Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 75723 Wyświetlenia
  • Wentylatory z reguły maja dwa biegi. Pierwszy włącza się przy 92 a następny przy 98 stopniach - przynajmniej tak jest u mnie (ja nei mam wskaźnika a tylko kontrolkę - VAG pokazał mi takie wartości) Jak będzie u Ciebie...pewno podobnie.

  • Witam
    Mam następujacy problem. Wczoraj jadac z pracy zauważyłem, że wskazówka od temperatury na desce rodzielczej w ogóle się nie podniosła. Jadąc dzisiaj do pracy już się podniosła. Płynu w zbironku mam troszkę poniżej min. Kolor czerowny. Mam rocznik Fanii 2001. Czy wystarczy że kupie płynu GL 12 i doleje czy trzeba cały wymienić? A może trzeba wymienić czyjnik temp lub termostat?

  • Przede wszystkim trzeba by sprawdzić dlaczego wskazówka się nie podniosła...lub wariuje. Niski stan płynu sygnalizuje kontrolką. Jednakże pytanie jest dlaczego masz ubytek płynu. Może być termostat uszkodzony i obieg płynu jest zakłócony...najprawdopodobniej może być zapowietrzony - dlatego wskazówka wariuje.

  • Wiec co mam zrobić w tym przypadku?

  • Fabia ma układ samo odpowietrzający się, co do wycieku musisz oblukać od spodu czy gdzieś nie jest mokro.
    Wskazówka jak się nie podnosi najczęstszą przyczyną jest czujnik temp lub termostat.
    Jak czujnik będzie uszkodzony powinien wyskoczyć błąd na vagu ewentualnie można wymieniać na chybił trafił.
    Termostat czy jest uszkodzony sprawdzisz łapiąc za przewód wejściowy do chłodnicy, a będący za termostatem, około 3 min po odpaleniu silnika (zimnego oczywiście po nocnym przestoju), jeśli będzie ciepły - termostat do wymiany, jeśli zimny jest ok.

  • Dolej płynu...zobacz czy ubędzie. Wstępnie obejrzyj cały układ chłodzenia czy gdzieś czasem jest nieszczelny. najlepiej rozgrzej silnik na postoju i zobacz czy gdzieś nei ucieka. Jak kwestia wentylatora - załącza się?

  • ... może być problem z wiązką 😉 <!-- s;) --> i ona powoduje takie zachowanie (pierwszy objaw) (trzy odpowiedzi na raz )

  • Zapytam wprost- co powiecie na taki przypadek:zawsze wskazówka była na pionowo po nagrzaniu-poziom płynu o.k. dzisiaj po 20 km jazdy - postój ok.3 godzin - odpalam i po 5km
    wskazówka powędrowała na połowę prawej części wskaźnika - jazda bez bagażu,ok 60km/h,płaska droga-zatrzymałem się ,obroty biegu jałowego ok.1100rpm,poziom płynu o.k.
    zgasiłem silnik,poszedłem na zakupy z powrotem już wszystko dobrze tak jak dawniej.
    co mnie straszy ???

    omron

  • [b]omron[/b] miałem podobny objaw z tą różnicą, iż po około minucie od odpalenia na zimnym wskazówka poszła na 3/4 skali, później po kilku odpaleniach już było ok, wydarzenie jednorazowe i więcej się nie powtórzyło.

  • Mirek S - dzięki, ale wiesz jak miałeś już kilka aut, to po prostu lubię i chcę wiedzieć - a nie przyjmować takiego "coś" jako aksjomat na matmie w szkole.Choć druga strona jest taka, że chyba trzeba .....

    omron

  • To nic poważnego...często jest tak że nastąpi przeskok napięcia i czujnik dostanie błędnego odczytu - przy kolejnym uruchomieniu resetuje się i jest cacy.

  • [quote="Mikey1983"]Witam
    Mam następujacy problem. Wczoraj jadac z pracy zauważyłem, że wskazówka od temperatury na desce rodzielczej w ogóle się nie podniosła. Jadąc dzisiaj do pracy już się podniosła. Płynu w zbironku mam troszkę poniżej min. Kolor czerowny. Mam rocznik Fanii 2001. Czy wystarczy że kupie płynu GL 12 i doleje czy trzeba cały wymienić? A może trzeba wymienić czyjnik temp lub termostat?[/quote]

  • U mnie w 1,2 12v było podobnie oczysciłem czujnik i jesk ok niewiem jak jest w innych silnikach

  • VAG wymiana czujnika , co do plynu czesto tam zagladasz bo przeciez plyn sam tez wyparuje troszczeczke . nie ma co panikowac sprawdz czujnik i czy wokół niego nie ma mokrej plamy moze tamtedy ucieka

  • Na razie jeszcze nie robiłem, ale wskazówka działa poprawnie 🙂 ale mam trochę ubytku tego płyny czy mogę dolać tylko samej wody destylowanej??? kiedy się powinno dolewać na zimnym czy na ciepłym silniku?

  • Jak jest to niewielka ilość to dolej samej wody. Uzupełania się zawsze wszystko na zimnym silniku.

  • Witam kolegów 🙂 <!-- s:) -->

    Pytanko mam: kupiłem dzisiaj płyn do chłodnicy, niestety nie sprawdziłem podczas zakupu że jego termin ważności minął już prawie 1,5 roku temu... wyprodukowano go w 2005 roku pisze ze waznosc ma 3 lata, fakt że jest "nowy" ale czy jeśli go wleje do chłodnicy to czy będzie on spełniać swoją powinność czy powinienem iść i wylać ten płyn sprzedawcy który mi go sprzedał na biurko...

    Płyn to glikostar bańka 5L wytrzymuje do -35 stopnii.

    Prosze o rade gdyż musze wymienić jak najszybciej płyn chłodniczy gdyż w lato maiłem mały wyciek dolałem wody i obawiam się że przy dużych mrozach może "coś" się stać.

  • jaki sens wymieniać stary płyn na mniej stary

    ja bym go nie wlał

  • Nie chce wymieniać na ten przeterminowany rzecz jasna ale chciałbym się dowiedzieć czy ten przeterminaowany mimo tego mozna wlać czy lepiej nie...

  • witam,

    po kupnie nowego auta czas na zime kupic świeży płyn chłodniczy bo nie wiadomo czym jest zalane... powiedzcie mi taka rzecz jaki najlepiej kupić? (do klekota)