Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308538 Wyświetlenia
  • Witam, mam w fabce obecnie felgi ET35 i chcę kupić drugi komplet na zimę ale mają ET43. Czy mogę je kupić? I jaka będzie różnica? Będą bardziej "odstawać" czy raczej podejdą bardziej "pod auto"?

  • Witam mam obecnie alu felgi 14'' orginalne skody z oponami goodyear Excellence 185/60 r14,
    chce sobie kupic te same opony tylko 195/50 r15 albo 205/50 r15 i felgi OZ SUPERTURISMO GT 6,5x15 5x100 ET: 35 tylko nie wiem czy te 205 mi wejdą

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 06-11-2010, 13:42[/i] ][/size]
    chyba temat umarl szkoda bo nie wiem naprawde jakie opony zalozyc fajne sa yokohama s.drive ale chciałbym rozmiar 205/ 50 r15 ale felgi maja et 35 i nie wiem czy bedzie dobrze moze ktos napisac na ten temat

  • Witam,
    Mam pytanie do posiadaczy Fabii I RS. Jakie opony uzywacie na zime? Tzn. przede wszystkim chodzi mi o to, ktory profil: 205/45/R16 czy 185/55/R15 ale konkretne opony tez mile widziane.

    Czytalem juz dyskusje na tym forum, ale ciekaw jestem jakich opon rzeczywiscie uzywacie.

    Ciekaw jestem czy 185/55R15 by sobie lepiej radzil z dziurami. To wlasciwie jedyny argument jaki widze za 15" szczegolnie przy twardym zawieszeniu RSa.
    Czytalem tez, ze argument, ze waska opona jest lepsza na snieg juz nie jest prawdziwy przy nowowczesnych oponach.

    Wlasciwie zdecydowalem sie zostac przy 16" i kupic 205/45R16 Dunlop SP WinterSport M3.

    Ciekaw jestem co myslicie?

  • Witam
    Posiadam samochodzik Fabia 2 z 2010 (Nówka z salonu) po liftface. Silnik 1.2 TSI, otrzymałem go z oponami o rozmiarze 195x55 R15 na alufelgach. Idzie zima więc kupiłem felgi stalowe (GJR15 E43) z ASO mam jednak problem z doborem rozmiaru. W ASO chcieli zobaczyć homologację niestety nie miałem przy sobie. Wiec mam problem czy wybrać 185x60 R 15 (Nie widnieje na homologacji jest jednak wypisane na wlewie od paliwa) czy 185x55 R 15 (Widnieje w homologacji i wlewie do paliwa). Jak jesteśmy już w tym temacie to jakiej marki wybrać te oponki>
    Z góry dziękuje.

  • chyba lepiej nie zmieniać profilu i zostać na takim jak letnie (55). Co do szerokości to teoretycznie lepiej węższe na zimę zakładać (185). Jeśli chodzi o firmę to będziesz miał tyle opinii ile ludzi się wypowie.

  • A 60 nie będzie bezpieczniejsza na zimę?

  • tak na prawdę jakiej nie założysz to będzie dobra 🙂 <!-- s:) -->

  • mam pytanko takie jak w temacie. kupiłem opony z felgami które były używane w toyocie rozstaw śrub jest ten sam 5x100 lecz koło centrujące nie pasuje w moim aucie (fabia) jest minimalnie większe niż w tej feldze, i tu powstaje pytanie czy jest możliwość poszerzenia o dosłownie 1-2mm tego koła centrującego w tej feldze bo troche szkoda i ich wyrzucać i kupować nowych, bo niestety muszę p[rzyznać że jestem dość ograniczony pieniężnie. prosiłbym o pomoc Was. pozdrawiam

  • Da rade, musisz tylko podejść do warsztatu zajmującego naprawianiem felg to Ci mogą powiększyć otwór centrujący.

  • ok tylko teraz pytanko ile mniej wiecej taka przyjemnosc bedzie kosztowac

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 16-11-2010, 09:45[/i] ][/size]
    dzięki kolego za pomoc, dzwoniłem do warsztatu i gość mi powiedział że to będzie kosztować 80zł za komplet felg pozdrawiam

  • węższe, szersze, takie same.... jest mnóstwo opinii i zaraz pewnie się o tym dowiesz. Jakiś czas temu miałem podobny dylemat co kupić.
    Zauważyłem że każdy poleca to co miał... poczytaj sobie najpierw co piszą portale, a później kup co uważasz ze stosowne 😛 <!-- s:P -->
    http://www.oponeo.pl/artykul/czy-powinienem-miec-na-zime-wezsze-opony
    http://www.oponeo.pl/informacje/poradnik-opon-zimowych/

    Powiem ci tylko tyle że przy tym samochodzie (zakładam że pomiędzy 85KM a 105KM nie ma różnicy) z rozmiarem opon 195/55 R15 odpowiedni wymiar felg to
    rozmiar: 6,00Jx15
    rozstaw: 5x100
    otwór centralny: 57
    ET: 43,00

    jeśli zdecydujesz sie na takie same opony to nie musisz zmieniać śrub, bo te fabryczne od alufelg będą pasowały ci do stalówek.

    pozdrawiam

  • witam
    nie bardzo znam sie na tym i chcialem zapytac c\zy dobre kola ZIMOWE zamowilem do FABIA II 2008R
    Rozstaw śrub: 5x100 Szerokość opony: 175 Profil opony: 80
    PASUJĄ DO:

    • VW GOLF IV, BORA,POLO
    • SKODA OCTAVIA, FABIA
    • AUDI A3
    • SEAT TOLEDO, LEON, IBIZA
      KOŁA O ROZMIARZE 175/80R/14 88Q
      FIRMY- FULDA GRAVITION KRISTAL
      made in Germany

    kola mam obejrzec i zdecydowac czy kupic. ponoc kola do jady gotowe a bieznik bardzo dobry
    proosze o opinie

  • SOORY ze powielam temat ale zalezy mi na szybkiej odpowiedzi

    witam
    nie bardzo znam sie na tym i chcialem zapytac c\zy dobre kola ZIMOWE zamowilem do FABIA II 2008R
    Rozstaw śrub: 5x100 Szerokość opony: 175 Profil opony: 80
    PASUJĄ DO:

    • VW GOLF IV, BORA,POLO
    • SKODA OCTAVIA, FABIA
    • AUDI A3
    • SEAT TOLEDO, LEON, IBIZA
      KOŁA O ROZMIARZE 175/80R/14 88Q
      FIRMY- FULDA GRAVITION KRISTAL
      made in Germany

    kola mam obejrzec i zdecydowac czy kupic. ponoc kola do jady gotowe a bieznik bardzo dobry i cena atrakcyjna
    obecnie mam
    alufelgi 6Jx15" LINE z oponami 195/55 R15 - letnie

    proosze o opinie

  • [quote="and62"]175 Profil opony: 80 [/quote]
    jeśli szerokość 175 to profil 65 powinien być, a w ogóle rozmiary zalecane przez producenta to 165/70 lub 185/60 - jeśli chodzi o felgi 14 calowe

    te opony nie będą dobre, gdyż ledwo co sie zmieszczą w nadkola...

  • [quote="Ciacho"]te opony nie będą dobre, gdyż ledwo co sie zmieszczą w nadkola...[/quote]
    dzieki za informacje. czy to pewne bo jesli tak to musze odmowic zakup
    na allegro jest troche opon 175/80 gdzie pisza \ze pasuja do FABII
    obecnie jezdze na alufelgach 195/55 R15 - letnie.

  • [b]and62[/b], powielanie tematu nie da szybszej odpowiedzi, na nastepny raz tego nie rob

  • [quote="Wojtas"][b]and62[/b], powielanie tematu nie da szybszej odpowiedzi, na nastepny raz tego nie rob[/quote]
    bede pamietal
    sory za robienie balaganu

  • troche profil wysoki bedzie wygladal jak balon choc teoretycznie jest to wysokosc brana z szerokosci a opona dosc wąska to powinno sie zmiescic

  • z moich wyliczen wynika ze:
    kolo 175/80/R14 ma srednice 63,5cm
    kolo 195/55/R15 ma srednice 59,5cm
    roznica wynosi 4cm, wiec kolo zblizy sie do nadkola o ok. 2cm
    oczywiscie przeklamanie na dystanie i predkosci wyniesie ok. 9%
    chyba dobrze policzylem

  • [quote="and62"]dzieki za informacje. czy to pewne bo jesli tak to musze odmowic zakup
    na allegro jest troche opon 175/80 gdzie pisza \ze pasuja do FABII
    obecnie jezdze na alufelgach 195/55 R15 - letnie.[/quote]
    wiesz, każdy sprzedawca chce jak najwięcej sprzedać, więc wymieniają jak najwięcej modeli samochodów, do których dana rzecz pasuje, to normalne niestety...