Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Naprawa regulacji temperatury z dokładnym fotostory

Temat utworzony · 61 Posty · 93013 Wyświetlenia
  • dzisiaj doszłem co było przyczyną świrowań mojej klimy. Okazało się że ktoś źle złożył panel sterujący. Po rozkręceniu całego panelu przy gałkach były takie małe blaszki. Są trzy miejsca umiejscawiania tych blaszek. Dwa wyżłobienia są przy gałce zmiany kierunku nawiewu i jedno miejsce przy gałce od temperatury. Przy klimatyzacji te wyżłobienie przy temperaturze jest puste, a ktoś u mnie zamiast założyć dwie blaszki przy gałce zmiany kierunku nawiewu założył jedną blaszkę przy gałce zmiany temperatury a jedną przy gałce zmiany kierunku nadmuchu, przez co ta blaszka przy gałce temperatury robiła zwarcie i wyskakiwał błąd o zwarciu i uszkodzonym panelu sterowania. Wszystko poskładałem na nowo przy okazji spryskałem Kontaktem potencjometr od temperatury i wszystko zaczęło chodzić w 100% i mogę się cieszyć z użytkowania klimy 🙂 <!-- s:) -->

  • malakoperta, mi sie podoba Twój sposób. Gdybyś wrzucił jakieś fotki byłbym niezmiernie wdzięczny.

  • Mam zbliżony problem. Do tej pory w ASO wymieniono mi co poniższe:

    6Q1819453A - nastawnik klapy nawiewu
    6Q1819453B - silniczek cyrkulacji powietrza
    6Q0907543D - czujnik temperatury parownika

    A nadal mam tak: nie ma temperatur pośrednich, gdy podkręcam nadal leci zimno po czym nagle zaczyna buchać gorącem, w odwrotną stronę gorąco potrafi bić nawet do 18 stopni.

    W czym może tkwić problem?

  • Witam.Mój problem jest podobny ale troszeczkę inny .U mnie nie ma klimatyzacji więc sterowanie klapą ciepło-zimno jest poprzez taki wałek sprężysty ,który połączony jest z jednej strony z pokrętłem a z drugiej z zębatką klapy.Problem jest taki,że pokrętło mniej więcej w połowie przekręcania stawia opór i słychać taki pisk jakby ta klapa o coś ocierała .Jak minie ten moment przekręca się lekko.To samo w drugą stronę.
    Czy ktoś może wie jak to jest zbudowane.Może ktoś widział od środka.W razie uszkodzenia można kupić drugą używaną obudowę ale pewnie wymiana jej to kupa roboty?

  • Wracam ze swoim powyższym tematem. Historia naprawy ogólnie jest nieciekawa, po prostu k....y sypią się na myśl o tym, jaka jest filozofia działania ASO Skody. Było parę odwiedzin, wykasiłem się spokojnie na 2 tysiące - a i tak jest lipa. W ASO tłumaczyli, że wykazało im wady i wyminana części była uzasadniona. No ale co z tego, skoro efekt końcowy jest kijowy i w sumie jest tak, jak jest na początku? Pan z serwisu tłumaczy - komputer wskazuje poprawność działania systemu. Tymczasem ja przy 18 stopniach na pokrętle mam tropik we wnętrzu! To co to znaczy - że komputer to jest wyrocznia i w inny sposób nie sprawdza się nieprawidłowości działania? Koniec końców pan zasugerował, że być może trzeba byłoby jeszcze wymienić sam panel, ale oni nie mają żadnego na miejscu, by sprawdzić wadliwe działanie obecnego, a zakup nowego to wydatek ponad 1000 zł (używka na Allegro poniżej 100 zł). I oto przy takim defekcie serwis i ich komputer rozkładają w niemocy ręce. Dziadostwo. Obiecałem już sobie - nigdy więcej Skody ze względu na ichnie serwisy.

  • [b]kilovat [/b] - a nie prościej zmienić serwis na nie-ASO ? ja w swojej F1 nie miałem takich problemów bo .... nie jeździłem do aso 🙂 <!-- s:) --> wiem, każdy by chciał gwarancje i inne usługi .... ale coś za coś. obecnie z nowym samochodem też staram się unikać aso jak moge - wiadomo przegląd trzeba zrobić żeby "gwarancje" utrzymać ... i nic poza tym.
    niektórzy w aso uczą sie na naszych samochodach jak to wielokrotnie juz tutaj pisaliśmy :padam:

  • Mam trochę nietypową sytuacje z tą regulacją temperatury i z tymi silniczkami. Obieg wewnętrzny nie działał (wyłączał się po jakiś 30sek. i potem już w ogóle nie reagował do następnego uruchomienia silnika). Ostatnio rozebrałem i okazało się że potencjometr jest dobry. Po zmontowaniu jednak wszystko już działa jak trzeba. Widać jak klapka zamyka się i otwiera a obieg wewnętrzny nie wyłącza się samoczynnie. Pewnie ktoś już macał przy nim palce i może źle założył. Została mi tylko regulacja temperatury ale o dziwo VAG nie pokazuje mi błędu z silniczkiem v68 ale nadal z v154:
    01596 - Motor for Outside/Recirculated Air Flap (V154) 30-10 - Open or Short to B+
    01596 - Motor for Outside/Recirculated Air Flap (V154) 55-00 - Adaptation Not Successful
    Obieg wewnętrzny działa prawidłowo więc nie wiem czemu cały czas się pojawia. Wchodząc w nastawy podstawowe i kanał 01 w pierwszych dwóch polach mam 255 a w dwóch ostatnich N/A (czekam i nie schodzi do 0 i cały czas stoi na 255).
    Używając pokrętła od temperatury słychać jak się silniczek obraca ale w dziwny sposób. Gdy mam temperaturę na minimum i dam stopień w górę to słychać silniczek i bardzo krótki obrót, zwiększając kolejno o kilka stopni słychać jak działa ale kręci jakby chciał a nie mógł( pewnie dostaje dziwne sygnały z potencjometru i wariuje), słychać minimalne obroty. Gdy dam trochę za połowę i kręci się trochę dłużej a gdy dam na max. to słychać go jak kręci się dłuższy czas, zapewne do końca. Jak dam znowu na minimum to kręci się dosyć długo i leci zimne powietrze itd.
    Teraz pytania:

    1. Czy błąd z v154 zniknie jak zrobię v68 i wówczas będzie się dało zrobić adaptację?
    2. Dlaczego pomimo tego że na pewno mam uszkodzony potencjometr na v68 (albo grzeje na max. albo chłodzi na max, nic pośredniego) to nie pokazuje mi błędu v68?
    3. Ile robią się te nastawy podstawowe i co trzeba mieć włączone na panelu (np. Czy temperatura ma być na minimum i czy ma być wentylator załączony)
    4. Czy podczas robienia nastaw podstawowych obieg wewnętrzny powinien się włączyć samoczynnie bo u mnie się włącza ?
    5. Czy w przypadku zepsutego v68 nie będzie się dało zrobić nastaw podstawowych dopóki nie naprawie/wymienię ?
    6. Czy możliwe by było że poprzedni właściciel źle podłączał przewody od tego panelu regulacji temperatury i klimy lub może jest uszkodzony ?
      Jak używam klimatyzacji to wydaje mi się że jakaś tam regulacja istnieje bo jak dam na minimum to jest bardzo zimno a jak dam na 22*C to chłodzi nadal ale nie tak lodowato a jak dam na max. to leci ciepłe powietrze.
  • Najlepiej podpiąć vag-a i sprawdzić jakie są błędy, najczęściej padają potencjometry w silniczkach, to właśnie one najwięcej pracują i się wycierają albo utleniają, Bez podpięcia można wróżyć jak ze szklanej kuli 🙂 <!-- s:) -->

  • Hej,

    Przeszukiwałem różne fora niestety nie znalazłem żadnej odpowiedzi. U mnie występuje usterka jak u kilku innych forumowiczów. Ciepłe powietrze zaczyna wiać dopiero gdy jest ustawione na maxa, a zimne gdy na minimum. Żadnych wartości pośrednich. Otóż po podpieciu VAG'a nie pokazuje mi żadnych błędów (ani panel, ani silniki nastaw klap). Dosłownie nic. W związku z tym nie wiem czy kupować po prostu przedni panel, czy rozbierać całe auto żeby użyć Kontaktu.
    Proszę o radę.

    /Sławek

  • najczęściej padają potencjometry w silniczkach,

    &#91;url=https&#58;//www&#46;holiday-palace&#46;net/&#93;&#91;color=#F5F5F5&#93;ฮอลิเดย์ พาเลซ&#91;/color&#93;&#91;/url&#93;
    
    

    Edit:
    Jeszcze raz taki numer i będzie BANan

  • Sprawa od poczatku zakupu wyglądała tak że miałem do wyboru albo gorące, albo zimne powietrze, bez ustawień pośrednich. Poniżej opiszę co robiłem aby to naprawić. Zanim zdecydowałem się tu napisać przeczytałem setki wątków/bez sukcesu.

    1. Kupiłem kabel i sprawdziłem błędy w VAG. Brak błędów
    2. Znalazłem info na forach że to prawie na 100% silnik V68
    3. Wymontowałem V68, przeczyściłem potencjometr. Niestety ciągle to samo.
    4. Kupiłem silnik V68 (używany) - ciągle to samo
    5. Kupiłem panel klimatyzacji (używany) ciągle to samo.
    6. W międzyczasie ustawiałem nastawy podstawowe (basic settings blok 001 i czekam aż wartości zejdą do 0 - niestety ciągle to samo.
      Nie mam zielonego pojęcia co jeszcze robię źle, lub gdzie może być problem.
      Poniżej dwa filmy prezentujące jak zachowuje się silnik V68 w trakcie zmian pokrętła:
      https://www.youtube.com/watch?v=AhoMfzxBU60<!-- m -->
      https://www.youtube.com/watch?v=i45jbjW5k4Y

    Proszę o rady.
    Pozdrawiam
    Sławek

  • Problem rozwiązany. Okazało się że rzecyzwiście od samego początku problemem był potencjometr. Załączone filmy przedstawiają prawidłowo działający V68.

  • Witam, od niedawna jestem posiadaczem Fabii 1.4 MPI comfort.
    Mam również problem z nawiewem, czyli na początku przez kilka km działa poprawnie regulując temperaturę a później coś się zawiesza i leci tylko gorące powietrze. Z tym że gorące powietrze leci nawet na przekręceniu pokrętła na minimum. Z tego co widziałem inni piszą że na min leci im zimne , a po przekręceniu o jeden ząbek w górę leci gorące. U mnie natomiast w momencie "zawieszenia" regulacja nie działa wcale.
    Dopiero po tym jak auto postoi zgaszone zaczyna działać prawidłowo ale znowu tylko na kilka km

  • [quote="slaglu"]Problem rozwiązany. Okazało się że rzecyzwiście od samego początku problemem był potencjometr. Załączone filmy przedstawiają prawidłowo działający V68.[/quote]

    Witam serdecznie mam ten sam problem i nie moge go zlokalizowac prosze o pomoc <a href="mailto:xfosfor@poczta.onet.pl">xfosfor@poczta.onet.pl</a><!-- e -->

  • [quote="fosfor75"][quote="slaglu"]Problem rozwiązany. Okazało się że rzecyzwiście od samego początku problemem był potencjometr. Załączone filmy przedstawiają prawidłowo działający V68.[/quote]

    Witam serdecznie mam ten sam problem i nie moge go zlokalizowac prosze o pomoc <a href="mailto:xfosfor@poczta.onet.pl">xfosfor@poczta.onet.pl</a><!-- e -->[/quote]
    Witam.
    Również mam taki problem. Próbowałem już wszystkiego i nic nie pomaga. Jak rozwiązaliście ten problem ?
    Wymieniony silniczek sterowania temperatura oraz panel klimatyzacji i dalej to samo.

  • Hej
    Mam problem ten co wy wszyscy. W pozycji pokretla na min leci zimne, ale jak przekrece juz jeden zabek na cieplejsze to leci mocno cieple. Mam klime I myslalem ze to jest ten slynny potencjometr, ale piszczecie ze on powoduje bledy w module klimatyzacji a u mnie zadnych bledow nie ma. Co to moze byc w takim razie?

  • U mnie też błędów nie było, a czyszczenie potencjometru pomogło.

  • [quote="mar04"]powtórzyć operację i dokonać pomiaru ( zakres 0-4,8 kΩ ).[/quote]
    Na czym dokonać owego pomiaru?
    Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć jeżeli mam problemy podobnego typu i moze to być wina panelu to jak można go sprawdzić?

  • Witam. Szukam pomocy w następującej sprawie. Nawiew działa zimny lub gorący. Nie można ustawić pośredniej temperatury np.22 stopni bo po chwili wieje zimnym powietrzem. Auto to Skoda Fabia 2. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz

  • Witam
    Właśnie przerabiam problem braku pośredniej temperatury w Skodzie. Wyczyściłem potencjometr zgodnie z wyżej opisanym manualem. Po wyczyszczeniu i pomiarach płynnie przechodzi od 0 do 4,3 kΩ. Jednak po podpięciu do instalacji nadal działa zero-jedynkowo. Czy bez wykonania nastawów podstawowych będzie się tak zachowywał? Bo nie wiem czy składać, czy szukać nowego silniczka. Czy jak wykonam nastawy podstawowe to jest szansa, że zacznie normalnie działać?