Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2 FL] Upgrade Fabii- Columbus, kierownica, maxi-dot

Temat utworzony · 15 Posty · 2537 Wyświetlenia
  • Hej,

    Kusi mnie to co w temacie- w mojej Fabii 2 po lifcie (koniec 2012), wersja Ambition, chciałbym założyć pełny zestaw multimediów- navi (Columbus, czy Amundsen+ ?), obsługa telefonu po bluetooth, kierownica multimedialna, MDI, oczywiście Maxi-Dot w miejsce podstawowego komputera pokładowego i radia Swing. Co można/trzeba/warto zrobić w autoryzowanym serwisie, a co u poleconych przez Was macherów? W grę wchodzi woj. śląskie i Wrocław...

    Cenowo za sprzęt z tego co się orientowałem na Allegro:
    -Maxidot ok. 300zł
    -Columbus ok. 2000 zł
    -Kierownica (bez poduszki- przełożymy) ok. 350zł
    -MDI ok. 200 zł

    Jak kosztowo wygląda montaż? Orientujecie się? Co komunikuje się po CAN, a co potrzebuje dodatkowych wiązek z ASO- ceny? Anteny GPS, moduły bluetooth, mikrofony?

    Chciałbym docelowo korzystać z zestawu głośnomówiącego, nawigacji, słuchać muzyki, a obsługiwać to wszystko z kierownicy i informacje widzieć na maxi-dot.
    Jest to wykonalne, ma to sens? Czy lepiej dać sobie spokój, bo zeżrą mnie problemy i gigantyczne nieprzewidziane wydatki?

    Co zrobić z wymontowanymi elementami? Wystawiać na Allegro, czy warto oddawać np w rozliczeniu komisom itp?

    Sprawa jest skomplikowana :przestraszony: , ale wydaje się warta świeczki. W miarę zdobywania wiedzy będę uzupełniał temat o linki z innych forów dla potomnych. Liczę na Waszą pomoc! 🙂 <!-- s:) -->

    Maxi-dot - problem rozwiązany u nas, nie powinno być problemu http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=9475
    Columbus- da się, pozostaje pytanie o bluetooth, anteny itp... http://www.briskoda.net/forums/topic/190400-columbus-installed-in-fabia-vrs/

  • [quote="leshnikov"] chciałbym założyć pełny zestaw multimediów- navi (Columbus, czy Amundsen+ ?), obsługa telefonu po bluetooth, kierownica multimedialna, MDI. Co można/trzeba/warto zrobić w autoryzowanym serwisie, a co u poleconych przez Was macherów? W grę wchodzi woj. śląskie i Wrocław...

    Cenowo za sprzęt z tego co się orientowałem na Allegro:
    -Maxidot ok. 300zł
    -Columbus ok. 2000 zł
    -Kierownica (bez poduszki- przełożymy) ok. 350zł
    -MDI ok. 200 zł

    Jak kosztowo wygląda montaż? Orientujecie się? Co komunikuje się po CAN, a co potrzebuje dodatkowych wiązek z ASO- ceny? Anteny GPS, moduły bluetooth, mikrofony?

    Chciałbym docelowo korzystać z zestawu głośnomówiącego, nawigacji, słuchać muzyki, a obsługiwać to wszystko z kierownicy i informacje widzieć na maxi-dot.
    Jest to wykonalne, ma to sens? Czy lepiej dać sobie spokój, bo zeżrą mnie problemy i gigantyczne nieprzewidziane wydatki?

    Co zrobić z wymontowanymi elementami? Wystawiać na Allegro, czy warto oddawać np w rozliczeniu komisom itp?

    Sprawa jest skomplikowana :przestraszony: , ale wydaje się warta świeczki. W miarę zdobywania wiedzy będę uzupełniał temat o linki z innych forów dla potomnych. Liczę na Waszą pomoc! 🙂 <!-- s:) -->

    Maxi-dot - problem rozwiązany u nas, nie powinno być problemu http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=9475
    Columbus- da się, pozostaje pytanie o bluetooth, anteny itp... http://www.briskoda.net/forums/topic/190400-columbus-installed-in-fabia-vrs/[/quote]

    Cześć.
    Ja bym robił wszystko w aso z racji tego że masz jeszcze gwarancję na wóz. Wiem że nasi koledzy z Czech jakieś HF zakładali ale muszę to sprawdzić na forum.
    Wszystko zaczyna się o tego jaki masz bcm oznaczenia. Bo wymiana bcmu w aso to około 2000 zł ale tu by się dało zejść z ceny na troszkę więcej jak pół 🙂 .
    Z navi może być problem taki w stylu ceny 😕 .
    Kierownicę bym wymienił całą bo są różne poduszki więc nie licz że uda się twoją przełożyć.
    Ja bym połączył montaż maxika i sterowania w kierownicy w jedno gdyż to by mogła być mniejsza kasa 🙂 .
    Zobacz sobie stronkę skoda-parts.cz - tam masz wiele cennych informacji 🙂

  • [quote="TOMUŚ"]Kierownicę bym wymienił całą bo są różne poduszki więc nie licz że uda się twoją przełożyć.
    [/quote]
    Akurat w F2 poduszki są takie same od początku produkcji do dziś. Przed liftem były inne zaślepki ale poduszki takie same jak po FL.

    Pokaż zdjęcie poduszki jaką masz teraz.

  • Columus ma większy ekran, dostęp do aktualnych map, ogólnie jest fajniejszy, ale… nie ma wbudowanego modułu bluetooth, który trzeba dokupić. Nowy na allegro kosztuje 1000zł (w aso 2200). Poza tym, o ile nie ściemniam, obie nawigacje (Columbus i A+) wymagają dwóch anten (jedna na dachu, druga w szybie). A+ jest tańszą nawigacją, ale z dostępnością map jest bardzo kiepsko (czytaj: nie ma map na necie. A aktualizacja w ASO to od 600zł do 900zł). A+ występuje w dwóch wersjach - z wbudowanym modułem bluetooth i bez modułu (sprawdź przy zakupie bo inaczej moduł będziesz musiał zakupić osobno). A+ ma ładniejsze menu i jest szybsza od Columbusa 🙂 <!-- s:) -->

    Kierownica to nie tylko przekładka - trzeba jeszcze puścić instalację od kierownicy do bcm. Wielu próbowało, ale nie znam jeszcze nikogo komu tai przeszczep by się udał. No i bcm też będziesz pewnie musiał wymienić… Niemniej, jeżeli się zdecydujesz na kierownice multifunkcyjną to ja bym odrazu zamontował tą od Octavi2fl/superba (przyciski po obu stronach kierownicy - po lewej do audio, po prawej do telefonu). Oczywiście bierz tą kierownicę, do której pasuje Twoja poduszka powietrzna chyba, że chcesz wykładać extra 450zł 🙂

    Z mdi to sam chciałbym wiedzieć, jak wygląda montaż - jeżeli w miejscu fabrycznym to albo robisz sam dziure, albo wymienia deskę rozdzielczą (nie wiem).

    Maxi-dot - da się, są już tacy co taki przeszczep zrobili, ale to też zależy od BCM (w swojej wersji masz komputer?). Pamiętaj, że montując licznik będziesz musiał też skorygować przebieg tego licznika (chyba, że ci to nie przeszkadza) a aso ci tego nie zrobi. Dodatkowy koszt ok 150zł.

    Ogólnie, wg mnie, na wszystkie mody bedziesz musiał przeznaczyć spooooorooooo pieniędzy (a jak w aso to licz 2x 😛 ), które Ci się nie zwrócą. Skorzysta na tym następny właściciel tej skody 🙂

    Good luck

  • Akcesoria kupowałbym na Allegro, byle z fakturami żeby mieć jakąś gwarancję legalności pochodzenia. Montaż w ASO tylko to co trzeba. Gwarancja na elektrykę wynosi bodaj 2 lata (poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie), więc jeśli montaż czegoś byłby kompletnie nieopłacalny w ASO, zrobiłbym to za rok.

    Auto ma dopiero rok i mam zamiar nim pojeździć jeszcze dobrych kilka lat, stąd pomysł na doinwestowanie. Jak zarobię na coś lepszego, Skodę przekażę młodszemu bratu. Zwyczajnie nie opłaca się pozbywać taniego auta kupionego w salonie 🙂 <!-- s:) -->

    Obecnie wnętrze mojego Fabiszona wygląda dokładnie tak (oprócz maxi-dota):
    [img]http://cdn6.se.smcloud.net/t/photos/187359/skoda_fabia_deska_rozdzielcza.jpg[/img]

    Mam teraz podstawowy komputer- spalania, temperatura, prędkości itp. Antena podwójna (na dachu i w szybie przedniej).

    Robiłbym wszystko na raty, bo aż taką kasą nie dysponuję... Na pierwszy ogień chyba Maxi-dot i kierownica, kwestię radia/navi muszę jeszcze przemyśleć. Kierownicę kupiłbym np taką http://allegro.pl/kierownica-fabia-ii-roomster-octavia-ii-lift-skora-i3804956932.html

    Kształt poduszki powinien pasować bez problemu, pytanie jak z zaczepami itp. Jak podłączyć to do radia?

    Zakładając Amundsen+ liczę, że ze wszystkim (sprawnie kombinując) zmieściłbym się w 2,5k... No i jak teraz pomyślałem MDI nie będzie mi do niczego potrzebne- muzykę z telefonu można puszczać po BT lub Aux + opcja z mp3 na karcie pamięci.

  • Twoja poduszka będzie pasować na 1000%
    Jakbyś chciał to możesz wymienić zaślepkę na taką z chromowanym uśmiechem. Koszt około 90 zł, wymiana bez problemowa i całkowicie bezpieczna. Robiłem już to. Obecną zaślepkę będziesz mógł sprzedać.
    Do kierownicy multi będziesz potrzebował nowy kabelek z dodatkową wtyczką do sterowania przyciskami. Kosz takiego kabelka to około 50 zł

  • [quote="koleś"][quote="TOMUŚ"]Kierownicę bym wymienił całą bo są różne poduszki więc nie licz że uda się twoją przełożyć.
    [/quote]
    Akurat w F2 poduszki są takie same od początku produkcji do dziś. Przed liftem były inne zaślepki ale poduszki takie same jak po FL.

    Pokaż zdjęcie poduszki jaką masz teraz.[/quote]

    ja mam taką poduszkę jak kolega [b]leshnikov[/b]

  • [b]Leshnikov[/b] jak ja mniej więcej czyli tak około policzyłem twoje mody to mi wyszła wielka kwota , mianowicie 32463 kć co nam nam daje około 5100 zł części nowe i ori, ale nie wszystkie. Brakuje navi ale A+ był po około 20000 kć czyli 3100 zł i wiązek elektrycznych oraz prac montażowych. Także mody dość kosztowne.

  • To mnie Tomuś trochę ostudziłeś... Możesz ten swój kosztorys wyszczególnić? Tak jak pisałem "główne" i zarazem najdroższe części kupiłbym na Allegro lekko używane. Wiem, że z montażem Maxidota można uwinąć się w 500-600zł (200-300 budzik+200-300 montaż ASO z kodowaniem kluczyków itp, ponoć w EMIDA w Rudzie Śląskiej się na tym znają). Kierownica skórzana z multimediami to ok 250zł, będę tak kombinował, żeby przełożyć swoją poduchę (tutaj na używkę się nie zgodzę 😄 <!-- s:D --> ) Amundsen+ z Bluetooth (ew RNS 315 od VW to koszt do 1500zł. Same części "główne" wychodzą około 2000, do tego wiązki, kable, mikrofon może 500... Gdzie reszta kasy, którą policzyłeś? Ponad 3000 za montaż? W przyszły piątek robię pierwszy przegląd po roku użytkowania, popytam panów z Korczyka w Bielsku-Białej.

    Do tego pozostałe części zawsze spróbowałbym spieniężyć...

    http://forum.skodaclub.pl/roomster/monta-maxi-dot-fis-w-fii-r-t10530.html
    Wszystkim przymierzającym się do Maxidota polecam, wątek-kopalnia. Nie musze mówić, że jak w roomsterze dali radę to w Fabii robi się to tak samo 😄 Temat można nawet podsuwać ASO w razie problemów 🙂

  • Wejdź tu http://skoda-parts.cz/prodej.aspx?sekce=16&pageNum=1&itemCount=72<!-- m --> i sobie wszystko zobacz i poprzeliczaj . Ja liczyłem części nowe i ori, żadnych używek.
    Maxika radził bym ci kupić nowego bo niektóre aso robi problem jak maxik jest używany.

  • [quote="TOMUŚ"][quote="koleś"][quote="TOMUŚ"]Kierownicę bym wymienił całą bo są różne poduszki więc nie licz że uda się twoją przełożyć.
    [/quote]
    Akurat w F2 poduszki są takie same od początku produkcji do dziś. Przed liftem były inne zaślepki ale poduszki takie same jak po FL.

    Pokaż zdjęcie poduszki jaką masz teraz.[/quote]

    ja mam taką poduszkę jak kolega [b]leshnikov[/b][/quote]

    I co w związku z tym? Chciałbyś coś zmienić?

    [b]leshnikov[/b], w Emidzie Ci licznik może zrobią ale będą pytać o pin nowego licznika więc jak będziesz kupować używkę to proś o pin sprzedawcę. Poza tym nie zrobią Ci korekty licznika na Twój przebieg.

    Zadzwoń tu i zapytaj o wymianę licznika. Mi zrobili za 100 zł.:
    http://naprawalicznikow.pl/<!-- m -->

  • [quote="koleś"]I co w związku z tym? Chciałbyś coś zmienić?[/quote]

    Wiesz ja to pisałem w kontekście tego o czym mowa czyli o kierownicy. Bo 3-ramienne mają innego airbaga niż 4-ramienne. Oto mi chodz

  • Upgrade softu w Columbusie poprawia jego prędkość działania.
    Antenę da się "zmostkować " na dwa gniazda.
    Antena gps to ok 30-40 zł.
    Pytaj o wszystkie sprzęty kolegę misiek^wro z forum ocp.
    Przy takich zakupach dostaniesz na pewno super ceny.
    Wg mnie kosztorys Tomusia jest znacznie zawyżony.
    Aha. Aso bierze średnio 200zł za rbg. Brutto.
    Jak elektryke dobrze wykonasz to aso problemów nie robi. Bo w skodach na gwarancji nic się nie psuje 🙂
    W kwestii montażu polecam kontakt z kolegą blind_walker. Również z ocp.
    Piotrek - chyba nie masz za złe ? 🆒 <!-- s🆒 --> 🙂

  • koleś

    Z tego co wyczytałem w tym wątku http://forum.skodaclub.pl/roomster/monta-maxi-dot-fis-w-fii-r-t10530-90.html właśnie ASO nie ma problemu z odczytaniem PINu, ważne mieć ze sobą dowód zakupu budzika. W zależności od stopnia umiejętności panów z ASO może wystąpić problem z przebiegiem, wtedy trzeba odwiedzić majstra od "korekcji". Jeśli wciąż się mylę to popraw mnie proszę 🙂 <!-- s:) -->

    Dzięki za namiary. Jeśli montować wszystko poza ASO to jednak będę chciał poczekać do końca przyszłego roku... Tym bardziej, że kodowanie immobilisera itp to dość delikatna sprawa i to akurat chciałbym robić w serwisie... Sprawę montażu nawigacji i kierownicy funkcyjnej powierzę dobremu fachowcowi 🙂

  • Umiejętności nie mają znaczenia - w aso nie zrobią korekty licznika. Poza dowodem zakupu mogą od ciebie wymagać podpisania oświadczenia, że licznik jest z legalnego źródła itp.