Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Jaki sposób na usunięcie luki między zderzakiem a błotn

Topic created · 7 Posts · 11880 Views
 • Witam, od jakiegoś czasu przeglądałem sobie forum, jednak dzisiaj potrzebuję porady i postanowiłem się zarejestrować. Mój problem wygląda następująco: miałem niewielką stłuczkę, naprawiony został przedni zderzak, wymienione wzmocnienie oraz pospawane mocowania lamp. Problem jest taki, że po złożeniu pozostały spore szpary pomiędzy błotnikiem z zderzakiem obok reflektorów. Blacharz (z polecenia) twierdzi, że tego już się nie da ustawić, ponieważ zderzak trzyma się na ślizgach. Czy to prawda, czy tez istnieje jakiś sposób na równe zamocowanie tego zderzaka? Zauważyłem też, że wiele Fabii 1 tak ma.

  Załączam zdjęcia:

 • Z własnego doświadczenia wiem, że to lubi wyskakiwać przy nawet najmniejszym uderzeniu, nawet ręką.
  Ja przy okazji zakładania spryskiwaczy reflektorów, gdzie musiałem ściągać zderzak, starałem się dokładnie go założyć i nic nie odstaje.
  Po prostu musisz go zakładać na ślizgi od reflektora do nadkola, wtedy jak poprawnie siądzie na ślizg przy lampie to nie powinno puścić.
  Przed ponownym zakładanie zderzaka sprawdź w jakim stanie są ślizgi na zderzaku i na błotniku

  Ale jeśli Twój zderzak był naprawiany to nie gwarantuję, że będzie to tak siedziało jak należy.

 • możesz też pokusić się o wymianę ślizgów na nowe - koszt ok. 20 zł / 2szt.
  ale nie gwarantuje że to pomoże. jeśli nakładka zderzaka - zderzak - były klejone albo błotniki naciągane.

 • Popróbuj jeszcze w ten sposób: poluzuj śruby mocujące górę zderzaka (przed chłodnicą), następnie odsuwaj górę zderzaka od chłodnicy - tu proponuję użyć, jeśli nie da się ręką, kawałka listewki na wymiar zbliżony od chłodnicy do zderzaka jako klina. Czynność ta spowoduje zmianę łuku zderzaka i ściągnie narożniki zderzaka (zbliży) do krawędzi błotnika i wyrównać powinno linię zderzaka z linią błotnika.
  To był sposób na prace w pojedynkę, natomiast we dwie osoby łatwiej jest to zrobić, gdyż jedna osoba odciąga górną część zderzaka, a druga osoba dokręca śruby mocujące zderzak.

 • Zderzak nie był klejony ani błotniki naciągane - błotniki podczas kolizji nie były ruszone, a zderzak nie był pęknięty. Spróbuję wymienić ślizgi, jeżeli nie zostały wymienione (spytam blacharza).

  Czy jesteście mi w stanie polecić kogoś w Katowicach lub okolicy, kto zna się na Fabiach i złoży to poprawnie?

 • W mojej poradzie nigdzie nie pisałem o tym, że zderzak był uszkodzony lub ślizgi mocujące go na styku zderzak - błotnik. Po prostu chodzi tylko o regulację i nic więcej. W moim przypadku te odsunięcie to rząd 2-4 mm, czyli naprawdę niewiele. Ale to czy skorzystasz z tej porady czy nie, to już tylko twoja decyzja.

 • [b]Ryszard[/b]zie, w moim poście odnosiłem się do porady kolegi [b]kapi[/b].
  Twoją poradę również postaram się sprawdzić w praktyce.

  Edit: Podciągnięcie zderzaka zadziałało i nierówność w kierunku do zewnątrz została zniwelowana. Pozostała jeszcze kwestia przemieszczenia zderzaka w górę - najchętniej bez konieczności jego demontowania.

Log in to reply