Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142153 Wyświetlenia
  • Jesli jeszcze nie zatarłeś pompy jeżdząc bez oleju, to masz szanse sam to zrobić. Wyjmij pompę, znajdź nieszczelność, załataj, zamontuj i się okaże.

  • auto zostawilem u mechanika wyciek caly plyn a wyciek jest miedzy pąpą a przekladnia zaproponowal mi regeneracje za 200zl zgodziłem sie ciekawe ile wezmie za wymontowanie przekladni i zalozenie???

  • Witam wszystkich,

    Mam problem, mianowicie w mojej fabii konieczna jest wymiana maglownicy. Chcę kupić drugą używaną i zastanawiam się czy są jakieś różnice jeżeli chodzi o auta ze wspomaganiem (moja fabia) i bez.?

  • [b]Druid[/b], jest to jedna z operacji wyszczególniona w procedurach seriwsowych - wymiana na przekładnię NIE wspomaganą. należy później zmienić kodowanie - tzn pozbyć się wspomagania w komputerze.
    na przekładni jest inne przełożenie. na pewno komfort bedzie mniejszy, ale pare zł w kieszeni zostanie jak odsprzedasz wszystkie części - czujnik i pompa wspomagania.... no i uszkodzoną przekładnię 😉 <!-- s;) -->
    na nową NiE wspomaganą powinno wystarczyć 🙂

  • [b]kapi[/b] dzięki za odp. ale wolałbym zostać przy wspomaganiu. Znalazłem dość blisko siebie taki oto magiel http://allegro.pl/skoda-fabia-i-1-9-sdi-01r-maglownica-przekladnia-i2471729129.html<!-- m --> (myślicie że będzie dobry) Możecie jeszcze powiedzieć mi czy jest jakaś możliwość sprawdzenia maglownicy przed montażem czy np jest szczelna, na zdj. nie widać żeby była myta ani chyba nie jest zalana płynem wspomagania......

  • [b]Druid[/b], przy wymianie ważne jest, by przekładnia pasowała po d czujnik który masz w aucie :!: <!-- s:!: --> one zamienne nie są.

    wystęują TRW albo SMI KOYO.

    moja sugestia - sam części nie kupuj bo mozesz wtopić. zostaw to mechanikowi co bedzie robić całą wymiane.
    jeden z tematów : [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=1790&highlight=czujnik+skr%EAtu]czujnik skrętu[/url]

    powodzenia.

  • ja swoja oddalem do regeneracji koszt 200zl ale u mie bylo uszczelnienie bo miala wyciek

  • [b]kapi[/b] mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie bo widzę że masz pojęcie na ten temat. Wiem że mam przekładnię trw i jak kupię drugą trw to wszystko będzie ok? Czy w takim przypadku mogą być jeszcze jakieś różnice w rodzaju wtyczki czujnika skrętu czy coś podobnego?

  • [quote="Druid"]Wiem że mam przekładnię trw i jak kupię drugą trw to wszystko będzie ok??[/quote]
    niezawsze. TRW są 2 typy. i u mnie nie działały zamiennie. na końcu nr-u przekładni miałem literę E

    [quote="Druid"]
    Czy w takim przypadku mogą być jeszcze jakieś różnice w rodzaju wtyczki czujnika skrętu czy coś podobnego?[/quote]
    są 2 typy czujnika - z kablem i bez kabla.

    ja trafiłem przekładnię z seata.
    szukaj z Polo, Ibizy, Cordoby, Fabii ...... tam występowały.

  • Witam, jestem tu nowy i podepne się pod temat. przeczytałem wszystkie odpowiedzi odnośnie braku wspomagania. Piszecie o kodach błędów podawanych przez Vag'a. Otóż w mojej fabii też siadło wspomaganie. W lipcu pierwszy raz w trakcie jazdy wyłączyło mi się wspomaganie i zaświeciła się kontrolka. Jako że byłem w trasie kontynuowałem jazdę i po przejechaniu ok. 8 km wspomaganie się załączyło ponownie - kontrolka zgasła, działało aż do soboty. W sobotę znowu wyłaczyło się wspomaganie, kontrolka się włączyła. W poniedziałek rano musiałem jakoś dojechać do pracy więc uruchomiłem auto i zdziwiłem się - wspomaganie zaś działało. Jednak po przejechaniu ok 2 km znowu się wyłączyło i tak do dziś.
    Fabia 2005r 1.9 SDI, przebieg 243000
    Pompa KOYO, płyn w zbiorniczku jest,
    Byłem w 3 warsztatach i tak:
    W pierwszym podepnięto fabię pod Vaga - nie udało się połączyc ze wspomaganiem, reszta ok. Z innymi urzadzeniami program się łączy bez problemu.
    Pojechałem do innego- to samo. Z vagiem brak komunikacji. Podłączono Magneti Marelli - to samo - brak komunikacji.
    Dzisiaj byłem u innego mechanika - podłaczył komputer na ogólne skanowanie - znalazł kilka drobnych błędów, które wykasowano. 4 razy (przy różnych urządzeniach) pojawił się "błąd modułu wspomagania elektryczno-hydraulicznego"
    "brak komunikacji"
    "stała"
    Zaznaczę, że pompa wogóle nie pracuje - kierowanie autem jak w starcioku - żadnego minimalnego wspomagania, zachowuje jak przy wyłaczonym silniku.
    Wyczytałem też, że jak się odepnie czujnik skrętu to jest minimalne wpomaganie przy wolnym kręceniu kierownicą - u mnie to nie działa.
    Miernik pokazuje na uku 12.5V przy wyłączonym, po odpaleniu samochodu ładuje do ok 14-14,5V, przy rozruchu spada do 10V. Aku juz ma ok. 5-6 lat.
    Proszę o poradę.
    Pozdrawiam.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 23-08-2012, 22:11[/i] ][/size]
    Dzisiaj podpiąłem inny akumulator żeby wykluczyc usterke swojego - bez zmian, wspomagania brak.
    sprawdziłem wiązkę przewodów, wyglądaja na dobre, była podwieszona, sucha bez znaków uszkodzeń. Jedynie przy wentylatorze była zgnita wiązka trzech kabli - zieolono brązowy, niebiesko brązowy i cały brązowy - naprawiłem. Urwane były tez dwa cienkie kabelki dochodzace jakby do chłodnicy, kolor niebieski i brazowy - naprawiłem. Wspomagania nadal brak, konrolka świeci cały czas.

  • Sprawdz wszytskie podłączenia, może się coś wypięło i stąd ten brak komuniacji Vagiem.

  • witam ponownie. Wszyskie połączenia sprawdziełm. Cały czas jeżdżę bez wspomagania. Wczoraj zamówiłem pompę. Wymienie i zobaczymy.
    Dzisiaj rano odpaliłem samochód i szok. Wspomaganie działa. Przejechałem kilka kilometrów (oczywiście ostrożnie na zakrętach) i dopiero jak zawracałem na "trzy" to się wyłączyło. Obecnie znowu nie ma. Ale jak pisałem , wyminię pompę i się zobaczy. W razie czego będę mial dwie pompy 😄 <!-- s:D -->

  • [quote="apelikan"]dopiero jak zawracałem na "trzy" to się wyłączyło. [/quote]
    to świadczy o usterce elektroniki w pompie.
    tranzystor, albo kondensator.
    jak jedziesz to pompa ma chłodzenie, ale jak się zatrzymasz to szybko elektronika na pompie się nagrzewa i tak właśnie się dzieje.

  • apelikan - wymieniłeś pompę a sprawdzałeś instalację elektryczną ??? wszyscy wiedzą że częstą przypadłością jest gnicie wiązki w komorze silnika

  • [b]s27[/b] instalacje sprawdziłem, czysta, sucha i podwieszona (wody brak, przewody nie zasniedziałe). Pompy jeszcze nie wymieniłem, dopiero zamówiłem.

  • w ktorym miejscu jest ta wiazka

  • witam mie tez dopadł problem ze swiecaca sie kontrolka od wspomagania tylko mam do was pytanie czy jak pompa siadzie to wspomaganie jest choc minimalne ? bo jak 2 miesiace temu wyleciał mi caly plyn od wspomagania to zeby zakrecic kierownica w miejscu to trzeba bylo sie dobrze zaprzec a teraz gdy pali sie kontrolka to jak krece pomalu w miejscu to nawet idzie tak jak by wspomaganie było ale gdy chcial bym szybko to tak jak by cos przychamowało kierownice ? co to pompa czy czujnik wspomne tylko ze caly czas jezdze i tylko raz tydzien temu kontrolka zgasla na 20 minut wspomaganie wrucilo ale odczulem tylko ruznice krecenia w miejscu kierownica

  • Jeśli działa, ale słabiej, to możliwe, że pracuje w trybie awaryjnym. Tak się może dziać jak padnie czujnik skrętu. Możesz go odłączyć i zobaczyć jak będzie bez niego.

  • :hurra: <!-- s:hurra: --> witajcie, dzisiaj wymieniłem pompę i wszystko wróciło do ładu. Kontrolka zgasła nawet przy braku płynu (więc wnioskuję, że nie zapala się przy zbyt małej ilości płynu tylko podczas awarii np. pompy lub czujnika skrętu). Płyn wlałem i kierownica jakby sama skręcała. Hehe takie wrażenie jest po 2-tygodniowej jeździe bez wspomagania.
    Pompę kupiłem uzywkę za 650 zeta bez oddawania starej, więc teraz mam czas żaby spróbować naprawic starą.
    Pozdrawiam,