Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Jakie opony, felgi - temat zbiorczy

Temat utworzony · 1814 Posty · 308789 Wyświetlenia
  • [quote="DJ GRZES"]Chcialbym zalozyc szersza opone (195) na bez zmieniania felgi (14'')[/quote]

    Powinno si edac, ale beda duze przeklamania licznika.
    Opony zmienia sie wg tabel;i zamiennikow, nie mozna skakac po rozmiarach jak sie chce.
    Poszukaj na google tabeli zamiennikow opon i wtedy zobaczysz jaki rozmiar mozesz zalozyc zamiast swojego orginalnego.

    Druga sprawa to nie wiem czy opona 195 nie bedzie za szeroka na felge o szer 6"
    6" to ok 153 mm, a opone chcesz zalozyc 195 mm

  • [quote="Zygus"]
    Druga sprawa to nie wiem czy opona 195 nie bedzie za szeroka na felge o szer 6"[/quote]
    Nie będzie, ja mam 195 przy 6" i jest bardzo dobrze.

  • [quote="DJ GRZES"]Czy moglby mi ktos powiedziec jakie opony mozna wsasdzic na felgi 6J 14'' Bo tak: 185/60 to wiadomo ale 195/55 ? Jest taka opona w ogole? Bo 195/50 to juz na 15'' felge prawda?[/quote]

    Kazde autko posada cos takiego jak SWIADECTWO HOMOLOGACJI na 2 stronie na dole

    masz

    rozmiar felgi i oponki jakie możesz załozyc do twojego autka

    ( aby nie przemeczać zawieszenia i silniczka i aby ci to wlazło na ośke i miejsce do tego przeznaczone )

    jeżeli tego nie posiadasz bo np odkupiłeś od kogoś autko i ci tego nie dał z papierami z autka to podaj wersiej i silniczek jaki masz to ci ktoś odpowie

    lub poszukaj w necie na karzdej stronce z oponami znajdziesz wszystko co cię interesuje zazwyczaj sa nawet nasze furki do których możesz dopasować felgi i oponki

    poszukaj na stronkach z alum felgami

  • [quote="annetka"]A juz na 1000% na mokrym radzi sobie lepiej od Continentala. Zresztą to tak jakby porównywać Mercedesa ze Skodą :] <!-- s:] -->[/quote]

    Chętnych na zakup opon zapraszam do lektury najnowszego motoru, a dokładniej do jego dodatku, wygrywa Continental.

  • [quote="MirekS"]Chętnych na zakup opon zapraszam do lektury najnowszego motoru, a dokładniej do jego dodatku, wygrywa Continental.[/quote]

    Zadko kiedy takie testy sa sprawiedliwe. Najlepiej poczytac na necie opinie uzytkownikow. Nie bronie tu firmy Toyo, tylko nie jestem przekonany co do uczciwosci takich testow

  • [quote="MirekS"][quote="annetka"]A juz na 1000% na mokrym radzi sobie lepiej od Continentala. Zresztą to tak jakby porównywać Mercedesa ze Skodą :] <!-- s:] -->[/quote]

    Chętnych na zakup opon zapraszam do lektury najnowszego motoru, a dokładniej do jego dodatku, wygrywa Continental.[/quote]

    zapraszam na tą stronkę wszystko o oponach Testy komentarze itp http://opony.interia.pl/producent.asp
    według nich najlepej w testach wypadł Kleber Dynaxer HP 2 cena za oponke 165/70 R14 81T 157zł brutto. 😉

  • 15...16 to moze 18 ? :hyhy: <!-- s:hyhy: -->

  • [quote="diana"]ja jezdze na toyo i sa rewelacyjne!!! 😄 <!-- s:D --> ale niestety musze je sprzedac, bo kupuje wieksze...[/quote]

    A kompletnie ktore toyo i w jakim rozmiarze??

  • [b]Kros[/b] już wszystko powiedział, ja tylko dodam, iż opony się ząbkują na wskutek zużytych amorków.

  • A co w Waszym rozumieniu znaczy, ze opona sie zabkuje? Ogladalem opony pare razy, dotykalem bieznika na calej szerokosci i dlugosci.. Nie znalazlem nic szczegolnego :znudzony: Jutro jade do ASO zeby stwierdzili co to jest - wole miec pewnosc.. Napisze jak sie ASO sprawdzilo 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="wolfmk"]A co w Waszym rozumieniu znaczy, ze opona sie zabkuje?[/quote]

    Że opona jest wyząbkowana łatwo poznać nawet jak nie masz o tym pojęcia. Suchą oponę oczyść zmiotką z piachu. Połóż dłoń na szerokości opony i przejedz po niej kilkadziesiąt cm. Jak wyczujesz pod dłonią pagórki świadczy, że guma jest wyząbkowana, jak jest gładka jak stół jest OKI.

  • [quote="MirekS"] ja tylko dodam, iż opony się ząbkują na wskutek zużytych amorków.[/quote]
    Kiedyś tak było, natomiast obecnie - przynajmniej wg. serwisu oponiarskiego z którym rozmawiałem - nowoczesne zawieszenia tak są zestrojone, że lepiej trzymają drogi, ale też bardziej ząbkują opony. Są marki samochodów które bardziej ząbkują inne mniej i nie wyłączając samochodów nowych z małym przebiegiem, gdzie amorki raczej sprawne są.

    Podobno - wg. tego samego gościa - na zachodzie są już maszyny to "przeszlifowania" opon celem wyrównania ząbków.

    [quote="wolfmk"] co w Waszym rozumieniu znaczy, ze opona sie zabkuje? Ogladalem opony pare razy, dotykalem bieznika na calej szerokosci i dlugosci.. Nie znalazlem nic szczegolnego [/quote]

    Opona ma bieżnik w kształcie nazwijmy to takich klocków, kwadratów czy prostokątów.
    Powierzchnia zewnętrzna (styku z jezdnią) tych klocków powinna być równoległa do krzywizny opony. Wyząbkowanie polega na tym, że te klocki nie są równoległe do krzywizny opony ale tworzą takie schodki. Powierzchnia zewnętrzna takiego klocka jest pod skosem. Czasami widać to na oko, a jeśli nie to czuć gdy delikatnie palcami przejedziesz po obwodzie opony. w jedną stronę poczujesz że głaszczesz "z włosem" a w drugą "pod włos" najlepiej to czuć tych klockach które są najbliżej brzegu opony.

  • Gumy ząbkują się na wskutek zużytych amorków.

  • No i jakos tak wyszlo, ze do ASO nie pojechalem. Udalem sie natomiast do zaprzyjaznionego serwisu ogumienia i przelozylem opony przednie (lewa na prawa strone, a prawa na lewa) i halas sie zmienil. Teraz juz nie buczy tak strasznie, ale problem nadal jest. Jestem jednak przekonany, ze to opony tak bucza (MATADOR!!). Zetre je troszke to moze halas sie zmniejszy.
    Zabki na biezniku sa jednak troszke odczuwalne - zwlaszcza z brzegu opony. No nic.. trzeba wymeczyc te opony w tym sezonie, a za rok kupic jakies fajniste.
    Dzieki za pomoc.

  • [b]Wolfmk[/b]
    To co u mnie buczy to też mata(faka)dor. Ja po zimie zamieniłem opony osiami tył na przód (jak co roku, żeby wszystkie 4 się równo zużywały - i inne opony nigdy nie buczały) - więc po tej zamianie buczało jak 100 pieronów więc za radą oponiarza, ponownie je zamieniłem tak, że są założone tak jak w zeszłym roku tył na tył, przód na przód. Nadal buczy, ale trochę mniej.

    Zastanawia mnie ta zmiana z lewej na prawą, podobno tak się nie powinno robić. Nie ściąga Ci auto na boki, albo cósik? Jak kiedyś w poprzednim aucie sobie pomyliłem to się jeździć nie dało

    A czy Ty po zimie zmieniałeś przód na tył? Może zamiast zmieniać lewy/prawy trzeba by spróbować zmienić przód/tył może efekt będzie lepszy?

    Ja też sprawdzam swoją cierpliwość, na przyszły sezon będą nowe, a jak nerwów mi braknie to może i wcześniej.

  • [b]kros[/b]
    No wlasnie mam zalozone tak jak mowisz - opony, ktore przejechaly ok. 40 tys. km z tylu mam teraz na przodzie, a jesli chodzi o sciaganie auta to wlasnie wczesniej mi sciagalo, a teraz rowno jedzie. Te opony sa tak tandetne, ze juz wiekszy respect budzi we mnie DEBICA. :kwasny: <!-- s:kwasny: --> Oni je chyba robia z odzysku..

  • [quote="DJ GRZES"]
    A co maja amortyzatory do zabkowanie - nie widze tu zadnej wspolzaleznosci. [/quote]

    A mają i to sporo, jak masz zużyte lub wylane amorki opona Ci skacze po drodze ścierając tylko tą powierzchnię która akurat w tym momencie stykła się z jezdnią. Podczas takiej jazdy po przejechaniu X km guma robi się wyząbkowana. Odwiedz pierwszego lepszego gumiarza, on Ci to naocznie pokaze bo napewno taką gumę będzie miał na składzie.

  • [quote="DJ GRZES"]Bzdura - jak moze opona skakac po jezdni ?? [/quote]

    Jak to jak, jak ma zużyte amorki, a jeśli [b]DO CIEBIE[/b] nie może to dotrzeć to ja na to nic nie poradzę.

  • Ok to w takim razie mi powiedz [b]CO[/b] według Ciebie trzyma oponę przy jezdni.

  • Ja tylko dodam ze od pewnego momentu to nie jest temat o Lozysku :hyhy: <!-- s:hyhy: --> wiec proponuje go gdzies "przeniesc".

    MirekS - mam auto od nowosci, a i tak opony mam wyzabkowane nieco lub nierowno starte (cholera wie) w kazdym razie jakies sa kwaratowe wiec trudno przypuszczac, ze mam zuzyte amortyzatory od nowosci 😐
    A jesli chodzi o skaczaca opone to przeciez niekoniecznie bieznik musi odrywac sie od jezdni - mozemy przeciez podniesc opone na tyle, aby stracila ona przyczepnosc o polowe, a bieznik nadal bedzie pozostawal w stycznosci z podlozem 🙂