Witaj na forum Fabia Club Polska

PB98 a PB95

Temat utworzony · 8 Posty · 1400 Wyświetlenia
  • witam
    czy warto tankowac pb98 na takich stacjach jak LUKOIL NESTE PIEPRZYK - szczegolnie LUKOIL
    wiem z\e SHELL czy BP maja dobre pb98
    ale jak jest z tymi w/w
    pozdrawiam

  • A w jakim celu chcesz to robić?

  • [quote="K0_VOITH"]A w jakim celu chcesz to robić?[/quote]
    z ciekawosci
    jak zatankowalem na BP PB98 to roznica w osiagach byla odczuwalna
    a 98 np z LUKOIL ?? - nie probowalem a cena atrakcyjna

  • 98 od 95 na naszych stacjach różnic się w zasadzie ilością dodatków. Jeśli chodzi o liczbę oktanową, to 95 ma średnio 91 zaś 98 średnio 95 - przynajmniej tak mi to tłumaczono ongiś. Jeżeli zalejesz 98 możesz odczuć poprawę kultury pracy silnika (dodatki czyszczące) oraz minimalny spadek spalania - jeśli silnik jeździł na kiepskim paliwie, może się okazać, że mu się polepszy, ale lanie tego non-stop to strata pieniędzy.

    Wiem, że Lukoil brał paliwo od Orlenu, czy jeszcze od kogoś to Ci nie powiem.

  • z tymi paliwami jest tak jak kolega pisze.
    dodam jeszcze, że lanie paliwa o wyższej wartośco oktanowej nie zawsze wychodzi na dobre.
    w przypadku zubożenia mieszanki lub za dużej dawki w komorze spalania pojawia się zjawisko spalania stukowego, które oczywiście jest zabezpieczone przez odpowiednie czujniki, mimo wszystko sam producent silnika ( w naszym przypadku VW ) określa wartość oktanów do posiadanego silnika.
    do silnika w moim bolidzie jest podana wartość 91 wiec paliwo Pb95 spełnia wystarczająco ten warunek uwzględniając to, co wyżej napisano 🙂 <!-- s:) -->

    stosowanie paliwa o wyższej liczbie oktanów nie zawsze wyjdzie nam na dobre. oprócz odchudzenia portfela.

  • ja slyszalem ze nie ma sensu lac 98 bo te silniki sa zaprojektowane pod paliwo 95 (jedynie silniki subaru sa fabrycznie przystosowane do paliwa 98) . slyszalem tez ze 95 na wszystkich stacjach nie wazne czy orlem bp, schell, lukoil jest z orlenu lub lotosu natomiast niektóre 98 i 99 oktanowe sa sprowadzane z zachodu chociaz prawda jest taka ze u nas paliwo jest miernej jakosci jako przyklad podam ze ostatnio kolega obdarowal mnie 20 litrami ropy kupionej w luxemburgu roznicy w mocy ani pracy silnika nie bylo ale za to mialem mniejsze spalanie

  • To zależy jaka sieć, na BP zarówno 95 jak i 98 możesz trafić ze Schwedt, Możejek, Százhalombatta jak i nasze Lotosowskie i Orlenowskie. Nigdy nie wiesz która 😛 <!-- s:P -->

  • Dlatego na Lukoil nie tankuję - bo tam przeważnie jest szajs co idzie za tym wyższe spalanie