Witaj na forum Fabia Club Polska

Jak z tego wybrnąć?

Topic created · 10 Posts · 2279 Views
 • Witam wszystkich!

  Nie wiem, czy ktokolwiek mnie jeszcze pamięta na tym forum, niemniej miło mi znajome nicki dojrzeć 🙂
  Nie było mnie parę lat w kraju, nieco spraw mi zaległo i czas je wszystkie ogarnąć.

  Niestety, ale muszę popchnąć Fabkę dalej i w związku z tym pytanie: co w sytuacji, jak:

  • Fabia jest na mnie i na drugiego członka rodziny
  • Zmieniłem meldunek i dowód mam już nowy
  • prawko jazdy ciągle jest na stary adres
  • wszelkie kwity auta są na stary adres

  Podpowiedzcie mi, w jakiej kolejności to zrobić, gdyby chciał Fabkę odpisać wyłącznie na mnie (który wydział komunikacji mnie interesuje, stary czy nowe?), zmienić prawko na nowe, dowód rejestracyjny również przemianować na mnie - kolejność przypadkowa.

  O ile ktokolwiek pojąc, o co mi chodzi, dzięki z góry za pomoc 🙂

 • No to po kolei, jak bym ja to zrobił.

  Prawo jazdy w całym zamieszaniu jest nieistotne i tym możesz się zająć w ostatniej kolejności. Nie zależą od niego jakiekolwiek zmiany we własności auta.
  Najwięcej zamieszania będzie z dowodem rejestracyjnym. Musisz sporządzić ze swoim członkiem rodziny umowę darowizny, w której to on daruje Ci swoją część udziału w samochodzie. Na jej podstawie wymienisz dowód i całkiem przy okazji wypełnisz tam swój nowy adres zameldowania. Tę czynność polecałbym dokonać jednak w nowym WK (tam dostaniesz od razu blachy przypadające na Twoje nowe miejsce zameldowania i zamieszkania).

 • Dokładnie, tak jak pisze [b]Luku[/b], na podstawie umowy darowizny dokonujesz przerejestrowania tylko na siebie i na nowy adres. Stary wydział komunikacji Cię nie interesuje, tak samo jak prawo jazdy.

 • A czy od darowizny nie ma jakiegoś podatku itp.?

 • W najbliższej rodzinie raczej nie ma.

 • [quote="MirekS"]A czy od darowizny nie ma jakiegoś podatku itp.?[/quote]

  Zależy od pokrewieństwa. Mi brat ofiarował Felicję na podstawie darowizny.
  Podejrzewam, że w przypadku Luku będzie to z rodzica na syna, więc też nie będzie podatku.

 • podatek chyba się płaci od kwoty wyższej jak 8000 czy 10000 zł. Ja bym tylko zmienił adres zamieszkania dla kolegi Luku a reszte bym zostawił po staremu jeśli chodzi o auto. Bo co to konia obchodzi że woźnica jedzie w trampkach

 • Witam, dzięki za odpowiedzi!
  To pytanie z innej beczki: czy mogę sprzedać to auto bez obecności drugiego współwłaściciela? Czy wystarczyłby jego dowód osobisty + pełnomocnictwo. Mój rodzic mieszka kawałek dalej ode mnie, jak przyjedzie kupiec z kasą to przecież nie będę na gwałt wzywał rodzica... A zależy mi na sprzedaży teraz, bez czekania na zmianę dowodu, a to z tego prostego względu, że w lokalnym Wydziale Komunikacji (Sieradz) terminy są rzędu 20-25 dni :mur: <!-- s:mur: -->

  Co myślicie o tym? Czy w ogóle mogę sprzedać auto, jeżeli legitymuję się dowodem z nowym adresem (mam jeszcze stary dowód na pamiątkę, ale jest on nieważny naturalnie, bo ucięty przez urzędnika) ?

 • [quote="Luku"]
  To pytanie z innej beczki: czy mogę sprzedać to auto bez obecności drugiego współwłaściciela? Czy wystarczyłby jego dowód osobisty + pełnomocnictwo.[/quote]

  Jeśli na umowie kupna sprzedaży nie będzie podpisu właściciela oraz współwłaściciela wraz z jego danymi z dowodu osobistego nr itd. umowa jest nieważna, przerabiałem to jakiś czas temu, nowy właściciel nie będzie w stanie dokonać formalności w urzędzie komunikacyjnym.
  Pytanie jest tu zasadnicze takie czy nowy właściciel nie będzie miał nic przeciwko temu, że umowa będzie już częściowo wypełniona i na oczy nie zobaczy drugiego sprzedającego.

Log in to reply