Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Temat utworzony · 496 Posty · 246968 Wyświetlenia
  • 5W50 jest dobry na lato (gdy jest ciepło) a 5W30 jest dużo lepszy na zimę . Ja jeździłem na 5W30 i było dobrze i w lecie i w zimie. Firma nie ma znaczenia bo te oleje są na jedno kopyto robione. Skoda polska i aso zalecają i leją Castrola edge professional 5W30 .

  • Właśnie patrzyłem na poprzednią fakturę i wlali mi poprzednio 5w40

  • Ja bym został przy tym co mam lub bym poszedł w stronę 5W30.
    A gdzie robiłeś przegląd ?

  • ASO Ganinex Katowice.

    P.S. Czy Ty Tomuś jesteś wszechwiedzący, bo tylko Ty odpowiadasz na moje posty 🙂

  • Wszechwiedzący nie jestem 🙂 ale jak mogę to pomagam 🙂 <!-- s:) -->
    Myslałem że byłeś u Lellka w Gliwicach 🙂 dlatego się zapytałem 🙂

  • Okay, dzięki. Wleję Mobil 1 5w40 syntetyk. A jeszcze filtr oleju może być z Filtrona?

  • Filtr nie wiem czy może być z filtrona . Ja mam założony ori i nawet numer widać . Ale nie mój filtr nie pasuje do twojego silnika, bo mamy różne silniki (mpi i tsi). Może zrób tak że w aso kup filtr i będzie na nim numer i go sobie zapisz. Na następny raz będziesz już wiedział o co chodzi.

  • Sprawdzę jeszcze na fakturze z ostatniego przeglądu, może tam jest napisane. A jak nie to może jakoś się dowiem, jaki oryginalny filtr jest montowany (numer). Wydaje mi się, że z VW.

  • Tam powinno pisać 🙂 Lub sprawdź w etce 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja z kolei, wrzucając swoje 3 grosze do tematu dodam, że jestem świeżo po wymianie oleju. Z Mobila przerzuciłem się na [b]Valvoline Maxlife 10w40[/b].
    A wymiana - co 10, góra 12 k km, w zależności jak się wstrzelę w swój grafik i stan licznika 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="Jeromiar"] 10w40[/b].[/quote]

    Pytanie jest tylko takie czy coś Ci się dzieje z motorem, że przeszedłeś na półsyntetyk?

  • ja kupiłem w marcu Fabię 1.4 60KM z przebiegiem 122 000km i miała wlany już półsyntetyk 10W40 Castrol, też się zdziwiłem że przy takim przebiegu (a raczej ori bo od pierwszego właściciela kupowałem z jakąś tam historią serwisową) już na półsyntetyki jeździ. Teraz przy przebiegu 126 000 km zalałem Mobil 1 10W40

  • Witam,

    Ja mam następujące pytanie. Posiadam Fabię II 1.2 tsi ze stałym okresem między-przeglądowym. Przebieg ledwie 10000 km.
    Narzędzie do wyboru oleju na stronie Castrola pokazało mi że odpowiedni będzie Edge 5w30. Taki olej też wlałem. Olej spełnia normy 504/507. (do mojej skody wystarczy 502 - ale założyłem że im wyższa norma tym lepiej)

    Dowiedziałem się jednak że w ASO zalali mi wcześniej Magnatec 5W40.

    Nie znam się na tym, ale chciałbym się upewnić że nie zrobiłem głupoty wlewając 5w30 zamiast 5w40.
    Czy dobrze myślę że olej z normą 504 nada się do silnika gdzie w instrukcji jest wskazana norma 502?

    Z góry dziękuję za porady..

  • [quote="janusz674"]Witam,

    Ja mam następujące pytanie. Posiadam Fabię II 1.2 tsi ze stałym okresem między-przeglądowym. Przebieg ledwie 10000 km.
    Narzędzie do wyboru oleju na stronie Castrola pokazało mi że odpowiedni będzie Edge 5w30. Taki olej też wlałem. Olej spełnia normy 504/507. (do mojej skody wystarczy 502 - ale założyłem że im wyższa norma tym lepiej)

    Dowiedziałem się jednak że w ASO zalali mi wcześniej Magnatec 5W40.

    Nie znam się na tym, ale chciałbym się upewnić że nie zrobiłem głupoty wlewając 5w30 zamiast 5w40.
    Czy dobrze myślę że olej z normą 504 nada się do silnika gdzie w instrukcji jest wskazana norma 502?

    Z góry dziękuję za porady..[/quote]

    5W30 jest do silników TDI bez Filtra cząstek stałych? Albo jakoś tak... na forum jest sporo wątków na ten temat.
    Generalnie większych problemów nie powinno być (ciągle jest to syntetyk tej samej firmy).

  • [quote="jerry1333"][quote="janusz674"]Witam,

    Ja mam następujące pytanie. Posiadam Fabię II 1.2 tsi ze stałym okresem między-przeglądowym. Przebieg ledwie 10000 km.
    Narzędzie do wyboru oleju na stronie Castrola pokazało mi że odpowiedni będzie Edge 5w30. Taki olej też wlałem. Olej spełnia normy 504/507. (do mojej skody wystarczy 502 - ale założyłem że im wyższa norma tym lepiej)

    Dowiedziałem się jednak że w ASO zalali mi wcześniej Magnatec 5W40.

    Nie znam się na tym, ale chciałbym się upewnić że nie zrobiłem głupoty wlewając 5w30 zamiast 5w40.
    Czy dobrze myślę że olej z normą 504 nada się do silnika gdzie w instrukcji jest wskazana norma 502?

    Z góry dziękuję za porady..[/quote]

    5W30 jest do silników TDI bez Filtra cząstek stałych? Albo jakoś tak... na forum jest sporo wątków na ten temat.
    Generalnie większych problemów nie powinno być (ciągle jest to syntetyk tej samej firmy).[/quote]

    Dziękuję za odpowiedź,

    Wysłałem majla do castrola który ostatecznie rozwiał moje wątpliwości:

    Norma VW 504.00, którą spełnia olej Castrol EDGE 5W-30, jest obecnie najnowszą normą koncernu VW dla silników benzynowych.
    Norma ta, spełnia również wymagania wszystkich poprzednich norm dla silników benzynowych koncernu VW, więc może Pan stosować olej, spełniający najnowsze normy w silniku, który wymaga norm mniej wymagających.

  • może być taki

  • [quote="janusz674"]więc [b]może[/b] Pan stosować olej, spełniający najnowsze normy w silniku, który [b]wymaga norm mniej wymagających[/b].[/quote]
    wiec nasuwa się pytanie - skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ?

    ważne słowa pogrubiłem :rotfl: <!-- s:rotfl: -->

  • Od jakiegoś czasu zacząłem używać Castrola i zauważyłem, że zaczęło tak dziwnie autem szarpać jak przyśpieszam. Mieliście taką sytuację? Nie wiem czy to od oleju czy coś innego siada ;/

  • [quote="MirekS"][quote="Jeromiar"] 10w40[/b].[/quote]

    Pytanie jest tylko takie czy coś Ci się dzieje z motorem, że przeszedłeś na półsyntetyk?[/quote]

    Generalnie nie, poza faktem, iż już nakręcone jest 130 k km, a z tego co się dowiaduję, zalecane jest przejście na gęstszy olej. Na 10w40 jeździ już kilka dobrych lat.

  • [quote="Jeromiar"][quote="MirekS"][quote="Jeromiar"] 10w40[/b].[/quote]

    Pytanie jest tylko takie czy coś Ci się dzieje z motorem, że przeszedłeś na półsyntetyk?[/quote]

    Generalnie nie, poza faktem, iż już nakręcone jest 130 k km, a z tego co się dowiaduję, zalecane jest przejście na gęstszy olej. Na 10w40 jeździ już kilka dobrych lat.[/quote]

    Ja przy 190k dalej leję syntetyk.