Witaj na forum Fabia Club Polska

1,89 l/100 km - czy to możliwe?

Topic created · 6 Posts · 6835 Views
 • W corocznym Superteście Ekonomii, organizowanym przez Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich, Škoda Octavia GreenLine II generacji okazała się najlepsza z wynikiem spalania 1,89 l/100 km.

  Na odcinku o długości 300 km, prowadzącym z Warszawy do Radomia przez Puławy i z powrotem, rywalizowało kilkanaście samochodów. W klasyfikacji aut napędzanych tradycyjnym paliwem, bezkonkurencyjna okazała się Škoda Octavia GreenLine II generacji 1.6 TDI 105 KM. Jadący nią Piotr Kwapiszewski, instruktor Szkoły-Auto, uzyskał imponujący wynik 1,89 l/100 km. Było to już jego drugie zwycięstwo w Superteście Ekonomii.

  W zeszłym roku prowadził jednak Octavię GreenLine I generacji i na trasie z Warszawy do Poznania osiągnął wynik 3,42 l/100 km.

  Podsumowując swój tegoroczny udział w Superteście Ekonomii, Piotr Kwapiszewski powiedział: "W tym roku miałem możliwość startu Octavią GreenLine II generacji. Wyjątkowo dobrze oceniam system Start&Stop, który nie występował w poprzednim modelu. Jego płynna praca z pewnością pomogła mi uzyskać tak dobry wynik, szczególnie podczas jazdy po mieście. Chciałbym również zwrócić uwagę na wyjątkowo intuicyjną obsługę auta (wycieraczki, światła itp.), która znacznie poprawia komfort jazdy".

  Kwapiszewski zwrócił również uwagę na inny, w porównaniu z ubiegłym rokiem, charakter tegorocznej trasy.

  „Na trasie występowały liczne ograniczenia prędkości, dlatego uzyskany wynik jest tym bardziej imponujący. Cały przejazd przebiegał raczej płynnie. Na korek natrafiłem jedynie w Jankach, a największym wyzwaniem był dla mnie przejazd przez Warszawę, gdzie musiałem się mocno skoncentrować, by nie popełnić błędu i nie zabłądzić”.

  Zaawansowana ekologicznie Škoda Octavia GreenLine II, ze skromnym apetytem na paliwo, zwyciężyła również w klasyfikacji „Mistrz zasięgu”. Przy zużyciu 1,89 l/100 km, samochód ten, na jednym zbiorniku, może przejechać aż 2 910 km. Przy takim rezultacie, trasę np. z Poznania do Porto w Portugalii można pokonać, spalając ok. 100 l paliwa, co kosztuje ok. 500 zł!

  Instruktorzy Szkoły-Auto nie pierwszy raz zaprezentowali swoje umiejętności w jeździe Eco. Škoda Fabia 1.4 TDI, prowadzona przez Radosława Jaskulskiego podczas piątego Supertestu Ekonomii w 2008 roku, triumfowała z wynikiem 3,2 l/100 km. Co więcej, w 2009 roku, Škoda Octavia 1.4 TSI, prowadzona przez Bartosza Kubickiego, zwyciężyła w kategorii samochodów benzynowych i spaliła tylko 4,89 l/100 km. Do zwycięstwa poprowadzona została też Fabia GreenLine I generacji podczas I Eko-Rajdu Kontrolowanego, organizowanego w ramach targów Auto Moto Show w Sosnowcu w 2009 r.

 • ciekawe ja długo pociągnie silnik przy takiej jeździe.

 • czyli ze na 5tym biegu jechal pewnie 70 km/h ... moim zdaniem powinni podawac wiecej info w tego typu wiadomosciach .. m.in jak wyglada taka jazda i ile trwala :?: <!-- s:?: -->

 • [b]Wojtas[/b] moim zdaniem on jechał 50 lub 60 km/h na piątce.

  Powiem wam tak nawiasem mówiąc że kumpel jak jeździł cinquecentem z 903 cm3 pod maską to na 5-tce przy 60 km/h to mu paliło 3,4 ; 3,5 litra na 100 km.

  Więc moim zdaniem ten Gość musiał jakiś taki trik zrobić że na niziutkich obrotach to auto dusić.

 • ciekawe jaka była średnia prędkość przejazdu.

 • Przy takim rezultacie, trasę np&#46; z Poznania do Porto w Portugalii można pokonać, spalając ok&#46; 100 l paliwa, co kosztuje ok&#46; 500 zł! 
  

  Przy takiej jeździe to bym wysiadł w połowie trasy i szedł piechotą...

  Widać Octavia II ma większy żagiel od jedynki... Jadąc po Warszawie musiał się skupić, żeby o linie trwamwajowe nie zahaczyć chyba.

Log in to reply