Witaj na forum Fabia Club Polska

Odbiór auta- na co zwrócić uwagę :)

Temat utworzony · 8 Posty · 4541 Wyświetlenia
  • Witam, czekam na swoje autko, obecnie jest w Poznaniu, więc może na dniach bede miał je gotowe do odbioru w swoim mieście Biała Podlaska. I tutaj moje pytanie na co zwracac uwage przy odbiorze. Wiadomo niby Salon ale w Polsce wszystko jest możliwe. Zrobilem liste rzeczy do sprawdzenia( z roznych for itd ) Czy cos jeszcze??
    nr silnika i nadwozia

    • stan licznika <20 km (najczesciej <=10km)
    • samochod musi byc umyty (slynna sprawa w nivette) i w dobrze oswietlonym miejscu (najlepiej swiatlo dzienne)
    • czy nie ma rys/mikrorys/wgniecen na lakierze, czy nie jest szorstki i nie ma kropek
    • lakier na progach czy nie jest porysowany
    • lakier wewnatrz drzwi przednich i tylnych (przy zamku zwlaszcza)
    • sprawdzic grubosc lakieru miernikiem (podobno uczciwi sprzedawcy sami daja taki miernik)
    • czy nie ma uszkodzeń w tapicerce (fotele i wykładzina pod dywanikami) bo tego gwarancja nie obejmuje
    • czy nie ma rys na desce rozdzielczej
    • czy opony sa nowe i wszystkie takie same, sprawdzic ich wiek
    • sprawdzic szyby (numer seryjny/czy te same daty)
    • wydech nie może mieć śladów korozji
    • wycieraczki (ponoc często teraz przymarzaja w trakcie transportu i się już nie nadaja po oderwaniu)
    • czy klapa maski silnika po zamknieciu nie rusza sie
    • czy tablice rejestracyjne sa przymocowane
    • czystość samochodu w srodku
    • stan podwozia i miejsc dla podnośników
    • poprosic o podniesienie samochodu i przyjrzec sie spodowi
    • czy szyby otwieraja sie jednakowo szybko po stronie kierowcy i pasazera
    • przydała by się jakaś kobitka - każdą skazę czy otarcie na tapicerce i plastikach wypatrzy
    • demontowalne elementy (plastiki)
    • niech Ci auto postawią na równym odcinku i zmierz metrem czy samochód równo stoi na wszystkich 4 kołach, niestety nie pierwszy raz się słyszy, że auto spadło jednym kołem z platformy i się skrzywiło
    • czy drzwi zamykają się jednakowo (spadnięcie z lawety powoduje przestawienie słupka)
    • wszystko musi dzialac (radio/nawigacja, klimatyzacja, klakson, spryskiwacze etc.)

    Jak widać jest tego sporo, ale lepiej to sprawdzić niż podpisać zgode ze wszystko w porządku bez sprawdzenia auta a potem żałować.

  • Zobacz czy masz koła wyważone, u mnie było jedno nie wyważone w 2000 roku jak odbierałem fabkę plus rezerwa jeszcze.

  • mam pytanko, mam ustalony termin odbioru auta do 15 luty b.r, dzisiaj dzwonili z salonu i powiedzieli ze nie wiedzą kiedy samochód będzie gotowy do odebrania. I tutaj moje pytanko, jeśli przekrocza termin umowy, mogę liczyć na jakieś gratisy? I jeśli ten termin bedzie mocno przekroczony mogę odstąpić od umowy? Problem w tym że auto zostało z góry opłacone.

  • [quote="rafcio007"]jeśli przekroczą termin umowy, mogę liczyć na jakieś gratisy? I jeśli ten termin będzie mocno przekroczony mogę odstąpić od umowy?[/quote]

    Wszystko zależy od małego druczku na umowie i regulaminu. (musisz się z tym zapoznać)

  • jedyne co sie doczytalłem to
    punkt 8 W przypadku braku mozliwosci wywiazania sie przez Sprzedajacego z zamowienia, zaliczka zostanie zwrocona Kupujacemu w nominalnej wysokosci w terminie 7 dni od podanego w Zamowieniu terminu realizacji wraz z uniewaznieniem niniejsego Zamowienia.
    punkt 9 tak w skrocie ze w przypadku odstapienia przez Kupujacego od Umowy Sprzedajacy zwroci Kupujacemu wplacona zaliczke w nominalnej wysokosci bez oprocentowania w ciagu 14 dni jesli znajda kupca na auto a jesli nie znajda kupca to w ciagu 6 miesiecy.

    Czyli moge odstapic od umowy jednak wtedy moge sie liczyc z oczekiwaniem na zwrot pieniedzy az do 6 miesiecy.

  • [quote="rafcio007"]I tutaj moje pytanko, jeśli przekrocza termin umowy, mogę liczyć na jakieś gratisy? [/quote]
    sprobuj delikatnie się z nimi "potargować" - że opłacony że i tak go weźniesz (chyba że nie chcesz 😉 <!-- s;) --> ) może dostaniesz jakiś bonus.... np. 4lata gwarancji ? ( 60kkm) albo inne dobrodziejstwa ...
    nie idź od razu na wojne 🆗
    ... że zima jest i na letnich kołach nie da się jeździć albo że lato za pasem i letnich opon nie masz .... zagrać możesz - nic cie to kosztowac nie bedzie, a postawisz dilera w takiej sytuacjiże na pewno coś "wyskrobią" extra dla ciebie . :zdrowko:

  • raczej samochod wezme, wezmiemy bo to w sumie nie ja biore auto tylko rodzic 🙂 auto to dopiero sobie wezme jak sam na nie zapracuje 🙂 <!-- s:) -->
    Zobaczymy co będzie, moze dotrzymaja terminu, a jak nie to o jakis gratis sie powalczy 🙂 Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 19-02-2012, 19:27[/i] ][/size]
    czekam autka nadal nie ma, jutro ostatni dzien czekania jak nie będzie, rezygnujemy, nie możemy dłużej czekac niestety. No zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • Wiem, że rafcio już dawno odebrał samochód, ale dla potomności wtrącę moje trzy grosze 🙂 <!-- s:) -->

    Oczywiście warto dokładnie obejrzeć samochód, płaci się za niego niemałe pieniądze, więc możemy sprawdzić co tylko chcemy.
    Różne historie do mnie docierają (dachowanie po upadku z lawety, młodzi mechanicy palący gumę, podmienianie części z aut na placu itd.),
    ale nie ma co demonizować.

    Podstawa to elektroniczny miernik lakieru, który kosztuje ok. 130 zł (polecam Prodig-Tech). Przydaje się później nie raz, bo a to znajomy kupuje samochód, a to sąsiad.
    Nie będę nawet opowiadał jak sprzedający używane samochody miękną i zaczynają normalnie gadać jak zobaczą miernik w ręku 🙂

    A z odbiorem - najlepiej wziąć ze sobą dwie zaufane osoby, które "wiedzą jak to zrobić" i podczas gdy właściciel zajmie się w salonie papierkologią - te dwie osoby zajmą się gmeraniem przy aucie. Zawsze lepiej to zrobić bez oddechu sprzedawcy na karku 🙂