Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 247010 Wyświetlenia
  • ja mam fabke z 2005 roku przejechane prawie 150 tyś. km sam bede wymieniał olej niestety po poprzednim właścicielu nie ma żadnej wzmianki jaki olej był poprzednio wlany, w sklepie powiedziano 10w40 ale tutaj większość preferuje 5w40, zastanawiam się co właśnie wybrać pierwszy półsyntetyk drugi w pełni syntetyczny

  • bron cie Boże przed 10w40 i połsyntetykiem

    bierz 5w40. jesli nic nie bedzie ubywac to mozesz za wymiane zalac nawet dobry 5w30

  • [quote="janusz674"]Witam,

    Ja mam następujące pytanie. Posiadam Fabię II 1.2 tsi ze stałym okresem między-przeglądowym. Przebieg ledwie 10000 km.
    Narzędzie do wyboru oleju na stronie Castrola pokazało mi że odpowiedni będzie Edge 5w30. Taki olej też wlałem. Olej spełnia normy 504/507. (do mojej skody wystarczy 502 - ale założyłem że im wyższa norma tym lepiej)

    Dowiedziałem się jednak że w ASO zalali mi wcześniej Magnatec 5W40.

    Nie znam się na tym, ale chciałbym się upewnić że nie zrobiłem głupoty wlewając 5w30 zamiast 5w40.
    Czy dobrze myślę że olej z normą 504 nada się do silnika gdzie w instrukcji jest wskazana norma 502?

    Z góry dziękuję za porady..[/quote]

    glupote zrobiles ze dales sobie zalac silnik magnatecem 5w40. jesli to twoje prywatne auto to naprawde gratuluje checi zadbania o auto.
    sa dobre oleje 504/507 do twojego auta . ale sa jeszcze lepsze z norma 502

    http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/1171 Synthoil Longtime SAE 0W-30_EN.pdf/$file/1171 Synthoil Longtime SAE 0W-30_EN.pdf<!-- m -->
    np ten . wrecz masakruje parametrami wszyskie egde. VI na poziomie 186 gdzie edge ma ledwie 170

  • Witam, jako że jestem nowy na forum i przeczytanie tutaj 30 stron forum o olejach to raczej za długo, pytanie moje jest tylko takie,
    jaki olej jest wlewany u producenta, chodzi mi o markę?? Także jestem nowym włascicielem skody Fabii, na silniku jest tylko karteczka że był zalany olej 5W40 i że wymiana przy 111750 km. Silnik 1.4 MPI 44 kw. z gazem 😉 <!-- s;) --> Zastanawiam się nad Castrolem albo Mobilem, ale wolałbym szczerze preferowany przez producenta olej.

  • producent leje to z czym ma podpisana umowe, zazwyczaj leja mobila.

  • TYLKO 30 stron ??? coś mało ..... na forum Octavii jest ich prawie 183 🙂 <!-- s:) -->

    primo : zobacz w instrukcji jaki olej jest dla Twojego Silnika - chodzi o normę VW , jeśli nie masz instrukcji znajdziesz ją w sieci np. TUTAJ : http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?p=109286#p109286

    oleje były takie zalewane, jaki producent akurat był "sponsorem" - nie ma czegoś takiego jak olej fabryczny. ja castrola ze swojego samochodu wywaliłem. są lepsze oleje.... osobiście używam Motula do silnika 1.6 8v.
    a na pewno powinieneś używać pełnego syntetyka. Tutaj bym proponował albo Liqui Molly albo Motul.

  • [quote="kiko89"] Silnik 1.4 MPI 44 kw. z gazem 😉 <!-- s;) --> Zastanawiam się nad Castrolem albo Mobilem, ale wolałbym szczerze preferowany przez producenta olej.[/quote]

    Miałem ten silnik z gazem i do końca nim sprzedałem jeździłem na zalecanym przez producenta Mobil 1 5W/50 - problemów brak.

  • Pytanie na szybko, mam Skoda Fabia II 1,6 16V 105 KM, 2008r., przebieg 58 000, kupiłem Motul Specific 50501 - 502 00 - 505 00 5W40. Dobry ruch?

  • Dzięki za tabelkę. Wnioskuję, że dobrze kupiłem. Zobaczymy jak się będzie jeździć na tym oleju 🙂 <!-- s:) -->

  • W Twoim przypadku wymiana oleju co 15kkm dla stałych okresów.
    Motula nie ma się co bać.
    Jest to dobra i sprawdzona marka, niestety bardzo często podrabiana.
    Informacje o tym procederze znajdziesz u google-a.
    Sam go używam od paru lat w różnych wozach.

  • Zgadza się, co 15 000 km lub raz w roku, zależy co pierwsze wypadnie. Olej zamawiany u przedstawiciela handlowego także myślę, że mi podróby nie wciśnie. A filtr oleju jaki byś polecił? Knecht, Mann Filter czy coś innego?

  • Knecht, Mann Filter to wysoka półka.Możesz rozejrzeć się za filtrami firmy Filtron lub Asso.W tym wszystkim i tak najważniejszy jest olej, każdy filtr spełni swoją rolę w tym przypadku.
    Co do oleju ja aktualnie mam wlany Castrol EDGE FST 5W40 Turbo Diesel, przeznaczony do aut z pompowtryskami o normie VW 505.01.Olej przewidziany dla dłuższych okresów międzyobsługowych.Ja i tak wymieniam co niecałe 15kkm.
    Autko śmiga cicho i bez słyszalnych problemów.Zasada jest taka ze możesz zalewać silnik olejami o wyższej normie VW, ale nigdy niższej.

  • Filtr powietrza mam Mann Filter. Wiem, że olej jest najważniejszy, dlatego chciałem tym razem coś z wyższej półki. Mam nadzieję, że będę miło zaskoczony. Jestem już umówiony na wizytę w ASO, także po wymianie dam znać 🙂 <!-- s:) -->

  • Niestety w ostatnim czasie Motul zmienił jakieś frakcje w swoim składzie i podobno juz nie jest taki fajny zwłaszcza w ciepłe dni. Mało znany jeszcze ale fajny ze względu na cichsza pracę silnika jest olej Amsoil

  • Witam,
    Ja śmigam od początku na Mobil 1 5w50 i wszystko ok.polecam.

  • Trochę już polatałem na nowym oleju także mogę coś napisać. Szczerze powiedziawszy to różnicy w kulturze silnika pracy nie widzę. Wcześniej jeździłem na Mobilu. Być może wynika to z tego, że nie mam nawet 60k przejechane. Przy następnej wymianie chyba się pokuszę na LM. Zobaczymy 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="kkobus1"]Pytanie na szybko, mam Skoda Fabia II 1,6 16V 105 KM, 2008r., przebieg 58 000, kupiłem Motul Specific 50501 - 502 00 - 505 00 5W40. Dobry ruch?[/quote]

    Odświeżę temat ... niekoniecznie dobrze wybrałeś ... do Twojego auta w zupełności X-Cess starczy 🙂 Jak byś potrzebował na przyszłość to pisz 🙂 <!-- s:) -->
    Pozdrawiam

  • [quote="kkobus1"]Trochę już polatałem na nowym oleju także mogę coś napisać. Szczerze powiedziawszy to różnicy w kulturze silnika pracy nie widzę. Wcześniej jeździłem na Mobilu. Być może wynika to z tego, że nie mam nawet 60k przejechane. Przy następnej wymianie chyba się pokuszę na LM. Zobaczymy 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    A może Motula ?

  • [quote="Adrian"]Niestety w ostatnim czasie Motul zmienił jakieś frakcje w swoim składzie i podobno juz nie jest taki fajny zwłaszcza w ciepłe dni. Mało znany jeszcze ale fajny ze względu na cichsza pracę silnika jest olej Amsoil[/quote]

    Wszystko działa dobrze ... wymieniłem u siebie na X-Clean+ zrobiłem trasę w te wakacje 3000km i wszystko ok