Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Skrzynia biegów - problemy/olej - temat zbiorczy

Temat utworzony · 316 Posty · 77633 Wyświetlenia
  • Bo to są niewielkie ubytki, nie musisz tego robić już, ale wkrótce będzie trzeba bo wyciek będzie się powiększał. [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=664]Andrzej[/url] [b]Ci[/b] to zrobi.

  • Kilka dni temu wymieniałem wyłącznik cofania i przy tej czynności trochę oleju sie wylało.Teraz trzeba byłoby uzupełnić ale nie mam pojęcia gdzie?

  • Witam,
    z tego co widziałem jak mechanik u mnie dolewała to śruba do uzupelniania oleju znajduje się na przedniej ścianie skrzyni chyba po środku.

    Pozdrawiam

  • [quote="krzykii3"]Witam,
    z tego co widziałem jak mechanik u mnie dolewała to śruba do uzupelniania oleju znajduje się na przedniej ścianie skrzyni chyba po środku.

    Pozdrawiam[/quote]

    Dobrze piszesz. Tam wlasnie sie znajduje, ale uwazaj przy dokrecaniu srubki, bo kadluby skrzyni lubia pekac, jak sie za duzo sily przylozy. Uzupelniaj do przelania.

    I obrazeczek w zalaczniku 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam, temat dotyczy VW Polo 6n z 1997 roku z silnikiem 1.0L. Praktycznie jest to Fabia wiec roznice nie powinny byc wielkie. Pisze tutaj bo uwazam was za fachowcow a ludzie z klubu Polo albo sie nie znaja albo odpisuja ze sie nie da.
    Problem jest taki ze pewnego dnia podczas wjazdu na rondo przestaly wchodzic wszystkie biegi. Niby na sile da sie wrzucic 3, ale ciezko na tym jechac. Wyglada to tak ze samochod nie ma biegu jałowego i probuje na nim jechac jak popuszczam sprzeglo. Jak puszcze sprzeglo bardzo szybko to czasem zachrobocze skrzynia i gasnie a czasem pochodzi na jalowym ze 3 sekundy i zdechnie bo zachaczy o ktorys bieg. Nie moge wrzucic zadnego z biegow i na nim sprawnie pojechac bo samochod zachowuje sie jakby mial zaraz zgasnac albo rozpasc sie. Najlepszy jest jednak wsteczny. Powoli popuszczam sprzeglo i daje troche gazu. Efekt jest taki ze obroty spadaja a silnik wydaje taki odglos jakby chcial ruszyc ale hamulec reczny bylby zaciagniety. Jak dodam wiecej gazu to samochod doslownie wyrwie do tylu, podskoczy ze 3 razy i zgasnie (raz to nawet niespodziewanie pojechal na wstecznym do przodu i uderzylem w murek)
    Z tego co wiem, samochod mial wymieniane sprzeglo okolo 3 miesiecy temu. Awaria nastapila okolo tygodnia temu.
    Linke od sprzegla naciagnelem troche w z wiazku z czym lepiej teraz chodzi pedal i mocniej rozsprzegla (tak jak powinien), probowalem regulowac wybierak skrzyni, nawet rozlozylem go na czesci i zlozylem spowrotem. Nic co bym robil nie przynosi zadnego rezultatu.
    Niestety nie mam mozliwosci zdjecia skrzyni z silnika.

    Jezeli ktos spotkal sie z podobnym problemem to prosze o jakas porade. Moze jest jeszcze cos na co nie zwrocilem uwagi. Sam nie wiem. Z gory dzieki.

  • a ja tylko dodam ze srubka od wlewu oleju to imbus numer 17 (ja nie mialem takiego to wzialem srube od kola z audi a6 i przyspawalem do niej kawalek płaskownika i juz mam klucz) :super: <!-- s:super: -->
    co do zalewania olejem skrzyni ponad stan to ja bym uwazal. Ewentualne wycieki na simeringu przy wybieraku moga pozbyc sie nadmiaru oleju bo bedzie wiecej do wyciekania 🙂 Jednak nie po to fabryka ustala ilosc oleju ktora powinna sie w skrzyni znajdowac.

  • Ogolnie leje sie do przelewu i jak przestanie leciec sie kurek przelewoy zakreca.
    Kazdy porzadny zaklad skrzyniarski tak robi i nie zdziwilbym sie jakby w fabrykach tez tak robili, a pozniej pisali ta ilosc, ktora "wchodzi" do przelewu jako wlasciwa.

  • moim zdaniem są to uszkodzone synchronizatory ale dziwne by było ze wszystkie padły , niestety bez wyjęcia skrzyni tego się nie naprawi :rozpacz: <!-- s:rozpacz: --> , lub wałki widełek własczania biegow się zacinaja jak znajde jakiś rysunek to wkleje byś wiedział gdzie to jest

  • jak dla mnie to dźwignia zmiany biegów ma zbyt duży luz,
    prawdopodobnie na tej plastikowej kóli w której jest osadzona, co w instrukcji pisze by nie opierać łapy bo się wytrze :rozpacz: <!-- s:rozpacz: -->
    i nie wbijasz do końca biegów

  • Piszesz, że wymieniałeś sprzęgło podejrzewa, iż tu jest przyczyna, a dokładnie w docisku.

  • [quote="Norek"]jak dla mnie to dźwignia zmiany biegów ma zbyt duży luz,
    prawdopodobnie na tej plastikowej kóli w której jest osadzona, co w instrukcji pisze by nie opierać łapy bo się wytrze :rozpacz: <!-- s:rozpacz: -->
    i nie wbijasz do końca biegów[/quote]
    Sprawdzalem to i wyeliminowalem wszystkie luzy. Jest jak najbardziej ok i to nie tu lezy przyczyna.
    [quote]Piszesz, że wymieniałeś sprzęgło podejrzewa, iż tu jest przyczyna, a dokładnie w docisku.[/quote]
    To nie ja wymienialem sprzeglo. Gdyby tak bylo to pewnie nie mialbym dzis problemu 🙂 Jednak masz racje, bez rozbierania skrzyni sie nie obejdzie. Tylko ciezko bedize mi to zrobic w ogrodku, na dodatek samemu.

  • sprawdź czy biegi wchodzą na sucho na zgaszonym silniku jeżeli będzie ok to wina leży po stronie sprzęgła

  • [quote="mario_tg"]sprawdź czy biegi wchodzą na sucho na zgaszonym silniku jeżeli będzie ok to wina leży po stronie sprzęgła[/quote]
    Nie wchodza ani na wlaczonym ani na wylaczonym silniku. Wogole nigdy nie wchodza.

  • to sprawdź jeszcze czy nie jest uszkodzony zew. mechanizm zmiany biegów i linki prowadzące do niego jak to wszystko jest ok to uszkodzona będzie skrzynia biegów

  • Koledzy nie wiece może jaki olej wchodzi do skrzyni w Fabii 1.4 60 KM ?

  • [quote]Koledzy nie wiece może jaki olej wchodzi do skrzyni w Fabii 1.4 60 KM ?[/quote]

    Castrol 75W90 lub Mobil1 75W90. Do mnie na sucha skrzynie wchodzi 3.2L.

  • olej trzeba wymieniać okresowo, chyba co jakieś 60kkm byłoby najlepiej, bo moja fabka miała skrzynie do d...y właśnie przy 60kkm wymiana wszystkich łożysk w skrzyni biegów, a łożyska jeszcze pamiętały made in czechslovakia, auto z 2003 roku... grunt to dobrze auto sprzedać - tak mawia dealer...

  • kurcze to już rok temu było, przepraszam że nie kontynuowałem wątku ale miałem kryzys światopoglądowy 😉 <!-- s;) --> nt. Fabii...
    Ja za wymianę łożysk wszystkich zapłaciłem 800zł - promocja dzięki uprzejmości ASO w Bydgoszczy przy ul. JPII
    a co jeszcze w skrzyni wymienili to nie wiem i już mi nikt z nich nie powie, ale przy takim przegrzaniu i buczeniu nie zdziwię się jak wymienili któreś zęby...
    Pozdro
    Jart

  • Witam was koledzy mam pytanie odnośnie biegów wydaje mi sie ze ciezko one wchodza czy jest jakaś metoda podciągnięcia sprzęgła czy moze jest jakaś regulacja samego drążka ?? mam fabie od kilku dni i niezbyt duzo wiem z góry dzieki

    A drugie moje ptyanie o trzeszczący kokpit w okolicy włacznika świateł awaryjnych ma to ktoś idzie to zrobić ??

  • Sprzęgła się nie reguluje, jest samoregulator.
    Co do trzeszczenia musisz zdemontować kratki nawiewu uzbroić się w brzeszczot i około 10 cm powyżej masz kołek który trzeba rozciąć - trzeszczenie powinno ustąpić.