Witaj na forum Fabia Club Polska

Ile oleju do Fabii??

Temat utworzony · 47 Posty · 46098 Wyświetlenia
  • [quote="mariano_z"] A i jeszcze jedna ciekawa rzecz jak robiłem przegląd po 15 w Wimar to na fakturce policzyli mi za 4,5 litra oleju a po 30 w Wesołej za 3,5 litra. Ciekawe gdzie mi wlali ten dodatkowy litr oleju w Wimarze?????? Jednym słowem chamstwo w biały dzień.[/quote]

    Ukradli :evil: <!-- s:evil: --> Ci ten litr oleju, nie ma takiej możliwości by do fabki weszły 4 litry. Pewien gość który swego czasu pracował w serwisie, powiedział mi , że z beczki 208 litrów którą kupuje serwis spokojnie zostaje 20 litrów dla nich. Złodziejstwo w biały dzień. Kolejny punkt dlaczego nie jeżdżę do serwisów.

  • [quote="lysyy"]tylko ciekawe dlaczego w instrukcji pisza co innego:

    3,2 I (motor 1,41/55 kW a 1,41/74 kW)
    3,4 I (motor 1,2 1/40 kW)
    4 I (motor 1,0 1/37 kW, 1,41/44 kW, 1,41/50 kW a 2,0 1/85 kW)
    4,5 I (motor 1,91/47 kW a 1,91/74 kW)

    Wiec w niektorych przypadkach zmiesci sie wiecej oleju.[/quote]

    Miałem na myśli tylko silniki benzynowe, zapomniałem napisać.
    Ja mam 1.4 / 44kW i nie wejdzie do niego 4 litry nawet po zalaniu filtra oleju przekonałem się o tym podczas pierwszej wymiany w garażu. Na bagnecie do kontroli stanu jest wówczas przekroczony poziom max. Byłem zmuszony spuścić wtedy jak się nie mylę około 0.3 litra. Więc w instrukcji piszą bzdury.

  • instrukcja swoją droga , a życie swoją. W silnikach diesla jest czasami więcej koni jak podaje instrukcja. Czytałem kiedyś w GT że w silniku 1.9 TDI 130 konnym w SuperB, było 140 koni. Nie ma to związku z olejem, ale nie ma co ślepo patrzeć w instrukcje.

  • [quote="KABE"]Acha. Czyli wlewales olej wrzacy i kreciles przy tym silnikiem? :shock: [/quote]
    Olej wlewam w temperaturze otoczenia z bańki, jak Ty chcesz kręcić silnikiem podczas wlewania przecież to samobójstwo, mało oleju słabe smarowanie i do tego potrzebna by jeszcze była druga osoba.
    [quote="KABE"]Bo wiesz przeciez, ze w Fabii poziom oleju na bagnecie sprawdza sie w chwile po wylaczeniu GORACEGO silnika, prawda? :[ <!-- s:[ -->/quote]
    Po wlaniu oleju, odpalasz silnik, by olej wszędzie dotarł łącznie z napełnieniem filtra oleju, sprawdzasz czy nie ma wycieku koło filtra i spustu oleju. Następnie wyłączasz silnik po około 5 minutach, czekasz następne 5 by spłynął olej i sprawdzasz poziom.
    [quote="KABE"]Na zimno jest powyzej maxa i to jest normalne. Jesli na zimno sprawdziles i spusciles, to... biedna Fabia 😢[/quote][/quote]
    Poziom można sprawdzić zarówno na oleju chłodnym jak i gorącym, ważne jest to by nie zaraz po wyłączeniu silnika i by podłoże było równe.

  • Teoria Skody, teorią skody ja tam zmieniam olej po swojemu i nigdy nie miałem problemów, a mam za sobą przjechane kilkaset tysięcy km. Granice które są na bagnecie max i min są granicami których nie wolno przekroczyć tak zaleca producent bo spowoduje to albo niedosmarowanie jednostki napędowej, może wystąpić wtedy zbyt niskie ciśnienie oleju, lub też gdy przekroczymy max to ciśnienie będzie zbyt duże, olej nie będzie miał się gdzie podziać i silnik zacznie się pocić, a wraz z upływem km zostanie sporo przyspieszone zużycie poszczególnych uszczelnień. Nie muszę chyba nadmieniać, że prowadzi to do przyspieszonego remontu silnika na wskutek "lania" olejem. Ja tam całe życie leję na 2/3 długości między granicami na bagnecie i nieznam takiego problemu jak pocenie, nawet w maluszku który miał 140 tys km jak go sprzedałem, silnik był suchutki. Nikt mi nie chciał uwierzyć, że silnik nie był w życiu rozbierany i uszczelniany mimo takiego przebiegu. W fiatach 126p kapitalne remonty często robiło się poniżej 100 tys km. Nikogo nie będę namawiał by lał w połowie jak chce mieć na maxa, to jest sprawa indywidualna.

  • [quote="KABE"][Poniewaz sprawa wydaje sie istotna, a ja nie mam patentu na nieomylnosc, proponuje wyjasnic to autorytatywnie i do konca.
    Jesli wiec ktos moglby zadac jakiemus uznanemu ekspertowi pytanie o poziom w Fabii (ale wlasnie w Fabii, a nie w Maluchu), to ja zachecam i z niecierpliwoscia oczekuje rozstrzygniecia.[/quote]

    Ja też 🙂 <!-- s:) --> .

  • Spelnilem wasze prosby :lol: <!-- s:lol: -->
    Wyslalem mejle z zapytaniem do SAP oraz krakowskiego i warszawskiego ASO. Jak bede mial odpwoedzi na nurtujace was pytanie to nie ja zamieszcze.

  • [quote="KABE"]
    No to buzi. Nie chodzi o to czyje na wierzchu, tylko zeby Fabkom bylo dobrze.[/quote]

    :brawo: <!-- s:brawo: --> za podejście, ja też tak uwazam.

  • PANOWIE

    JA PROPONUJĘ ABYŚCIE POCZYTALI INSTRUKCJĘ DO SAMOCHODU,JEST TAM WSZYSTKO NAPISANE.NIE BĘDĘ PISAŁ CO, BO MOZECIE SOBIE PRZECZYTAĆ.

    TAK NA MARGINESIE NIGDY NIE SŁYSZAŁEM ABY MIERZYŁO SIĘ POZIOM OLEJU ZARAZ PO WYŁĄCZENIU SILNIKA ZANIM SPŁYNIE.

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!TO JEST BZDURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    POZDRAWIAM

  • No rzeczywiscie daleko nie trzeba szukac, tylko wyciagnac instrukcje obslugi :lol: <!-- s:lol: -->

    W ksiazce tej na stronie 114 jest napisane:

    [quote][b]Podczas sprawdzania poziomu oleju samochod musi stac poziomo.
    Po wylaczeniu silnika nalezy odczekac pare minut, aby olej mogl ponownie scieknac do miski olejowej[/b][/quote]

  • No i dostalem odpowiedz, brawa za szybko odpowiedz z ASO.

    [quote]Sprawdzanie poziomu oleju powinno odbywać się na równej nawierzchni [b]przy zimnym silniku[/b], a stan oleju powinien zawierać się w przedziale min – max.

    Z poważaniem
    Piotr Komuda
    Dyrektor Techniczny
    Sinclan-Bis J&K Siniarscy-Czapliccy
    [/quote]

  • No to wszystko jasne 🙂 <!-- s:) --> .

  • Moim zdaniem lepiej ciut za duzo niz ciut za malo .. ale rzeczywscie, ciekawe ktora odp jest dobra ( ktoras musi byc). KABE ma racje ... poczekajmy na wypowiedzi wszystkich expertow. Pozniej bedziemy sie martwic co dalej.

  • Dzis dostalem kolejna wiadomosc, tym razem od Skoda Auto Polska. Wydawaloby sie ze ta wiadomosc rozstrzygnie nasze problemy, ale...

    [quote]Witam!
    Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy min a max. Najlepiej sprawdzać
    [b]przy rozgrzanym silniku.[/b]

    Pozdrowienia
    Zespół INFO
    [/quote]

    No tego to ja juz nie rozumiem 😐 <!-- s:| -->

  • [quote="zygus"]Dzis dostalem kolejna wiadomosc, tym razem od Skoda Auto Polska. Wydawaloby sie ze ta wiadomosc rozstrzygnie nasze problemy, ale...

    [quote]Witam!
    Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy min a max. Najlepiej sprawdzać
    [b]przy rozgrzanym silniku.[/b]

    Pozdrowienia
    Zespół INFO
    [/quote]

    No tego to ja juz nie rozumiem 😐 <!-- s:| -->[/quote]

    ZONK 😐

  • [quote="KABE"]Tysiac kilometrow? Autostrada? Niemcy? Grupa Volkswagen..... ?[/quote]

    :brawo: <!-- s:brawo: --> za droge dedukcji 😛

    Ma sens w tym co mowisz, a roznica w wypowiedziach "ekspertow" wedlug mnie lezy w tych paru minutach ktore trzeba odczekac zanim sie sprawdzi poziom oleju.

  • A moze "goracy" jako zaraz po wylaczeniu, a "zimny" jako pare chwil juz nie pracujacy.

  • [quote="zygus"]A moze "goracy" jako zaraz po wylaczeniu, a "zimny" jako pare chwil juz nie pracujacy.[/quote]

    I tu możesz mieć rację, te słowa mogą być różnie interpretowane.
    Ja zgadzam się z [b]KABE[/b], niech każdy zmierzy sobie poziom oleju rano, a następnie po rozgrzaniu i dowiemy się wyników.

  • Nie słyszałem by w felicjach montowano silnik 1.0l., ale w fabii nie ma chyba silnika gdzie by się regulowało zawory, nawet ten którego pierwowzór pamięta skodę 100 ma hydrauliczne kasowniki luzu i jest rozwiercony na 1.4l.

  • Dzisiaj wymieniłem olej w fabii i tak:
    Bagnet posiada kilkanaście rzędów kropeczek, na zimnym silniku gdy olej ściekł poziom był na 5 rzędzie kropek patrząc od MAX, natomiast po rozgrzaniu, wyłączeniu silnika i natychmiastowym sprawdzeniu poziom był na 8 rzędzie kropek, więc pomiędzy tymi dwoma pomiarami wychodzi około pół setki oleju różnicy. Po ścieknięciu różnica się niweluje. Uważam, że jest to prawidłowy poziom. Natomiast co do ilości wlanego oleju to z zapełnieniem filtra weszło 3.6 litra. Jak bym zrobił dokładnie na MAX-a weszłoby 3.7 - 3.75 litra. Także dalej podtrzymuję tezę, że 4 litry to już grubo ponad MAX-a.