Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 315227 Wyświetlenia
  • 165/70 R14

  • ja bym dał takie same jak miałeś. Nie są za szerokie, profil też jak na zimę jest OK no i nie będziesz miał przekłamań licznika 🙂 <!-- s:) -->

  • Dzięki wielkie za odpowiedź. A teraz firma... Myślałem nad Firestone Winterhawk. Są w przystępnej cenie. Co Wy na to?

  • temat częściowo był już poruszany, jednak jest dla mnie jedna zadziwiająca rzecz, że do Fabii montowane są (do tych samych wersji) zarówno opony 165/70 R14, jak i 195/55 R15, gdzie różnica w średnicy koła jest ogromna, ze wszelkich dostępnych tabel wynika, że na zakupione felgi 15" powinienem założyć opony 185/55 R15, jak jednak wszyscy wiemy Skoda montuje 195/55 R15, które nie są nijak zamiennikiem opon, które mam standardowo, czyli 165/70 R14, tak więc przekłamania licznika są nieuniknione. Co mi polecacie na lato, 185/55 R15 czy 195/55 R15, zakupione felgi mają szerokość 6,5 cala. oto one (pochwalę się przy okazji ;P):
    [img]http://www.carid.com/images/wheels/momo/win-2-silver.jpg[/img]

  • [size=200][color=#F00800][b]Wszystkie wątki na temat opon i kół zostały scalone do tematu zbiorczego.

    Uprzejmie prosi się o nie tworzenie nowych tematów tylko wypowiadanie się w głównym wątku. Dziękuje za uwagę 😄 <!-- s:D -->[/b][/color][/size]

    [b]forrelsc[/b] - Tutaj masz test opon w bardzo podobnym rozmiarze, przeprowadzony w tym roku przez ADAC:
    http://www.oponeo.pl/artykul/test-opon-zimowych-adac-2011-2012-w-rozmiarze-175-65-r14

  • Kupię więc opony zimowe 165/70 R14 takie, jakie mam oryginalne letnie. Firma? Zdecyduję się na Dunlopy. Może być?

  • To marka premium, razem z Goodyearem, Continentalem, czy też Michelinem. Kupuj śmiało bo to najwyższa klasa opon.

  • Mam akurat zimowe winterhawki 14" na sprzedaz, uzywane pol sezonu. Zostaly mojemu dziadkowi z focusa i mi dal, bo byl pewien, ze ma 15".. A mial 14", wiec zostalem z oponami. Moge sprzedac, ale masz troche daleko 😛 <!-- s:P -->

  • A wcześniej wspomniane przeze mnie Firestone Winterhawk też dobrze się sprawują? O klasę niższe, ale cena przystępna.

  • Podałem wyżej linka z testem opon, wystarczyło kliknąć i nie zadałbyś tego pytania.

  • Tak, widziałem ten test, dziękuję. Chciałem tylko znać zdanie użytkowników. Ale dziękuję bardzo za pomoc!

  • nie jestem pewien czy 195/55 będzie lepiej wyglądała, jest oponą "wyższą" niż 185/55, tak więc przemawiałby za nią większy komfort, jednak średnica koła byłaby większa niż posiadam obecnie, nie rozważam 195/50, ponieważ miałem wcześniej w clio w tym rozmiarze i o komforcie nie można mówić żadnym (być może kwestia zawieszenia clio też ma znaczenie), na pewno fabia ma bardziej miękkie nastawy. jeżeli ktoś z Was ma 185/55 prosiłbym o opinię jak się spisuje ten rozmiar, dziś widziałem fabię II na seryjnych alusach w zestawieniu z 195/55 i szczerze zbyt baloniaste te opony do tych felg się wydawały, ale chyba seryjne mają 6 cali, do tego mnie bardzo zależy na rancie chroniącym felgę, a w 195/55 nie jest to chyba standardem...

  • [quote="granit"]nie jestem pewien czy 195/55 ..[/quote]

    Ja jeżdże na takich oponkach (od za kupu) autko trzyma się drogi jak przyklejone,
    prawie jak gogartem.
    Więc nie narzekam, jak jeździłem testowo suzuki swift jedyni On jeszcze lepiej sie trzymał dgogi jak gokart no i bagażnik też miał jak gokart.

    na zimę kupiłem na stalówki 165/70 R14, mam na zbyciu letnie Continentale w tym rozmiarze - więcej na tem temat w wątku o mnie, planuję w przyszłym tygodniu zakładać zimówki więc letnie zdejmę ze stalówek (są cały czas na felgach - napompowane).

  • [quote="granit"]nie jestem pewien czy 195/55 będzie lepiej wyglądała, jest oponą "wyższą" niż 185/55, tak więc przemawiałby za nią większy komfort[/quote]
    Jeśli już to jest oponą szerszą (a nie wyższą), a co za tym idzie zapewnia mniejszy komfort aniżeli wersja 185, ale za to ma lepszą przyczepność.

  • [b]comfort[/b], 195/55 jest również oponą wyższą niż 185/55, średnica koła jest sporo większa przy 195/55, tak więc komfort byłby wyższy aniżeli na 185/55, jedynie w koleinach 195 bardziej nosiłaby auto, jedyne co mnie zastanawia to fakt, że Skoda zaleca opony, które powodują, że średnica koła się zmienia dość znacznie, ale jeżeli bez problemu śmigacie na 195/55 R15 i takie są również montowane seryjnie, to jeżeli oczywiście znajdę w rozsądnej cenie i z rantem chroniącym felgę, zdecyduję się chyba na ten wybór - przede wszystkim ze względu na większy komfort na dziurach

  • mam takie pytanie czy jak mam aktualnie założone opony 185/60/14 to czy na zimę mogę założyć 175/65/14, będą one pasowały do fabii??

  • dla przypomnienia :
    np. wartość 195 / [b]55[/b] - znaczy 55% z 195 i ta wartość stanowi wysokość boczną opony.

    [quote="granit"]nie jestem pewien czy 195/55 będzie lepiej wyglądała, jest oponą "wyższą" niż 185/55, tak więc przemawiałby za nią większy komfort[/quote]
    bazując na tej wypowiedzi :
    55% z 195 to 107,25

    a z kolei :
    55% z 185 to 101,75

    przedstawiona [b]różnica ~6 mm [/b]bedzie miała istotny wpływ na wskazania prędkościomierza. dlatego zaleca się zachowac jak najmniejsza różnicę od oryginału żeby wskazania były prawidłowe. oczywiście - im wyższa opona ( jak to ujął [b]granit[/b] to większy komfort jazdy i mniejsze ryzyko uszkodzenia felgi.

    [quote="weuek"]Z ostatnich postów wynika, że [b]w narodzie dalej znikoma jest świadomość [/b]tego, że druga liczba w formacie na przykład 195/55 nie jest wielkością w milimetrach...[/quote]
    ... bo większość z nas[b] jeżdzi [/b]autami a nie je buduje lub tuninguje. 🙂 <!-- s:) -->

  • [b]weuek[/b] - człowiek się uczy całe życie :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

  • zdecyduję się chyba na 195/55, jest to opona homologowana do mojej Fabii (na klapce paliwa jest ten właśnie rozmiar umieszczony)... moje dotychczasowe doświadczenia wskazywałyby na 185/55, ale nie chcę być mądrzejszy od producenta... ale swoją drogą ciekaw jestem jak skalują prędkościomierze, czy np. w mojej fabii, w której seryjnie wrzucili 165/70 R14 prędkościomierz jest inaczej wyskalowany niż w wersji z alufelgami i 195/55...?

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 16-10-2011, 12:52[/i] ][/size]
    [quote="weuek"]Z ostatnich postów wynika, że w narodzie dalej znikoma jest świadomość tego, że druga liczba w formacie na przykład 195/55 [b]nie [/b]jest wielkością w milimetrach...[/quote]
    gdyby tak było, to każde auto byłoby "taczką" 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="weuek"]Chcąc być ultradokładnym ..... [/quote]
    tak - to co przedstawiłem to teoria. ale można sobie przeliczyć zmiany jakie się dokonują w samochodzie po zmianie opon.
    w praktyce koła 14 i 15" mają ~10 km/h tolerancji .... powyżej już może być nieciekawie.

    kiedyś robiłem sobie takie arkusze XLS do przeliczania tych prędkości ... postaram się go odszukać i wkleje, dla przykładu.

    u siebie w Fabii i letnie i zimowe miałem w tym samym rozmiarze a licznik przekłamywał o ok. 8-10 km/h. tzn więcej pokazywał niz było jechane - wg GPS.

    kodowanie prędkościomierza robi się w systemie ABS-u i zmiana następuje dopiero przy rozmiarze 17"...