Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] VAG - Wszystkie sprawy z nim związane

Temat utworzony · 548 Posty · 152775 Wyświetlenia
  • Witam, dziś rano Skodzina była na kompletnym serwisie wraz z czyszczeniem i adaptacją przepustnicy i wymianą termostatu wraz z czujnikiem cieczy chłodzącej. (Wiecie co poprzedni właściciel zrobił? Wyciągnoł cały środek termostatu i zostawił tylko obudowe :zdziwko: <!-- s:zdziwko: --> więc jeździłem praktycznie bez termostatu)

    Ale do rzeczy, podczas serwisu wyskoczyły 3 błedy:

    • 17549 Load Calculation Cross Check Implausible Value P1141 Intermittent
    • 16502 Coolant Temperature Sensor-G62 Signal Too High P0118
    • 17511 O2 Sensor Heating Bank 1 Sensor 1 Performance too Low P1103

    Mechanik po serwisie stwierdził, że te błędy powinny ustąpić ale zobaczymy po dłuższej jeździe co i jak...

    Dojechałem do domu szczęśliwy, bo autko po serwisie bardzo ładnie chodzi i dużo mniej falują obroty na biegu jałowym, ale po trzecim lub czwartym odpaleniu auta wyskoczyła kontrolka silnika... jako że błędy 17549 i 16502 uważałem za rozwiązane to myślałem że może to ta nieszczęsna sonda lambda. No ale trzeba było to sprawdzić, po zczytaniu błędów moim oczom ukazuje się coś takiego:

    [b]

    Address 01: Engine
    Controller: 047 906 033 C
    Component: 1,4l SIMOS3PA 00HSSJ4A
    Coding: 00061
    Shop #: WSC 13765
    TMBJB16Y313220315 SKZ7Z0A0814740
    1 Fault Found:
    17549 - Load Calculation Cross Check: Implausible Value
    P1141 - 35-00 - -
    Readiness: 0010 0101


    Address 08: Auto HVAC
    Controller: 6Y0 820 045
    Component: Klimaanlage X0760
    1 Fault Found:
    00818 - Sensor for Evaporator Outlet Temperature (G263)
    30-00 - Open or Short to B+


    Address 09: Cent. Elect.
    Controller: 6Q1 937 049
    Component: BORDNETZ-SG. 1S30
    Coding: 09234
    Shop #: WSC 13765
    3 Faults Found:
    00969 - Fuse for Heated Rear Window (S41)
    37-10 - Faulty - Intermittent
    00900 - Fuse for Signal Horn (S194)
    37-10 - Faulty - Intermittent
    00966 - Fuse for Blinkers (S151)
    37-10 - Faulty - Intermittent[/b]

    Drodzy koledzy, widze że jakiś problem jest z przepustnicą tak? Czy może to być uszczelka pod nią? Bardzo prosze o interpretacje tych błędów (nie tylko związanych z silnikiem)

    Z góry dzięki
    I życze wszystkim Miłego Dnia

  • 17549 - być może czujnik położenia wału skoro była przeprowadzona adaptacja przepustnicy
    00818 - czujnik temperatury parownika

    kody błędów; http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3736974#3736974<!-- m -->

  • A pozostałe błędy? wyczytuje z nich że to coś z bezpiecznikami ale wszystkie bezpieczniki są ok (sprawdzając na oko)

    Gdzie jest ten czujnik położenia wału? może wystarczy go jakoś przeczyścić czy coś? Wyczytałem, że wielu osobą wyskakuje ten błąd po czyszczeniu przepustnicy, może go powodować nie wymieniona uszczelka pod przepustnicą? No i w końcu czy jest to poważny błąd i trzeba go czym prędzej zlikwidować?

    A ten czujnik parownika od klimy da sie jakoś ożywić czy tylko wymiana na nowy wchodzi w gre? Bo cięzko dostać tutaj nowy...

  • Witam,

    Mam problem z wymianą czujnika parownika, zamówiłem na ebay'u czujnik używany lecz ponoć na 1000% sprawny.
    Po podłączeniu zachowuje się tak samo jak stary czyli wywala błąd:

    00818 - Sensor for Evaporator Outlet Temperature (G263)
    30-00 - Open or Short to B+

    Dzwoniłem do sprzedawcy i ten zarzeka się że czujnik musi działać i żebym sprawdził wszystkie połączenia itd zanim odeśle mu czujnik.

    Wiecie może gdzie coś może tam być nie tak?

    Oto screen z Vaga:

    [url=http://www.fotosik.pl][img]http://images49.fotosik.pl/1101/e53861b58f859f5fmed.jpg[/img][/url]

  • Witam, nie działa mi buzzer od świateł podczas wychodzenia z auta, oraz od zapalenia lampki przy otwieraniu drzwi.

    Komputer pokazał 2 błedy:

    991- oświetlenie wnętrza, zwarcie do plusa
    1598-nie znany kod błędu sygnał za mały.

    Gdzie szukać usterki, i co sprawdzić ? Fabia 1, 1.4 MPI

  • [quote="Mulczas"]1598-nie znany kod błędu sygnał za mały. [/quote]

    Ten numer błędu u mnie figuruje jako:
    1598 - - - - - 063E Napięcie akumulatora

    Sprawdź czy buzzer działa przy zaciągniętym ręcznym. Zaciągnij na pierwszy ząbek i rusz kawałek autem. W ten sposób wyeliminujesz lub potwierdzisz usterkę buzzera.
    I jeszcze jedno pytanie. Lampka zapala się jak otworzysz drzwi?

  • Przy zaciągniętym ręcznym nie działa buzzer, przy wychodzeniu i wyciągniętym kluczyku lampka zapala się.

  • [b]Mulczas[/b], no to trzebaby się spotkać. Robiłem niedawno jednemu koledze z forum wymianę buzzera. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem.
    Trzeba rozebrać zegary i zobaczyć jaki jest u Ciebie.
    Jeśli możesz sam to zrób fotkę i mi prześlij na mail-a lub tu wrzuć.
    Mogę też ja tam zajrzeć. Mój numer 510 150 407. Zadzwoń i się umówimy.

  • Błąd 00818

    • przerwa lub zwarcie do plusa w przewodach albo słączach czujnika temperatury parownika G263
    • G263 uszkodzony

    Skoro masz wartość temperatury za parownikiem 99*C (grupa 2, pole 4), to ja stawiam na dokładne sprawdzenie przewodów.

    Ewentualnie jeśli masz możliwość odłączenia czujnika temperatury to zobacz wtedy, jak będzie się zachowywał VAG. Jeśli temperatura będzie bez zmian, to przewody do sprawdzenia.

  • 17549 - pomiar obciążenia/niewiarygodna wartość - sprawdź szczelność układu dolotowego. Przy każdorazowym czyszczeniu przepustnicy należy wymienić uszczelkę. Jedź do ASO, kup uszczelkę za ok 8 zł, odkręć przepustnicę, wymień uszczelkę, skręć wszystko do kupy, upewnij się, że wężyki przy przepustnicy są właściwie założone i nigdzie nie idzie lewe powietrze.

    Co do pozostałych błędów
    błąd czujnika G263 - wejdź VAGiem na klimatyzację (08), odczytaj bloki pomiarowe - grupa 1 i 2. Napisz, co wyszło.

    Sprawdź organoleptycznie, czy gdzieś przewody nie są narażone na uszkodzenie/wysoką temperaturę.

  • Po odłączeniu czujnika, wartości się zmieniały, wyskakiwały jakieś literki raz nawet -20 stopni pokazało, ale też to 99'C

    Sprawdzałem czujnik omomierzem i nic nie wskazywał czyli podobno czujnik uszkodzony.

    Kable sprawdzałem gdzie tylko mogłem, odkręciłem praktycznie całą tapicerke, żeby sie dostać do sterownika klimatyzacji i tam wszystko wygląda w porządku.
    Czujnik odsyłam i będe czekał aż przyślą nowy. Oczywiście dam znać co i jak.

  • Z tym ASO to mam mały problem tutaj w Anglii i uszczelki nigdzie nie moge dostać...
    Więc zamówiłem w Polsce uszczelkę za całe 10zł + 7zł przesyłka

    Martwi mnie też ten błąd:
    17511 O2 Sensor Heating Bank 1 Sensor 1 Performance too Low P1103

    Wyskakuje sporadycznie i zauważyłem że ostatnio silnik gdy jest rozgrzany ma ciężej odpalić. Na zimnym odpala wręcz na dotyk...
    Rozumie, że grzałka w Lambdzie sie nie załącza/dogrzewa. Zastanawiam sie też gdzie jest ta lambda i czy może przeczyszczenie styków coś mogłoby tutaj pomóc.
    Spalanie nie wychodzi źle, choć w mieście w korku spala spokojnie ponad 10l/100km "w trasie" tzn jak jade do pracy i z pracy (stała prędkość, zero korków 16km odcinek) komputer pokazuje spalanie na poziomie 6,5l/100km a ogólne z 1000km 7,24l/100km (pisze o tym, bo to podobno lambda odpowiada za spalanie)

  • 17511 to za mała moc grzania lambdy. Może coś nie dogrzewać. Jaki masz typ silnika - AME (jedna lambda, jeden katalizator), czy ATZ AQW (dwie lambdy, dwa katalizatory)?

    Jeśli chodzi o diagnostykę lambdy to masz:

    • temperatura silnika min. 80*C
    • silnik uruchomiony

    Jeśli chodzi o diagnostykę lambdy za pomocą VAGa to masz:
    (dla silników ARV, AME, AZE)
    silnik (01) > odczyt bloków pomiarowych (08) > grupy 030, 031, 032 i 033

    030 - pole 1 - lambda przed katalizatorami - XYZ (0 - nie, 1 - tak)
    X - ogrzewanie sondy lambda włączone
    Y - sonda lambda gotowa do pracy
    Z - regulacja lambda aktywna

    pole 2 - lambda za katalizatorami (zignorować przy silniku AME) - jak wyżej

    031 - pole 1 - napięcie sondy lambda przed katalizatorem, napięcie powinno skakać między 0 a 1V, jeśli utrzymuje się stale powyżej 0,7V - mieszanka jest zbyt bogata, jeśli poniżej 0,3V - zbyt uboga. Gdyby tak było, pisz, będziemy szukać przyczyny.

    032 - pole 1 - wartość adaptacyjna lambda na biegu jałowym - wartość zadana -10.. +10%
    032 - pole 2 - wartość adaptacyjna lambda przy obciążeniu częśćiowym - wartość zadana -10.. +10%

    Sprawdź powyższe wartości i daj znać, czy masz jakieś anomalie. Przede wszystkim w grupie 030.

  • Co do typu silnika, to jest to AQW
    No a więc zrobiłem tak jak pisałeś i zrobiłem zrzuty ekranu:

    [url=http://www.fotosik.pl][img]http://images40.fotosik.pl/1126/e72be693ddd965b1med.jpg[/img][/url]
    [url=http://www.fotosik.pl][img]http://images50.fotosik.pl/1145/e32a651eaf552ddfmed.jpg[/img][/url]
    [url=http://www.fotosik.pl][img]http://images39.fotosik.pl/1101/a248f8b9f8955bf2med.jpg[/img][/url]
    [url=http://www.fotosik.pl][img]http://images47.fotosik.pl/1134/17e08b2ee67435d2med.jpg[/img][/url]

    A więc z tego co piszesz, to mieszanka jest cały czas zbyt bogata, ponieważ w grupie 031 - pole 1 wartość utrzymuje sie cały czas ponad 0,900. Trochę mnie to martwi...

  • No to jedziemy:

    1. napięcie na sondach lambda (grupa 031) masz prawidłowe dla silnika [b]AQW[/b] - wartość zadana to 0,96 - 1,01 dla pola 1 i 0,99 - 1,01 dla pola 2. Dane, które podałem wcześniej (od 0 do 1) dotyczą starszych wersji wydechu (silniki AME, ARV i AZE)

    grupa 1, pole 4 - samodiagnoza wykryła błędy (pierwsze zero), aczkowlwiek uważa, że regulacja lambda jest ok (czwarta jedynka od prawej).

    grupa 1, pole 3 - zakres tolerancji -10% (mieszanka zbyt bogada, lambda zubaża) do +10% (mieszanka zbyt uboga - lambda wzbogaca). U Ciebie Lambda odczytuje mieszankę jako wybitnie ubogą i ją wzbogaca.

    Grupa 030 pole 2 - wygląda na to, że jest problem z drugą sondą lambda - ogrzewa się, gotowa do pracy, ale regulacja lambdy nie działa.

    Sprawdź jeszcze grupę 033, wartości zadane:
    pole1 - -10% do 10%
    pole2 - 1,4 - 1,6V
    To jest lambda przed katalizatorem

    Grupa 036 - lambda za katalizatorem
    pole1 - 0 - 1V
    pole2 - B1-S2 OK/B1-S2 n. OK

    Jeśli w w/w grupach będzie coś nie tak, to proponuję zrobić test sond lambda - grupa 034 przed kat. 043 za kat. Procedura ta sama.

    1. wejdź na 04 - nastawy podstawowe
    2. naciśnij pedał hamulca, powinny wzrosnąć obroty biegu jałowego
    3. pola grupy 034/043 (w nawiasach wartości zadane):
    • pole1 - obroty silnika (1100 - 1700 rpm
    • pole2 - temperatura katalizatora (min. 400*C)
    • pole3 - zignorować
    • pole4 - wynik sprawdzenia starzenia sondy lambda przed katalizatorem (TEST WYŁ/TEST WŁ/B1-S1 OK/B1-S1 n. OK)

    UWAGI

    • Robiłem ten test u siebie z tą różnicą, że mam tylko jedną lambdę
    • grupa 041 - ogrzewanie obu sond lamba
    • grupa 046 - test katalizatora. Tak samo, jak sondy lambda
    • WSZELKIE DZIAŁANIA ROBISZ NA WŁASNE RYZYKO, z mojej strony służę najlepszą wiedzą, jaką mam, niemniej niczego nie gwarantuję (nie diagnozowałem Fabii z dwoma lambdami)
  • Co to za serwis, że po robocie trzeba błędy usuwać. Podjedz do nich ponownie i niech robią porządek. Jeżeli jedyną metodą naprawy ma być kasowanie błędów to coś nie halo.

  • Jeżeli lambda wykrywa mieszanke jako ubogą i musi ją wzbogacić, to może też oznaczać, że musi ją wzbogacić ze względu na łapanie lewego powietrza przez silnik?
    A to z koleji rozwiązałoby problem gdybym znalazł miejsce łapania tego lewego powietrza?
    No ale mogę się mylić.

    Co do tego testu lambdy to jest on jakoś groźny?

  • Test sam w sobie nie jest groźny, ot wciskasz hamulec i czekasz ok minuty.

    Natomiast grzebanie VAGiem może być. Przede wszystkim rób wszystko powoli - kiedyś za szybko przełączałem opcje w VAGu i mi się komputer samochodowy przywiesił - wszędzie wyskoczyły błędy komunikacji (również w poduszkach). Na szczęście wszystko wróciło do normy. Także bez pośpiechu.
    Lewe powietrze możesz mieć w dolocie (wspomniana uszczelka pod przepustnicą - zawsze trzeba wymienić przy jej demontażu), może Ci się również dostawać w wylocie, np. przez łączkę elastyczną (silnik nie dudni, itp?)
    Niemniej ja zacząłbym od dokładnego sprawdzenia drugiej lambdy - grupa 030 to sugeruje.

    Sam dolot konstrukcyjnie jest banalnie prosty, więc można go rozłożyć na części pierwsze i ponownie złożyć w 15 minut.

    nicram >> kolega to robi w Londynie.. Na mój gust szybciej sam to zrobi, niż znajdzie mechanika, który się na tym naprawdę zna. Zresztą sama diagnoza to nie jest jakaś wielka filozofia.

  • Właśnie przed chwilą rozłożyłem na części pierwsze układ dolotowy i wszystko przepatrzałem (rurki czy nie ma dziur(są tylko lekko popękane ze starości ale pęknięcia raczej nie są na wylot), ten plastikowy wąż od filtra powietrza, nawet odkręciłem przepustnice i starałem sie przeczyścić miejsca stykania sie przepustnicy z uszczelką i dobrze ją dokręciłem.) Nic innego z układem dolotowym narazie nie zdziałam, wszystko wygląda ok, a silnik poza tym, że lekko faluje(między 800 a 860 obr/min i lekkie trzęsienie auta co chwilkę) na biegu jałowym nie wykazuje innych dolegliwości.
    No może do spalania mógłbym sie przyczepić, ale ciężko mi ocenić czy jest w porządku czy nie. Dziś wybieram sie w trasę, to może zobaczę ile pali.
    Czekam też cały czas na tą nieszczęsną uszczelkę która leci aż z Polski.

    Co do błędu z lambdą, to już dość dawno nie wyskoczył ale postaram się zrobić ten test o którym piszesz jak tylko znajdę trochę czasu, bo nie chce robić tego właśnie tak na szybko.

    Wielkie dzięki zlloty za zainteresowanie tematem, wierze, że uda sie nam go zdjagnozować 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam wszystkich mam pytanie czy to możliwe żeby w Fabi nie było wogóle opcji Inspekcji???? U mnie po prostu nie działa