Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wyciek oleju - 1,9 TDI 101KM

Topic created · 4 Posts · 5122 Views
 • Witam serdecznie forumowiczów.
  Fabia I 1,9 TDI 101KM 2003, przebieg 150tys
  Dzisiaj zauważyłem wyciek oleju, podejrzewam że to jest element turbiny. Zdjęcia powinny wszystko wyjaśnić. niestety nie mi.
  Proszę was o przybliżenie mi co to za elementy (grzybek i jakiś przewód), jak można zaradzić wyciekowi, i czy konsekwencje tego że olej wycieka są poważne, i mogą zaszkodzić w poźniejszej eksploatacji z tak pozostawioną usterką.
  PS przy grzybku olej dość mocno "tryska", bo zaolejona jest nawet gąbka od górnej osłony silnika. Jednak przy ostatniej wymianie oleju (Castrol 5w40) silnikowego ubyło około 1/4 bagnetu.
  Z góry dzięki.
  Mikołaj.

 • zdjęcie 0583 - ten metalowy element to EGR, czarny plastikowy el. z "wężykiem" ( jak to nazwałeś) to odpowietrzenie skrzyni korbowej tzw odma.
  zapocenie w miejscu pokazanym na zdj. 0585 - w niektórych tdi-kach było gorzej i jeździły , a na poważnie na razie nie ma sie co martwić.

  przez ten wąż idą opary - tzw mgła olejowa. bardzo ważne jest zachowanie poziomu oleju w silniku - nie przelewaj max. bo wtedy nadmiar idzie wlasnie tym wężykiem przez EGR.
  jeśłi aż tak bardzo się martwisz poszukaj informacji nt "oil catch tank" - układu wyłapującego olej wlasnie z tego węża.
  wg mnie to nie jest usterka / awaria , a oznaka że trzeba częściej kontrolować poziom oleju.

  polecam również temat : "jaki olej do TDI" , oraz 10 przykazań dla TDI.

 • 9 na 10 tych silników poci się w tym miejscu i jeżdżą dalej więc zapoznaj się z tym co pisał [b]kapi[/b] i sam wyciągniesz wnioski 😉 <!-- s;) -->

 • u mnie jest to samo a mam juz 207000tys 🙂 <!-- s:) --> Także 10 przykazań i w drogę !

Log in to reply