Witaj na forum Fabia Club Polska

Tarcze i klocki - temat zbiorczy

Temat utworzony · 435 Posty · 145520 Wyświetlenia
  • [b]w.ig[/b], Hamulce w fabii były kilku rodzajów np FS-III, FS-II, C54-II
    W zależności od silnika

    I to jest jedyny podział zacisków jaki znam.

    W 1.4 TDI są hamulce FS-III i to powinno wystarczyć sprzedawcy do określenia rodzaju klocka.

    Czy faktycznie masz FS-III możesz się upewnić ściągając koło - na zaciku jest wybity symbol, z resztą FS-III to najpopularniejsze hamulce.

  • kupiłem na allegro oryginały VW (made in germany) ściągane z Czech w bombowych cenach. nie będę podawał linków by nie robić kryptoreklamy.
    za komplet klocków dałem 120 zeta i mniej więcej tyle też dałem za 1 tarczę na przód. wg mnie nie warto kupować zamienników, no chyba, że chce się kupować wersje sportowe.
    ponieważ jest kilku sprzedających części do skody na allegro, a ktoś by chciał namiar do kogoś sprawdzonego to proszę o mail na priva

    ORGINAL PARTS RULEZ 😉

  • Ja sie przymierzam do roboty hamulców. Zamierzam kupić tarcze lukasa i do tego klocki ferodo.

  • Myślę wymieniać samodzioelnie.

  • Pojęcia trochę mam, parę klocków w życiu wymieniłem, tarcz też tylko nie w fabii. Ale myślę, że dam radę.

  • [quote="vanhouse"]jak klocki kupować to tylko oryginalne VW SKODA ? prawda? nie warto kupować nie oryginalnych ?[/quote]

    jak masz oryginalne tarcze to klocki albo oryginalne albo jakies tanie (miekkie) nigdy sportowych. Drogie sportowe (twarde)klocki można zakładać tylko twardych sportowych tarcz, tarcze oryginalne są srednio miekkie i się niemiłsiernie zużywają na sportowych klockach efekt taki że klocki ciągle grube a tarcze zjechane i do wymiany.

    Wymiana jest prosta i jak sie ma jakies pojecie o narzedziach i mechanice to nie sprawia to kłopotu.

    przy okazji dobrze jest oczyscić oslony gumowe cylinderków, oczyścić i delikatnie przesmarowac prowadnice klocków i usunąć kątówką (jak sie nie ma to twardym pilnikiem ale to czasochłonne) ranty tarcz lub nawet powierzchnię cierna jak jest nierównomiernie wytarta i podrdzewiała.

    Ja klocki zawsze zmieniam sam albo przynajmniej stoje nad głową mechanika jak sie nie patrzy to po prostu zrobią przekładke bez czyszczeniai potem hamulce moga przyblokowywać szczeglnie zimą jak sie delikatnie hamuje a wszedzie pełno soli i piachu

    • po zdjeciu koła powierzchownie czyscisz drucianka jak jest dużo błota
    • odkręcasz zabezpieczenia dwie sruby na imbus przykryte osłonami z plastiku
    • zbijasz obejmy klocków (delikatnie żeby nie uszkodzic zacisków)
    • wyciągasz stare klocki
    • czyscisz wszystko
    • luzujesz korek na zbiorniczku płynu hamulcowego
    • przy pomocy dwóch łyzek do opon lub grubych srubokretów na zasadzie dwóch dzwigni wpychasz tłoczek do zacisku (po oczyszczeniu osłony z gumy bo jak się zwinie to juz za pózno)
    • oczyszczasz tarcze polecam szlifierkę/kąntówkę
    • wsówasz nowe klocki
    • zakadasz obejmy (zaciski)
    • dokręcasz sruby (przesmaruj gwinty bedzie kiedys łatwiej odkręcić)
    • naciskasz hamulec kilka razy az do oporu próbujesz krecić tarczą bedzie cięzko bo to z całym przegubem ale bedziesz widział czy klocki nie trzymają(sprawdzenie czy tłoczek odbija) przeważnie odbija ale jak nie udeżasz kilka razy młotkiem (delikatnie) az się ułozy i zacznie odbijać
    • nakładasz koło i jeszcze raz naciskasz hamulec krecisz kołem jak się kręci i nie czujesz oporu klocków opuszczasz z podnosnika i przenosisz sie na druga stronę (chyba że masz dwa podnosniki to mozna równolegle)
    • przy drugim kole jak wciskasz tłoczek to patrzysz żeby nie przelał się górą zbiorniczkka płyn hamulcowy, jak jest za duzo usunąć strzykawką.
    • dokrecasz zbiorniczek po wszystkim ale to chyba oczywiste

    Nie powinno to ci się zdarzyc, ale jezeli z jakiś przyczyn (ktos bedzie sie bawił pedałem hamulca na wyjętym zacisku /ok 10 pełnych nacisnięć/ wypadnie ci z zacisku tłoczek to tragedii nie ma ale trzeba dokładnie umyc wnetrze zacisku na mokro, sprawdzić uszczelki tłoczka wcisnąc go z powrotem załozyć osłone i odpowietrzyć cały układ (konieczne dwie osoby jedna naciska hamulec druga spuszcza powietrze przy wszystkich kołach na bieżąco dolewając płyn do zbiorniczka ważna jest kolejnośc które koło po którym nie pamietam jak to idzie bo nigdy nie odpowietrzałem w fabii

  • [b]mernar[/b], pozwolilem sobie wykorzystac twoj post i zamiescic go w dziale ZROB TO SAM. Super opis 🆗 <!-- s🆗 -->
    Fajnie by bylo jak by ktos porobil jeszcze fotki do tego.

  • Witam co sądzicie na temat klocków EBC DP1230 CZARNE,czy są dobre iczy pasują do 1,4mpi 68km.dzięki i pozdrawiam.

  • [quote="R_46"]czy pasują do 1,4mpi 68km[/quote]

    o to pytaj sprzedawce.

  • Ztego co wyczytałem to są one wzmocnione ,ale standard do normalnej jazdy.

  • tak dostałem odpowiedz EBC ULTIMAX -PRZÓD DP-1329-cena 133zł.podaję namiar;TUNING STUDIO-tel.052 3428040,0500640111.pozdrawiam.

  • jeszcze ich nie mam przymierzam się do zakupu i nie wiem jakie wybrać,co doradzacie

  • dzięki za poradę zobaczę tą stronę.

  • Witam kupiłem klocki niemieckiej firmy MASTER-SPORT.zobaczymy jak się będą spisywały.

  • [quote="vanhouse"]a co będziesz zakładać sam ?? ja kupuje oryginalne za 120zł na allegro... tylko nie wiem ile mnie wyniesie montarz[/quote]
    wymiana klocków w ASO 50zł,,,,sam zastosowałem taki układ klocki z allegro,,, wymiana w ASO. I wierzcie mi, nie warto kombinować z z FERRODO, LUCAS,,,no chyba że ktoś lubi sobie stwarzać problemy 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="mernar"]- po zdjeciu koła powierzchownie czyscisz drucianka jak jest dużo błota

    • odkręcasz zabezpieczenia dwie sruby na imbus przykryte osłonami z plastiku
    • zbijasz obejmy klocków (delikatnie żeby nie uszkodzic zacisków)
    • wyciągasz stare klocki
    • czyscisz wszystko
    • luzujesz korek na zbiorniczku płynu hamulcowego
    • przy pomocy dwóch łyzek do opon lub grubych srubokretów na zasadzie dwóch dzwigni wpychasz tłoczek do zacisku (po oczyszczeniu osłony z gumy bo jak się zwinie to juz za pózno)
    • oczyszczasz tarcze polecam szlifierkę/kąntówkę
    • wsówasz nowe klocki
    • zakadasz obejmy (zaciski)
    • dokręcasz sruby (przesmaruj gwinty bedzie kiedys łatwiej odkręcić)
    • naciskasz hamulec kilka razy az do oporu próbujesz krecić tarczą bedzie cięzko bo to z całym przegubem ale bedziesz widział czy klocki nie trzymają(sprawdzenie czy tłoczek odbija) przeważnie odbija ale jak nie udeżasz kilka razy młotkiem (delikatnie) az się ułozy i zacznie odbijać
    • nakładasz koło i jeszcze raz naciskasz hamulec krecisz kołem jak się kręci i nie czujesz oporu klocków opuszczasz z podnosnika i przenosisz sie na druga stronę (chyba że masz dwa podnosniki to mozna równolegle)
    • przy drugim kole jak wciskasz tłoczek to patrzysz żeby nie przelał się górą zbiorniczkka płyn hamulcowy, jak jest za duzo usunąć strzykawką.
    • dokrecasz zbiorniczek po wszystkim ale to chyba oczywiste

    Nie powinno to ci się zdarzyc, ale jezeli z jakiś przyczyn (ktos bedzie sie bawił pedałem hamulca na wyjętym zacisku /ok 10 pełnych nacisnięć/ wypadnie ci z zacisku tłoczek to tragedii nie ma ale trzeba dokładnie umyc wnetrze zacisku na mokro, sprawdzić uszczelki tłoczka wcisnąc go z powrotem załozyć osłone i odpowietrzyć cały układ (konieczne dwie osoby jedna naciska hamulec druga spuszcza powietrze przy wszystkich kołach na bieżąco dolewając płyn do zbiorniczka ważna jest kolejnośc które koło po którym nie pamietam jak to idzie bo nigdy nie odpowietrzałem w fabii[/quote]

    Jedna uwaga - z tym flexem to troche kiepsko, zeby nie pisac nie profesjonalnie.
    Lepiej daj tarcze do przetoczenia (koszt nie wielki), ale osobiscie jestem przeciwnikiem przetaczania przednich tarcz - lepiej kupic nowe i nie ryzykowac.
    Znajomy kiedys opowiadal jak to mu tarcza pekala na autostradzie i mial szczescie, ze prawa i jechal bez pasazera, bo prawe kolo znalazlo sie przy prawym przednim fotelu....

  • Polecam produkty Ate seryjnie montowane do VW.Jeżeli chcecie mieć mocniejsze hamulce to Ate Powerdisc + miękkie klocki przystosowane do nich jeden minus szybkie zużycie.Tarcza starcza na około 20 tyś w tym 2 komplety klocków ale hamowanie o niebo lepsze 🆗 <!-- s🆗 -->

  • ja fabrycznie mialem boscha.byly do kitu,wycieraly sie klinowo.pozniej mialem REMSA-dobre i niedrogie,a teraz zalozylem JURID-podobno dobre,ale nie wiadomo bo dopiero zalozone.REMSY moge polecic.tarcze zalozylem MIKODA-nie drogie a dobre.przewaznie jezeli sie wymienia klocki to trzeba i tarcze poniewaz sa wentylowane i jak sie zedra klocki to i tarczy niewiele zostaje.

  • Panowie,jakie tarcze+klocki polecacie do zakupu. Stoje przed wyborem pomiedzy:
    -klocki komplet-Renza 93,- Lukas 128,-
    -tarcze szt.-Brembo 102,- SBS 100,-
    Ktore polecacie?A moze jeszcze jakies inne? A moze oryginalne,oreintujecie sie ile kosztuja,oraz czy warto,jesli chodzi o jakosc?

    Na allegro jest tego od groma np:
    http://allegro.pl/item313091435_tarcze_brembo_klocki_ferodo_skoda_fabia_najtaniej.html<!-- m -->
    lub
    http://allegro.pl/item311...fabia_leon.html

    A oryginaly jakiej sa firmy?
    Moge prosic ew. o jakies linki?