Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Utrata oleju

Temat utworzony · 29 Posty · 4189 Wyświetlenia
  • [quote]Mój silnik ma już 210 kkm a od wymiany do wymiany styka mu zalewka przy wymianie - a robię ją co 30 kkm. [/quote]
    Trochę zbyt rzadko. Ja przy 30tys bym wymieniał już 2 raz olej.
    [quote]Jaki przebieg ma Twoja Fabka bo to chyba nie jest normalne [/quote]
    Ja jak miałem fiestę to spalała mi 1L oleju na 2 tys. Nie przejmowałem się tym tylko dolewałem. I tak z tym dolewaniem zrobiłem 40tys.

  • [quote="dark"][quote="comfort"]Moja zużywa 2 litry na 10 tys. km i też nigdzie nie widać wycieku. Widocznie tyle mi spala...[/quote]

    Jaki przebieg ma Twoja Fabka bo to chyba nie jest normalne ? :niepewny: <!-- s:niepewny: -->

    Przy takim zużyciu to nie musisz oleju wymieniać bo przez dolewki cały czas masz świeży olej 🙂 [/quote]

    130 tys. ma w tym momencie. Nie wiem, może poprzedni użytkownik jej nie szanował i dostała w tyłek. Z dokładnych obliczeń wychodzi mi dolewanie 250ml na 1000km. Jeździ na Mobil1 5W-50 więc nie jest to bardzo rzadki olej.

  • Cytat:
    Mój silnik ma już 210 kkm a od wymiany do wymiany styka mu zalewka przy wymianie - a robię ją co 30 kkm.

    Trochę zbyt rzadko. Ja przy 30tys bym wymieniał już 2 raz olej.

    Maki, ten mój typ tak ma serwisowanie auta co 30 kkm. Tak dała fabryka a zużycie oleju ok. 100 ml od wymiany do wymiany. tylko silnik troche inny 1,9 dci w nissanie primerze p12.

  • [quote="comfort"]

    130 tys. ma w tym momencie. Nie wiem, może poprzedni użytkownik jej nie szanował i dostała w tyłek. Z dokładnych obliczeń wychodzi mi dolewanie 250ml na 1000km. Jeździ na Mobil1 5W-50 więc nie jest to bardzo rzadki olej.[/quote]

    To na pewno nie jest normalne że silnik z przebiegiem 130 tyś na przejechane 1000 km bierze 250 ml oleju. Na twoim miejscu szybko szukałbym pomocy u mechanika.

    Takiego ubytku nie powinno być po 15tyś a co dopiero po 1 tyś.

  • To i tak to zużycie jest spoooro niższe aniżeli dopuszczalne przez Skodę. Swoją drogą mogłem trafić na silnik, który od nowości tyle brał oleju. Tego się nie dowiem, bo nie mam kontaktu z 1 właścicielem.

    Przeglądałem sobie trochę testy długodystansowe w auto-świat i motor. Trafiło im się kilka samochodów, które brały tyle oleju podczas całego testu. Po rozebraniu po 100 tys. okazywało się,
    że to zużycie nie wynikało z uszkodzenia silnika tylko z powodu sporych luzów pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Wystarczy, że tłoki były w dolnej granicy tolerancji dla nowych części, a np. głowica w górnej.

    Możliwe by to było w moim przypadku? Czy też muszę zrobić próbę kompresji i olejową? Silnik jest czysty, nie ma wycieków i pod korkami nie ma żadnych niepokojących osadów.

  • Tak z ciekawości zaglądnąłem do Instrukcji obsługi oto co tam piszą:

    "Normalne jest, że silnik zużywa olej. Zależnie od sposobu jazdy i warunków eksploatacji
    zużycie oleju może wynieść do 0,5 l/1 000 km. "

    Albo to jest jakiś błąd w druku albo bzdura totalna. Jak sprawne auto z prawidłowo dobranym olejem może go zużywać 0,5 l / 1000 km :szok: Wynika z tego że między wymianą co 15 tyś można dolać 7,5 l oleju. W takim wypadku wymiana oleju co 15 tyś traci sens 🙂 <!-- s:) -->

  • A teraz cytat z mojej instrukcji, mam oryginalną która była dołączona do auta:
    [i]
    "Jest rzeczą normalną, że silnik zużywa pewną ilość oleju. Zużycie oleju w silniku w niekorzystnych warunkach użytkowania (np. w ruchu miejskim) może wynosić do 1 l/1000 km"[/i] 😄 <!-- s:D -->

  • Witam
    Bardzo dziękuję za Wasze komentarze. Rozumiem, że z moich zdjęć nie wynika, abym miał jakikolwiek wyciek....
    Po przeczytaniu Waszych postów rozumiem też, że nie powinienem się martwić zużyciem oleju w takiej ilość, bo pewnie go spala. Jeżeli jednak mielibyście jakieś sugestie co można z tym zrobić i czy "warto" się za to brać to będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
    Pozdrawiam

  • nie

    z twoich zdjec wynika ze masz jakis wyciekleju ale jest on niewielki. Poza tym z twoich relacji wynika ze powinienes jechac do dobrego mechanika, ktory zmierzy ci cisnienie w cylindrach a raczej jego spadek. To ci powie czy olej przedostaje sie do komory spalania i ktora droga. Nie piszesz nigdzie czy odkrecales dolna oslone tak jak ci powiedzieli koledzy. Tam bedziesz widziec czy masz jakis wyciek czy nie.
    Twoje zdjecia pokazuja EGR i Pompe podcisnienia. W obydwu wypadkach wyczysc dokladnie te miejsa odpowiednim plynem i po paru dniach sprawd czy cos sie pojawia. W przypadku pompy podcisnienia na 50 % stawiam, ze jest to resztka oleju jaka zostala po nieumiejetnym dolewaniu. Oslona na korku oleju jest mokra wiec tak na oko to jest prawdopodobna przyczyna. Ale nic na odleglosc nie da sie sprawdzic. Po prostu wyczysc i obserwuj. Zrob potem zdjecia i pokaz.

    Ktos tu jeszcze wspominal o Intercoolerze. Byc moze przyczyna wycieku moze byc turbina. W zaleznosci od wielkosci tego wycieku roznie to sie moze objawiac. JEst prostych kilka czynnosc. Przy duzym wycieku bedzie ci po prostu walic olejem z rury. Przy niewielkim nalezy zdjac rure odprowadzajaca doladowane powietrze do Intercoolera i sprawdzic czy jest sucha. Ta czynnosc to dwie minuty pracy. Oby nic tam nie bylo:)