Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Problem z kolem.

Topic created · 5 Posts · 1261 Views
 • Witam!
  Mam mały problem. Mój ojciec podczas niedzielnej przejażdżki wjechał prawym przednik kołem w dziurę. Wyrwa była na tyle wredna, że w oponie zrobiła się dziura na dwa palce a i feldze się też oberwało nieźle. Ale nic, opone zmieniliśmy i dalej w drogę. Wszystko niby ok ale ściągało na prawo jak jasna cholera. żeby jechać prosto musiałem mieć lekko skręconą kierownicę w lewo. Pojechaliśmy do znajomego mechanika. Wymienił:
  -amortyzator (był krzywy)
  -drążek kierowniczy (był krzywy)
  -końcówkę drążka kierowniczego. (też coś tam z nią było)
  Ponieważ nie miał odpowiedniego sprzętu polecił jechać do pobliskiego PZM-tu na zbieżność.
  Już w drodze tam odczułem wielką różnice w prowadzeniu. ściągał ale bardzo lekko.
  W PZM-cie sprawdzili zbieżność i wyszło im, że prawe koło się "położyło" i wykracza grubo ponad normę. No i jak to w takich warsztatach zaraz chcieli to rozebrać. Rozebrali i za przeproszeniem gówno się dowiedzieli. A co więcej samochód ściąga mocniej po ich rozbiórce.
  Jeżeli ktoś by wiedział co to może być to proszę o pomoc.

 • Zacznij najpierw od pełnej geometrii zawieszenia Fabii. wyjdzie które koło odbiega od normy.W Fabii reguluje się tylko zbieżność, reszta( czyli pochylenie kół i zbierzność tylnych kół) jest nie regulowalna oficjalnie.
  Każde zdemontowanie i ponowny montaż zawieszenia przedniego powoduje różne ustawienie koła w pionie.

  Dlatego, żeby podjąć odpowiednie kroki trzeba najpierw sprawdzić pełną geometrię zawieszenia- a nie tylko sprawdzenie zbieżności na ścieżce diagnostycznej (ten pomiar jest niedokładny).

 • [quote="łyha"]
  -amortyzator (był krzywy)
  -drążek kierowniczy (był krzywy)
  -końcówkę drążka kierowniczego. (też coś tam z nią było)
  [/quote]

  Ja bym do tego jeszcze spokojnie dołożył wachacz. A wezwaliście policję :?: <!-- s:?: --> bo możecie się ubiegać o zwrot wszelkich kosztów posługując się notatką z zdarzenia i zdjęciami.

 • koledzy to w koncu sie robi geometrie?? dziś byłem na zbierzności i kolo ładnie ustawił (miałem robione zawieszenie :tuleje sworznie końcówki) ale autko jak sciągało tak sciąga w prawo lekko Pan stwierdził ze jest geometria walnięta lecz on nic nie poradzi bo się nie ustawia w fabii co teraz ??

 • [quote="FIGO-23"]ze jest geometria walnięta lecz on nic nie poradzi bo się nie ustawia w fabii co teraz ??[/quote]
  no jak sie nie ustawia? jedź do innego Pana, takiego co powie że sie da, bo sie da

Log in to reply