Witaj na forum Fabia Club Polska

Problem z chłodzeniem

Temat utworzony · 8 Posty · 1852 Wyświetlenia
  • Witam, zacznę od tego, że póki co jestem zielony w temacie aut, więc wybaczcie jeśli pytania będą dziwne. Fabię kupiłem jakiś tydzień temu. Mam problem z kontrolką temp. silnika. Włączyła mi się dziś i jechałem z tym kawałek, bo nie było się jak zatrzymać. Płyn chłodniczy jak najbardziej OK. Zauważyłem, że jest wlany ciut nad kreskę z oznaczeniem max. Czy to ma jakieś znaczenie w tym przypadku?
    Gdy mogłem się zatrzymać na wyświetlaczu pojawiło mi się coś jak na zdjęciu. -45 stopni? 😕 <!-- s:/ -->
    Proszę o pomoc co to może być? Auto do serwisu czy można coś samemu posprawdzać? Będę wdzięczny za instrukcje jak dla laika. 😉 Pozdrawiam

    [url=http://www.tinypic.pl/c47my2vm229a][img]http://pics.tinypic.pl/i/00410/c47my2vm229a_t.jpg[/img][/url]

    PS
    Jeśli to problem z wentylatorem chłodnicy (lub bezpiecznikiem), jak sprawdzić czy działa poprawnie? Coś takiego w instrukcji wyczytałem.

    1. kontrolka temperatury - poszukaj na forum "brudny czujnik temperatury", temat bardzo popularny

    2. -45*C - puszkaj na forum "uszkodzony czujnik temperatury zewnętrznej", również temat popularny

    3. wentylator możesz sprawdzić podpinając albo podpiąć "na krótko", albo bardziej elegancko za pomocą VAGa. Ewentualnie odpal silnik, niech chodzi, po 5 - 10 minutach wentylator powinien się włączyć.

  • pasza83 proszę używaj funkcji [size=150][color=#BF0000]SZUKAJ[/color][/size]

    Co do kontrolki temat tutaj:
    http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=10289<!-- l -->

    Temp -45 stopni temat tu:
    http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=11670&p=112338&hilit=panel#p112338

  • OK, dzięki za wskazówki i pouczenia. 🙂 <!-- s:) -->
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli wskazówka temp. (tak jak na zdjęciu) jest w połowie licznika, to świecenie kontrolki jest tak naprawdę niegroźne i można z tym "chwilę" pojeździć? Planuję w weekend wypad 100 km za miasto i nie wiem czy koniecznie muszę wcześniej załatwić temat.
    Na Prandoty zrobią to jak należy? Może ktoś tam był z taką usterką?

  • Możesz mieć uszkodzony czujnik temperatury cieczy chłodzącej i ci daje sygnał że woda jest zbyt gorąca.
    Ja bym takim autem się nie wybierał w żadną trasę.

  • [quote="pasza83"]
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli wskazówka temp. (tak jak na zdjęciu) jest w połowie licznika, to świecenie kontrolki jest tak naprawdę niegroźne i można z tym "chwilę" pojeździć? Planuję w weekend wypad 100 km za miasto i nie wiem czy koniecznie muszę wcześniej załatwić temat.
    Na Prandoty zrobią to jak należy? Może ktoś tam był z taką usterką?[/quote]

    Teoretycznie sytuacja jaką pokazuje wskaźnik jest ok, kontrolka najprawdopodobniej świadczy tylko o zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu czujnika w zbiorniczku, więc w teorii biorąc mógłbyś spokojnie jechać, jednak to Twoje własne ryzyko, biorąc pod uwagę upały ja bym raczej nie ryzykował i zrobił to przed wyjazdem. Skoro piszesz o prandotach wnioskuję, że jesteś z krakowa, więc u mnie w podpisie masz tel do Darka, możesz do niego zadzwonić i powołać się na mnie i poprosić o jakiś niedrogi zamiennik zbiorniczka z czujnikiem gdyż jest to jedna całość nierozbieralna i wymienić samemu bo na 99% to jest twój problem, ewentualnie zrobić to co ja robiłem w poprzedniej fabce, demontaż zbiorniczka, rozpuszczalnik, wrzątek i też powinno pomóc.
    Co do prandot ja mam uraz, jeśli już sobie z czymś nie radzę uderzam do Irka na biskupińską, jednak w klubie obydwa warsztaty mają swoich zwolenników i przeciwników. Wybór należy więc do Ciebie.

  • Właśnie byłem w warsztacie na Prandoty i wymieniłem zbiornik. Komputer nic innego nie pokazał. Póki co kontrolka nie świeci, zobaczę jak na dłuższej trasie przy jeżdżeniu. Dzięki wszystkim za wskazówki

  • No i dalej się włącza ta kontrolka. Już nie tak często ale jednak. Ma ktoś jakieś pomysły? Dziwne, że wskazówka poziomu paliwa spada wtedy do zera. Może to jest jakaś wskazówka?