Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wymiana filtru przeciwpyłkowego

Temat utworzony · 57 Posty · 74639 Wyświetlenia
  • Jeśli chce ktoś czyścić dmuchawę [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=3649]ZAPRASZAM TUTAJ![/url]

  • drogie copczyki jesli chcecie wymienic lub tylko wyczyscici filtr przeciwpylkowy to bez potrzby dempontowania schowka mozna to zrobic znacznie prosciej 🙂 wystarczy sie schylic wsunac lapke pod schowek w w lewej dolnej czesci znajdziecie dwa suwaki , nalezy je przesunac do srodka i wyjac filterek , nastepnie nowy lub stary wyczyszczony umiesc , zlaozyc pokrywe i zamknac:-) pierwszy wariant z rozebraniem tej czesci na kawalki przydaje sie aby poznac wasze auto 🙂 <!-- s:) -->

  • Ameryki nie odkryłeś kolego 🙂 <!-- s:) -->

  • [b]slawusit [/b] a wystarczyło żebyś dokładnie poczytał temat.... 😉 <!-- s;) -->

  • hmm a moja dmuchawa dziwnie buczy na 4 biegu masakra czuc wwibracje pomoglo kiedys przeczyszeniale znow to samo czy potrzeba wciagac poduszk epowietrza zeby dojsc do tych 22 srobek trzymajacych silnik dmuchawy ??

  • Wczoraj ostro zabrałem się do wymiany filtra przeciwpyłkowego i zobaczenia co siedzi w dmuchawie. Nawiewy ledwo co dmuchały a przy przełączeniu ich na 4 cały samochód niemal się trząsł. Dlatego z moim minimalnym doświadczeniem i dużym zaangażowaniem zabrałem się do pracy. I muszę przyznać, że było to banalnie proste. M.in. dzięki temu tematowi. Fakt, że śruby od dmuchawy ciężko jest odkręcić. Trzeba przyjmować jakieś nienormalne pozycję i przydaje się latarka. Ale wymiana filtra jest dziecinnie łatwa. Jak na swoje 15 lat jestem z siebie dumny. Mam nadzieję, że Fabka pójdzie dla mnie. Bardzo lubię ten samochód. W poniedziałek mama oddaje do do Emidy po kolizji. Mam nadzieję, że chłopaki się postarają.
    Pozdrawiam :oczami: :oczami: :oczami: <!-- s:oczami: -->

  • Witam 🙂 <!-- s:) -->

    Mógłby ktoś podać nr oryginalnego filtru przeciwpyłkowego lub ewentualnie jakiś dobrych zamienników. W ASO proponowali mi wymianę przy przeglądzie za "jedyne" 110 zł :zabawa:
    Za tą cenę to sam sobie mogę chyba ze trzy razy filtr p/pyłkowy wymienić :hyhy:

    Moje wozidełko to Fabia 1,2 12V 64 KM bez klimy z 2004 roku

  • ostatnio kupowałem za niecałe 30zł i to węglowy. Nie patrzę na firmę bo i tak wymieniam co roku. Kupowałem tutaj http://skodakrakow.pl/<!-- m -->

  • [quote="Zygus"]ostatnio kupowałem za niecałe 30zł i to węglowy. Nie patrzę na firmę bo i tak wymieniam co roku. Kupowałem tutaj http://skodakrakow.pl/<!-- m -->[/quote]

    Sprawdziłem ceny na aukcjach i cena (niby) oryginalnego wkładu (6Q0 820 367) kształtuje się na poziomie ok. 15 zł. A co ciekawe wkład z Filtrona (K1079) kosztuje około 30 zł a z węglem (K1079A) 40 zł. Trochę mi się dziwne wydaje że polskie zamienniki są droższe od oryginalnych części :zdziwko: Chyba że jakość jest adekwatna do ceny :hyhy:

    Jak będę miał chwilkę czasu to skoczę do jakiegoś stacjonarnego sklepu i się wywiem ile tam filtr kosztuje 😉

  • w zeszłym tygodniu kupiłem oryginał w ASO, cena 85zł

  • [quote="Ciacho"]w zeszłym tygodniu kupiłem oryginał w ASO, cena 85zł[/quote]
    W takim razie cena w ASO z montażem nie była wyssana z palca :zdegustowany: <!-- s:zdegustowany: -->

    U mnie na osiedlu w sklepie motoryzacyjnym (Omnibus) K1079 jest za 35,20 zł a K1079A jest za 52,20 zł i chyba na któryś z nich się zdecyduję :]

  • ja ostatnio brałem sie za czyszczenie tego filtra.. nie trzeba odkręcać schowka.. pod nim z lewej jest ten filtr, trzyma sie na plastiku.. najlepiej wyjąc i pojeździć z nim po sklepach..

  • a roboty jest na góra 15min jak się już wie co gdzie jak.. ogólnie u mnie nie był wymieniany chyba od nowości więc gdy go wyjąłem wysypała się tona liści a poźniej nawiew na MAX i przez 30s leciały liście w otworów :] <!-- s:] --> ale teraz jest już czysty(nie kupiłem jeszcze nowego bo robiłem to w sobotę na działce i nie miałem dojścia do sklepów),ciszej chodzi wszystko no i nie parują tak szyby..

    miejsce gdzie znajduje się filtr:
    http://img18.imageshack.us/img18/8816/dsc0613q.jpg

    filtr:
    http://img23.imageshack.us/img23/668/dsc0614wke.jpg

    pozdrawiam!

  • Już jestem po wymianie - roboty raptem 10 minut a zaraz czuć różnicę w jakości powietrza w aucie 😄 <!-- s:D -->

    [quote="szczawik"]najlepiej wyjąc i pojeździć z nim po sklepach..[/quote]
    Wymieniłem na FILTRONA K1079 (zwykłego, bez węgla). Trochę się umordowałem przy wkładaniu do ramki - jest jakieś pół centymetra wyższy od oryginału, który miałem wsadzony 😐 Ale ramka jest dosyć elastyczna i ponacinana na rogach, więc się udało się go wcisnąć bez żadnych szkód 😛 Na wszelki wypadek sprawdziłem czy na ramce jest nr części jakby co 😛

    [quote="szczawik"]u mnie nie był wymieniany chyba od nowości więc gdy go wyjąłem wysypała się tona liści a poźniej nawiew na MAX i przez 30s leciały liście w otworów :] [/quote]
    U mnie nie było aż tak tragicznie - sądząc po dacie na filtrze to miał on dwa lata. Ale wysypało się trochę liści i brudu wszelakiego 😛

  • Super opis. Po przeczytaniu instrukcji wymieniłem u siebie ten filtr. Teraz jest to banalnie proste;)

    Dzięki:)

  • Mam swoją fabię od miesiąca (kupiona używana) i mam też problem z parowaniem tylnej szyby. Przeszukując forum natknęłam się na ten temat i postanowiłam sprawdzić filtr powietrza. Po długiej zabawie z odkręcaniem śrub schowka dostałam się do miejsca gdzie powinien być filtr. I tu zaskoczka ponieważ filtra NIE MA. Gdzie kupić i jaki dokładnie filtr? Czy są różne do różnych modeli? Czy mogły nastąpić jakieś negatywne skutki braku filtra powietrza?

  • [quote="zielona"]Mam swoją fabię od miesiąca (kupiona używana) i mam też problem z parowaniem tylnej szyby. Przeszukując forum natknęłam się na ten temat i postanowiłam sprawdzić filtr powietrza. Po długiej zabawie z odkręcaniem śrub schowka dostałam się do miejsca gdzie powinien być filtr. I tu zaskoczka ponieważ filtra NIE MA. Gdzie kupić i jaki dokładnie filtr? Czy są różne do różnych modeli? Czy mogły nastąpić jakieś negatywne skutki braku filtra powietrza?[/quote]
    Do wymiany filtra powietrza nie trzeba przecież nic odkręcać. Jest w obudowie w szczelinie między schowkiem a konsolą środkową. Powinna być tam przynajmniej wspomniana ramka filtra, bo inaczej większość powietrza z nadmuchu szła by na nogi pasażera na przednim fotelu.
    Negatywne skutki braku filtra powietrza to zanieczyszczenie kanałów nadmuchu przez liście, owady kurz itp i (przy dużej wilgotności) możliwe ich zagrzybienie. Proponuję również sprawdzić czy w aucie nie ma żadnych źródeł wilgoci - przeciekające drzwi to niestety bolączka Fabii 😞 <!-- s:( --> W porze jesienno-zimowej najlepiej 50% nadmuchu kierować na szybę a 50% na nogi, żeby wycieraczki były zawsze w miarę suche.

    Do Fabii jest jeden rozmiar filtra w dwóch wersjach - z węglem aktywnym lub bez. Oryginalne numery części to: 6Q0819653 (z węglem aktywnym) lub 6Q0820367 (zwykły). Te same filtry pasują oprócz Fabii I, Fabii II i Roomstera również do innych aut grupy Volkswagena - VW Polo i Seata Cordoba oraz Ibiza.

  • Osobiście polecam wyłącznie ten z węglem, różnica w cenie ok. 5zł, a smrodu w aucie z rur wydechowych innych aut bez mała zero.

  • dzięki za odpowiedzi 🙂 <!-- s:) -->
    o tym że do filtra mogę się dostać bez odkręcania schowka dowiedziałam się po fakcie 😉
    a czy mam możliwość sprawdzenia czy te kanały nadmuchu się nie zanieczyściły np. przez liście?

  • Jak wyciągniesz stary filtr, włącz nadmuch na 4 na ok.10 sec i jeśli coś tam jest powinno wydmuchać na dywanik.