Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Metaliczny odgłos podczas ruszania

Temat utworzony · 8 Posty · 3393 Wyświetlenia
  • Witam,
    jestem świeżym posiadaczem F1 🙂 <!-- s:) -->
    Po zakupie okazało się że moja fabka podczas delikatnego ruszania wydaje pewien odgłos.
    Ojciec skomentował, iż może to być mało płynu w pompie wspomagania ale wspomaganie chyba jest elektryczno hydrauliczne i nie moge zlokalizować zbiorniczka...

    Dźwięk jest chyba metaliczny i pojawia się tylko na 1 podczas ruszania.
    Jeżeli ruszam trochę z gazem nie słychać żadnego "tarcia".
    Bardzo proszę o diagnozy.

    Pozdrawiam
    MN

  • Trudno po opisie znaleźć właściwe rozwiązanie, ale sprawdź łączniki stabilizatora (takie pręty z dwoma przegubami kulowymi za kołem przednim). Jak się zużyją to przy ruszaniu je słychać, ale bardziej "pukanie". A jeśli chodzi o zbiornik pompy wspomagania to jest pod akumulatorem. W benzynach nie trzeba nic robić bo dostęp jest, a w dieslu być może będzie trzeba zdemontować aku i jego obudowę :mur: <!-- s:mur: -->

  • Lepiej widać stan oleju w pompie jak się zdejmie nadkole i wtedy widać całą pompe z boku

  • Jeżeli chodzi o ten łącznik to wydaje mi się że nie jest to ponieważ na dziurach nie ma żadnych pukań i wydaje mi sie że zawieszienie jest ok,
    Ale wracając do opisu dzwieku to jest powiedzmy jak tarcie może sprzęgło albo koło dwumaasowe ??
    ale jak na dwumase to czy byłyby objawy jedynie przy ruszaniu i tylko na 1 ??
    A czy mogłobybyć to łożysko oporowe ... ??
    Chyba wybiorę się na wizytę w serwisie szybciej niż myślałem, albo racyej do poryadnego mechanika ale takich szukać ze świecą. (najlepiej już mieć ewentualnie zdiagnozowaną usterkę)
    podejrzewałem też rolkę prowadzącą od rozrządu ale to byłby pisk a to bardziej przypomina tarcie metaliczne...

  • To może być pół-oś , to może być łożysko w kole , to może być jakiś problem z klockami hamulcowymi . Mało trochę informacji i takie odgłosy często są ciężkie do zlokalizowania tak jak już napisał kolega Rufus.

  • [quote="nomark"]J
    podejrzewałem też rolkę prowadzącą od rozrządu ale to byłby pisk a to bardziej przypomina tarcie metaliczne...[/quote]

    Ja w mojej fabce miałem taki metaliczny odgłos, przy wymianie rozrządu okazało się, że był to odgłos z pompy wody i rolki właśnie, nie był to żaden pisk tylko właśnie metaliczny szum.

  • Mechanik który robił mi rozrząd powiedział że to są poczatki sprzęgła no i póki co mam jeździć sie nie przejmować.

  • W diesel'u też bym na sprzęgło stawiał (jeśli jest to delikatne metaliczne pukanie), a jeśli odgłos kojarzy sie z 'rezonującą blaszką o coś stukającą' to bym sprawdzał przeguby.