Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Klapa bagażnika - temat zbiorczy

Temat utworzony · 89 Posty · 43054 Wyświetlenia
  • Witam
    u mnie ostatnio pojawił się problem z otwieraniem bagażnika FABIA KOMBI
    Mam wajchę do otwierania jak ja pociągnę to słyszę że klapa odskoczyła ale nie da się jej otworzyć.
    Dopiero jak jedna osoba trzyma wajchę otwierania bagażnika w pozycji otworzyć a druga otwiera wtedy jest ok.
    Stało sie to w momencie występowania mrozu.
    Jak można to naprawić.

  • Mam dokładnie identyczny ze swoją klapą, też podczas mrozu. Ktoś ma jakiś pomysł? 😞 <!-- s:( -->

  • Stawiać auto pod górke. 😉

    U mnie to samo, ale póki zimno nie mam zamiaru tego ruszać, bo szkoda coś urwać.

    Jak stoi przodem w górę, to otwiera.

  • :zdrowko: :hurra: :hurra: :hurra: :hurra: <!-- s:hurra: -->

  • Tatko na jecieni dokleił krążek filcu na gumke ze sprężyną, która "odbija" klapę. Problem sie rozwiązał, także wystarczy coś dołożyć na gumke i bagażnik sie otwiera.

  • [quote="darek66"]Posiadam fabryczny zamek centralny i po zamknięciu samochodu centralny nie zamyka bagażnika i można go dalej otworzyć.[/quote]

    Pomogłoby gdybyś napisał, jaką masz dokładnie wersję autka...

    Bo w mojej fabii Classic Hatchback powiedzieć, że centralny nie rygluje klapy to tak jak walnąć suchara do mikrofonu na Woodstocku 😄 <!-- s:D --> Bo takowe ryglowanie u mnie nie istnieje, albowiem bagażnik otwierany jest linką.

  • Witajcie....

    A u mnie następny dziś problem, szlak mnie trafia nie usunołem jednego a już inny narodził sie. :zly: <!-- s:zly: -->
    Zgasło mi światełko w bagażniku, ruszając przewody łączące klape i karoserię zapalało mi się odziwo światła podświetlające tablice rerestracyjną.
    Myślę ze tam zrobiło się jakieś przebicie na te światła.
    Napiszcie jak można ściągnąć tą gumę łącząca wyjołem te łączenia z karoserii i klapy bagażnika i co mogę dalej zrobić.... 😕

    aaaa i jesszcze ten plasticzek usztywiający zdiołem.

  • Szczerze? W ogóle nie wiem o czym mówisz... chyba chodzi Ci o wiązkę tak? czy jaką gumę? Co chcesz z czego wyjąć?

  • W Sedanie jak otwierasz tylną klapę od bagażnika, mamy po lewej stronie (w rynience) gumę w której idą przewody do tablicy rejestracyjnej i chyba do oświetlenia bagażnika.
    Chcę tą gumę zdiąć bo tam na kablach jest jakieś przebicie . 😞 <!-- s:( -->
    Jak ściskam tą gumę z przewodami to zaczyna się palić tablica rejestracyjna i właśnie oświetlenie bagażnika znikło na amen.
    Właśnie tą gumę muszę zdjąć....
    Jak to zrobić....

    POMOCY !!!!

  • Nie panikuj ! świat się nie wali.
    No chyba innego sposobu niż wypięcie wiązki wyciągnięcie i zsunięcie z niej gumy - nie ma. Będziesz musiał prawdopodobnie zdjąć tapicerkę na klapie, odłączyć przewody od lampek tablicy, wyciągnąć całą wiązkę i wyjść nią przez ten otwór do którego wchodzi guma i tak, to już tylko zsunąć tę gumę. Ale ja tylko mówię jak ja bym zrobił, bo osobiście to mam hatchback'a i to jest w innym miejscu, ale logika wskazuje, że kroki trzeba podjąć TAKIE SAME. Więc nie panikuj i spróbuj.

    Jeśli nie masz garażu, to zostaw to sobie na cieplejsze dni, bo w chłodne, wszelkie plastiki lubią pękać przy ściąganiu.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 15-02-2012, 00:14[/i] ][/size]
    quote="mariomario"i chyba do oświetlenia bagażnika.[/quote]
    Do oświetlenia to ewentualnie z krańcówki, aczkolwiek nie wiem gdzie w sedanie jest krańcówka.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 15-02-2012, 00:16[/i] ][/size]
    a nie... dobra... wiem 😄 Jak jest światło w bagażniku, to krańcówki montują w zamku na klapie... no spoko. To ma sens 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="gory"]nie wiem gdzie w sedanie jest krańcówka. [/quote]
    [quote="gory"]a nie... dobra... wiem Jak jest światło w bagażniku, to krańcówki montują w zamku na klapie...[/quote]
    krańcówka jest tam gdzie sie psuje - w zamku 🙂 <!-- s:) -->

  • Tak czy inaczej, jadę do elektryka, garaż mam zawolony i nie wjadę do niego, więc sam tego nie zrobię.
    Rozmawiałem wczoraj, to powiedział ze max do 100 zł zrobi.

    Pozdrawiam

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 17-02-2012, 11:44[/i] ][/size]
    Zadnej tapicerki się nie ściąga z klapy bagażnika. Poprostu wyciąga się tą gumę z karoserii i z klapy, ściąga maxymalnie i wycina kable po czym przekłada się przez tą gumę nowe kabelki a pużniej lutuje i owija się taśmą izolacyjną. Cała robota. Za całą robot koszt 50 zł.

    U mnie już nie zapala się sama tablica rejestracyjana ale światełko jak w bagażniku się nie pali tak się nie pali.
    Elektryk mówi ze to wina zamka, może i tak ale troszkę dziwne bo był wymieniany ze 3 - 4 miechy temu.

    Pozdrawiam

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 19-02-2012, 17:19[/i] ][/size]
    Panowie ale numer....

    Zrobiłem dopiero teraz kalibrację szyb i światełko w bagażniku się zapaliło i wszystko działa jak należy. :rotfl: <!-- s:rotfl: -->

    Czy kalibracja szyb może mieć coś wspólnego ze światełkiem w bagażniku ?????

  • Lato minęło a ja nadal zamka nie zreanimowałem - również nie działa mi lampka w bagażniku. Jestem niemal pewien, że to krańcówki bo czasami jeszcze po otwarciu klapy ruszałem ryglem (było słychać krańcówki ale jakby nie w tym momencie co powinno) no i lampa potrafiła się zapalić. Od pewnego czasu (może odkąd są mrozy) nie zapala się już wcale 😞 <!-- s:( -->

    mariomario o jakiej kalibracji szyb pisałeś?

  • Witam!
    Mam Fabie Sedan '03 w wersji fresh. Mam wajchę przy fotelu. Podczas zimy coś mi się stało z otwieraniem klapy bagażnika, a mianowicie: by otworzyć klapę muszę pociągnąć za wajchę, podnieść klapę (która nie do końca się otwiera), pociągnąć jeszcze raz wajchę i dopiero się otwierają. Czy to winna przetarcia tych kabli w peszlu po lewej stronie czy coś innego?
    Pozdrawiam:)

  • Bry.
    Mam kolejny problem z moją białą strzałą... Problem jak w temacie, czyli naciskając klamkę klapy bagażnik się nie otwiera. Opisze wszystko w "fotostory", przyda się dla następnych.
    Na poniższym zdjęciu widać:
    4 kable doprowadzone do silnika wycieraczki (sprawna wycieraczka)
    2 kable brąz + czerwo/brąz do klamki klapy
    2 kable brąz + niebieski/szary (jak pamiętam) do oświetlenia tablicy rej ( widać że świeci.

    Po odłączeniu wtyczki klamki zrobiłem obwód z testerem diody (w OBI za chyba 11zł) i po naciśnięciu klamki był obieg więc i dioda się zapaliła (czyli klamka i mikrostyk sprawne)
    [img]http://c.wrzuta.pl/wi6372/9edc315f0008cea451473b95/zlaczka_klamki_klapy_fabia_kombi_2005_fl[/img]

    Poniżej mechanizm siłownika zamka klapy, widać:
    1 linka stalowa mojego prowizorycznego otwieracza :super: , kupiłem już linkę i podwójny zamek obok fotela kierowcy (29zł) - teraz mam tylko wlew paliwa na linkę ale na dniach zamontuje i zabezpieczę się na następny raz w razie problemów z klapą 🙂 <!-- s:) -->
    1 linka w pancerzu do wlewu paliwa
    wiązka kabli do oświetlenia tył prawy (patrząc na bagażnik)
    2 kable wychodzące z tej wiązki, odpowiedzialne za sygnał do siłownika.
    Wypiąłem tą wiązkę, wstawiłem stary AKU do bagażnika, podpiąłem siłownik pod +/- AKU i wszystko chodzi (kolejne 80zł w kieszeni)
    [img]http://c.wrzuta.pl/wi354/29f2b23d002b2fa151473b95/silownik_zamka_klapy_fabia_kombi_2005_fl[/img]

    Poniżej wtyczka oświetlenia bagażnika gdzie podpiąłem diodę - jak widać świeci przy otwartej klapie (gaśnie gdy zamknę klapę). Przy okazji, czy ktoś ma pojęcie co to jest ta brązowa zaschnięta pasta w prawym dolnym rogu? Jakieś kleje, czy komuś coś się kiedyś wylało i wyschło?
    [img]http://c.wrzuta.pl/wi797/d2e02cd50025b95751473b9a/oswietlenie_bagaznika_fabia_kombi_2005_fl[/img]

    Tutaj zrobiłem zdjęcie złączek które wchodzą do bagażnika.
    Kostka musztardowa - prowadzi do wycieraczki
    Kostka różowa - światła tablicy rej. oraz podgrzewanie tylnej szyby(biały gruby kabel)
    Kostka czarna - do klamki i zamka klapy (ten pomarańczowy w klapie, dochodzi do niego kostka z 2 kablami)
    [img]http://c.wrzuta.pl/wi14321/99bc4b8a002a99fe51473b95/zlaczki_za_pasem_fabia_kombi_2005_fl[/img]
    Sama czarna wtyczka
    [img]http://c.wrzuta.pl/wi8183/5833b1df000e65ef51473b95/zlaczka_klamki_fabia_kombi_2005_fl[/img]

    Potrzebuję pomocy i wskazówek, gdzie się wypiąć, gdzie wpiąć. Czy przed kostką czy za, może da się jakoś "inaczej". Stawiam na złamany kabel, może w peszlu między budą a klapą? Nie mogę znaleźć napięcia w czarnej kostce! Jeśli coś nie jasno napisałem to proszę pisać. Dzięki piękne za pomoc 🆗 ! Mam nadzieję, że innym też pomogę.
    Przypominam, że: lampka bagażnika pali się po otwarciu klapy, klamka klapy sprawna, siłownik otwierający zamek klapy też sprawny.
    Da radę po prostu wlutować się kablem zaraz za wtyczką klamki, a z 2 strony wlutować się zaraz za czarną wtyczką za pasami (ostatnie zdjęcie)? Tylko martwi mnie ten brak napięcia w tej czarnej kostce. Bo jeśli przerywnikiem jest mikrostyk w klamce, to w tej kostce przecież powinno być jakieś napięcie?! Bezpieczniki oczywiście sprawne.

  • Dzisiaj jeszcze bardziej rozebrałem bagażniki, rozkleiłem kable itp. Wszystko wygląda na sprawne.
    Przeciąłem kabel odpowiadający za sygnał do klamki ( w czarnej kostce to kabel czerwony z małym paskiem zielonego), podłączyłem się w szereg z diodą testera. Analognicznie nie powinno się nic dziać, jednak gdy się zamknie klapę i wciśnie klamkę mikrostyk w klamce przekazuje sygnał, a więc tworzy się obwód i moja dioda powinna się palić - oczywiście się nie zapaliła.
    Kable z wiązki lecą do bezpieczników, a potem do modułu komfortu/bordnetz? Bezpieczniki już sprawdzałem i są sprawne.
    Nie mam też napięcia na kostce wchodzącej w siłownik zamka ( kostka z brązową masą i "+" na brąz/zielony).
    Kiedyś czytałem na jakimś forum, że ludzie mieli problem ze sterownikiem który po prostu padł. Ale sęk w tym, że mi wszystko chodzi, ogrzewanie szyby, światła tył + w bagażniku.
    Chyba pozostaje mi wyprucie tunelu wzdłuż ramy przy kierowcy od bagażnika do bezpieczników i tam szukania problemu.

    Błędy z VAG-COM:
    VAG-COM Version: Release 409.1-S

    Chassis Type: 6Y - Skoda Fabia
    Scan: 01,02,03,08,09,15,17,19,37,44,46,56,69


    Address 01: Engine
    Controller: 038 906 012 HR
    Component: 1,9l R4 EDC 0000SG 4894
    Coding: 00102
    Shop #: WSC 13765
    TMBHF46Y564431439 SKZ7Z0E3000798
    1 Fault Found:
    17911 - Load Signal from Alternator Term. DF: Implausible Signal
    P1503 - 35-10 - - - Intermittent
    Readiness: N/A


    Address 03: ABS Brakes
    Controller: 6Q0 907 379 AF
    Component: ABS 8.0 front H03 0002
    Coding: 0002142
    Shop #: WSC 13765
    2 Faults Found:
    18265 - Load Signal: Error Message from ECU
    P1857 - 000 - - - Intermittent
    00532 - Supply Voltage B+
    000 - - - Intermittent


    Address 08: Auto HVAC
    Controller: 6Y0 820 045
    Component: Klimaanlage X0840
    1 Fault Found:
    01317 - Control Module in Instrument Cluster (J285)
    79-00 - Please Check Fault Codes


    Address 09: Cent. Elect.
    Controller: 6Q1 937 049 D
    Component: 0000 BN-SG. 1S34
    Coding: 00000
    Shop #: WSC 07777
    2 Faults Found:
    01117 - Generator Terminal DF Load Signal
    27-00 - Implausible Signal
    00778 - Steering Angle Sensor (G85)
    49-00 - No Communications


    Skipping Address 15-Airbags


    Address 17: Instruments
    Controller: 6Y0 920 882 Du
    Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V03
    Coding: 00101
    Shop #: WSC 13765
    TMBHF46Y564431439 SKZ7Z0E3000798
    No fault code found.


    Address 19: CAN Gateway
    Controller: 6N0 909 901
    Component: 003G GATEWAY CAN 1S34
    Coding: 00014
    Shop #: WSC 13765
    1 Fault Found:
    00778 - Steering Angle Sensor (G85)
    49-00 - No Communications


    Address 44: Steering Assist
    Controller: 6Q0 423 156 AE
    Component: LenkhilfeKYO V957
    Coding: 10110
    Shop #: WSC 13765
    No fault code found.


    Address 46: Central Conv.
    Controller: 6Q0 959 433 E
    Component: 3A Komfortgerát 0002
    Coding: 00019
    Shop #: WSC 13765
    1 Fault Found:
    00849 - S-contact at Ignition/Starter Switch (D)
    25-00 - Unknown Switch Condition

    End --------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Pierwsza podstawowa rzecz, wyciagasz bezpieczniki i kazdy sprawdzasz dokladnie. Dalej, bo nie moge zalapac czy to zrobiles. Masz miernik a wiec spradz ciaglasc przewodów. Z jednej strony przewod miernika w wtyczke silownika w klapie, a drugi przewod miernika od strony bagaznika. Powinno piszczec na mierniku. Potem drugi przewod, bo dwa ida do silownika. Baaardzo, mozliwe ze ktorys sie zlamal, norma. Bo nie moge doczytac czy to robiles, a szukanie na tych przewodach masy czy napiecia nic nie da. Sprawdz ciaglasc przewody, bo lubi sie przelamac a koszulka bedzie ok. Silownik na krotko sprawdzales czyli musi byc ok.
    Jesli przewody idace od wtyczek ktore rozpisales, az do wtyczki w silowniku beda ok, to trzeba bedzie szukac w strone przodu auta.
    Aaa jeszcze jedno, bo czy od klamki w klapie, to przewody nie ida do wnetrza auta, tj do modulu, a od modulu dwa przewody do silownika zamka? Tak czy siak wyglada na przerwane przewody:)

  • Wszystko sprawdzałem, wychodzi na to że coś w sterowniku, bo BSI za to odpowiada.
    Tył już złożyłem (dorobiłem linkę do otwierania klapy, teraz mam 2 cięgna obok fotela kierowcy), jak będzie pogoda to wyszarpie coś z przodu, chyba że się wkurzę prędzej i oddam do elektryka.
    Są też plusy tego, że cały tył rozebrałem bo od razu sobie czujniki zamontowałem i dodatkowe światło w bagażniku (bo miałem tylko z lewej strony 😄 <!-- s:D -->.

  • Nie wiem czy to fakt, ale mi tu napisali ze sygnal ryglowania silownika w klapie bagaznika wychodzi z modulu bsi (centralnej elektryki/bordnetz, a nie komfortu); wtyczka 6pinowa XP1 piąty pin. Tylko nie wiem czy to jest prawda
    Ale troche dziwne, zeby wsio dzialalo, a tylko to zamykanie nie...

  • No właśnie w temacie z modułem komfortu rozkminiamy co należy do Komfortu, a co do BSI, już poprawiłem i otwieranie klapy impulsem wrzuciłem do BSI.
    Po świętach będę musiał się pobawić, jak znajdę w końcu co się stało to wam tu zamelduje, będzie dla potomnych 🙂 <!-- s:) -->.
    Dzięki za pomoc!