Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Dylemat felgi 15 czy 16

Temat utworzony · 19 Posty · 20336 Wyświetlenia
  • Witam, mam fabię 1 w sedanie silnik 1,2.
    W przyszłym miesiącu chce kupić alufelgi oraz opony.

    Mam dylemat czy wziąć 15 czy 16 calowe felgi. No i do tego dochodzi pytanie jakiej szerokości opony 185 czy 195 ?

    Aktualnie śmigam na 14stkach

  • Widze, że z Rudy 😉 <!-- s;) --> Więc co do opon mogę tylko polecic Kania Zygmunt na Halembie ul. Młyńska 47. Jak szukałem w tym roku letnich (Fulda EcoControl) to wyszło 200 zł z założeniem od opony gdzie znajomy ze skody załatwił mi je z rabatem za 191 zł i jeszcze musiałbym po nie jechac do Katowic....

  • Tu nie chodzi o cene a o komfort, spalanie no i czy wejdą takie 16 bo znajomi i odradzają mówiąc, że 15 będą optymalne.
    Jak już będę kupować to w norauto bo na fakturkę biorę

  • 16 będą w/g mnie trochę za duże do Fabi dla mnie przerost treści nad formą , po prostu za małe autko ale z gustami się nie dyskutuje i to jest oczywiście tylko moje zdanie . Ja bym zakładał najwyżej 15 cali . Co do technicznej strony to miejsca tam jest sporo więc nie wykluczone , że 16 też wejdą ale najlepiej niech się wypowie ten kto takowe ma założone . Jeżeli jeździsz za granicę to odradzam zakładania opon nadwymiarowych bo skończy to się mandatem w najlepszym razie a widziałem jak takowe autko wjeżdżało na lawetę , tam policja wie jakie można mieć opony w samochodzie .

  • Kilku naszych forumowiczów ma 17 w Fabii więc nawet i takie wchodzą.

  • Ale ale.. spójrzcie sobie we wlew paliwa na klapkę i 16 z oponami 205/45 jest normalnie legalnie dopuszczone przez producenta !!

  • Tu nie chodzi o legalność. Co Wy byście kupili 15 czy 16. Przy tym silniku z tego co już wyczytałem lepiej wziąć mniejsze

  • [b]Wojol[/b], miałem kiedyś VW Polo model 9N do którego założyłem 16" 195/55, bo kupiłem z założonymi 205 i niestety lekko ocierały plastikowe nadkole (stąd zmiana na mniejsze).
    Wspomniane 16" 195/55 były git. Nie musiałem obawiać się żadnych studzienek, które brałem między koła po prostu.Przy wjeździe na jakikolwiek nierówny trawnik też nie miałem problemu i obawy, że o coś zahaczę.Jeździło się wyśmienicie na zakrętach auto szło jak po torach.Prezentowało się również super...Jak dla mnie.
    Problem polegał na tym, że auto było 1,2 8V 54 KM, czyli trochę słaby silnik na ten rozmiar opon.
    Przede wszystkim zacznę od zużycia.Autko paliło 7,6 l/100 km średnio. Dla mnie to trochę za dużo.Porównując na 14" zimówkach spalał ok 6,5 do 6,7 l/100 km, przy mrozach.
    Poza tym łączniki stabilizatorów często siadały.
    Musiałem nawet wymienić simeblocki na wahaczach bo zaczęły walić od oporów jakie powodowało toczenie w czasie jazdy.
    Moim zdaniem najbardziej ekonomiczne, jak już chcesz wymienić będą 15" 185/ 60 lub /65. Pewnie teraz masz 14" 185/... Myślę więc, że wspomniany rozmiar będzie ok jak upierasz się na wymianę.

    W załączniku zdjęcie VW na 16". Prawda, że ładnie???

  • Teraz mam 165

    Jak mam być szczery to troszkę zgłupiałem i nie wiem jak co dobrać.
    Czy brać 15 czy 16 cali, później oponki 185 bądź 195 no i jaka wysokość 50 czy 55

  • 195/45/16 i bedzie dobrze...

  • lepiej 15" bo będziesz mógł dobrać wyższy profil, a co za tym idzie podczas eksploatacji będziesz mieć mniej problemów z zawieszeniem.Przy 16" musisz dać niższy profil, wtedy opona mniej tłumi nierówności na drodze i więcej przechodzi na zawieszenie, a co za tym idzie to szybciej i bardziej się zużywa.

    Dam Ci przykład
    do fabii wejdzie załóżmy 16" .../55 bo inaczej będzie ocierać o nadkole, ale 15" wejdzie już .../60 dajmy na to.Więcej mięsa większa amortyzacja i mniejsze zużycie zawieszenia.
    Rozumiesz o co mi chodzi???

    Przy szerokości natomiast 195 jest szersza od 185 o 10mm, czyli 1 cm. Na 4 oponach masz już 4 cm dodatkowego oporu toczenia.Co za tym idzie większe zużycie paliwa (przy 195).

    Uwierz mi przy takim silniku jest to różnica odczuwalna (wiem z doświadczenia).

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 18-06-2012, 23:08[/i] ][/size]
    [quote="Wojol"]Teraz mam 165

    Jak mam być szczery to troszkę zgłupiałem i nie wiem jak co dobrać.
    Czy brać 15 czy 16 cali, później oponki 185 bądź 195 no i jaka wysokość 50 czy 55[/quote]

    wysokość jak najwyższą.Oczywiście jaka maksymalna Ci wejdzie.
    Co do 165 to jak założysz 15" 185 lub 16"195 to zobaczysz że autko się troszkę zmuli nie mówiąc o zwiększonym zużyciu paliwa.

    Wybór należy do Ciebie.

  • Rewelaja...Wzorek zaje fajny...

  • [quote="marcing040381"]wysokość jak najwyższą.Oczywiście jaka maksymalna Ci wejdzie. [/quote]

    Są minusy takiej konfiguracji - im wyższy profil opony tym gorsze prowadzenie w zakrętach 😉 <!-- s;) --> Profil trzeba dobrać rozważnie przez pryzmat swoich oczekiwań.

  • [b]rufus[/b], zgadza się dlatego balon 55 będzie optymalny.Wysokość 45 to trochę mało jak dla mnie na nasze polskie drogi.

  • [quote="Wojol"]Zastanawiam się nad czymś takim - http://allegro.pl/alufelg...2379801871.html<!-- m -->[/quote]

    masz swiadomosc kraju pochodzenia stopu tego aluminium....

  • Wszysto zależy na czym Ci zależy. Im wąższa opona tym mniejsze spalanie,
    między opną 165 na 14 i 195 na 15 to ok. 0,3 do 0,5 l - tak jest przynajmniej w przydadku mojego autka. Jeżeli chcesz "wylaszczyć auto nie dbając o komfort jazdy i wygody (przy jeździe na naszych dziurawych drogach), a lepsze własności jezdne, szczególnie przy szybszej jeździe to wtedy felga jak najwyższa.

    ps. Witam znajomą twarz z Forum Fabki 😉 <!-- s;) -->

  • Odkopuję temat. Przyszedł czas na kupno felgi i zdecydowałem się na 15stki do tego opona 195/50r15. Poszukuję felg i znalazłem w Norauto naprawdę TANIE alusy.

    http://www.norauto.pl/gazetka/gazetkaPS11_1406.pdf<!-- m --> - W tej gazetce są prawie na samym dole, na obrazku są 4 felgi obok siebie i chodzi mi dokładnie o tę drugą na z logo DXS, felgi nie przekraczają kwoty 1000zł za komplet.

    Co o nich sądzicie ? Warto je kupić ? bo źle nie wyglądaja

  • Sprawdź czy nie wyprodukowane w chinach, bo te nie mają pozytywnych opinii tak jak i opony.