Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Temat utworzony · 618 Posty · 142221 Wyświetlenia
  • Nie wiem czemu ludzie w Fabiach posądzają te czujniki skrętu o najgorsze, jak robiłem moje wspomaganie to gadałem ze specem i te czujniki padają bardzo rzadko. 95% przypadkow u niego to pompa lub wiązka pod filtrem.
    Ja nie chciałem kupywać nowej pompy wiec szukalem używki. Dopiero trzecia okazała sie ok ! Także sami widzicie jakie złomstwo handlarze sprzedają. Poza tym to chocby przez to wspomaganie odechciewa sie w to auto inwestować. Nawet przy przebiegach 50-60tyś padają pompy totalnie bez powodu. U mnie wiązka nie miala żadnej wilogoci, elektronika w pompie też była sucha a silnik zatarło.

  • witam ,
    mam taki problem że przy hamowaniu tzn jak samochód szybko traci prędkość np przy skręcaniu lub parkowaniu przy większej prędkości niż patrolowa 🙂 🙂 <!-- s:) --> tracę wspomaganie tzn kierownica na kilka sekund bardzo ciężko chodzi takie odczucie jakby nie było wspomagania,
    jestem po wymianie drążków i końcówek drążków , te usterki pojawiły się miesiąc po wymianie
    przy skręcaniu oraz parkowaniu przy malej prędkości ok 5 km/h te dolegliwości nie występują
    jakie mogą być przyczyny i jak mogę sam to zdiagnozować
    i czy dam rade samemu poradzić sobie z ta usterką (laik)

    z góry dziękuję za pomoc 🙂

    ps.
    brak błędów na kompie
    pompa TRW

  • Witam
    I tak po skanowaniu Vag-com pokazało błędy:
    01598 - Drive Battery Voltage
    07-10 - Signal too Low - Intermittent
    00816 - Power Steering Sensor (G250)
    37-10 - Faulty - Intermittent

    01598 to od akumulatora ale jak mierzyłem to ma ok.12,7V na zgaszonym silniku i 14,5 jak zapalony, wiec ok.
    00816 czyli że czujnik znowu uszkodzony?
    czy jakaś inna przyczyna?

  • Witam
    podepne sie pod temat
    mam fabie 1.4 mpi
    problemy ze wspomaganiem zaczely sie rok temu na jesien
    gdy temperatura na zewnatrz spada ponizej zera wspomagania brak i swieci sie kontrolka
    jak temeratura na zewnatrz jest dodatnia to po rozgrzaniu silnika kontrolka gasnie i wspomaganie wraca
    bylem u dwoch mechanikow (ASO i zwykly) i obydwa mowia ze pompa
    czy mozliwe jest ze uszkodzona pompa w lecie dziala w zimie nie? (slawetna wiazke elektryczna w fabi wymienialem na nowa)

  • Koledzy mam problem z wspomaganiem w fabii którą niedawno kupiłem. Od początku były problemy, bo raz wspomaganie było a raz nie. Jak nie było to wystarczyło wyłaczyć i włączyć silnik i wracało. Ponadto zauważyłem że wspomaganie raz było bardzo czułe a raz takie bardziej siłowe. Dodatkowo pompa wspomagania dość głośno pracowała i mimo naprawianego alternatora i nowego akumulatora ładowanie było na poziomie 13,6V. Oczywiście mierzone na akumulatorze a przewód z altka do aku dobry. Ładowanie na alternatorze 14,4V. Natomiast od wczoraj nie mam wogóle wspomagania. Przy próbie zawrócenia w ulicy rozłączyło wspomaganie i już nie wróciło. Zauwazyłem dodatkowo że światła jak się dodawało gazu z wolnych obrotów to się rozjasniały i przygasały. Wyłaczanie silnika i włączanie nic nie daje. Wogóle nie słychać pompy żeby pracowała. Kontrolka na liczniku się nie pali. Na vagu pokazuje stały bład czujnika G85 czyli chyba tego skrętu. Kontrolka zapala się dopiero jak odłacze czujnik od pompy. Pompę wymontowałem i wyjąłem z tego gąbkowego ustrojstwa i wygląda ok, nawet mokra nie była tylko zakurzona.
    Mam pytanie czy zepsuty czujnik skrętu może całkowicie wyłaczyć pompę? I czy można jakość Omomierzem sprawdzić ten czujnik. Dodam jeszcze że wiązka idąca do pompy została sprawdzona i jest ok. Nawet poprzedni właściciel ją już podwiesił. Bezpiecznik cały, do wtyczki na pompie dochodzi napięcie.
    Uwalona pompa czy czujnik? Da radę jakoś na stole sprawdzić czy pompa działa?
    Pozdrawiam

  • panowie wszelkie problemy z pompą najczęściej tyczą się wiązki, to że przewody do pompy są ok nie znaczy że wiązka jest dobra, sprawdź ją na podłużnicy pod akumulatorem tylko porządnie a nie na oko, wiem bo sam to przerabiałem i po wymianie głównej wiązki problemy ustały

  • Tak z ciekawości to duże to koszta?

  • wiązkę wymieniałem u znajomego za robotę wziął 150 + 130 za wiązkę a zamawiał w jakimś sklepie ale nie pamiętam w jakim, nie była to kompletna ze wszystkimi wtyczkami, był to fragment od podszybia aż do rozgałęzień na czujniki itd. ogólnie dobrą robotę wykonał i mam spokój 🆗 <!-- s🆗 -->

  • Witam
    Trochę mnie tu nie było i wszystko się pozmieniało na plus.

    Chciałem się zapytać o pompę wspomagania.
    Ostatnio znalazłem na allegro nowe pompy za 550, 650 itp a zawsze wydawało mi się że ceny za pompę oscylują od 1100zł
    Proszę o pomoc jaka jest różnica.
    dla przykładu
    1 http://moto.allegro.pl/pompa-wspomagania-fabia-polo-trw-oryginal-nowa-i3043603823.html<!-- m -->
    2 http://moto.allegro.pl/nowa-pompa-wspomagania-skoda-fabia-vw-polo-trw-i3034500166.html
    3 http://moto.allegro.pl/pompa-wspomagania-smi-koyo-fabia-polo-gwarancja-i3003614211.html

  • Tanie są TRW, a droższe są KOYO. Musisz wiedzieć jaką masz teraz.

  • no ok mam TRW
    Wszędzie gdzie pytałem i jak zaglądałem do netu to ceny zaczynały się od 1100
    a tu nagle 600zł
    czy gdzieś jest haczyk?
    Czy tańsze oznacza gorsze czym różnią się od tych za 1200zł

  • Witam , pora na aktualizację- mianowicie cały system KOYO dosłownie wy.....y ( w trzy diabły), niestety brakło mi cierpliwości aby doprowadzić cały bajzel do porządku. Tak to się kończy jak się kupi samochód z usterką od poprzedniego właściciela.W tej chwili wszystko zmienione na TRW.
    Pozostaje teraz cieszyć się sprawnym wspomaganiem.

    [quote="Switala18"]Wszędzie gdzie pytałem i jak zaglądałem do netu to ceny zaczynały się od 1100
    a tu nagle 600zł
    czy gdzieś jest haczyk?
    Czy tańsze oznacza gorsze czym różnią się od tych za 1200zł[/quote]

    Ceny pomp TRW - około 600PLN
    ceny pomp KOYO - około 1200PLN
    W obu przypadkach sprzedający życzy sobie wysłanie starej pompy.

  • Ostatnie pytanie czy ciężko samemu zmienić pompę czy lepiej do mechanika.

  • witam mam problem ze wspomaganiem a mianowicie raz jest raz go nie ma. po podlączeniu vaga pokazuje 3 błędy
    920 przerwa lub zwarcie z plusem
    816 nieznany kod błedu zwarcie do masy sporadyczny
    i jeszcze sterownik can ........... sporadyczny.
    teraz tak 3 miesiące temu wymieniłem czujnik skretu na regenerowany wszystko bylo ok wymienilem go bo migały mi swiatła mijania i cała deska rozdzielcza no i vcds pokazal uszkodzony czujnik skretu.teraz nie wiem dlaczego nie ma wspomagania a raz jest.
    1,Bezpiecznik sprawdzony na aku.
    2 Aku 2 letni
    3.Ładowanie aku 14,2pod obciazeniem
    4.czujnik skretu wymieniony na regenerowany 3 miesiace temu
    5.wiązka elektryczna sprawdzona i płyn w zbiorniczku
    6.Prąd do pompy dochodzi .
    Pytanie brzmi siadła pompa??

  • [quote="andziejek1987"]
    816 nieznany kod błedu ........
    Pytanie brzmi siadła pompa??[/quote]
    VaS by powiedział pompie papa.
    To są pierwsze oznaki końca.

  • Parametry mojego wspomagania co o nich sadzicie padła pompa?

    Voltage (terminal 30 ) 14.01. V
    Pump Motor Voltage 4.0 A
    Control Module Temperature 17.0 C
    Pump Motor Status ON
    Steer. Aid Sensor Angular Velocity 0.0 /s
    Pump Motor Speed (specified) 1306/min
    Vehicle Speed 0.0km/h
    Vehicle Engine Speed 880/min
    Steering Aid Sensor (G250) YES

  • witam mam fabiole i wspomaganie dziala mi 50/50 mianowicie dziala hydrauliczne a elektryczne nie, prosze o pomoc w odnalezieniu usterki i ewentualnie prosze o propozycje jej usunięcia. Pozdrawiam 🆒 <!-- s🆒 -->

  • odpowiedź na Twoje pytanie znajdziesz używając opcji szukaj a nie zaśmiecać forum -- > http://fcp.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=8271&hilit=wspomaganie<!-- l -->

  • Odpaliłem dzisiaj fabie i przy cofaniu zobaczyłem że pali się cały czas kontrolka, przejechałem jakieś 500m w tym dwa skręty po 90 stopni, bardziej skręciłem kierownicą i kontrolka zgasła, po jakiejś 1h przerwy odpaliłem znowu samochód i kontrolka już normalnie zgasła, jak sądzicie w czym problem? 😕 <!-- s:/ -->

  • Najlepiej podłączyć pod Vaga i sprawdzic błędy, przyczyną może byc czujnik skrętu