Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Montaż systemu spryskiwaczy reflektorów

Topic created · 12 Posts · 4104 Views
 • Ma ktoś może pojęcie jak podłączyć niefabryczny system spryskiwaczy reflektorów, aby w momencie włączenia spryskiwaczy na szybę przednią załączyła się również pompka od spryskiwaczy reflektorów? Kombinowałem sam - podłączyłem dodatkową pompkę pod kable dochodzące do pompki w zbiorniku płynu do spryskiwacza, ale efekt był beznadziejny, bo po włączeniu zapłonu same włączają się wycieraczki przednie, albo wycieraczka tylna (w zależności do którego kabla się wepnę - a są dwa).. Próbowałem dwie możliwości - stała masa, sterowanie prądem i odwrotnie - stały prąd, sterowanie masą, ale skutek zawsze ten sam.

 • Witam.Czy system działa po podłączeniu na krótko pompki pod akumulator? Jak tak to trzeba by stworzyć niezależny obwód systemu spryskiwacza reflektorów oparty na przekaźniku,gdzie obwód spryskiwacza reflektorów zamykał by się przez styk przekaźnika,a sterowanie przekaźnika (jego cewki)pobrać wtedy z przewodów od pompki spryskiwacza oryginalnego.Z tego co pamiętam to zarządzanie pracą pompki oryginalnego spryskiwacza polega na zamianie plusa i minusa poprzez dźwignię przy kierownicy co owocuje spryskiwaniem przedniej lub tylniej szyby w zależności od połóżenia dźwigni i co za tym idzie polaryzacji + i -.W tym przypadku wskazane byłoby szeregowe włączenie diody prostowniczej w obwód cewki przekaźnika tak,żeby spryskiwacz reflektorów działał tylko ze spryskiwaczem przedniej szyby.Bez diody spryskiwacz będzie działał zawsze czy to ze spryskiwaniem przedniej czy tylnej szyby.Zastosowanie przekaźnika odciąży obecny system sterowania.Proponuję to przetestować w praktyce.Teoretycznie powinno działać.Jakby co mogę narysować schemat tego ustrojstwa.Pozdrawiam.

 • [quote="MAREK FABIA"]Jakby co mogę narysować schemat tego ustrojstwa.Pozdrawiam.[/quote]

  Dziękuję za bardzo rzeczową odpowiedź. :padam: <!-- s:padam: -->
  Bardzo proszę o schemacik, jeśli to nie problem 😉 Tylko taki dla "opornych" bo nie jestem elektrykiem/elektronikiem 😉

 • Witam.Jeżeli działa spryskiwacz rerflektorów na krótko podłączony do akumulatora to sprawdź schemat który Tobie przesyłam.Myślę,że będzie działał i jest w miarę czytelny.Jakby co to pisz.Adresy sklepów to adresy Poznańskie - lokalizacja Stare Miasto.Pozdrawiam

 • [quote="MAREK FABIA"]Witam.Jeżeli działa spryskiwacz rerflektorów na krótko podłączony do akumulatora..[/quote]

  Tak - na krótko działa. Dzięki za schemacik :padam: <!-- s:padam: -->
  A tak na marginesie.. odbywają się w naszej okolicy jakieś spoty użytkowników/miłośników Skody lub nawet Fabii? Chętnie brałbym udział w takich spotach :hyhy:

  [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 08-01-2011, 14:44[/i] ][/size]
  [b]MAREK FABIA[/b] mam jeszcze małą prośbę odnośnie schamtu - czy mógłbyś wrzucić ten schemat w trochę lepszej jakości i większej rozdzielczości? W obecnej postaci słabo widać szczegóły 😞

 • Witam.Czy teraz jest to bardziej czytelne.Mogę dać większą rozdzielczość,ale zaraz pokazuje mi się komunikat,że plik za duży.Odnośnie spotów w naszej okolicy to nic mi nie wiadomo kto takowe organizuje.Tak samo jak odnośnie zniżek na częsci,usługi w serwisach po przynależności do klubu FCP.

 • [quote="MAREK FABIA"]Czy teraz jest to bardziej czytelne[/quote]
  Tak, jest lepiej. Dzięki

 • Panowie mam problem ze sprsykami, podlaczylem je i zbyt niskie jest cisnienie jakie daje pompa bo podnosi sie jeden wyzej drugi nizej i lipa jest a pozniej same sie nie chca schwac??

 • Na żywo nigdy się tym nie bawiłem, ale może to pomoże:

  "Po zamontowaniu wgz. podczas pierwszego uruchomienia należy odpowietrzyć układ zmywania reflektorów, w celu umożliwienia prawidłowego działania układu.

  • uzupełnić zbiornik na płyn do spryskiwaczy szyb i reflektorów,
  • uruchomić silnik,
  • włączyć reflektory,
  • zmyć kilkakrotnie reflektory (od 3 do 5 cykli po 3 sekundy)
  • w razie koneiczności powtórzyć odpowietrzenie do momentu uzyskania prawidłowego działania cylinderków spryskiwaczy układu zmywania reflektorów oraz spryskiwaczy"
 • [quote="Lesio_Dj"]Panowie mam problem ze sprsykami, podlaczylem je i zbyt niskie jest cisnienie jakie daje pompa bo podnosi sie jeden wyzej drugi nizej i lipa jest a pozniej same sie nie chca schwac??[/quote]
  jak z każdym układem ( hydraulicznym) długość przewodów jest ważna.
  czy od pompki do sprysków masz takie same długości ? ew. czy od trójnika do sprysków ?

 • Odświeżę temat jeśli można.Czy ma ktoś jeszcze schemat jak podłączyć te spryski.Czy da się je podpiąć pod BSI??
  Moja fabia to Comfort HB z 2001 r. Jakie mam BSI to niestety nie podpowiem bo nie mam Vaga a nie wiem czy da się sprawdzić jakoś organoleptycznie. Pozdrawiam serdecznie.Z góry dziękuję za pomoc

 • Ja miałem podłączone przez przekaźnik do spryskiwacza szyby przedniej.

Log in to reply