Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] stukanie przy skręcie podczas puszczania sprzęgła

Temat utworzony · 26 Posty · 6545 Wyświetlenia
  • witam.tym razem problemem jest pukanie lub stukanie podczas puszczania sprzęgła ale tylko podczas skrętu kierownicą w lewo. np. skręcę w lewo i powoli ruszam puszczając sprzęgło.wtedy właśnie stuka.może ktoś coś podpowie?

  • Sprawdzałeś stan tulei tylnych wahacza ? One lubią sobie pukać na zakrętach jak są mocno zużyte.
    Opisz jaki to dźwięk - czy metaliczny, czy bardziej głuchy i po której stronie występuje.

  • możliwe tym bardziej ,że już jakiś czas temu były naderwane.dźwiek to takie po prostu puk raczej głuche.i chyba po prawej stronie.występuje również czasami podczas zmiany biegu tzn.puszczeniu sprzęgła i jednoczesnym skręcie w lewo.

  • Witaj.
    Zobacz też na przeguby . One też stukają przy puszczaniu sprzęgła. Luknij też do wahaczy z przodu - one też dają takie stukanie przy operowaniu sprzęgłem. Może być tak jak wolf pisze, że tuleje się wybiły na tych zarombistych polskich drogach 😄 <!-- s:D -->

  • przegub raczej nie bo nowy ma z 500 km przejechane.byłem dzisiaj na szarpakach i oprocz naderwanych ale niedużo tuleji tylnych wahacza nie ma sie do czego przyczepic chyba że te małe tuleje z przodu ale je trudno zobaczyć co z nimi.a może jakaś poduszka pod skrzynia albo silnikiem?

  • [b]tomek727[/b], wymień tuleje najpierw. Jak problem będzie występował nadal to wtedy będziemy się zastanawiać 🙂 <!-- s:) -->.

  • ok. wymienię bo i tak to miałem zrobić.fabia wydaje tyle dźwieków z podwozia,ze czasem trudno ustalić co jest grane.na forum jest tyle zapytań na temat stuków,że trudno to wszystko przeczytać.a tak na marginesie-co powoduje stuki gdy tuleje są zużyte?

  • Stuki powoduje wahacz, a właściwie jego końcówka, która jest osadzona w omawianej tulei.
    Jeśli tuleje są rozerwane (a tak najczęściej się dzieje) to nie trzymają końcówki wahacza (pewnie ma swoją nazwę), która obija się o gniazdo tulei w konsoli wydając charakterystyczny dźwięk. Podobny jest on do tego, jaki wydaje sprężyna przy zużytym łożysku kolumny McPhersona (przynajmniej u mnie).
    Jeśli pomyliłem nazwy to niech ktoś mnie poprawi.
    Według mnie tak to wygląda. Swoją drogą u mnie też stuka i podejrzewam tuleje, które zamierzam wymienić w przyszłym tygodniu. Tym razem pokusiłem się o tuleje od cupry. Poprzednie "wzmocnione" czteroramienne nie wystarczyły nawet na 15 tys. km.

  • U mnie czasami puknie, przy hamowaniu. Taki pusty dźwięk w okolicach prawego koła z przodu, wiece czym to może być spowodowane ?

  • Ja mam podobne objawy, tylko ze na prostej i z lewej strony samochodu. Taki gluchy dzwiek, dokladnie dos jak "puk" 😞 Nie wiem co to jest. Boje sie jezdzic autem 😞 <!-- s:( --> Bo nie wiem co sie z nim moze stac. W poniedzialek idzie do mechanika.

    Wahacz to nie jest, bo na wybojach nie stuka. Skrzynia tez nie, bo biegi wchodza bez problemu. W poniedzialek sie dowiem co to bedzie 🙂

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 05-07-2010, 16:05[/i] ][/size]
    Usterka usunieta. Gumy na stabilizatorze, tuleje na wachaczu. Koszt naprawy ok 150 zl 🙂

  • W końcu wymienione tuleje wszystkie 4, 2 sworznie wahacza i jedna końcówka drążka i stukanie trwa nadal.

  • [quote="tomek727"]W końcu wymienione tuleje wszystkie 4, 2 sworznie wahacza i jedna końcówka drążka i stukanie trwa nadal.[/quote]
    to zostały poduszki (gniazda) amortyzatorów wraz z łożyskami - bardzo często stamtąd dochodzą stuki i raczej nie sposób tego wykryć na szarpakach itp

  • jak pisze [b]Ciacho[/b], może byc rozkalibrowany otwór na poduszcze McPhersona.
    bardzo długo szukałem tego stukania u siebie, a że nie miałem zaślepek amorków od góry to łatwo znaleźliśmy przyczynę. widac było na szarpakach, jak trzpień amorka "skacze" i wtedy wydobywał się stuk.

  • Ja tylko dodam, że wystarczy autko kołysać na boki i położyć palec na trzpieniu amorka. Tak jak pisze [b]kapi[/b], powinien być wyczuwalny lub nawet zauważalny ruch trzpienia. 🙂 <!-- s:) -->

  • tu was trochę zaskoczę bo amortyzatory nowe razem z łożyskami,wymieniony po prostu cały komplet.przejechane 20kkm.a może jakaś poduszka pod skrzynią?

  • [quote="tomek727"]amortyzatory nowe razem z łożyskami[/quote]
    tak - ale łożysko McPhersona jak nazwa wskazuje składa się z kilku części i najczęściej jest wymieniane samo ŁOŻYSKO. a nie całość.
    jeśli dalej stuka, to trzeba podjechać na stację diagnostyczną, bo inaczej to tylko wróżenie z fusów... stukać może wszystko.

  • wymieniony komplet czyli wszystko co można wymienić w kolumnie.na stacji diagnostycznej też nic nie wychodzi.ktoś mi kiedyś powiedział o jakimś lizaku pod skrzynią.

  • jedyna metoda to "organoleptycznie" ją sprawdzić.
    ale jak piszesz w tytule postu - [b]"stukanie przy skręcie podczas puszczania sprzęgła"[/b] - przeguby zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne są sprawne ?
    zewnętrzny stuka na skręconych kołach,
    wewnętrzny - na prostych podczas przyspieszania.

  • przegub też nowy bo stary się URWAŁ!!!dodam że nie ruszam z piskiem i nigdy nie ruszałem

  • Witajcie, temat może i trochę stary, ale mój problem jest aktualny i strasznie podobny do tego. U mnie 'puka' tak jakby jakieś plastikowe elementy obijały się o siebie, pusty dźwięk, nie żaden metaliczny. Ktoś podpowiedział, że gumy wahaczy są wyrobione. Wjechałem na kanał - sprawdziłem okazało się, że nadają się jedynie na śmietnik. Kilka dni temu mechanik wymienił mi gumy wahaczy z dwóch stron i końcówkę drążka bo też była walnięta. Myślałem, że problem został zażegnany, lecz dźwięk przy wjechaniu w dziurę, lub jeździe po nierównościach nadal występuje. Niby wszystko w zawieszeniu jest okej, na badaniu technicznym amortyzatory są w dobrym stanie, choć nie do końca chce mi się w to wierzyć. Macie jeszcze jakieś pomysły, gdzie szukać wadliwego elementu ?

    Z góry wielkie dzięki.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 07-05-2011, 23:40[/i] ][/size]
    Wybaczcie za podwójnego posta. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić, może to amortyzatory dają o sobie znać, albo uszkodzona jest jego jakaś część, miał ktoś już ten przypadek ? Pusty dźwięk przy nierównościach, tak jakby cuś było niedokręcone.