Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 246977 Wyświetlenia
  • Zrobiłem 75 tys Fabią 1,4 16V 75KM na oleju Mobil 1 5W50 Jutro wybieram się na przegląd i nie wiem czy pozostać przy tym samym oleju czy zmienić na Shell Helix, który także posiadają w serwisie

  • ja został bym przy tym samym ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go wymienić na inny o tych samych parametrach tj. 5w50 jakościowo te oleje są identyczne

  • Pozostać przy tym co do tej pory.

  • ja mam tego typu problem, że z oporem zaczynaja mi biegi wchodzić.
    Po dłuzszej jeździe (ok 30km) biegi wchodzą z całkiem duzym oporem -czy to oznaka braku czy duzego zuzycia oleju skrzyni?

  • a ja mam problemik taki mały odnośnie oleju

    leją mi już parę lat jakiś Castrol 5W30 i mi go Fabka bierze równe 2 litry na 15tyś km - no niby nie tak dużo ale jednak

    Pomyślałem że zmienię markę i typ oleju to i może przestanie "brać". Wymyśliłem że zaleje Shell Helix Ultra Diesel 10W40 czyli półsyntetyk. Myślę że powinien być gęstszy od tego Castrola i może problem dolewek oleju zniknie, a co jak co, Shell badziewia nie robi.

    5W30 na chłopski rozum wydaje sie być dość rzadkim olejem z racji parametrów, a także "na oko" wygląda na bardzo rzadki, wiec sie nie dziwie że trzeba dolewać. No taka przynajmniej moja teoria.

    Swego czasu w innym ASO zalewali silniczek Mobilem 1 5w40 jak dobrze pamiętam i nie brała oleju wcale.

    Dobrze myślę? chce sie tylko upewnić że dobrze zrobię 🙂 no bo gorzej na pewno nie będzie 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="Ciacho"]a ja mam problemik taki mały odnośnie oleju

    leją mi już parę lat jakiś Castrol 5W30 i mi go Fabka bierze równe 2 litry na 15tyś km - no niby nie tak dużo ale jednak

    Pomyślałem że zmienię markę i typ oleju to i może przestanie "brać". Wymyśliłem że zaleje Shell Helix Ultra Diesel 10W40 czyli półsyntetyk. Myślę że powinien być gęstszy od tego Castrola i może problem dolewek oleju zniknie, a co jak co, Shell badziewia nie robi.

    5W30 na chłopski rozum wydaje sie być dość rzadkim olejem z racji parametrów, a także "na oko" wygląda na bardzo rzadki, wiec sie nie dziwie że trzeba dolewać. No taka przynajmniej moja teoria.

    Swego czasu w innym ASO zalewali silniczek Mobilem 1 5w40 jak dobrze pamiętam i nie brała oleju wcale.

    Dobrze myślę? chce sie tylko upewnić że dobrze zrobię 🙂 no bo gorzej na pewno nie będzie 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    Co do wyboru oleju to nie moge sie wypowiedziec, ale jesli chodzi o zastosowanie gestszego oleju w przypadku malych wyciekow, to jest to dobre rozumowanie..
    Spotkalem sie z przypadkiem wyciekow oleju w Passacie B5 (niewielkich).. Serwis zalecil przejscie z pelnego syntetyka na pol syntetyk i wycieki ustaly..

  • [quote="kornat"]moze masz plakietke z nazwa oleju przyczepiona przy silniku[/quote]
    Albo naklejke w drzwiach, ja tak mam. Od strony zawiasów.(oczywiście na karoseri nie na drzwiach)

  • SPALANIE OLEJU NAPRAWDę DUżE JAKI MASZ PRZEBIEG? MóJ SAMOCHóD DO 24 TYś KM BRAł OKOłO 3 LITRóW NA 15 TYś KM A PóźNIEJ SIę SKOńCZYłO TERAZ OD WYMIANY DO WYMIANY NIC NIE DOLEWAM A MAM PRZEJECHANE 150 TYś KM. 🆗 <!-- s🆗 -->

  • [quote="mario_tg"]SPALANIE OLEJU NAPRAWDę DUżE JAKI MASZ PRZEBIEG?[/quote]
    nie wydaje mi sie że takie duże

    przebieg niecałe 86tyś km

    we wtorek wymienię olej, pojeżdżę i dam znać za jakiś czas czy sie poprawiło 🙂 <!-- s:) -->

  • [b]kisslo[/b] jeśli udało [b]Ci[/b] się coś dowiedzieć to napisz.

  • Witam,
    we wszystkich autach grupy vw wg. książki olej w skrzyni wymienia sie co 6 lat, ale kiedykolwiek rozmawialem z jakimkolwiek z mechaników każdy mówil że wystarczy uzupelniać olej w skrzyni jeżeli go brakuje i że w zasadzie nie wymieniają oleju chyba że klient się uprze.

    Pozdrawiam

  • Witam,

    posiadam Fabię Kombi 1.9 TDI. Ponieważ jestem bardzo ubogi w jakiekolwiek materiały serwisowe, proszę o informacje, jaki olej lać do środka oraz jakie powinno być ciśnienie w oponach.

    Z góry dzięki za pomoc,
    Luku

  • co do cisnienia w oponach to masz na klapce wlewu paliwka napisane

  • Co do ciśnienia to tak jak napisał [b]kornat[/b]A co do oleju to zakładam że nie jesteś pierwszym właścicielem autka bo powinieneś wiedzieć co masz wlane. Jeżeli samochód był serwisowany to łatwo się dowiesz jaki masz olej. Zobacz czy nie masz gdzieś przy silniku przywieszki z olejem lub naklejki w drzwiach od strony kierowcy przy zawiasie. Albo wymień na nowy jaki tam chcesz do diesla. 😉 <!-- s;) -->

  • Cisnienie juz rozkminione, dzieki za info.

    Natomiast co do oleju to rzeczywiscie nie jestem pierwszym wlascicielem, nie wiem nawet, kiedy byl ostatnio zmieniany. Zmieniac, czy nie? Czytalem artykul ostatnio, ze jakis ekspert motoryzacyjny mowil, ze ciemny (wyjezdzony) olej jest nawet lepszy, bo lepiej smaruje. Nie wiem, czy to prawda, czy nie, niemniej tak mowil 🙂

  • ja bym zmienił bo moim zdaniem ten mechanik został przekupiony. przepalony olej lepiej smaruje ale chyba drewno żeby korniki się nie dopadły. na Twoim miejscu bym go wymienił

  • Luku -sorry za szczerość -ale nie lej oleju do środka bo nie doczyścisz tapicerki !!!!!
    a już na poważnie to zmieniłbym olej . płyn chłodzący i płyn hamulcowy jeśli nie jesteś pewny
    kiedy to było robione .
    i szerokich dróg życzę
    omron

  • [quote="Luku"]Cisnienie juz rozkminione, dzieki za info.

    Natomiast co do oleju to rzeczywiscie nie jestem pierwszym wlascicielem, nie wiem nawet, kiedy byl ostatnio zmieniany. Zmieniac, czy nie? Czytalem artykul ostatnio, ze jakis ekspert motoryzacyjny mowil, ze ciemny (wyjezdzony) olej jest nawet lepszy, bo lepiej smaruje. Nie wiem, czy to prawda, czy nie, niemniej tak mowil :-)[/quote]

    tylko do TDi na pompowtryskach sie specjalny olej leje, mam nadzieje że o tym wiesz, bo skutki nalania oleju nie odpowiedniego mogą być bardzo kosztowne...

  • Dzięki Panowie za dygresje, tylko na jaki? Czy ktoś z Fabią TDI jest w stanie mi powiedzieć, jakiego oleju użyć? Nie wiem, od czego to zależy, ale myślę, że jak wypompuje ten sam olej co inni użytkownicy tego samego modelu Fabii, to nie będzie źle.

    Pzdr

    edit.
    [quote="Ciacho"][quote="Luku"]Cisnienie juz rozkminione, dzieki za info.

    Natomiast co do oleju to rzeczywiscie nie jestem pierwszym wlascicielem, nie wiem nawet, kiedy byl ostatnio zmieniany. Zmieniac, czy nie? Czytalem artykul ostatnio, ze jakis ekspert motoryzacyjny mowil, ze ciemny (wyjezdzony) olej jest nawet lepszy, bo lepiej smaruje. Nie wiem, czy to prawda, czy nie, niemniej tak mowil :-)[/quote]

    tylko do TDi na pompowtryskach sie specjalny olej leje, mam nadzieje że o tym wiesz, bo skutki nalania oleju nie odpowiedniego mogą być bardzo kosztowne...[/quote]

    To znaczy jaki?