Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Sprzęgło - temat zbiorczy

Temat utworzony · 219 Posty · 52413 Wyświetlenia
  • 147 tyś. i dalej śmiga na pierwszym sprzęgle i oby najdłużej,
    autko jeździ 50/50 miasto, trasa

  • u mnie na sprzęgle już 103 tysiaki

  • Witajcie,

    Nie wiedzialem zbytnio gdzie usmiecic ten temat z zapytaniem, dlatego prosze o wyrozumialosc adminow 🙂 <!-- s:) -->

    Musze zakupić tarcze sprzęgła do mojej fabki oraz środkową poduche skrzyni biegów.

    Na allegro niby co nieco jest, ale może zna ktoś sklep który takowe cześci sprzedaje,
    oraz uwzglednia rabaty dla klubowiczów.

    Z góry dzieki za pomoc.

  • Nasz sklep --> http://www.skodakrakow.pl/<!-- m --> --> dla klubowiczów 10% zniżki.

    ;)   albo ASO EMIDA - 12% rabatu na czesci
    
  • Pytanko do znawców...

    Musze zakupić kompletne sprzęgło, na allegro są różne zestawy różnych firm typu SACHS, LUK, VALEO i inne...

    Powiedzcie czy lepiej jest sprawdzic po vinie czy też kupić skoro jest to sprzęgło pasujące do mojego modelu?

  • sprawdzić... a najleiej wywalic stare i wtedy z nr spisanych z niego dobrać nowe

  • Witam

    Mój kolega ma problem ze sprzęgłem
    Chciałbym się zorientować kiedy pracuje łożysko oporowe skrzyni czy przy wciśniętym pedale czy przy puszczonym pedale sprzęgła

    Z tego co mi się wydaje to mając kiedyś citroena łożysko oporowe wyło mi np gdy miałem małą prędkość a wysoki bieg

    Proszę o radę

    [b][color=red]
    Edit:
    Proszę stosować się do pkt. 5 regulaminu.[/color]
    wolfmk[/b]

  • Naciskając pedał sprzęgła, rozłączasz sprzęgło właśnie za pośrednictwem łożyska oporowego.

    pedał - pompka siłownika-siłownik -łapa sprzęgła-łożysko oporowe-sprężyna centralna docisku sprzęgła-odłączenie tarczy od koła zamachowego.
    A zatem łożysko pracuje przy naciśniętym pedale sprzęgła.

    omron

  • Od pewnego czasu odczuwałem, że moje sprzęgło bardzo wysoko zaczyna łapać (
    praktycznie w ostatniej fazie jej puszczania). Miną jakiś miesiąc i zaczyna być co raz gorzej. Co prawda jeszcze mi nie ślizga, ale obawiam się, że do tego już nie daleko. Podczas puszczania zaczynam dostrzegać takie lekkie uderzenia 😕 <!-- s:/ -->

    Przecież ja mam dopiero 72 tys. przejechane 😕 Czy alumki 15" na oponkach 195/50/15 mogą być powodem jego wykończenia? Starałem się raczej unikać trzymania samochodu na sprzęgle, ale dość często hamowałem silnikiem. Czy to też ma wpływ na trwałość silnika?

    Czy można jakoś sprawdzić stan tarczy sprzęgła?

  • Od dłuższego czasu mam problem ze skrzypiącym sprzęgłem. Skrzypi wtedy, gdy wciskam lub puszczam pedał sprzęgła. Podczas upałów dźwięk jest jeszcze głośniejszy. Nie ma znaczenia, czy auto jest zimne, czy ciepłe, czy zapalone, czy zgaszone.
    Czy ktoś wie co to może być i jak usunąć tą nieprzyjemną przypadłość ??

  • Tak sobie myślę ,że to może sprężyna przy pedale ( choć kompletnie nie wiem czy nasze fabki takową posiadają). Więc może jest to coś co powoduje że pedał po wciśnieciu wraca do pozycji wyjściowej. Problem przerabiałem w polonezie. Skrzypiała sprężyna po wymianie na nowa ucichło.

  • wg mnie nic sie nie martw, te sprzęgła w sdi są raczej długowieczne, u mnie czasami ślizgało jak mocno depnąłem na 1 i dałem 2 bieg - bardzo długo z tym jeździłem i sprzęgło nie chciało paść... ciekawe jak tam sie sprawuje u nowych właścicieli 🙂 <!-- s:) -->

    a jak puszczałem sprzęgło aby ruszyć to były takie drgawki i dziwne odgłosy więc myślę że nic w tym dziwnego, a na oponach 195/50/15 jest to bardziej odczuwalne - to fakt

    że wysoko bierze to też normalne jest

  • Przy pedale sprzęgła nie ma żadnej sprężyny, a odgłos dochodzi bardziej z zewnątrz auta, a nie wewnątrz.
    Sprawa jest o tyle utrudniona, że w fabia'ch mamy sprzęgło hydrauliczne, więc chcąc coś z tym zrobić trzeba to wszystko rozbierać 😕 <!-- s:/ --> .
    No trudno - zapytałem mając nadzieję, że ktoś już miał taki problem i powie mi, która część sprzęgła jest za to odpowiedzialna.

  • witam,
    czy w fabiach z silnikami 1,4 tdi jest koło dwumasowe w zespole sprzęgłowym???
    Jeden mechanik twierdzi, żę tak, a drugi że nie :zdziwko: <!-- s:zdziwko: -->

    Pozdr

  • Witam mam do was klubowicze pytanko w mojej fabce zauwazylem ze sprzegło bierze blisko podlogi czy to normalka czy to juz oznaka ze sprzegło sie konczy ? co bylo by do wymiany może ktoś wie ? :?

  • a czujesz ze ślizga?

  • [b]dr O.[/b], wiesz co nie zanotowalem niepokojacych zadnych objawow poza tym faktem ze łapie nisko nie wiem w passacie b5 sprzegło łapie w polowie tutaj tak z 1/4 i juz łapie

    Poza tym wydaje mis ie ze wczesniej łapało troszke wyzej. .

  • no to prawdopodobnie sprzęgło się kończy. Zużyło się jak wszystko w samochodzie z czasem i poprostu trzeba wymienić. Kwestia tego jak często się to zdarza, bo może wystarczy zmienić styl jazdy.

  • Witajcie 🙂 <!-- s:) --> ,
    Sprzęgło jak się kończy to łapie u góry. Jak się ślizga to łapie byle gdzie - z reguły również u góry.

    Ja zadam Tobie pytanie . Czy ostatnio miałeś regulowane sprzęgło?
    bo jak masz za mocno podciągnięte sprzęgło to też łapie przy samej ziemi. Tu bym zalecał przed wymianą sprzęgła je najzwyczajniej wyregulować. A jakby się nie dało to wymienić. Za mocno pociągnięte sprzęgło czyli jak łapie nisko szkodzi całemu sprzęgłowi. Bo w krótkim czasie jest ono do wymiany.

    Jak to można sprawdzić? ano tak że podnosisz auto na podnośniku (najlepiej takim jak mają w aso) i zapalasz silnik. Jeżeli kółka z przodu się kręcą to sprzęgło jest za mocno podciągnięte, a jeżeli nie to jest dobrze. jak ktoś jest taki że musi mieć wszystko super to może podregulować. Po podniesieniu auto kółka nie mają się kręcić same.

    Przy takich operacjach jak podnoszenie auta i zapalanie trzeba zachować mega dużo ostrożności i rozwagi bo skutki spadnięcia auta mogą być mocno opłakane. Oczywiście przy założeniu że nikomu noc się nie stanie- żadnych poszkodowanych ludzi.

  • stasiek17_87 a od kiedy jeździsz tą fabią? Bo wydaje mi się że problem leży jeszcze gdzie indziej.