Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Montaż dodatkowego gniazda zapalniczki

Temat utworzony · 14 Posty · 6146 Wyświetlenia
  • Ponieważ jestem użytkownikiem CB oraz posiadam nawigację GPS i oba urządzenia wymagają zasilania, postanowiłem doposażyć swoją Fabcię w dodatkowe gniazdo "zapalniczkowe" (to już trzecie w moim samochodzie - jest jeszcze fabryczne w bagażniku).

    [url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5b4b3275d5e24bc0][img]http://images44.fotosik.pl/123/5b4b3275d5e24bc0m.jpg[/img][/url]

  • Najbardziej podoba mi sie zaslepka gniazdka 😄 <!-- s:D -->
    Nie lepiej bylo kupic trojniczek gniazdka ?

  • [quote="wolfmk"]Nie lepiej bylo kupic trojniczek gniazdka ?[/quote]

    Widziałem to na allegro, ale wolę mieć dodatkowe gniazdo, niż rozgałęziać fabryczne gniazdko. To rozwiązanie wydaje mi się bardziej.. schludne 😉 <!-- s;) --> A po za tym, kabel od nawi jest dość krótki i ledwo dosięgał do zapalniczki.

  • niezly pomysl ale boje sie o jedno. Jak bedziesz mial dluga wtyczke od jakiegos kabla to mozesz niechcacy tracic i poniszyczc niezle (wg mnie) rozwiazanie. Ogolnie jednak - good idea. :padam: <!-- s:padam: -->

  • [quote="Lord_Nikkon"]niezly pomysl ale boje sie o jedno. Jak bedziesz mial dluga wtyczke od jakiegos kabla to mozesz niechcacy tracic i poniszyczc niezle (wg mnie) rozwiazanie. Ogolnie jednak - good idea. :padam: <!-- s:padam: -->[/quote]

    Trudno jest kopnąć lub trącić wtyczkę umieszczoną w tym gnieździe - sprawdzałem 😉
    Specjalnie umieściłem gniazdo po stronie kierowcy, żeby było bezpieczniejsze - kierowca raczej trzyma nogi wyprostowane (bo pedały przecież musi naciskać) 🙂
    Niestety nie da się w innym/lepszym miejscu tego gniazda umieścić, bo jest ono dość długie i wymaga troszkę miejsca w głąb, a Fabia ma tak wykonaną deskę i tunel środkowy, że w innych dogodnych miejscach gniazdo nie zmieści się.

  • Po zastanowieniu - zgadzam sie. Szacunek :padam: <!-- s:padam: -->

  • A nie lepiej zrobić osobne zasilanie dla CB eliminujesz wtedy zakłócenia z z dodatkowych urządzeń, a to gniazdo co jest wykorzystać pod navi. Ja tak właśnie mam.

  • Ja swego czasu poszedłem w coś takiego

    [img]http://img243.imageshack.us/img243/7448/dsc00736lb6.jpg[/img]

    Zasilanie poprzez dodatkowy bezpiecznik wzięte ze skrzynki bezpieczników, więc oryginalne gniazdo nie jest dodatkowo obciążone.

    Troche krzywo się przykręciło ale tego i tak nie widać chyba, że na kolanach się wchodzi do auta :wstyd: <!-- s:wstyd: -->

  • Trochę ze mnie archeolog, wiem. Otóż planuje mojemu autku dodać dodatkowe gniazdo (lub jeszcze dwa). Jak najlepiej będzie rozwiązać kwestie podłączenia go? Jedno gniazdo na pewno wsadzić będę chciał w dziurę obok CB radia, które znajduje się w miejscu schowka pod oryginalnym radiem. Natomiast drugie chyba zrobię dokładnie tak jak zrobił to kolega Renegade. Zastanawiam się natomiast jak podłączyć je do zasilania aby wszystko grało (czyli jak zrobić też z bezpiecznikami, bo o elektryce nie bardzo mam poincie). Dodatkowo zastanawiam się gdzie podłączyć CB na stałe + jakiś bezpiecznik (bez wtyczki w zapalniczkę)

    Proszę bardzo chociaż o pomoc poglądową 🙂 <!-- s:) -->

  • Jeśli chodzi o podłączenie CB to u mnie podpiąłem się do przewodów lampki w popielniczce 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="dr O."]Jeśli chodzi o podłączenie CB to u mnie podpiąłem się do przewodów lampki w popielniczce 😉 <!-- s;) -->[/quote]

    No to tak nie za kolorowo prądowo.

    Najprościeś kupić oprawke bezpiecznikową, ściągnąc dekiel spod kierownicy, tam jest szyna, dokręcić się do któregoś dużego plusa, na słupku powinno być słoneczko masowe i pociągnąc ładnie kabelki w swoje miejsce a oprawke obok całej puszki z bezpiecznikami na tajsiku - jest miejsce.

  • działa już długo bez żadnych zarzutów

  • [quote="dr O."]działa już długo bez żadnych zarzutów[/quote]

    W tym kraju wiele rzeczy działa bez zarzutów 😉

    Nie no luz, bezpiecznik w razie czego powinien zadziałać.

  • Jedno gniazdko extra mam w "schowku" pod radiem i półką (podobnie, jak na powyższych zdjęciach), dodatkowo z włącznikiem obok. Zasilanie pociągnięte tunelem z gniazda zapalniczki. Gniazdo służy do zasilania GPSa.
    Drugie gniazdo mam przy nogach pasażera (tam mam zamontowane CB-radio), zasilanie pociągnięte od wtyczki do radia (wypięte zasilanie z akumulatora).

    Rozgałęźniki powodują większy szum na CB-radiu, dlatego ich nie stosuję. Z tego samego powodu nie zasilam radia z gniazda zapalniczki, tylko osobnego zasilania (zasilacz od GPSa "sieje" na radyjko).