fulda i za te które masz na oku z 2010 r. bym nie dał 235 zł 😉 <!-- s;) -->

  • Panowie, jeszcze takie pytanie, czy z przodu nie będzie wystawać felga z nadkola przy 17x8 et32 205/40/17

    pozdrawiam

  • [quote="dr O."]Ja właśnie zamówiłem nówki 205/45 16" Fulda i za te które masz na oku z 2010 r. bym nie dał 235 zł 😉 <!-- s;) -->[/quote]

    Brat kupił zimówki do Audi. 205/55 bodajże, właśnie fuldy. Nówki, zapłacił 330zł za sztukę.

  • Witam
    Czy Felgi od F2 podejdą do F1??
    Chcę kupić do swojej Fabii Felgi Antares 15' 6J 5x100 ET43
    Próbowałem znaleźć w szukajce ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
    Pozdro 🙂 <!-- s:) -->

  • rozstaw 5x100 pasi, ET też powinno 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="dr O."]rozstaw 5x100 pasi, ET też powinno 😉 <!-- s;) -->[/quote]
    Dzięki 🙂 Wiesz może, jak wygląda sprawa ze śrubami?? Wiem, że w F2 do oryginalnych alufelg Skody podchodzą takie same śruby jak do stalówek. W F1 będzie tak samo? czy muszę się zaopatrzyć w nowe śrubki??

  • Raczej to samo do stali i alufelg jeśli są ori