Witaj na forum Fabia Club Polska

Subwoofery

Topic created · 139 Posts · 33704 Views
  • [quote="postroznyd"]Hmm im większa skrzynka tym lepiej ^^:) [/quote]

    a mi sie wydaje że do każdego głośnika powinna być dobrana odpowiednia pojemność ale może jestem za gówniarzowaty i się nie znam 😄 <!-- s:D --> nie zawsze duże jest lepsze

  • Wszystko zależy od głośnika i się go dobiera do niego skrzynię
    Polecam stronkę i program
    http://felektr.katalogi.pl/Poradnik_WinISD__Projektowanie_Obud%C3%B3w_G%C5%82o%C5%9Bnikowych-t6245.html<!-- m -->
    a w razie wątpliwości możesz popytać ludzi na forum http://www.akustyka.tk/ na pewno coś doradzą.

  • Zabudowa sub'a we wnęce wnęce bagażnika w kombi.

    Potrzebne materiały

    taśma klejąca najlepiej gładka i grubsza 25m
    mata szklana gramatura 450g/m^3
    żywica + utwardzacz
    [img]http://images49.fotosik.pl/649/7f190872cbbf959f.jpg[/img]

    1. Wyklejamy wnękę bagażnika taśmą klejącą najlepiej 2 warstwy żeby nie przeciekło nic
    2. Wycinamy z maty szklanej paski ok 20x15cm(żeby było prościej wykładać wnękę)
    3. Rozrabiamy żywicę z utwardzaczem najlepiej w małych ilościach bo szybko wiąże i po 10-15,min może być do wyrzucenia
    4. Układamy pasy maty szklanej i przesycamy żywicą
    5. Wykładamy jedna warstwę przy tej gramaturze (lepiej nie przesadzać bo będzie takie sztywne że będą problemy z wyciągnięciem)
    6. Gdy wszystko wyschnie wyciągamy z wnęk(odchodzi przeważnie z taśma której użyliśmy do wyklejenia )i i wtedy możemy dołożyć kilka warstw góra 2
      odrysowujemy ile można uciąć wyrzynarka w rękę i obcinamy jeśli zabudowa wpada w duże drgania można dołożyć kilka warstw maty żeby było bardziej sztywne
    7. Gdy mamy dociętą skorupę możemy brać się za wycinanie czoła
    8. Bierzemy karton odrysowujemy od "skorupy" wycinamy i mierzymy jak by to pasowało do boku
      jak jest ok odrysowujemy na płycie z MDFu i wycinamy
    9. Wycinamy otwór na nasz głośniczek szczegółowo opisze jak będą fotki
    10. W tym miejscu jeśli kogoś interesuje wykonujemy pomiar objętości wlewając wodę z miarki którą najpierw musimy opróżnić np.0,5 wyborowej ew. jakieś większe objętości wchodzą w grę tylko żeby było prosto dodawać 😛 😛 <!-- s:P --> przy wstępnych pomiarach wyszło około 20-20 parę litrów (dokładny pomiar będzie za około 2-3 tyg)
    11. Wiercimy otwór na złącze głośnikowe
    12. Wyklejamy gąbką
    13. Składamy w całość skorupę i czoło łączymy za pomocą maty szklanej, żywicy i utwardzacza dokładnie tak jak wykonywaliśmy skorupę
    14. Gdy wyschnie oklejamy materiałem obiciowym
    15. Montujemy głośnik
    16. Kleimy rzepy przemysłowe na spodzie naszej zabudowy żeby nie wypadała
    17. Podpinamy kable i sprawdzamy jak działa

    Osoby i materiały pomocne
    miarka 0,5L 0,7L 1L kto jakie marki i i pojemności preferuje
    ktoś do opróżnienia jakiejś "miarki" tak to jest się w stanie samemu to wykonać

    Uwagi :

    • co do głośnika np.JBL GT5-10 powinna pojemność wystarczyć
    • warto pomyśleć nad ogrzewanym pomieszczeniem żeby żywica szybciej wyschła
    • żywicę najlepiej mieszać po 200-300ml i nakładać pędzlem

    P.S Zdjęcia i bardziej szczegółowy opis będą do miesiąca wszystko się przesunęło przez moja chorobę .

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 18-04-2011, 20:18[/i] ][/size]

    pierwsze zdjęcie niestety jeszcze nie dało się sprawdzić pojemności bo przeciekało

    [img]http://images43.fotosik.pl/813/d3da27305ac935e3.jpg[/img]

    za resztę birę się po świętach mam tydzień wolnego i mam nadzieje że będzie ciepło i prace pójdą naprzód

  • Jako że to mój pierwszy post (a zarazem ostatni) chce się z Wami przywitać.
    SIEMA! 😉 <!-- s;) -->
    Z góry przepraszam za odkopanie tematu, będzie dla następnych osób z tym problemem, a pewnie dużo osób się nad tym zastanawia bo to tania inwestycja. (20zł za wooferek Creative)

    Po.1 to (prawdopodobnie) wszystkie takie zestawy działają na prąd stały (taki jak w instalacji elektrycznej samochodu).
    Zaraz ktoś będzie to podważał bo w gniazdku przemienny... z gniazdka idzie przemienny ~230V, potem do transformatora i wychodzi ~12V prądu przemiennego, ale w subwooferku jest jakiś układ prostowniczy albo po prostu zwykłe diody prostownicze które powodują wyprostowanie prądu przemiennego (hmm, podobnie jak zwykła dioda LED, działa tylko wtedy kiedy bieguny są dobrze podłączone [+ do + i - do -] grubsza rozkminka o.O ) i ot subwooferek działa podpięty do akumlatora samochodu <git>
    P.S. z żadnym rezystorkiem tez nie musisz się bawić, podejrzewam że gdy silnik jest na obrotach to napięcie w instalacji samochodowej dochodzi nawet do ok. 15V. ale to nie powinno zaszkodzić.

    Po.2 odpuście sobie wwalanie satelitek z zestawów 2.1 czy nawet 5.1 do samochodu bo to najgorszy pomysł na jaki można wpaść (dla takich panów owacje na stojąco).
    Co najwyżej do obecnego "CarAudio" możecie 'dopiąć' taki subwoofer i w tedy to może ma jakiś sens (jeśli już się uparłeś to umieść go w bagażniku, TYLKO NIE DO ŚRODKA AUTA!)
    P.S.2 Oryginalne satelity nadają się tylko na śmietnik, nawet nie do komputera (w domu zamiast satelit można podpiąć po prostu kolumny od wieży (4czy8 Ohm, nie przejmuj się będzie grać, oby nie poniżej 4Ohm bo w tedy można spalić końcówkę mocy we wzmacniaczu z subka, na moc kolumn tez nie patrz) i w tedy będzie to grać znośniej.

    Po.3 z UPS'em od komputera tez sobie odpuście i inwerterem napięcia (przemiana stałego 12V na przemienny 230,) bo to bez sensu, z 12V na 230V, potem z UPS'a do zasilacza głośników znów z 230 na 12 i po co to?

    Po.4 podpinanie takich zestawów pod mp3 w samochodzie mija się z celem.
    Jednak samochodowe radio to do samochodu najlepsze.!
    Starowanie w kierownicy, wyswietlacz, RDS, 4głośniki grające na ich pierwotnym miejscu (itp.) tylko woofera brak!
    W skrócie to tak:
    Zestaw komputerowy z pilotem w głośniku, zasilanie normalnie + do + - do - z aku do woofera (w tedy wyłączasz sub ręcznie, prawą satelitą) albo z radia (wyjście do sterowania anteną, jeśli nie masz wysuwanej elektrycznie anteny to zamiast niej podłącz sub, po włączeniu radia sub włączy się sam, nie będzie marnował prądu na postoju, o co pewnie dużo osób się martwi)
    Sygnał (dźwięk) z tyłu radia jest wyjście 2 x chinch tzw. RCA, przewodem z 2 chinchy żeńskich na minijacka 3,5mm, ale czy żeńskiego czy męskiego to zależy czy z satelity idzie przewód z minijackiem podpinany do komputera (w tedy przewód RCA-jack żeński)
    albo subwoofer podłącza się przewodem jack-jack w tedy przewód potrzebny do podłączenia będzie RCA do miniajcka 3,5mm męskiego.
    Lewą satelite wyrzucasz a z prawej odłączasz głośniczek, tym samym masz regulacje głośności basu przy fotelu (potencjometr w satelicie, niezbędne gdy nie mamy wyjścia na sub w radiu które natężenie sygnału daje proporcjonalne do głośności muzyki z radia)
    Jeśli nie masz wyjścia na sub w radiu to grubsze ryzyko, rozkręć radio i szukaj kostki oznaczonej TDA**** (*to cyfry albo znaki)
    Przepisz to, np "TDA7396" i w google szukaj (pewnie rozpiska w pliku *.PDF) którymi nużkami wchodzi sygnał do tego układu scalonego, minimalnym grotem podkradnij go lutując do kości 3 przewody (+,+,-) i podłącz do suba.

    I to byłoby na tyle w sprawie "jak to zrobić żeby grało?"

    Po 5. Cytat. "i że w ogóle sub dziala na takim niskim napieciu 12-14V?"
    Napięcie nie ma nic do rzeczy, w gniazdku masz duże napięcie ale małe natężenie tu masz na odwrót, napięcie małe natężenie duże (gimnazjum się kłania)

    Po. 6. .[img]http://obrazki.elektroda.pl/6754302100_1306843738.jpg[/img]
    Jeśli chcesz pozbyć się pilota, masz gniazdo mini DIN 9 pin to:
    7 Audio L
    3 Audio R
    4 Masa
    9-8 Włącznik
    2 + Prawy głośnik
    6 - Prawy głośnik
    (rozpiska pożyczona z portalu elektroda.pl i to nie żadna reklama!)

    Po. 7. Mam 16lat i nawet nie mam samochodu etc.
    Więc za ewentualne drobne pomyłki SORY !
    Pozdro jeszcze raz przepraszam za wykopaliska archeologiczne.

  • Cześć wszystkim!

    Przejdę od razu do rzeczy: w bagażniku Fabki (przynajmniej w wersji kombi) jest po lewej stronie taka wnęka, zasłonięta klapką z 2 nakrętkami plastikowymi. Widziałem jakoś-gdzieś-kiedyś w sieci realizację zabudowy subwoofera w tego typu wnęce. Wygląda to bardzo estetycznie i jednocześnie dyskretnie (co jest ważne, bo złodzieje nie śpią...). No i funkcjonalne - nie zawala się cennej przestrzeni bagażowej!

    Koncepcja przedstawia się następująco:

    1. wykonanie "odlewu" wnętrza tej wnęki za pomocą włókna szklanego + żywicy

    2. dopasowanie frontu z płyty MDF i obicie go dopasowanym do tapicerki materiałem

    3. dobór/dostrojenie odpowiedniego głośnika.

    4. estetyczne i trwałe zamocowanie całego ustrojstwa.

    Aby zrealizować taki projekt, potrzebowałbym:

    a) wsparcia osób mających pojęcie o CA
    b) przynajmniej kilku osób chętnych do późniejszego zakupu tego typu rozwiązania (bo nie chciałbym się brudzić i trudzić dla wykonania jednego tylko egzemplarza dla siebie)

    Czy znajdą się tutaj osoby zainteresowane kooperacją w tym temacie?

    Jutro postaram się wrzucić zdjęcia bagażnika i czegoś na kształt symulacji efektu końcowego (pewnie zrobionego w Paint-cie lub innym, równie zaawansowanym programie graficznym 😛 <!-- s:P --> )

  • pomysł dobry i pomocnicy na pewno się znajdą, ale jak to zwykle bywa w takich projektach musisz się liczyć z tym, że potencjalni naśladowcy na początek będą chcieli zobaczyć efekt końcowy. Jak by nie patrzył ktoś musi zacząć i jeśli efekt będzie zadowalający to chętni powinni się znaleźć 🙂 Jeśli nawet nikt nie był by zainteresowany to będziesz miał coś wyjątkowego w autku czego nie mają inni :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

  • Jestem świadom tego, że nie jest to premierowy model Ferrari, którego cała produkcja jest wyprzedana zanim jeszcze ktokolwiek zobaczy to na oczy 😛 <!-- s:P -->

    Chciałbym się też dowiedzieć, czy taka wnęka występuje w innych wersjach nadwozia czy tylko i wyłącznie w kombii? Jeśli posiadacze sedanów/htb mogli zadać sobie odrobinę trudu i podrzucić zdjęcia swoich bagażników (z akcentem na rzeczoną lewą stronę), byłbym bardzo wdzięczny 🙂

  • u mnie (htb) jest po lewej stronie wnęka, w której wożę gaśnicę 🙂 <!-- s:) -->

  • Już na tym forum ktoś miał własnej roboty taką zabudowę, w tym momencie nie pamiętam kto, trzeba by się było rozejrzeć:/ Ale wyszło to bardzo fajnie, także wydaje mi się, że mógłby być zbyt na to:)

    Pozdro:)

  • [url=http://fabiaclub.pl/forum-pl/viewtopic.php?f=25&t=4161&p=49752&hilit=zabudowa+suba#p49752]>> PROSZĘ <<[/url] :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->
    po co kombinować, jak ktoś już to wykombinował ... 🙂
    były też wersje kombi, z oboma stronami zamkniętymi.

  • no i mamy jeszcze coś takiego w dorobku 🙂 <!-- s:) -->
    http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=7688&highlight=zabudowa

  • [b]dr O.[/b], mysle że kolega "czerpał wiedze" z tematu powyżej 😉 <!-- s;) -->

  • hehe całkiem możliwe 🙂 <!-- s:) --> mimo to pomysł na taką mało zawadzającą zabudowę jak najbardziej na plus. Może i ja się skuszę na takie rozwiązanie u siebie.

  • Taką zabudowę widziałem na forum innej marki samochodów, ale generalnie dokładnie o coś podobnego mi chodziło 🙂 <!-- s:) -->

    Tyle tylko, że zamontowany w ten sposób głośnik nie ma odpowiedniej ilości miejsca, żeby rozwinąć skrzydła. Należałoby wykonać swego rodzaju... nadbudówkę tak, żeby front głośnika był na równi z nadkolem. Zmniejszy to odrobinę wolną przestrzeń bagażnika, oferując jednak zdecydowanie lepsze warunki pracy przetwornika.

    Jako że moja Fabka jest samochodem służbowym (chociaż w naszej firmie pojęcie samochodu trochę się różni od standardu - jest on jednocześnie pół-prywatny i mam spore możliwości ingerencji w niego). Nie chciałbym więc "wtopić" pieniędzy, żegnając się z zabudową w momencie oddawania autka. I tu kolejny szkopuł - wykonanie takiego mocowania, które pozwoli na nieinwazyjny (tudzież mało inwazyjny) montaż i demontaż zestawu. Chodzi tutaj również o to, żeby osoba która kupi taki set mogła, posiadając minimum zdolności manualnych, umieścić ustrojstwo w swoim autku.

    Tymczasem czekam na comiesięczne święto Matki Boskiej Pieniężnej żeby móc wykonać prototyp /-y...

  • żeby to był HTB F1 to może bym się skusił 🙂 <!-- s:) -->

  • Moja praca ułatwia mi nieco zrobienie rekonesansu (zajmuję się monitoringiem pojazdów przez GPS). Postaram się wymyślić jakieś rozwiązanie pasujące do wszystkich typów nadwozia (albo wykonać 2 lub 3 wersje do wyboru). Trzeba by wykonać formę z [tu_potrzebny_pomysł], która umożliwiałaby przygotowywanie kształtek z włókna bez konieczności wnoszenia bagażnika do domu/warsztatu (co jest generalnie trudne... szczególnie etap wnoszenia Fabii na 2 piętro). Tak myślałem o gipsie, glinie... nie wiem. Z drewna rzeźbić to raczej wyższa szkoła jazdy...

  • zobacz wyżej co wynalazł [b]kapi[/b] u kolegów z drugiego forum fabii.

  • To chyba właśnie jest trafienie w sedno - o coś takiego mi chodziło! Czyli Ameryki nie odkryłem 😕 <!-- s:/ -->

    Mimo wszystko chciałbym jednak pociągnąć temat, bo widzę zainteresowanie wśród forumowiczów. Pójdźmy trochę dalej - temat subwoofera owszem, do dalszego szlifowania - ale może w ogóle warto by w jednym, spójnym temacie zintegrować pomysły na zwartą, ciekawą i funkcjonalną zabudowę Fabii? Zamiast kisić fajne pomysły w szufladzie, może by się podzielić? Bo w innym miejscu mówi Pismo: "Nie samym basem żyje człowiek, ale każdym dźwiękiem, które pochodzi z jednostki centralnej!". Przecież znane są ogólne bolączki, które wałkowane są w 100 wątkach na każdym forum, a w żadnym nie znajdzie się jednoznacznej odpowiedzi.

    Proponuję zmienić tytuł wątku (jeszcze pomyślę na jaki, propozycje mile widziane 🙂 ) i podpiąć go na górze, tworząc Biblię CA w Fabii, kompetentne i kompletne FAQ. Kupiłeś konkretny model głośnika i wchodzi w drzwi bez przeróbek? Powiedz o tym! Znalazłeś prosty sposób pociągnięcia kabli do wzmaka, głośników, sygnałówek? Share it! Stworzyć po prostu jedno miejsce, w którym można się podzielić swoją wiedzą/doświadczeniem i sprawić, by inni mieli chociaż odrobinę mniej "pod górkę".

    Myślicie, że zadziała?

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 30-09-2011, 21:53[/i] ][/size]
    P.S.

    Mam standardowo niewygłuszone drzwi. Zakupiłem przedwczoraj nowe radio (Alpinę 120-stkę) i rozbujała głośniki na tyle, że przy uderzeniu basu Fabka... hmm... merda uszami (w sensie lusterkami). Czy to normalny objaw, żeby fabryczne głośniki napędzane li tylko radioodtwarzaczem dawały taki efekt? Blachy w Fabii są aż tak wiotkie? 😕

  • Skoro już jest dział Car Audio i jeżeli masz ochotę się pobawić, to moim zdaniem wystarczy założyć nowy temat, który trzeba by nazwać "spis treści" czy coś tego typu, i w tym temacie umieścić linki do odpowiednich tematów...
    Np.

    1. Zabudowa subwoofera:
      (link)
    2. Wybór radia
      (link)
      bla bla bla...

    @Edit,
    a co do radia, to ma ono spore znaczenie, i nawet jeżeli są seryjne glośniki, to już powinno ładnie grać. Jeżeli dobrze pamiętam, to seryjne głośniki w fabii to były 80W, i chyba 40RMS, także po zmianie radia mogło się poprawić, ale czy lusterka same powinny latać? Nie wiem, nie wydaje mi się, bo jak mam włączony subwoofer, przy w miarę głośnej muzyce, to nie drgają zbyt mocno...

  • Faktycznie - opcja z linkami do rozwinięć tematów jest zacną koncepcją.

    A co do drgających lusterek - dziwi mnie to tym bardziej, że w poprzednim autku (nieodżałowanej Alfuni 156FL Sportwagon :rozpacz: <!-- s:rozpacz: --> ) było solidne fabryczne audio Bose i nawet odkręcenie na pełny regulator nie powodowało takiego szejkowania karoserią. A tu przy fabrycznych głośniczkach?...

Log in to reply