Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] światła do jazdy dziennej

Temat utworzony · 21 Posty · 9059 Wyświetlenia
  • Witam szanowne grono. Proszę szanownych kolegów o pomoc w podłączeniu ledów do jazdy dziennej w skodzie 2006r silnik 1.416v kod silnika bky. Informuję, że jestem w tej dziedzinie motoryzacji zielony, dlatego szukam na forum osoby, która już w to się bawiła i mnie za rękę poprowadzi, żebym mógł w prosty sposób podłączyć. :rozpacz: <!-- s:rozpacz: --> Chodzi mi o czytelny schemacik albo fotki. Pozdrawiam

  • Cześć.
    Spróbuje Ci pomóc. napisz lub zrób zdjęcie ledów które chcesz podłączyć, abym mógł widzieć lub wiedzieć co masz i czego jeszcze potrzebujesz.

  • Witam! Dziękuje za chęć pomocy. Otóż generalnie ledów nie mam, ale rozważam ich zamontowanie, tylko nie wiem, czy jest to trudne w skodzie fabii 1. Wiem tylko, że są w sprzedaży różne wielkości i sposób ich podłączenia tzn. przez zastosowanie odpowiedniego przekaźnika lub mają w sobie jakiś automat. Ja chcę założyć takie co by pasowały w zderzak na wysokości halogenów.

  • Witam ! Bardzo mi kolega pomógł w wyborze ledów. Jest ogromny wybór to fakt, ale najbardziej odpowiednimi do mojej fabki, by nie utrudnić sobie montażu, to te oto: http://allegro.pl/lampy-swiatla-do-jazdy-dziennej-skoda-fabia-07-10-i5577042077.html<!-- m --> chociaż może jeszcze poszukam same ledy ale tego samego producenta i tak zamontuje je w te kratki, a halogeny zostawię. Co kolega o tym sądzi? Pozdrawiam.

  • [b]peter58[/b], zaznaczyłeś, że ma to być do [F1] a w linku, który pokazałeś są kratki do F2. Do jakiego więc auta chcesz założyć?

    Proponuję Ci, żebyś kupił ledy z wbudowanym modułem. Takie, z których wychodzą trzy kabelki. Jeden do masy, drugi do plusa i trzeci co je załącza (wg. producenta trzeba go niby pod postojówkę podłączyć).
    Mam takie u siebie al podłączone jeszcze prościej. Mianowicie podłączyłem masę pod najbliższą śrubkę a plus pociągnąłem do włącznika świateł pod pin TFL, który służy do załączania świateł dziennych. Jest to pin nr. 3 we wtyczce włącznika świateł.
    Działa to więc tak jak powinno. Przekręcam kluczyk i dzienne się włączają. Jak włączę postojowe lub mijania to ledy gasną.

  • Witam ! faktycznie na linku zaznaczyłem do fabi 2, a ja mam fabie 1, tylko że znalazłem ledy pasujące w kratkę do rocznika 2004, czyli przed liftem, ale mi chodzi oto żeby pasowały w kratkę do zderzaka po lifcie. Moje pytanie, czy kolega ma jakieś propozycje odnośnie gabarytów ledów, żeby w te kratki pasowały do mojej fabki. Dziękuję koledze za fachowy sposób podłączenia i jakie ledy kupić. Na pewno skorzystam z porady co do sposobu podłączenia. :padam: <!-- s:padam: --> Pozdrawiam.

  • Tutaj masz aukcję z ledami w kratkach:
    http://allegro.pl/lampy-swiatla-do-jazdy-dziennej-skoda-fabia-04-07-i5394033666.html<!-- m -->

    Druga opcja u tego samego sprzedawcy:
    http://allegro.pl/lampy-swiatla-do-jazdy-dziennej-skoda-fabia-04-07-i5529301103.html

    Ja mam w mojej takie:
    http://allegro.pl/swiatla-jazdy-dziennej-dzienne-led-mercedes-e4-i5104653241.html

    Świecą jednak słabo i myślę nad wymianą na inne.

  • Witam! dzięki koledze za tak wyczerpujące opcje odnośnie montażu ledów na pewno z tych porad z pewnością skorzystam .Myślę że link wersji drugiej jest chyba odpowiedni dlatego że są ledy dłuższe.Zastanawiam się czy po prostu nie dobrać same ledy żeby pasowały w te kratki tak jak to jest pokazane w linku wersji drugiej ale dobrej firmy np.vertex żeby porządnie świeciły,bo to jest najważniejsze.Pozdrawiam.

  • peter58 po Ci te ledy ? Mam swoje zdanie na ten temat ale jestem ciekaw czym się kierujesz chcąc je zamontować.

  • Witam kolegę też się na tym zastanawiam w sumie żarówki w skodzie się tak nie przepalają dostęp do ich wymiany jest łatwy jedyny argument to odciążyć instalację i mniejsze ryzyko zapomnienia włączyć światła bo zapalają się po uruchomieniu silnika reszta to są szczegóły.Pozdrawiam.

  • [quote="peter58"] jedyny argument to odciążyć instalację [/quote] Rzeczywiście jest to jakiś argument,ale czy to się opłaca ?[quote="peter58"] i mniejsze ryzyko zapomnienia włączyć światła bo zapalają się po uruchomieniu silnika [/quote] Ja poszedłem inną drogą. Przerobiłem instalację za pomocą dwóch przekażników wzorem stajni Fiata. Włączam zapłon/uruchamiam silnik świecą się światła. Gaszę motor światła się wyłączają. Przy ledach trzeba wachlować wyłącznikiem przy zmroku/nocy. Ja nie muszę . Gdyby na rynku pojawiła się opcja z przełącznikiem zmierzchowym to bym się zastanowił nad ich montażem.

  • [quote="bonifacy"][quote="peter58"] jedyny argument to odciążyć instalację [/quote]Rzeczywiście jest to jakiś argument,ale czy to się opłaca?[/quote]
    Idąc tym tokiem myślenia: czy opłaca się mieć samochód? Same wydatki...

    A teraz na poważnie: odciążenie elektryczne instalacji to jeden argument, druga rzecz to aspekt ekonomiczny. Odkąd w Fabii 1 założyłem DRL-e zapomniałem praktycznie o potrzebie wymiany żarówek przednich reflektorów, a mało nie jeździłem 🙂 <!-- s:) --> W F2, która ma fabryczne światła dzienne (co prawda zwykłe, żarówkowe) żarówki świateł mijania nie były wymieniane w ciągu pięciu lat (zresztą te od świateł dziennych też jeżdżą od nowości).

    Ja podłączałem DRL-e pod czujnik świateł cofania. Nie jest to najbardziej elegancka metoda. Pewnie można by wpiąć się gdzieś przy skrzynce bezpieczników.

  • Witam kolegów i dziękuję za tak obszerne wypowiedzi. :hurra: <!-- s:hurra: --> Ja bym chciał dodać co do opłacalności montażu tych świateł dziennych mianowicie pozwala to oszczędzić zużywanie się lamp przednich (chodzi o matowienie, które w fabiach 1 jest widoczne na drogach). Pozdrawiam.

  • [quote="peter58"] Ja bym chciał dodać co do opłacalności montażu tych świateł dziennych mianowicie pozwala to oszczędzić zużywanie się lamp przednich (chodzi o matowienie, które w fabiach 1 jest widoczne na drogach). Pozdrawiam.[/quote] Również pozdrawiam 🙂 <!-- s:) --> Co do matowania się reflektorów to chyba nikt nie zrobił na ten temat pracy dyplomowej . Do końca nie wiadomo czy na to ma wpływ świecenia żarówek czy wpływ warunków atmosferycznych . Podejrzewam że jak garażujesz pod chmurką , w miejscu nasłonecznionym , przewiewnym to i tak lampki zmatowieją.

  • Dokładnie, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy zmniejszenie częstotliwości używania przednich reflektorów przyczynia się do wydłużenia ich żywotności, bo matowienie jest w dużej mierze skutkiem uszkodzeń mechanicznych zewnętrznej powłoki reflektorów (gdyby tak nie było polerowanie lamp nie byłoby skutecznym środkiem zwalczania tego problemu, a tak przecież jest: polerka pomaga). Jeśli już, to jazda na dziennych wpływa na zmniejszenie stopnia "zużycia" odbłyśników reflektorów. Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast, że w mojej Fabii 1 nie miałem problemu matowienia, mimo blisko 180 tys km przebiegu na liczniku i garażowania pod chmurką 😉 <!-- s;) -->

  • Witam wszystkich kolegów, którzy wypowiedzieli się odnośnie montażu świateł dziennych. Czas, aby podsumować za i przeciw, a mianowicie czy opłaca się, czy też nie. Otóż ja to widzę w praktyce tak: wchodzę do fabii 1, wkładam kluczyk do stacyjki, przekręcam kluczyk i w momencie uruchomienia silnika Ledy świecą. Jak zbliża się zmrok Ledy gasną, a zapalają się światła mijania. Moje zdanie jest właśnie takie i ma wtedy jakiś sens montaż tych świateł w taki sposób. Oczywiście w skodzie fabii, bo jeżeli chodzi o inne marki samochodów gdzie dostęp do wymiany spalonej żarówki na drodze jest wręcz niemożliwy, to montaż jest uzasadniony. Myślę, że temat jest wyczerpany, chyba że ktoś ma inne zdanie, to chętnie przeczytam. :super: <!-- s:super: -->

  • W żadnych z późniejszych wersji fabci nie było takiej opcji żeby automatycznie dzienne się przełączały na mijania po zmroku, chyba że ktoś zrobił sobie takie cuś , że mu to przełączało. Z dziennych na mijania przełącza się automatycznie po przekręceniu wyłącznika świateł głównych.
    Oryginalnie w Fabci 2 fl ( na początku) było tak że dzienne załączały się po przekręceniu kluczyka. Do tego był wyłącznik w skrzynce bezpieczników, i można sobie było je wyłączyć lub włączyć. W późniejszych egzemplarzach wyłącznika nie było i dziennych się nie dało wyłączyć.
    Oryginalnie w Fabci 3 jest tak , że na wyłączniku świateł głównych je pozycja Auto, gdzie są załączone dzienne.

  • [quote="jacekpk"][quote="bonifacy"][quote="peter58"] jedyny argument to odciążyć instalację [/quote]Rzeczywiście jest to jakiś argument,ale czy to się opłaca?[/quote]
    Idąc tym tokiem myślenia: czy opłaca się mieć samochód? Same wydatki...
    [/quote] Że niby co ? mam samochód to muszę mieć te pi...ne ledy ? Bo jakaś moda na nie czy co ? Lans jaki ? Ekodruty i te inne bajery ? Są inne ważniejsze wydatki związane z tytułu posiadania samochodu. [quote="peter58"] Otóż ja to widzę w praktyce tak: wchodzę do fabii 1, wkładam kluczyk do stacyjki, przekręcam kluczyk i w momencie uruchomienia silnika Ledy świecą. Jak zbliża się zmrok Ledy gasną, a zapalają się światła mijania.[/quote] No to jak ? chcesz te ledy czy nie ? Ja się wypowiedziałem : [quote="bonifacy"]ja poszedłem inną drogą. Przerobiłem instalację za pomocą dwóch przekażników wzorem stajni Fiata. Włączam zapłon/uruchamiam silnik świecą się światła. Gaszę motor światła się wyłączają.[/quote]To w celu nie płacenia mandatów za brak włączonych świateł 😄 <!-- s:D --> [quote="bonifacy"] Gdyby na rynku pojawiła się opcja z przełącznikiem zmierzchowym to bym się zastanowił nad ich montażem.[/quote] Na to chyba trzeba poczekać aż rynek zareaguje lub rzeżbić samemu. Ja na dzień dzisiejszy ledów nie chcę / nie widzę ich potrzeby , konieczności montażu w swojej Fabii I . Pozdrawiam.

  • [quote="bonifacy"]
    Że niby co ? mam samochód to muszę mieć te pi...ne ledy ? Bo jakaś moda na nie czy co ? Lans jaki ? Ekodruty i te inne bajery ? Są inne ważniejsze wydatki związane z tytułu posiadania samochodu.[/quote]
    Jesteś wolnym człowiekiem, niczego nie musisz. Ani mieć LED-ów, ani wydatków związanych z posiadaniem samochodu, ani samego samochodu. Twój wolny wybór. Chcesz samochód - masz wydatki. Jakie one są: Twoja decyzja. Proszę nie uprawiać hejtu czy walki ideowej w sytuacji, w której inny forumowicz prosi o poradę w tym konkretnym temacie.