Witaj na forum Fabia Club Polska

Maxi-dot w Fabii II po 2010

Topic created · 186 Posts · 54030 Views
  • Akurat jak trafisz na ogarnięte ASO to operacja powinna kosztować 150-250 zł. Jak krzykną więcej to uciekaj, bo to znaczy że nie mają pojęcia za co się biorą.

    U mnie panowie walczyli pół dnia i nie wzięli ani grosza...

  • Btw: piotrekpasti pytał o wiązkę halogenów.
    Znalazłem to:
    http://www.skoda-parts.cz/predmet.aspx?polozkaID=352<!-- m -->
    Tylko nie wiem, czy do FL będzie pasować.

  • [quote="sh00leck"]Witam,
    Posiadam FII FL z '13r 1.6 75KM w wersji Familly, więc generalnie "golas" i również chciałem dorzucić Maxi-Dot, komp, tempomat, kierownicę multifunkcyjną i halogeny (głównie dla świateł do jazdy dziennej).
    BCM po zbadaniu vcds'em mam 085D, więc wiem, że wymiana na 087P pewna.
    Wątpliwości moje budzi fakt, jaki licznik mam dobrać, bo widziałem podobne, mianowicie 5J0 920 840 D i 841 D. Za Chiny nie wiem, jaka jest różnica i który będzie odpowiedni...
    Kolejna rzecz to manetki. Do FL potrzebuję poliftowe a te występują jako 6Q0 953 503 EJ i 6Q0 953 513 AN. Pytanie, jak wyżej...której szukać?
    No i kwestia kodowania. Dysponuję VCDS'em i DigiProg'iem, więc domyślam się, że część kodowania i ustawienie przebiegu zrobię samodzielnie (prawda?). Nie wiem tylko jak się ma sprawa zegarów i co tam jest potrzebne od sprzedawcy (pin, vin?).
    No i wiązki...od halogenów będą, pytanie co jeszcze trzeba będzie i gdzie pociągnąć... Z góry dzięki za pomoc 😉 <!-- s;) -->[/quote]

    Cześć.
    W tym przypadku trzeba ustalić kolejność montażu aby był wilk syty i owca cała 😄 . Ja bym zaczął tak:

    1. Tempomat z wymianą sterownika na 087M lub 087P.
    2. Maxik z komputerem
    3. Kierownica wielofunkcyjna
    4. Halogeny.
      Punkty 1, 2, 3 są ze sebą powiązane bo jest demontaż kierownicy i manetek. Także warto któreś punkty połączyć ze sobą.
      Różnica między 840 a 841 jest taka że jeden dodatkowo obsługuje DSG a drugi nie. Poza DSG to są takie same.
      Kwestia tempomatu. Tu warto zajrzeć na portal aukcyjny na "A" 🙂 . Zdarza się że kupisz cały zestaw do montażu tempomatu z sterownikiem i innymi potrzebnymi rzeczami za fajną kasę. Tempomat zakładałem w ASO i nie obskubali mnie z kasy 😄 .
      Maxik. Musisz podłączyć kabelki do manetki + sparować licznik + kodowanie.

    [quote="sh00leck"]Btw: piotrekpasti pytał o wiązkę halogenów.
    Znalazłem to:
    http://www.skoda-parts.cz/predmet.aspx?polozkaID=352
    Tylko nie wiem, czy do FL będzie pasować.[/quote]

    Wiązka pasuje do ori halogenów i dziennych . Sam mam taką wiązkę 🙂 . Ale przesyłkę do polski ma drogą - ok. 20€ :przestraszony: . Przy większym zamówieniu to można jechać do tego sklepu 🙂

    [b]Piotrek[/b] > Ja na twoim miejscu bym osobiście tam pojechał po wiązkę w przypadku gdy ją będziesz potrzebował 🙂 . Za przejazd raczej nie zapłacisz 20 € 😄 .

  • Oooo, to rozjaśnia trochę obraz 😉 <!-- s;) -->
    Faktycznie 1,2,3 miałem zamiar za jednym podejściem zrobić. Halo na deser 🙂 W Polszy wiązkę trafić to cud, więc i tak chyba zamówię razem z wiązką do kiery ( http://www.skoda-parts.cz/predmet.aspx?polozkaID=227), bo też potrzebna. Jeszcze obadam po serwisach ile kasują 😉
    Wie ktoś, czy kiera MF od FIII spasuje?
    Bo w FII sterowanie jest tylko po lewej, a w FIII z obu i zastanawiam się, czy przyciski po prawej się nadadzą na coś...no i czy spasuje mechanicznie...

  • W polsce nie kupisz wiązki do halogenów, nawet w czeskiej republice jest problem 🙂 <!-- s:) -->
    Zadzwoń do serwisów może poza wawe bo jest większa szansa że nie obskubią Cię z kasy a będziesz miał zrobione dobrze. Zapytaj się tak : ile kosztuje godzina serwisowa oraz ile daną rzecz będą robili. Resztę sobie obliczysz 🙂 .
    Godzina serwisowa stała na 153 u Skody i 200 zł u Vw. Ile teraz jest to nie wiem bo serwisuję auto w CZ 😄 a reszte mam .... 😄 . Wiem że tam była podwyżka 😕

    Radzę Ci abyś to robił na nowych częściach a w szczególności maxik. Chodzi o faktury, paragony. Części sklepy i aso sprowadzają po Vinie więc najlepiej idź do dobrego aso i pogadaj z nimi o swoich modach żebyś to czy tamto chciał zrobić żeby ci sprawdzili po vinie co możesz mieć a czego nie.
    Ja np. v vinie nie mam maxika tylko mfa a na maxiku jeżdżę 😄

  • [quote="sh00leck"]Kolego granit, a znajdzie się taki magik w okolicach Wawy lub Łodzi?
    Nie mam ochoty być ponad miarę skASOwany 😉 <!-- s;) -->[/quote]
    pewnie, w Łodzi jest gość, który robi wszystko 😉 odezwij się na priv to prześlę Ci nr tel.

  • Witam, posiadam fabie 1.4 16v ambition z 2014r i chciałbym dołożyć maxi dot i jeśli da rade niedrogo to również tempomat, mam pytanie bo nie wiem jaki mam moduł komfortu, jak to sprawdzić żeby kupic odpowiednie zegary, ewentualnie jeszcze manetki pod tempomat

  • [quote="witek930"]Witam, posiadam fabie 1.4 16v ambition z 2014r i chciałbym dołożyć maxi dot i jeśli da rade niedrogo to również tempomat, mam pytanie bo nie wiem jaki mam moduł komfortu, jak to sprawdzić żeby kupic odpowiednie zegary, ewentualnie jeszcze manetki pod tempomat[/quote]

    Jeśli masz MFA to starczy tylko zmienić licznik na maxika. Jeśli nie masz MFA to sprawa jest grubsza bo trzeba kłaść kabelki do obsługi wyświetlacza no i oczywiście trzeba mieć manetki z obsługą komputera pokładowego.

    Na tempomat bez rozczarowań trzeba liczyć te około 1100 zł + prace montażowe. Jak ja kupowałem tempomat to miałem w zestawie sterownik co obsługuje tempomat.

    W twoim przypadku bierz tempomat z obsługą komputera pokładowego. Ceny tempomatu są jednakowe czy bierzesz z komputerem czy bez.

    Ja tak zrobiłem że najpierw zrobiłem tempomat (bo musiałem zmienić sterownik) i kupiłem manetki z kompem a później robiłem maxika. Tak bym Ci proponował zrobić.

    Jeśli masz silnik HTP lub MPI to na maxiku nie będziesz miał temperatury oleju. Taka funkcja jest tylko w TSI i TDI.

    Jak masz pytania to pytaj.

  • [quote="TOMUŚ"][quote="witek930"]Witam, posiadam fabie 1.4 16v ambition z 2014r i chciałbym dołożyć maxi dot i jeśli da rade niedrogo to również tempomat, mam pytanie bo nie wiem jaki mam moduł komfortu, jak to sprawdzić żeby kupic odpowiednie zegary, ewentualnie jeszcze manetki pod tempomat[/quote]

    Jeśli masz silnik HTP lub MPI to na maxiku nie będziesz miał temperatury oleju. Taka funkcja jest tylko w TSI i TDI.

    Jak masz pytania to pytaj.[/quote]

    Ja również posiadam 1.4 16V MPI i po dołożeniu Maxi Dota jest temperatura oleju w menu.

  • Panowie, a jak sprawa się ma z samą kwestią dołożenia komputera pokładowego - bez montażu maxi dota? Ktoś ćwiczył taki wariant? Wspominane dokładanie czujnika temperatury nie jest potrzebne, bo czujnik jest nawet w wersji "bez komputera".

    Stawiam, że przy pozostawieniu tego samego zestawu wskaźników operacja powinna być prostsza niż w wypadku opisywanego tu montażu maxi-dota. Komputer pokładowy przecież i tak de facto jest i ma te wszystkie dane, a nawet wiele więcej. Jeśli ktoś podłączał się się jakąś aplikacją do złącza OBD to wie, że dane o spalaniu, itd itp są dostępne 🙂 Pozostaje kwestia ich wyświetlenia na zegarach deski rozdzielczej 🙂 <!-- s:) --> Czy wystarczy wymiana modułu komfortu i manetek?

    Jeśli ktoś ma w tym temacie wiedzę - napiszcie 🙂

  • Raczej się licz z tym że będziesz musiał zmienić licznik , bo nie w każdym idzie zrobić mfa. Bcm - niekoniecznie trzeba zmieniać. jeśli masz środkową wersję bcm-u to racze nie. Przyciski do przełączania funkcji. Tu są 2 wyjścia. Pierwsze to kupno manetek z komputerem i tempomatem. Drugie to wymiana kierownicy na multifunkcyjną. Nie można sterować kompem z kierownicy i z manetki. To jest nie możliwe.

    Maxik ma ten plus że ma wskaźnik temperatury cieczy a liczniki z mfa nie mają tego.

    Moje zdanie jest takie , jeśli bawić się z dodawaniem komputera pokł. to bym szedł do maxika.

  • Mi wystarczy sterownie komputerem z manetki... 🙂 Kierownicy nie zmienię, bo mam fajną trójramienną od RS-a... 😄 Wg mnie licznik obsłuży współpracę z MFD, gorzej pewnie będzie ze sterownikiem, bo mam Fabię w dosyć podstawowej wersję wyposażenia. Jak to jest z tymi BCM-ami - można istniejący zastąpić dowolną wyższą wersją? Wiem, że maxik jest fajny, ale chodziłoby mi o wykonanie modyfikacji bez dużego wchodzenia w koszty, stąd pomysł by zostawić licznik. Od tego maxika auto lepszym się nie stanie, ale podstawowe informacje o spalaniu czy czasie jazdy przydałyby się w zasięgu oka... 😉 <!-- s;) -->

  • Napisz numer bcm-u 🙂 <!-- s:) -->
    Najgorzej jest zrobić wiązkę 😕 a potem to już idzie 🙂

  • Central electronics
    Part #: 6R7937085D
    Component: PQ25 BCM

    I co Ty na to? 😄 Jakie widzisz opcje dla mojej Skodziny? 🙂 Dałoby go radę zastąpić np czymś takim: 6R7937087P ?? :oczami: <!-- s:oczami: -->

  • Miałem tą samą sprawe i taki sam sterwnik 🙂 <!-- s:) -->
    Wymieniłem go na ten 087p. Na nim mam tempomat , maxika. Pozostaje ci jedynie wymiana. Zwóć uwage na kodowanie. Chodzi mi o możliwości kodowania dodatkowych rzeczy funkcji.

  • [b]TOMUŚ[/b], możesz jaśniej? 🙂 <!-- s:) -->
    [quote="TOMUŚ"]Pozostaje ci jedynie wymiana. Zwóć uwage na kodowanie. Chodzi mi o możliwości kodowania dodatkowych rzeczy funkcji [/quote]
    Co przez to rozumiesz? Sorry, że głupio pytam, ale nie bawiłem się w tego typu modyfikacje.

    1. Nowo zakupiony BCM po włożeniu zabangla czy trzeba go jakoś sparować z resztą, coś sparametryzować?
    2. Ze starego sterownika trzeba przenieść jakieś okodowanie do nowego, czy nowy koduje się od zera definiując różne funkcje?
    3. Które wykonało ASO tę robotę (pytam, bo kiedyś już o coś w kilku miejscach pytałem i powiedzieli, że się "nie da" - krótko mówiąc: nie chciało im się bawić, ale nie mieli wiedzy).

    Licznik mam taki: 5J0920800H - pytanie, czy obsługuje on funkcję komputera pokładowego...? Gdy dokładnie przyglądam się wyświetlaczowi to widzę, że ma on pola związane ze spalaniem (l/100 km). Pytanie nr 1 wynika stąd, że zastanawiam się, czy mogę prace manualne wykonać samodzielnie (wymienić manetki, zamontować nowy BCM), a dopiero potem udać się do kogoś kto mi to skonfiguruje i uruchomi tempomat, czy też nie ma takiej możliwości i czysty BCM wymaga jakieś wstępnej adaptacji by móc go jakkolwiek używać.

  • Sterownik 087P obsługuje sporo rzeczy m.in. lusterka grzane i regulowane elektrycznie, podgrzewane siedzenia, day light z halogenami przeciwmgielnymi itd.
    Musisz nowy sterownik zakodować tak , aby wszystko działo. Kodowanie jest on-line czyli Skoda o wszystkim wie co masz w aucie.
    mi tak zakodowali sterownik że nie mam więcej jak połowy funkcji tych co ten sterownik obsłuży. Zrobili tak control C i control V (kopiuj , wklej). 087P był w wersjach elegance - w tych najlepszych. Także tu w tej kwestii myślę co zrobić dalej. Na razie zbieram wiedzę co i jak można zrobić aby to mieć.
    Przy kodowaniu nowego sterownika zrobią ci control C i control V plus zakodowanie mfa to będzie w tym samym punkcie co ja.
    Z tego co piszesz mamy takie same wersje wyposażeniowe.
    Ja tą modyfikacje robiłem w Czechach, ale potem wynikło parę kwestii co robiłem w polsce . Ogólnie jak przyjdziesz do aso z takim pytanie to powinno ci to zrobić bez problemów.
    Przypadku wymiany licznika musisz udokumentować jego pochodzenie, że masz go z legalnego źródła.
    Raczej 800H nie obsługuje kompa ale jeszcze trzeba sprawdzić czy na pewno.
    Doszły do mnie takie informacje o takich przypadkach , że po zakodowaniu jakiejś funkcji coś się spaliło bo np. sterownik obsługiwał a licznik nie. Wtedy licznik poszedł w ... 🙂 <!-- s:) --> . Także to trzeba mieć też na uwadze i działać bardzo ostrożnie.

  • [quote="TOMUŚ"]Najlepiej to zdemontować licznik i z tyłu jest naklejka z numerem . Tam są większe cyfry to jest ten numer.
    Można też po Vinie ale różnie jest bo zwykle są kilka numerów[/quote]

    TOMUŚ,
    mam taki numer licznika.
    Da się to z nim zrobić?
    [img]ftp://89.74.180.214/Allegro/Forum/FCP/naklejka_licznik.jpg[/img]

  • Co prawda nie jestem Tomusiem, ale mogę Ci powiedzieć co widać w danych z katalogów dla licznika 5J0920801H 😉 <!-- s;) -->

    • Instrument insert with tachometer clock and km/h speedometer [INS - Instrument inserts]
    • Fuel system for SI engine with direct injection (FSI) [KRS - Fuel systems]
    • Fuel system for carburetor gasoline eng.with injector system without fuel returnand modified injection pressure [KRS - Fuel systems]
    • [b]Without[/b] multi-function display/ on-board computer [MFA - Multi-function display/trip computer]
  • Dzięki bardzo za wyjaśnienie.
    Czy wiesz które numery mają MFA?
    Czy wkładając licznik z MFA i dokładając manetki z obsługą MFA trzeba coś jeszcze wymienić lub zakodować?

Log in to reply