Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Rozrząd PB - temat zbiorczy

Temat utworzony · 465 Posty · 76606 Wyświetlenia
  • Jacob w 60konnej jest łańcuszek

  • pompa wody nie jest droga, więc lepiej wymienić przy każdej wymianie rozrządu

  • Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś pewien czy [b]przebieg jest autentyczny[/b].

    Jezeli na 100%, to nic nie rób albo wymień same paski dla świetego spokoju na wypadek starzenia gumy. (Ja robiłem rozrząd przy 94 000 i rolki nie były ani wybite ani przytarte, podobnie pompa wody wiec przy 43 kkm to pewnie wyglądają jak nowe)

    Jeżeli nie jesteś pewien przebiegu a stan auta wskazuje na przebieg rzędu 100 tys to wymień całość.

  • [quote="leszekgdynia"]tego termo kontaktu nie mogę odnaleźć
    jak on wygląda?[/quote]

    Hmm to jest taka duża złota nakrętka na klucz 30 z czarnym plasikiem ( gniazdem ) w który wpina się wtyczkę zasilającą. Znajduje się on mniej więcej po środku długości zbiornika po lewej stronie, jest tam jedyny musisz zobaczyć.

  • Moim zdaniem przy założeniu, że przebieg jest taki jak piszesz nie ma sensu w ogóle nic wymieniać. Co najwyżej skontrolować stan paska i pozostałych elementów. Wymiana w tym silniku jest po 90 tys., choć po prawdzie zalecana jest wymiana trochę wcześniej ze względu na trudne warunki uzytkowania w Polsce oraz ogromne koszty naprawy silnika po ewentualnej awarii rozrządu (konstrukcja silnika nie pozwala na regenerację wału, bo jest niewyjmowalny).

  • Ja w poniedziałek zabieram sie za wymianę rozrządu... Tzn mam kumpla co mi to zrobi i na szczęście zna się na skodach więc będę miał spokój że powierzam auto w dobre ręcę

  • Jak w temacie. Czy ktoś z was wie wmiare dokładnie ( co do miesiąca) kiedy poprawiono te nieszczesne prowadnice w rozrządzie? Moja fabka jest z marca 2004 i się trochę stresuje :szok: <!-- s:szok: --> .

    Na naklejce z takim kodem kreskowym z lewej strony silnika jest data 23-01-04...może to właśnie data prod. silnika.

  • bez wymiany łań cucha 146 tys km

  • podaj jaki masz silnik

  • Kupuj oryginal, pompe wody wez z austauschu

  • tez sie podlacze pod temat widze ze vag24.pl ma jakies tajne zrodła 🙂 ja mam silnik z oznaczeniem AZQ powiedz ze te modele juz sa poprawione :padam: :przestraszony: <!-- s:przestraszony: -->

  • [quote="vag24.pl"]podaj jaki masz silnik[/quote]
    AZQ

  • Pasek zaleca się wymienić co 5 lat ze względu na tzw "sparcienie" gumy lub co określony przebieg. Jeśli jesteś 100% pewny przebiegu ja bym przeciągnął robotę jeszcze o rok i po 6 latach wymienił całość.

  • Ja tez musze juz wymienic 😐 :wstyd: ciagle tylko kasa kasa kasa... jak nie zbiornik plynu do spryskiwaczy, to tlumik urwny, to podnosnik szyb, to costam to costam 😜 ale i tak kocham moja fabcie 😉 <!-- s;) -->

  • Wymieniony został rozrząd w mojej fabce 1,4 rocznik 2002.Po wymianie z jego okolic w momencie dodania i zdjecia gazu (na postoju) dochodzą szumy.Tego nie było przed wymianą.Proszę o podpowiedz co to może być.

  • Postaraj sie opisać to jakoś dokładniej ,bo nie bardzo rozumiem te szumy. 😕 <!-- s:/ -->
    I napisz kod silnika , to napewno ułatwi kolegom ,którzy sie lepiej znają na mechanice.

  • To jest silnik czeski AZE. Silnik rozgrzany do 60 stopni.Sprawdzałem to na postoju.Po dodaniu lekko gazu i puszczeniu pedału z okolic lewej strony silnika (rozrząd) dochodzi szum który ustaje w momencie zwolnienia obrotów.

  • A może to przepustnica chałasuje?.
    Ja teraz wymieniłem rozrząd w mojej fabce też aze i o niebo zrobiło się bardzo cicho, ale za to słyszę jak przepustnica pracuje coś w rodzaju szumów albo może być jeszcze jedna rzecz tzw rolka odwracająca lub odwrotna do paska wielorowkowego jak jest zużyta też szuli tez to mam i muszę ją wymienić.
    Pozdrawiam

  • PYTANIE
    Witam serdecznie. Jestem szczęsliwym posiadaczem Skody Fabia I 1.2/12V. Dowiedziałem się że w tym silniku (AZQ) występuje problem z łańcuchem rozrządu. Potrafi przeskoczyć ( a skoda reklamuje go jako dożywotni). Chciałbym wiedzieć kiedy został on poprawiony ( dłuższe prowadnice) . Moja skoda została kupiona w marcu 2004 roku.I w związku z tym żyję w lekkim stresie czy mnie ta awaria nie spotka. Ze znanych mi przypadków wynika że zdaża sie to podczas normalnej eksploatacji, najczęsciej po wyłączeniu silnika i ponownej próbie uruchomienia po pewnym czasie. Słyszałem że skoda partycypuje w kosztach naprawy w przypadku wystąpienia takiej awarii. Czy to prawda? Dziękuje. Niecierpliwie czekam na odpowiedź. SK

  • ODPOWIEDŹ
    Odpowiedź Škoda Info
    [2008-07-11 14] Szanowny Panie. Škoda Auto Polska SA komunikowała dotąd takie rozwiązanie wyłącznie jako bezobsługowe, a nie jak Pan napisał – dożywotnie. W potocznym rozumieniu, mając na myśli bezobsługowość, bardzo często używa się zamiennie słowa dożywotniość. Należy zauważyć, że w takim użyciu słowo dożywotniość jest nieprecyzyjne, a co najmniej – wieloznaczne, ponieważ właśnie nie precyzuje "o życiu” jakiego elementu de facto ono mówi. Samochodu, silnika, czy wreszcie samego mechanizmu rozrządu, a może łańcuszka....? Słownik języka polskiego PWN podaje, że słowo dożywotni, znaczy tyle, co «mający trwać do końca czyjegoś życia». Z kolei słowo „czyjś”, zostało określone w tymże słowniku, jako «zaimek przymiotny dzierżawczy: odnoszący się do kogoś, należący do innej osoby». Zatem można konkludować, że słowo dożywotniość dotyczy osób, czyjegoś życia, nie zaś długości eksploatacji rzeczy materialnych, takich jak maszyny, urządzenia, samochody itp. Natomiast pojęcia > bezobsługowy < nie należy utożsamiać z bezawaryjnością, czy bezusterkowością elementu. Samochody (wszystkie) posiadają taką swoją specyfikę, że podczas każdego okresu ich eksploatacji może dojść do usterki, która zawsze jest zdarzeniem losowym, uwarunkowanym wieloma czynnikami. Każdy samochód jest wyposażony w pewne elementy bezobsługowe, których w żaden sposób nie można uchronić przed awaryjnością. Są to między innymi takie części i podzespoły, jak: sprzęgła, amortyzatory, nowoczesne akumulatory, turbosprężarki itp. Producent ciągle udoskonala samochody, po to, aby podnieść jakość i bezpieczeństwo swoich produktów. Jest to w zasadzie stwierdzenie trywialne. Zjawisko to jest ciągłe i jest ono jak najbardziej naturalne. Dla Pana jest zapewne ważne, czy omawiany tutaj mechanizm napędowy układu rozrządu może ulec, wcześniej, czy później, uszkodzeniu. Niestety, Škoda Auto Polska SA nie może udzielić Panu w tym zakresie odpowiedzi. Jak już wcześniej zauważyliśmy, awaria samochodu jest zdarzeniem losowym, a stąd wynika wniosek, że jakiekolwiek przewidywania są z góry skazane na niepowodzenie. Zatem nie odpowiemy Panu na pytanie: Czy Pana ta awaria nie spotka? Potwierdzamy, iż zdarzają się przypadki awarii, o jaką Pan pyta, niemniej pragniemy zaakcentować, że taka awaria nie wskazuje każdorazowo na wyłączną winę produktu. Bywają sytuacje, że powodem awarii napędu mechanizmu rozrządu, były inne czynniki, aniżeli leżące po stronie Producenta. Każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, w oparciu o informację zebraną przez danego Autoryzowanego Partnera Serwisowego Škoda Auto, i wówczas Partner orzeka, biorąc pod uwagę fakt regularnego serwisowania samochodu, jego przebieg, okres eksploatacji, o ewentualnej pomocy finansowej, jaka miałaby zostać udzielona Klientowi w celu usprawnienia samochodu. Należy zauważyć, że takie działania, mające zazwyczaj miejsce po wygaśnięciu gwarancji podstawowej pojazdu, są wyłącznie przejawem dobrej woli oraz gestu handlowego Producenta, co należy rozumieć, iż nie są one realizowane w sposób obligatoryjny. Jeśli nasze powyższe wyjaśnienia miałby dla Pana znikomy walor poznawczy, lub jeśli – co może ważniejsze – czułby się Pan nadal zaniepokojony możliwością awarii omawianego tutaj mechanizmu rozrządu, to jedynym, co moglibyśmy Panu na tę chwilę zaproponować jest odpłatna wymiana części zamiennych wchodzących w skład napędu - na nowe. Wówczas nabędzie Pan praw gwarancyjnych, które przez najbliższe dwa lata pozwolą Panu spokojnie eksploatować posiadany samochód. Niestety, z racji przytoczonych wcześniej argumentów, nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezawaryjności elementu, tak w okresie gwarancji, jak i po jej upłynięciu. Z wyrazami szacunku Zespół INFO