Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Wycieraczki przednie/tylna

Temat utworzony · 238 Posty · 28922 Wyświetlenia
  • Bosch jest produkowany w różnych fabrykach i nie wiesz na co trafisz.Raz kupisz twin za 60 zł /szt i są dziadowskie a innym razem z serii eco 17 zł/szt i są fajne.Zależy jak trafisz.Ostatnio przerzuciłem sie na Championy w polówce i fabce .Są lepsze od Boscha.
    Co do oryginalnych .Kupiłem raz w aso do polówki i okazało się że są robione u nas w Poznaniu 🙂 <!-- s:) -->

  • popatrz na grafitowe 🆗 <!-- s🆗 --> moga byc np Valeno

  • [quote="Krzysiek"]Zależy jak trafisz.[/quote]
    Dokładnie.
    W pierwszej fabce miałem oryginały Bosha - miodzio, wytrzymały 1,5 roku i 60 kkm
    potem kupiłem w ASO oryginały i były to Valeo - miały wadę - nie zbierała końcówka lewego pióra (1-2 cm). Wymienili na nowe. W sumie wycieraczki dobre ale wada również się objawiła po jakimś czasie. Co prawda nie przeszkadza w normalnej jeździe ale jednak. Uznałem wtedy, że jeśli wycieraczki to tylko Boscha.
    W drugim aucie niedawno kupionym fabryka też zamontowała Bosche i okazuje się są chyba gorsze niż te Valeo. Więc będę musiał zweryfikować swoją opinię przy następnym zakupie.

    [quote="Krzysiek"]Ostatnio przerzuciłem sie na Championy[/quote]
    W poprzednich autach (moim-punto i żony-seicento) przez kilka lat kupowałem Championy. Wytrzymywały rok, sprawowały się poprawnie i koszt był adekwatny.
    Niewykluczone, że się z nimi przeproszę...

  • Wycieraczka tylnej szyby wykonała jeden ruch w lewo i stanęła - już więcej nie zadziałała :rozpacz: , ostatnio zauważyłem jednak, że pracowała jakoś wolniej, czyżby się coś zatarło :?: Jeszcze nie patrzyłem co się stało bo nie miałem czasu, ale mam pytanko czy ktoś przerabiał już ten temat, a drugie czy ta plasikowa osłona na tylnej klapie jest na zatrzaskach i by ją ściągnąć trzeba po prostu dobrze szarpnąć tak :?: <!-- s:?: -->

  • Na rysunku nie widać aby były jakieś śruby.
    Co do silniczka.Wygląda na to że jest ta sama nieudana kontrukcja co w volkswagenach..Jeżeli masz tego pecha to jest tak:w zimę spryskiwacz przymarza do wycieraczki,włączasz ją i urywa się rurka w środku.Płyn leci na szybę ale część do silniczka,korodują styki w środku.Wyjmujesz silniczek a tu zonk bo jest zanitowany .Da się rozebrać ale trzeba póżniej skręcić na śruby.Styki są na dużej zębatce od wewnętrznej strony.
    To jest najczarniejszy scenariusz .Oczywiście najpierw sprawdż bezpiecznik,przekażnik,wtyczki,czy prąd dochodzi do silniczka.

  • Otwarłem to dziś częściowo rozebrałem i utknąłem na jutro umówiłem sięz moim szpecem od skody, bo nie chcę nic pourywać, silnik raczej ok, rurka od sryskiwacza cała przewód nie spadł, ogólnie jednak wsio zardzewiało, jak założe bezpiecznik od razu go pali, wskazuje na to że oś się zatarła. Jutro napiszę co dalej.

  • Wyjmij rurkę spryskiwacza.Pociągasz od środka ale wcześniej musisz wyjąć spryskiwacz .Może zejdzie a może urwiesz to jest jak w loterii .Nówka około 30 zł kosztuje.Jak masz wyjęte czyścisz ośkę w środku.

  • ...przerabiałem to jakiś czas temu-ale okazało się niegroźne-nic nie rozbierałem-przez kilka dni dawkowałem WD40 i samo puściło.

  • No wycieraczka sprawna, ta główna oś na którą jest przenoszony napęd poprzez zębatkę była zatarta na amen, znajduje się ona w tulejkach, wsio zostało wyczyszczone z rdzy, nasmarowane i jest ok, ale z rozbiorem był nie lada problem.
    Dla formalności pytałem ile kosztuje mechanizm wraz z silniczkiem - bagatelne 360 zł.

  • Fabia jest dosyć nowym samochodem a usterka ta ujawnia się po paru latach użytkowania auta.Większość fabek czeka ta usterka 🙂 <!-- s:) -->

  • No chyba ze sie wczesniej zareaguje i corocznie np nasmaruje

  • Tak tylko żeby nasmarować to trzeba wyciągnąć oś z tulejek, a samo ściągnięcie wycieraczki przynajmniej w moim przypadku było nie lada problemem. Cały szkopół jest w tym, że spryskiwacz jest połączony w jedno z wycieraczką i nadmiar płynu pod ciśnieniem dostaje się w mechanizm i stąd rdza, są co prawda tam dwie dziurki do odprowadzenia ciśnienia, ale one nie są w stanie wyrobić.

  • [quote="MirekS"]są co prawda tam dwie dziurki do odprowadzenia ciśnienia, ale one nie są w stanie wyrobić.[/quote]

    ..ups... to te dziurki są specjalnie do odprowadzania zbyt dużej ilości płynu...a niby gdzie ten płyn jest odprowadzany??? ( //mechanizm wycieraczkospryskujący do Golfa IV, jeśli cieknie z dwóch dziurek ,na giełdzie w Gliwicach uważany jest za niesprawny.//

  • [quote="Orfeusz"]a niby gdzie ten płyn jest odprowadzany??? [/quote]

    Pod ciśnieniem [b]mżawka[/b] płynu leci sobie na plastikową osłonę co masz na tylnej klapie i po niej ścieka do otworów które masz u dołu klapy i póżniej ścieka na tylni zderzak, tak po krótce zlokalizowałem jej trasę. Przyznam, że tak badziewnego rozwiązania jeszcze nie widziałem, dla pomysłodawcy należy się :idiota: :idiota: :idiota: <!-- s:idiota: -->
    Przy takim systemie działania w każdej fabii musi szlag trafić ośkę :wsciekly:

  • Witam!

    Tez mam zamiar wymienic piórka w przednich wycieraczkach
    czy mozecie podac konkretny model (lub numer) wycieraczek Bosha lub innych producentow tak zebym nie kupil jakiegos badziewia lub na allegro ktos napisze ze do Fabii a beda nie pasowaly.

    DZieki za odpowiedzi.

    ZABER

  • Witam!

    W sumie przez ten deszcz bede zmuszony do wymiany choc myslalem ze to tylko zbrudzona szyba ale jednak chyba wycieraczki.

    Przed zima zastosowalem cos co nazywaja "niewidzialna wycieraczka" i oprocz tego ze bylo to kompletne nieporozumienie to mysle ze po pol roku nie bedzie to mialo zwiazku z tym ze:

    • wycieraczki zostawiaja na szybie warstwe "film" przez ktora w nocy na chwile nic nie widac (po chwili na szczescie znika)
    • zbieraja w sumie bez mazania paskow tylko ten "film" jest prawie idealny na calej wytartej powierzchni
    • po dluzszej pracy zaczynaja "buczec" ale nie drgaja
    • czyscilem szyby roznymi "cleanerami" od plynu do mycia szyb i luster po przemyslowe "cleanery", rozpuszczalniki i wlasciwie nic sie nie zmienilo
    • tylna wycieraczka zachowuje sie tak samo tez tak pieknie rowno marze

    Myslac pod tym katem to jezeli przod i tyl sie zachowuje identycznie to stawialbym na te "niewidzialna wycieraczke" ale po pol roku dopiero by dala o sobie tak znac?
    Wczesniej bylo wszystko ok.
    Wczesniejsze wycieraczki w moich innych autach psuly sie tak ze mazaly strasznie, nierowno zbieraly itd., a te zbieraja rowno tyle ze zostaje ten film. Roznica byla tylko taka ze teraz nie bylo wlasciwie zimy i wycieraczki mialy duzo przestojow, moze guma ma juz dosc?

    Moze macie jakis pomysl na mycie szyb bo ani sama woda ani "cleanery" nie daja efektu, dla sprawdzenia chyba zrobie ostatni krok i kupie wycieraczki.

    Tym razem postawie na Valeo Silencio, mialem takie w poprzednim "wozie" i byly bardzo dobre (wlasciwie byla bo to w Uno bylo). Moze macie kontakt z takimi wycieraczkami? jakie wrazenia? A moze kupic Boshe, wkoncu sa tez takie fabryczne?
    A jakie kupic na tyl?

    Pozdrawiam!

  • [quote="zaber"]Tym razem postawie na Valeo [/quote]

    Pracuje w tej firmie co prawda nie przy wycieraczkach, ale powiem tyle, że duża waga jest przykładana do jakości.

  • Witam dzisiaj nabyłem nowe wycieraczki firmy BOSCH ECO 530c i 480c cena 21,99 i 19,99 zł niby pisze na nich że do skody fabii pasują ,ALE nie pasuja tzn.od pasażera orgialna jest wygieta a ta jest prosta,a od kierowcy mam ze spojlerem i kupiłem bez spojlera bo widziałem że go można odkręcić.Taa odkręcic go można ale do nowej nie ma gdzie przykręcić,no i d.pa.Ale sie umówiłem w sklepie jak nie spasują to moge zwrócić.No to oddaje.Podam dla zainteresowanych że wycieraczka do tyłu w kombii kosztuje 18 zł Serwis Skody na Zakopiance.

  • bosch ma tez ze spojlerkiem do fabii

  • Wiem ale jak da sie odkręcić spojlerek od starej wycieraczki to myślałem że go przekręcę do nowej ale sie nie da, bo nie ma do czego brak blaszek z dziurkami i trzeba kupić droższe pióro ze spojlerkiem.