Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Prostownik

Temat utworzony · 10 Posty · 2154 Wyświetlenia
  • Witam chyba jeszcze nie było tematu o prostownikach.Mam zamiar sobie kupić prostownik lecz pytanie brzmi jaki najlepiej kupić.

    Tak patrzyłem na allegro i mnie zainteresował ten prostownik http://allegro.pl/impulsowy-prostownik-6v-12v-0-8a-3-8a-krk-i1897108139.html<!-- m -->

    Jeśli ma ktoś jakąs wiedze na temat prostowników to pisać napewno kazdemu sie przyda 🙂

  • Ja bym czegoś takiego nie kupił.

    dlaczego nie:

    • długi czas ładowania (załużmy że masz aku 45Ah a ten prostownik ładuje 3,2 Ah to 45/3,2= 14H ładowania rozładowanego aku o pojemności 45Ah nie wspomnę jak ktoś ma aku ok 70Ah
    • jak Ci się rozładuje to nie ma funkcji startu.

    Plusu:

    • mały rozmiar

    moja propozycja do silników benzynowych to coś takiego: http://allegro.pl/prostownik-z-rozruchem-start-75a-6-12v-gw-12mies-i1894197857.html<!-- m -->

    Ja korzystam z normalnego prostownika bez funkcji startu ale prąd ładowania mam do wyboru 6Ah lub 12Ah.

  • Dobry prostownik do aku 45ah to 4A czyli pełne ładowanie aku ma trwać 11h i 15 min. NIe kupuj prostownika który ma prąd ładowania ma więcej niż 4 ampery do tak małego aku, bo go rozwalisz . A aku jest drogi.

    W czasopiśmie elektronika dla wszystkich jest pokazanie jak zrobić samemu prostownik. Wystarczy go troche przerobić i do auta jak znalaz.

    Możemy w dziale zrób to sam opracować projekt prostownika do ładowania akumulatora.

  • [quote="TOMUŚ"]pełne ładowanie aku ma trwać 11h i 15 min[/quote]
    wlasnie ojciec mi mówił że ma trwać długo a nie krótko bo można aku rozwalić. ale to były czasy gdy wyciągałem korki z aku 🙂 <!-- s:) --> a prostownik mam robiony.
    [quote="TOMUŚ"]Możemy w dziale zrób to sam opracować projekt prostownika do ładowania akumulatora.[/quote]
    ale pod takim projektem [b]ktoś musi sie podpisać[/b] żeby przyszły użytkownik miał pewność że zadziała i większej szkody sobie nie zrobi.

  • Thx za rady.Racja lepiej dać więcej niz kupic badziew z tego co czytałem troszke na ten temat to bardzo polecany jest Norauto NX 3000 tylko cięszko go dostać:/

  • Akumlator ma być ładowany prądem 10% z jego pojemności. Czyli [b]Ozyr[/b] jak masz baterię 40Ah to musisz kupić prostownik który poda prąd 4A i podłączasz na 10h do ładowania.

  • Można też ładować aku 20h czyli prądem 5% jego pojemności (prąd 2A). Ale 20h to maxymalna górna granica ładowania aku. Zwykle ładowanie się oblicza na czas 10 - 12h, czasem 15h. W niektórych książkach tak zwanej samoobsługi piszą że jak aku ma napięcie:

    • i lub ponad 12,9V = naładowany
    • około 12.2 V = rozładowany.
      Mierzy się to przy rozłączonych klemach plusie i minusie. Najlepiej akumulator wyciągnąć z auta.
      Sprawdzałem tą teorię i to działa. Tak można w prosty sposób sprawdzić naładowanie aku.

    [b]Kapi[/b] ja mogę na kreślić schemat blokowy jak taki prostownik można sobie zrobić. Ale najpierw musiał bym taki prostownik zmontować i wziąć go do testów.

  • [quote="TOMUŚ"]ja mogę na kreślić schemat blokowy jak taki prostownik można sobie zrobić. Ale najpierw musiał bym taki prostownik zmontować i wziąć go do testów.[/quote]
    zapraszam do siebie - może uda ci się odtworzyć to co u mnie funkcjonuje 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam. Co do prostownika to osobiście mam dwa. Jeden starej daty - Duży i mocny,a drugi to taki jak jest teraz (lub był) w Lidlu za 69 zł. Jest wielkości zasilacza do laptopa i ma możliwość ładowania akumulatorów do skuterków (6V oraz 12V) jak i do wszystkich aut łącznie z ciężarowymi - z tego co pamiętam to od 1,2Ah do 120Ah. Poza tym ma funkcję szybkiego ładowania zarówno dla akumulatorów do skuterków jak i całej reszty samochodowych aku. Jedyny minus tego prostownika z Lidla to taki iż minimalne napięcie aku nie może być mniejsze niż jak się nie mylę 10 Volt. Poniżej tej wartości elektronika prostownika po prostu nie widzi akumulatora. Prostownik posiada również zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją,czyli zamiana + na - przy podłączeniu do aku nie psuje ani aku ani też prostownika. Ze względu na swoje wymiary można go nawet wozić w aucie podobnie jak np: kable rozruchowe. Ze swojej strony gorąco polecam ten produkt. Jak znajdę jakąś fotę tego prostownika to wkleję w temat żeby każdy wiedział o jaki model chodzi,a było ich kilka wersji. Poniżej przedstawiam link do fotki i opisu wspomnianego prostownika. Pozdrawiam.

    Link: http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_22310.htm<!-- m -->

  • [quote="MAREK FABIA"] Jedyny minus tego prostownika z Lidla to taki iż minimalne napięcie aku nie może być mniejsze niż jak się nie mylę 10 Volt. [/quote]

    w instrukcji napisane, że właśnie wielka zaletą jest to, że może ładować całkowicie rozładowany aku.