Witaj na forum Fabia Club Polska

Pukanie przy przyspieszaniu FABIA 1,4 16V 75KM 65tys

Temat utworzony · 55 Posty · 14136 Wyświetlenia
  • Witam
    Mam taki problem: szczególnie na 3 biegu gdy wcisnę pedał gazu słychać delikatne pukanie(jakby kamień znajdował się w oponie) w okolicy lewego koła, gdy puszczę gaz pukanie przestaje. Byłem w serwisie i żadnej usterki nie stwierdzili (łączniki, wahacze oki)
    Może ktoś spotkał się z podobnym problemem?? Bardzo proszę o poradę

  • Witam. U mnie jest to samo. Mam co prawda inny silnik bo 1.4 68KM ale identyczne objawy. Dodatkowo gdy jade np na 5 biegu 90-100km/h i delikatnie przyspieszam to auto cale się trzęsie. Opony mam nowe, zawieszenie też ok. Nikt nie wie co to. Zastanawialem się nad wewnętrznymi przegubami lub sprzegłem.

  • [quote="maninnew"]Witam
    Mam taki problem: szczególnie na 3 biegu gdy wcisnę pedał gazu słychać delikatne pukanie(jakby kamień znajdował się w oponie) w okolicy lewego koła, gdy puszczę gaz pukanie przestaje. Byłem w serwisie i żadnej usterki nie stwierdzili (łączniki, wahacze oki)
    Może ktoś spotkał się z podobnym problemem?? Bardzo proszę o poradę[/quote]

    Opisz dokladniej to pukanie. Poprobuj dawac gazu i puszczac i zaobserwuj wtedy co sie stanie. Na skreconych kolach tez poprobuj. Opisz obserwacje.

  • Mam coś podobnego, szczególnie ujawnia się przy przyspieszaniu. Skojarzenia z kamykiem/luźnym kołpakiem. Chyba z okolic prawej przedniej strony (koła?).

  • 1.4 16V podobne objawy pojawiają sie po wyjsciu z zakrętów przy jednoczesnym przyspieszniu + trzęsienie i silne wibracje podłogi a nawet pedłów. po puszczeni gazu lub wysprzegleniu objawy zanikają.

    Jezeli po puszczeniu gazu względnie wysprzegleniu na wysokich obrotach u ciebie tez nic nie słychac to usterki nalezy szukac wyłącznie w układzie napędowym (od przegubów do skrzyni biegów i sprzęgła).
    przeguby sprawdzic łatwo skręcasz maksymalnie kierownice na jakims pustym parkingu odkręcasz okno i jeżdzisz dookoła gwałtownie przyspieszając jak stukają to do wymiany, jak nie szukasz dalej ale to juz trudniejsze.

    U siebie ustaliłem na razie ze przeguby są ok i podejrzewam że przyczyną mogą byc poduszki pod skrzynią (przesówa sie na zakręcie siła bezwładu i zanim wróci na swoje miejsce (kilka kilkanascie kilometrów) wszystko wibruje. ale nie mam pewnosci

    Moze ktoś juz wymieniał takie poduszki?

  • Może przegub wew. tych nie słychać

  • [quote="mernar"]1.4 16V podobne objawy pojawiają sie po wyjsciu z zakrętów przy jednoczesnym przyspieszniu + trzęsienie i silne wibracje podłogi a nawet pedłów. po puszczeni gazu lub wysprzegleniu objawy zanikają.

    Jezeli po puszczeniu gazu względnie wysprzegleniu na wysokich obrotach u ciebie tez nic nie słychac to usterki nalezy szukac wyłącznie w układzie napędowym (od przegubów do skrzyni biegów i sprzęgła).
    przeguby sprawdzic łatwo skręcasz maksymalnie kierownice na jakims pustym parkingu odkręcasz okno i jeżdzisz dookoła gwałtownie przyspieszając jak stukają to do wymiany, jak nie szukasz dalej ale to juz trudniejsze.

    U siebie ustaliłem na razie ze przeguby są ok i podejrzewam że przyczyną mogą byc poduszki pod skrzynią (przesówa sie na zakręcie siła bezwładu i zanim wróci na swoje miejsce (kilka kilkanascie kilometrów) wszystko wibruje. ale nie mam pewnosci

    Moze ktoś juz wymieniał takie poduszki?[/quote]

    Ja grzebalem przy tych poduszkach,, ale nie wymienialem, bo sie okazalo ze byly luzne.
    U mnie objawialo sie to w taki sposob, ze po szybkim wcisnieciu i zwolnieniu peadala gazu nastepowalo pukniecie. Okazalo sie, ze byla to wina poduszki skrzyni, ktora byla niedokrecona - mechanik od skrzyni nie poskrecal jak nalezy i sie poduszka ruszala po podluznicy.
    Poduszka pod skrzynia raczej nie ma gdzie pukac. Tam sa tylko 2 sruby - wiec latwo sprawdzic luz.

  • [quote="mernar"]1.4 16V podobne objawy pojawiają sie po wyjsciu z zakrętów przy jednoczesnym przyspieszniu + trzęsienie i silne wibracje podłogi...[/quote]

    Wszystko pięknie, tyle że u mnie to pukanie występuje na prostej - ruszanie, przyspieszanie. 😕 <!-- s:/ -->

  • [quote="JackUzi"][quote="mernar"]1.4 16V podobne objawy pojawiają sie po wyjsciu z zakrętów przy jednoczesnym przyspieszniu + trzęsienie i silne wibracje podłogi...[/quote]

    Wszystko pięknie, tyle że u mnie to pukanie występuje na prostej - ruszanie, przyspieszanie. 😕 <!-- s:/ -->[/quote]

    obadaj czy nie masz poluzowanych srub na poduszce - tej od skrzyni (pod aku), jezeli to sa pukania przy depnieciu gazu i odpuszczeniu.

  • Zrobiłem już z 3tys km i dalej puka
    Przegub pukałby przy skręcie a tu przy skręcie na prostym tak samo (dosłownie jakby kamień w oponie się znajdował i wraz ze wzrostem prędkości coraz szybciej puka ale tylko przy przyspieszaniu jak zdejmę nogę z gazu pukanie ustępuje i cisza)
    Czy to może być łożysko??
    Tylko w aucie nic nie wyje i nie mogę zlokalizować żadnych luzów
    Dosłownie już nie mam pojęcia
    POMOCY

  • Mogą to być jeszcze gumy na stabilizatorze.

  • [b]maninnew[/b]
    sprawdż sam po kolei;

    • mech. różnicowy
    • przeguby wewnętrzne i zewnętrzne
    • tarcze hamulcowe i klocki
    • opony (czasem robi się bąbel na wewnętrznej stonie i daje po sprężynie)
      najlepiej wrzóć na lewy przód zapas
  • Opony odpadają
    Zmieniłem na nowe zimówki i dalej to samo

    Ale jak sprawdzić

    • mech. różnicowy
    • przeguby wewnętrzne i zewnętrzne ??

    Pozdrowienia

  • A o które gumy na stabilizatorze chodzi??

    Dziwne jest to że stuka tylko przy przyspieszaniu Jak zdejmę nogę z gazu cisza
    Zastanawiam się czy to nie mogą być tarcze

  • [quote="maninnew"]
    Ale jak sprawdzić

    • mech. różnicowy
    • przeguby wewnętrzne i zewnętrzne ??
      [/quote]
      podnies jedną stronę auta (przód)
      na zapiętym biegu spróbuj szybko obracać kołem do przodu i do tyłu
      to takie szarpnięcia powinny być, jak usłyszysz stuki, głośne włazisz pod auto i robisz to samo kręcąc półosią (samemu jest trudno)
      wewnętrzne przeguby są w miejscu gdzie półosie wchodzą na skrzynie biegów
      miejsce spotkania półosi (tryby wewnątrz) to mechanizm różnicowy
      kontrolę zewnętrzynch opisał [b]mernar[/b] kilka postów wcześniej w tym temacie
  • [quote="maninnew"]A o które gumy na stabilizatorze chodzi??
    [/quote]

    Te dwie na których stabilizator mocowany jest na obejmach do podłogi.

  • [b]krzg[/b],

    Poradziłeś sobie z tym dziwnym trzęsieniem auta??

    Ja jeżdżę do dziś i cały czas to samo

  • Opcji macie pare :
    -Zawieszenie silnika (3 poduszki)
    To mozna wykluczyc zaciagajac reczny i bujajac gazem auto, sluchac objawow - jak nie puka to wina zawieszenia kol.
    Zostaja pekniete lub wyrobione:
    -Poduszka amortyzatora
    -Przednia tuleja wahacza (wykluczam tylna, bo zakladam ze sprawdziliscie - widac czy jest zerwana czy nie)
    -Gumy stabilizatora
    -Laczniki stabilizatora (ale one maja specyficzne pukanie)

    Jezeli nie to, to zostaja przeguby, a jak nie one, to laczenie kol ze skrzynia (docisk, tarcza sprzegla - to mniej prawdopodobne, ale sie zdarza) lub wnetrze skrzyni.

    Jezeli cos pominalem to niech ktos mnie poprawi 😛 <!-- s:P -->

    Tych z Gdanska zapraszam do siebie to zalatwimy problem 🙂

  • Jeżeli dodaję i ujmuję gaz to jest oki

    Również jest oki kiedy delikatnie przyspieszam
    Jeżeli gwałtownie przyspieszam to pojawiają się wibracje auta

  • Sprawdz tarcze, klocki, piasty, lozyska. Zbieznosc i geometria kol jest ok?