Witaj na forum Fabia Club Polska

Maxi-dot w Fabii II po 2010

Temat utworzony · 186 Posty · 54027 Wyświetlenia
  • [quote="tomuś"]Najlepiej sobie kup vcds 🙂 . Ori kosztuje troszkę mniej jak 2000 zł a chińskie klony kupisz za około 200 zł lub mniej 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    Wiesz co, jakoś obawiałbym się... dostać coś za te 200 zł w bonusie... np. jakichś chiński malware... 😄

    Zastanawiam się na czym polega haczyk i gdzie on jest, jeśli chodzi o ofertę na tego BCM-a:
    http://allegro.pl/modul-sterujacy-bcm-6r7937087m-vw-skoda-i5100761297.html
    W oficjalnej dystrybucji trzeba za to zapłacić 1100 złociszy, lub kupić go wraz z manetką w "bundlu" pt tempomat (za tę samą cenę). A tu cena 200 zł... Co może być nie tak? :hyhy:

  • Myślę, że jedyny haczyk jaki tu jest to tak naprawdę ten moduł nie jest nowy, a używany 🙂 <!-- s:) --> zdemontowany z jakiegoś względnie nowego auta.

    W przeciwieństwie do Tomusia ja nie bałbym się używanych części dopóki możesz dostać na nie fakturę.

    Co do maxidota- ostatnio dołożyłem u siebie używkę z fakturą i poszło bez problemu. Za licznik zapłaciłem 250zl. Co do montażu- jak ktoś nie ma daleko- polecam ASO Inter Welm w Bielsku-Białej. Wiedzą co robią i koszt zamyka się w 150 zł. Inne ASO które pytałem krzyczały np 600zł i nie wiedzieli o co chodzi 😄

    Mam za to pytanie- dołożyłem go do 1.2HTP i mam wskazania temperatury oleju, ale nie mam nigdzie czujnika 😄 czy ktoś może wie skąd pochodzą te dane? Bo nikt nic nie wie 😄

  • [quote="jacekpk"]Kolego [b]zagwmk[/b], najprościej softwarowo to sprawdzić 😄 Są różne apki np na Adnroida i możesz sobie sczytać 🙂 <!-- s:) --> Trzeba mieć moduł na BT do podłączenia się do portu OBD. To jest najszybszy sposób jaki znam. A moduł sieci w okolicy pedałów, ale jego numer może być naklejono w takim miejscu, że łatwo go nie odczytasz "nurkując" pod deskę.

    W mojej ocenie Tomuś może nie mieć racji, że na liczniku którego numer podałeś da się uruchomić MFA. Z informacji które opisują poszczególne liczniki jasno wynika, że zegary z końcówką 801H nie obsługują funkcjonalności komputera pokładowego (chyba, że da się to jakoś zmienić softwarowo, ale bardzo wątpię). Z tego co udało mi się ustalić to licznikiem, który na pewno działa z MFA jest 5J0920811E.

    Druga rzecz to oczywiście moduł BCM, który musi "chcieć" te informacje do licznika wysyłać. Ja robiłem u siebie taki test: mam na telefonie apkę, pozwalającą na parametryzowanie części ustawień BCM. Wśród nich jest włączanie i wyłączenie MFD (nie wiadomo czy chodzi im o maxika, czy o zwykłe MFA). Opcję tą miałem wyłączoną. Gdy ją włączam to zmiana jest zapisywana poprawnie, nie zwraca mi błędu oraz informacji, że nie można zapisać, jak to się dzieje gdy np. włączam funkcję doświetlania zakrętów. Wtedy pojawia się błąd, ponieważ mój BCM tego nie obsługuje. Włączanie funkcji MFD nie powoduje jednak wyświetlania jakichkolwiek danych - stawiam na to, że sam licznik ma to fabrycznie zablokowane.[/quote]
    Jakiej aplikacji używasz i gdzie zmienić w niej ten parametr?

  • [quote="zagwmk"]Jakiej aplikacji używasz i gdzie zmienić w niej ten parametr?[/quote]
    Używam aplikacji Carista. Do wykonania jakichkolwiek zmian potrzeba mieć wykupioną licencję (w wersji darmowej możesz sprawdzić czy nie ma błędów w kompie - jeśli są to dostajesz info, że są, ale by sprawdzić jakie musisz mieć już wersję płatną programu). Podobnie rzecz się ma z wykonywaniem zmian ustawień BCM-a - wymagany jest zakup programu. Koszt to około 100 zł.

    Apka działa bardzo dobrze. Pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam: czy chce wydać kasę na jej zakup. Ja dzięki Carista włączyłem sobie np. automatyczne zamykanie drzwi podczas jazdy, zmieniłem ilość błysków kierunkowskazu w tzw "asystencie zmiany pasa ruchu": z domyślnych 3 na 4. No i włączyłem funkcjonalność MFA :cwaniak: Zależnie od posiadanego BCM-a lista dostępnych do zmiany jego opcji jest różna. Przy wyższych wersjach BCM-a można sobie włączyć np. doświetlanie zakrętów i parę innych opcji 😉 Pełną listę można znaleźć na stronie projektu (dotyczy Fabii od 2011 roku): [url]http://www.caristaapp.com/customizations/?car=skoda_fabia_2011[/url] :cwaniak: <!-- s:cwaniak: -->

  • [quote="jacekpk"][quote="zagwmk"]Jakiej aplikacji używasz i gdzie zmienić w niej ten parametr?[/quote]
    Używam aplikacji Carista. [/quote]
    Kurcze, kupiłem odbiornik i nie może się z tą appką połączyć.
    Łączy się bez problemu z Torque, DashCommand i ODB Car Doctor a z Carista nic:(

    Jaki konkretnie masz odbiornik?
    Chcę zaryzykować kupno innego, ale wolałbym nie strzelać na oślep:(

  • Ja mam taki (przynajmniej z wyglądu, bo co tam w środku siedzi nigdy nie wiadomo, ale chyba to jest to samo 😉 <!-- s;) -->:
    [img]http://imge.pl/p/11876/n/118764658157.jpg[/img]

  • Czyli taką dużą wersję.
    Ja mam mini i tez pewnie mini mozliwości[FACE WITH STUCK-OUT TONGUE AND WINKING EYE]
    [img]http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1OztQJXXXXXaFaXXXq6xXFXXX2/122160697/HTB1OztQJXXXXXaFaXXXq6xXFXXX2.jpg[/img]

  • [quote="leshnikov"]Myślę, że jedyny haczyk jaki tu jest to tak naprawdę ten moduł nie jest nowy, a używany 🙂 <!-- s:) --> zdemontowany z jakiegoś względnie nowego auta.

    W przeciwieństwie do Tomusia ja nie bałbym się używanych części dopóki możesz dostać na nie fakturę.

    Co do maxidota- ostatnio dołożyłem u siebie używkę z fakturą i poszło bez problemu. Za licznik zapłaciłem 250zl. Co do montażu- jak ktoś nie ma daleko- polecam ASO Inter Welm w Bielsku-Białej. Wiedzą co robią i koszt zamyka się w 150 zł. Inne ASO które pytałem krzyczały np 600zł i nie wiedzieli o co chodzi 😄

    Mam za to pytanie- dołożyłem go do 1.2HTP i mam wskazania temperatury oleju, ale nie mam nigdzie czujnika 😄 czy ktoś może wie skąd pochodzą te dane? Bo nikt nic nie wie 😄 [/quote]

    Posiadam liczniki wyświetlające temperaturę zewnętrzną i aktualny bieg (wyświetlacz jak ze starej Nokii).
    Postanowiłem zainteresować się wymianą na Maxi-Dot + tempomat.

    Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie którą wersje BCM aktualnie posiadam na podstawie VINu (TMBEC25J6E3064723)?
    Produkcja listopad 2013, rok modelowy 2014.

    Przestudiowałem temat i z tego co zrozumiałem potrzebuję manetki + wiązka do BCM i sterownika silnika (jestem z Krakowa, ale często bywam w Bielsku więc do Świętochłowic też rzut beretem - czy byłaby szansa na PW dostać namiar na forumowego mistrza ze Świętochłowic? To koleś czy angel?

    Nie wiem czy potrzebuję przerabiać wiązkę do liczników?

    Do tego potrzebuję liczniki, z rocznika 2013+, żeby nie było problemu ze standardem kodowania immobilizera.

    W Inter Welm kasują 150zł za zamontowanie nowego licznika + kodowanie?

    Podsumowując koszty:
    BCM 200zł
    6R7937087M
    http://allegro.pl/modul-sterujacy-bcm-6r7937087m-vw-skoda-i5100761297.html

    MANETKI 150zł
    6Q0953503EJ
    http://allegro.pl/przelacznik-zespolony-vw-polo-6q0953503ej-i6645032836.html

    LICZNIK 220zł
    5J0820841E
    http://allegro.pl/licznik-skoda-fabia-ii-fis-5j0920941e-tanio-i6431887925.html

    Do tego wiązki, jakie mają numery wiązki które potrzebuję?

    Do tego pociągnięcie wiązek, kodowanie i złożenie całości w kupę.

    Dobrze liczę i mogę zacząć skupywać graty czy o czymś zapomniałem? 🙂

  • Licznik możesz sobie kupić na ebaju. Jest tam duży wybór 🙂 <!-- s:) -->
    Numerów wiązek raczej nie znajdziesz 😕
    Jeśli nie masz sterowania funkcjami licznika w prawej manetce to musisz dorobić wiązkę i podłączyć ją. W innym przypadku nie będzie mógł zmieniać wartości na wyświetlaczu.

  • Niestety te liczniki, który zalinkowałem są w MPH, na Allegro znalazłem tylko dwie aukcje z zegarami do F2 FL w KPH z MaxiDotem w benzynie ale są w chorej cenie:
    http://allegro.pl/licznik-zegar-5j0920841f-skoda-fabia-ii-rs-dsg-i6209522032.html<!-- m -->
    http://allegro.pl/skoda-fabia-ii-rs-licznik-dsg-5j0920841f-i6096815584.html

    Na ebay.de sytuacja podobna - za 50EUR są takie w MPH a za 150EUR takie w KPH.
    Na ebay.co.uk oczywiście same w MPH.

  • Witaj Kolego [b]concept[/b],

    Ja jakiś czas temu przerabiałem ten sam temat - też mnie kusiło by zmienić coś w aucie i zastanawiałem się nad maxi-dotem. Po rozeznaniu w temacie i podliczeniu kosztów dałem sobie spokój, poprzestając na aktywacji komputera pokładowego na fabrycznym liczniku, z wyświetlaczem - jak to nazwałeś, jak ze starej Nokii 🙂 Do tego dołożyłem tempomat. Wszystko działa i ma się dobrze 🙂 <!-- s:) -->

    Wersję BCM-a możesz zweryfikować trzema metodami:

    1. organoleptycznie (zanurkować głową pod deskę, w okolice pedałów i próbować "zalookać" na etykietę modułu BCM - przyda się małe lustereczko bo numer jednostki jest skierowany w stronę komory silnika).

    2. za pomocą kabla oraz odpowiedniego soft (rekomendowany VCDS). Jeśli nie planujesz za dużo grzebać w kodowaniach możesz wyposażyć się w podstawowy zestaw do diagnostyki błędów i modyfikacji wybranych ustawień auta w postaci androidowej aplikacji [b]Carista[/b] oraz moduł [b]BT ELM327[/b]. Tak czy inaczej warto posiadać taką kostkę w aucie, by w razie problemów, gdzieś w trasie móc sobie odczytać błędy w sterownikach 🙂 Polecam. Mam i sprawdza się w wielu sytuacjach. Ponadto za pomocą takiego właśnie zestawu włączyłem na fabrycznych zegarach (a'la Nokia) komputer pokładowy 😉 Nie potrzebowałem do tego wcale bardziej ambitnych narzędzi 🙂

    3. w ASO na podstawie VIN-u 🙂 Trzeba sobie znaleźć sposób jak ich podejść z pytaniem. Z doświadczenia wiem, że nie każde ASO takiej informacji udzieli, nawet przy próbach bardzo umiejętnego formułowania zapytania 🙂

    Odnośnie wiązki do obsługi przycisku "trip" (zmiana wskazań komputera pokładowego): na 80% nie będziesz jej musiał kłaść. Ja u siebie miałem wszystko położone i gotowe do użycia 😄 Czytałem na różnych forach, że mój przypadek wcale nie był odosobniony 🙂 W Fabii 2 Czesi w wielu sytuacjach kładli jednakowe wiązki przewodów. U siebie dołożyłem jedynie wiązkę do obsługi tempomatu.

    Tu masz sprawdzonego przeze mnie sprzedawcę, który ma [url=http://allegro.pl/nowa-tasma-tempomat-skoda-fabia-2-roomster-vw-polo-i6209488537.html]NOWY komplet podzespołów[/url] potrzebnych do uruchomienia tempomatu w Fabii 2.

  • Wszystko zależy za ile uda się kupić licznik z maxidotem - jak uda się kupić za 200-300zł (po tyle są dostępne na Allegro w tym momencie dla diesla) + 150zł za kodowanie w ASO to inwestycja nie jest ogromna (prawie tyle co za maxika w salonie przy zakupie 🙂 <!-- s:) --> )

    BCM sprawdziłem organoleptyczne - wsadziłem za BCM telefon i zrobiłem zdjęcie 😉 Mam niestety 86P więc wymiana na 87.

    Umówiłem się już na montaż + wiązki do tempomatu i komputera z forumowym specjalistą.

  • U mnie temat zamknięty - polowałem na licznik przez 3 miesiące i w końcu kupiłem od Fabii RS za 500zł, do tego 149zł za przełożenie w ASO w Bielsku (ceny brutto z 23% VAT).

    Mam teraz problem z przebiegiem - w ASO go niestety nie ustawili.

    Teraz pytanie - zamiast płacić komuś 100zł za ustawienie licznika myślałem o zakupie kabelka z AliExpress:
    https://www.aliexpress.com/item/2017-5PCS-LOT-Best-quality-Vag-Com-16-8-HEX-CAN-USB-Interface-For-Skoda-for/32790829530.html<!-- m -->
    https://www.aliexpress.com/item/VAG-COM-16-8-3-VAGCOM-16-8-VCDS-HEX-CAN-USB-Interface-VAG-16-8/32797026134.html

    Wyjdzie też ok. 100zł

    Pytanie czy takim kabelkiem da się ustawić przebieg w liczniku?

  • Niestety, VAGiem nie przestawisz. Jedyna sensowna opcja to warsztat specjalizujący się w korektach liczników. Operacja powinna trwać 5 min, odbyć się przez podłączenie kompa do złącza OBD i kosztować do 100zł.

  • Przymierzam się do zmian i mam moduł 086H wymiana na 087P, czy po wymianie muszę sparować go jakoś, czy Plug&play i śmiga ?
    zmiana będzie w do:

    • montaż halogenów
    • licznik z kompem
    • tempomat i przełącznik
      oraz czy ten moduł jakiś wpływ na to że mam odblokowane konie z 75 na 105 ?

    Z góry dzięki za odpowiedź 🙂 <!-- s:) -->

  • Cześc.

    Musisz sparować.

    Raczej nie ma wpływu. To jest sterownik centralnej elektryki a nie silnika.

  • Podsumowując co jest potrzebne by zrobić maxidot

    • parowanie w ASO
    • manetki

    czy muszę robić coś z instalacja jeśli nie posiadam oryginalnie manetek ? czy to jest P&P ?
    jeśli muszę robić instalację czy jest jakiś schemat na forum bo nie doszukałem się 😞 <!-- s:( -->

  • [quote="defik"]jeśli muszę robić instalację czy jest jakiś schemat na forum bo nie doszukałem się 😞 <!-- s:( -->[/quote]
    Kolego, na forum schematów może i nie ma, ale Skoda należy akurat do producentów, którzy dają dostęp do szerokiej wiedzy o swoich samochodach.

    Jeśli sobie życzysz to możesz uzyskać dostęp do wszelkich schematów elektrycznych swojego wozu. Wykupujesz sobie dostęp do https://erwin.skoda-auto.cz - pobierasz co tam Ci potrzebne i przerabiasz na co masz ochotę 😉

  • O podziękował bardzo 🙂 <!-- s:-) --> <piwo>

  • Musisz kupic maxika z tego okresu co twoja fabia . Starsze lub młodsze mogą się nie dać sparować i kasa w plecy.
    Poza tym to musisz sobie znaleźć osobę która Ci ustawi przebieg. W aso tego nie robią jeśli przyniesiesz używany licznik . Poza tym często gęsto aso żąda dowód zakupu lub legalności zakupionej rzeczy czyli licznika.

    Manetki warto kupić z tempomatem. Bo cena jest taka sama, czy z tempo czy bez. Chyba że chcesz maxikiem sterować z kierownicy, to wtedy kierownicę multi.

    Jaki masz numer sterownika?