Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Instalacja LPG 1.4 16V 75KM

Temat utworzony · 98 Posty · 20306 Wyświetlenia
  • [b]Wojtas[/b], No ja też tylko i wyłącznie Pb 98 zalewam, a co do tego dodatku to dopiero ostatnio odkryłem, ale chyba zacznę stosować tak jak [b]anubis[/b], napisał, czyli do każdego pełnego baku, w sumie bez promocji kosztuje on jakieś 15-20 zł więc też tragedii nie ma, a jak widać pomaga.

    [b]rufus[/b], koniecznie spróbuj, tyle tylko, że czytałem, że najlepszy efekt jest jak się przejedzie jakiś dłuższy dystans na benzynce, ale w sumie jak będziesz się wybierał następnym razem w dalszą trasę to benzynka do pełna STP do tego i jazda, na pewno nie zaszkodzi.

  • [quote="Serwet"]koniecznie spróbuj, tyle tylko, że czytałem, że najlepszy efekt jest jak się przejedzie jakiś dłuższy dystans na benzynce, ale w sumie jak będziesz się wybierał następnym razem w dalszą trasę to benzynka do pełna STP do tego i jazda, na pewno nie zaszkodzi.[/quote]

    Ja już kiedyś go wypróbowałem i na pewno nie zaszkodził 😉 15 listopada wybieram się do stolicy, to wtedy będzie okazja 🙂 <!-- s:) -->

  • [b]rufus[/b], No to jestem ciekaw czy problemy Fabii ustąpią po tej trasie, oby tak.

  • [quote="rufus"][quote="Wojtas"]raz na jakis czas warto przepalic silnik na benzynie + dodatek[/quote]

    Muszę tak zrobić, bo moja fabia coś niedomaga na benie na zimnym silniku 😞 Może pomoże, a jak nie to warsztat 😕 <!-- s:/ -->[/quote]

    Ja zawsze starałem się co 11 setkę km przejechać tylko na benzynie i z perspektywy czasu widzę, że to było dobre posunięcie.

  • [b]MirekS[/b], to jest najlepsze rozwiązanie, od czasu do czasu przepalić silniczek na benzynie, a nie ciągle na LPG, ja ogólnie staram się raz w tygodniu jeździć do pracy na benzynce, no i wiadomo od czasu do czasu jakaś dłuższa trasa na benzynie.

  • Witam
    Jeśli robicie np. 400km na zbiorniku to ile km odliczacie na benzin?

  • Ja prowadzę sobie w excelu wykaz, w którym zapisuję tankowania gazu i benzyny. Na tej podstawie będę mógł wyliczyć stosunek spalonej benzyny do gazu.
    Jeszcze tego nie robiłem, więc nie mogę podać wartości 😞 <!-- s:( -->

  • [b]szymek krusz[/b], ja te 400 km zrobilem w pelni na gazie. Poniewaz po zatankowaniu na trasie odrazu przelaczylo na gaz i tak juz dojechalem do celu. Dokladnie to od tankowania do celu przejechalem 398 km. W cyklu mieszanym na 30 l gazu zrobie ok 300 km.

  • Rzadko jeżdżę ciągiem długie trasy , ostatnio zrobiłem 200km trasy i zatankowałem dokładnie 14,63litra gazu.
    Na pełnym zbiorniku (41l poj) zrobiłem 470km i zatankowałem 34,34 litra ale było dużo krótkich codziennych startów , trasa to około 70% z tego .
    średnio potrzebuje z 1,5 do 2 km aby przełączył się na gaz,
    Mam BRC Sequent 24 zrobiłem około 1600 km i na razie ok

  • mnie tez przelacza sie po ok 2 km i widze ze spalanie masz na podobnym poziomie jak ja 🙂 <!-- s:) --> ja mam STAG 4 plus i zrobilem juz ponad 1000 i bez zarzutow

  • Mam dane z mojego arkusza kalkulacyjnego. Są następujące:
    po przejechaniu około 5,5 kkm wlałem 70 litrów benzyny i 527 litrów LPG
    Czyli aby przejechać 1 kkm potrzebuję 96 litrów LPG i 13 litrów benzyny (tak w przybliżeniu.. )
    Muszę zaznaczyć, że głównie jeżdżę po mieście na krótkich odcinkach. Czasem, jak wyjeżdżę gaz, to przez kilka dni jeżdżę na benie.

  • Cześć rufus

    Przeliczałeś to na złotówki , tzn ile ich wydałeś na gaz i benzin a jakie koszty byś poniósł gdy byś nie miał instalacji LPG?

  • [b]szymek krusz[/b], nie przeliczałem tego.

  • jest sporo zmiennych, ale coś trzeba było przyjąć więc wg moich obliczeń i danych kolegi:
    na 1000 km przyjmując cenę LPG = 2,70 zł , a PB95 = 5,30 zł

    1. z instalacją gazową 328,1 zł (na 1000 km)
    2. przyjmując, że spalanie PB jest o 20% niższe niż LPG 475,9 zł (na 1000 km)
    3. przyjmując, że spalanie PB jest o 25% niższe niż LPG 450,5 zł
    4. przyjmując, że spalanie PB jest o 30% niższe niż LPG 425,1 zł

    Obliczenia były dość okrojone więc nie odzwierciedlą dokładnej różnicy. Warto zauważyć że różnica w obliczeniach PB co 5% zmienia się o około 25 zł więc można sobie łatwo policzyć inne różnice procentowe. Jeżeli wiesz dokładnie różnice w spalaniu to obliczenia można wykonać dokładniej, ale orientacyjnie można się sugerować tym co policzyłem wyżej 😉 <!-- s;) --> (no chyba że się pomyliłem, ale zapewne mnie sprawdzicie i poprawicie w razie błędu)

    Drugie obliczenia przyjąłem ze względu na spalanie PB:

    1. przyjmując że spalanie PB wynosi 8l/100 to koszt przejechania 1000 km = 424,0 zł
    2. przyjmując że spalanie PB wynosi 7,5l/100 to koszt przejechania 1000 km = 397,5 zł
    3. przyjmując że spalanie PB wynosi 7l/100 to koszt przejechania 1000 km = 371,0 zł
    4. przyjmując że spalanie PB wynosi 6,5l/100 to koszt przejechania 1000 km = 344,5 zł

    Zauważcie, że przy spalaniu 8l/100 km koszt jest praktycznie równy, gdy przyjmiemy spalanie PB względem LPG o 30% niższe.
    Żeby koszt przejechania 1000 km był równy na PB i LPG to spalanie PB musiało by się równać niecałe 6,2 l/100 km.

    Dodam jeszcze dla ciekawskich: 1,9 Tdi przyjmując spalanie 6 l/100 km i przy cenie ON = 5,35 zł koszt przejechania 1000 km = 321 zł

  • Ciekawe wyliczenia

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 18-11-2011, 21:12[/i] ][/size]
    Moje ostatnie obliczenia - starałem się w miarę dokładnie:
    Droga 500 km
    w czasie 26 razy odpalałem na benzynie , to mnożę przez 2km i "wychodzi" ,że na zrobiłem 52km zaokrąglam do 60km.
    Na gaz zostaje 440 na gazie - rano tankowałem 33,29

    Spalanie gazu wychodzi na poziomie 7,6 litra .
    Moim zdaniem w miarę rozsądne

  • Odnawiam temat.

    Poszukuję odpowiedniej instalacji LPG do mojej Fabiony.
    Moja Fabka 1,4 16V 101KM rok 2001.

    Proszę o sugestie konkretne na temat producenta instalacji, orientacyjnej ceny montażu, jakich podzespołów unikać a jakie wybrać.
    Zależy mi na NIE AWARYJNOŚCI sekwencji.

  • Witam
    MARKO Co mogę CI doradzić z własnego doświadczenia oraz kolegów, którzy zagazowali swoje auta (nie tylko fabię) to myślę ,że BRC to dobra firma. Ja mam taką (seqet24) Montowałem we wrześniu 2011 w Swarzędzu Koszt to 2500 zł.Na razie sprawuje się bez zarzutów. Zwróć jednak uwagę ,że oprócz rodzaju - marki instalacji bardzo ważne BARDZO WAŻNE jest aby była fachowo zamontowana, odpowiednio dobrane podzespoły dla danego silnika, oraz poprawna regulacja.Bo nawet najdroższa instalacja źle dobrana - to same problemy. Ja mogę CI polecić Swarzędz ale to dla Ciebie za daleko.
    Ile teraz kosztuje założenie gazu niewiem

  • Właśnie chodzi mi o wybranie czegoś z czym nie będe się męczył później.
    A wiesz jak to jest u gazowników? Mówią że wkładają np. BRC a większość gratów wrzucą STAG-a albo innej firmy.
    Chodzi mi o sprawdzony komplet gratów jednej firmy które już ktoś przetestował w silniku 1,4 16V 75km lub 101km