Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Komputer pokładowy i oświetlenie w drzwiach

Temat utworzony · 23 Posty · 8599 Wyświetlenia
  • Witam,
    Posiadam fabię I 2001r. produkcji (wersja uboga tzw. goła).
    Czy istniała by możliwość wstawienia opcji tj. spalanie , temperatura itd.
    Do wymiany byłaby na pewno prawa manetka sterowania (ewentualnie calość) , gdyż w bogatszych wersjach to w niej jest sterowanie komputerem.
    Nie wiem , czy wystarczyłoby wstawienie samej manetki sterującej pracą wycieraczek na tą z obsługą MFA+ , czy trzeba by było też wymieniać licznik?
    Czy dałoby się wstawić oświetlenie w drzwiach , posiadam tylko plastikowe odblaski koloru czerwonego (fabryczne) , jest możliwość podłączenia w tych miejscach oświetlenie (przednie drzwi kierowcy i pasażera).
    W samochodzie jest też problem z ogrzewaniem na rozgrzanym silniku i przekręcenia pokrętła na 4 i daniu maksymalnie cieplego nawiewu prawie wcale go nie czuć powietrze z nawiewów jest letnie i słabo z nich się rozchodzi , nie ma odpowiedniego nadmuchu co to może być? Wcześniej miałem opla i tam dmuchawa wiała około 5 razy mocniej i parzyła ciepłem.
    Pozdrawiam i prosiłbym o odpowiedź.

  • witaj,
    primo - regulamin ..
    a odpowiadając na Twoje pytania:
    wymiana manetki nie wystarczy, nalezy jeszcze skręcić wiązkę kabelków do czujnika temperatury który musisz zakupić, no i manetka. Co jeszcze to nie wiem, ale nie jest to skomplikowane. licznik zostaje bez zmian. on tylko wyświetla informacje.
    oświetlenie do drzwi pasuje z grupy VAG ( Audi, golf...) i możesz się podpiąć pod lampke w podsufitcem - najłatwiej i najszybciej (chyba że wiążka już jest w drzwiach 😉 <!-- s;) --> )

  • Sprawdzałem , wiązki w drzwiach nie mam , więc jedynie pozostaje podpięcie się pod lampkę od podsufitki. Jakieś rady co do tego mógłbym prosić? Nie chciałbym , aby siadło coś w elektryce samochodu , mam też problem z głośnikami w przednich lewych drzwiach głośnik brzydko mówiąc "pierdzi" i przez niego wszystkie pozostałe zachowują się tak samo , gdy w radiu go wyłączę wszystkie pozostałe są ok. Czy jest to wina głośnika , kabli czy radia?

  • [quote="kapi"]możesz się podpiąć pod lampke w podsufitcem - najłatwiej i najszybciej[/quote]
    Najłatwiej i najszybciej to jest się podpiąć do BSI. Kabelki trzeba podłączyć do wtyczki XP2 pin T6j/6 i wtyczki XP4 pin T5a/1

  • Niestety nie posiadam Modułu Komfortu (BSI) , tak jak mówiłem jest to wersja najuboższa , która nie miała fabrycznie ani radia ani anteny jak również głośników i kabli do nich , wszystko trzeba było dokładać.

  • Witam kolegę pawelziom. Witaj w klubie totalnie gołych Fabii nawet bez anteny na dachu. Moduł BSI napewno masz. Lampki w drzwiach są oryginalnie podpięte pod dodatkowy moduł, ale jak pisali poprzednicy kapi i koleś możesz podpiąć się pod jednostkę BSI, jak tak zrobiłem i to działa. Możesz też prawą lampką obrysową z drzwi podłączyć się do wiązki która idzie do lampki sufitowej i umieszczona jest za plastikiem słupka wzdłuż szyby.Uważaj przy demontażu plastiku. Kolory przewodów do których podłącza się lampkę prawą (można też lewą) to: Czerwony z Czarnym paskiem to +12V (odpowiednik zacisku w BSI wtyku XP2 pin 6), a MASA pojawiająca się po otwarciu drzwi to przewód Brązowy z Czarnym paskiem. Jakbyś chciał dołożyć krancówki w drzwiach tylnych których pewnie też nie masz to podłączasz się do kostki BSI do wtyku XS4 na pin 13 Lewe drzwi i pin 3 Prawe drzwi. Jakby co to pisz na mail. Mogę pomóc Tobie ztuningować gołą Fabię do poziomu wyższego. Takie oryginalne lampki do drzwi + możliwość załatwienia kostek do tych lampek ma chyba jeszcze kolega Piotr (koleś). Napisz do niego. Co do grzania to sprawdź sobie termostat lub filtr przeciwpyłkowy jest za schowkiem pasażera. Demontaż polega na odkręceniu 5 śrub Torx (3 do góry po otwarciu + 2 na dole). Nie zapomnij o zdjęciu przed tem osłony bocznej (z prawej strony schowka). To tyle. Pozdrawiam

  • Na razie chcę zrobić porządek z ogrzewaniem , później będę się brał za resztę. Filtr już zamówiony obecnie czekam na kuriera.

  • [quote="MAREK FABIA"]. Jakbyś chciał dołożyć krancówki w drzwiach tylnych których pewnie też nie masz to podłączasz się do kostki BSI do wtyku XS4 na pin 13 Lewe drzwi i pin 3 Prawe drzwi. Jakby co to pisz na mail. Mogę pomóc Tobie ztuningować gołą Fabię do poziomu wyższego. [/quote]

    Witam 🙂 <!-- s:) -->
    a gdybym tak chcial zalozyc krancowke w prawe przednie drzwi? 🙂 gdzie sie podpiac i gdzie kupic taka krancowke? patrzylem na stronie z czesciami do skody i dupka, nie ma krancowek.
    dzieki pomocy kolegi [b]koleś[/b] zrobilem podswietlenie lewych przednich drzwi, tak mi sie to spodobalo, ze zamarzylem od podswietlanych prawych drzwiach 😄
    pozdrawiam

  • Witam. Krancówkę w prawych przednich drzwiach masz zabudowaną w zamku tychże drzwi. Sprawdzić ją możesz z pomocą VAG lub prościej otworzyć prawe drzwi i spojrzeć na lampkę sufitu - powinna się zaświecić. Co do podłączenia lampki obrysowej drzwi z prawej strony idą w górnym skośnym słupku plastikowym wzdłuż szyby przewody do lampki sufitowej i tam demontując ostrożnie ten słupek możesz wpiąć się w te przewody. Pamiętam że plusem był kolor czerwono-czarny,a masą brązowo-czarny po otwarciu drzwi. Drugi Brązowy cały bez dodatkowych pasków to masa stała nie zależna od otwarcia drzwi. Pozdrawiam.

  • Marku, ja mam tak uboga wersje wyposazenia, ze nie mam krancowki w prawych drzwiach. nie mialem anteny na dachu, nie mam wspomagania... dlatego sie zastanawiam czy dolozenie krancowki prawych drzwi nie jest jakos bardzo skomplikowane. ewentualnie kupie jakis zwykly wylacznik (jak w maluchu) i zamontuje go w innym miejscy. tylko kwestia polaczenia, gdzie sie wpiac tym wylacznikiem. w ktore miejsce, w ktore piny jest podlaczona oryginalnie krancowka prawych drzwi?

  • Cześć yarro_t. Jakbyś chciał dołożyć krancówkę w drzwiach przednich o której piszesz że nie masz to podłączasz się do kostki BSI do wtyku XS4 na pin 4 Prawe przednie drzwi. Sprawdź czy masz w przelotce między drzwiami prawymi, a przednim słupkiem dwa przewody. Jak są to znaczy, że jednak jest krańcówka tylko uległa uszkodzeniu jak to zdarza się najczęściej w tych naszych Fabiach. Osobiście myślałem o takim rozwiązaniu krańcówki na tylne drzwi (lub na przednie) jaką wykorzystuje się do maski komory silnika w przypadku montażu alarmu i wkręceniu jej w mejsce śruby mocującej ogranicznik otwarcia drzwi. Krańcówka w tym przypadku była by krańcówką i jednocześnie mocowaniem ogranicznika. Najlepiej jakby gwint mocujący krańcówki był tego samego rodzaju i rozmiaru co śruba ogranicznika. Wtedy nie było by problemu, żeby przywrócić śrubę w razie niepowodzenia z krańcówką. Co za pepiki jakby mogli to by wielu rzeczy jeszcze nie dali jako wyposażenia. Pozdrawiam.

  • w przelotce miedzy prawymi drzwiami a slupkiem nie mam przewodu od krancowki z tego w zgledu, ze nie mam tam tej przelotki (plastikowego peszla).
    rozumiem, ze krancowka w drzwiach po ich otwarciu przekazuje mase ktora mam wpiac do wtyku XS4 na pin 4. a skad bierze sie plus na swiatelko? wlasnie mysle o takiej krancowce jaka umiesciles na zdjeciu, ja planuje ja przymocowac do bocznej scianki schowka pasazera (zaznaczone czerwone miejsce na zdjeciu)
    [url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b143b131c743fe22][img]http://images50.fotosik.pl/790/b143b131c743fe22m.jpg[/img][/url]

  • Witam. Poniżejodpowiedzi na pytania:

    Cytat 1:Rozumiem, że krańcowka w drzwiach po ich otwarciu przekazuje masę, która mam wpiąc do wtyku XS4 na pin 4 ?

    Tak krańcówka musi dawać masę (np: z karoserii) poprzez krańcówkę na przewód który doprowadzisz do wtyku XS4 pin 4.

    Cytat 2: A skąd bierze się plus na swiatełko?

    Plus na światełko bierze się z wtyku XP2 pin 6 lub jak pisałem podłączyć się do wiązki która idzie do lampki sufitowej i umieszczona jest za plastikiem słupka wzdłuż szyby.Uważaj przy demontażu plastiku. Kolory przewodów do których podłącza się lampkę prawą to: Czerwony z Czarnym paskiem to +12V (odpowiednik zacisku w BSI wtyku XP2 pin 6), a MASA pojawiająca się po otwarciu drzwi to przewód Brązowy z Czarnym paskiem.

    W przypadku nowych rozwiązań instalacji takich jak w Fabii 1 wszystkie sygnały sterujące są przekazywane do jednostki centralnej BSI, a BSI na podstawie logiki działania wystawia sygnały wyjściowe. Pozdrawiam.

  • To juz troche wiem.
    Podsumowujac:
    Swiatełko lewych drzwi podpięte jest pod kostki w BSI: XP2 pin 6 (plus), XP4 pin 1 (masa po otwarciu drzwi). Natomiast swiatelko prawych drzwi jest podpiete pod: XP2 pin 6 (plus) i XS4 pin 4 (masa z krańcówki). Jesli sie myle to prosze mnie poprawic 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam. Poniżej odpowiedź:

    Natomiast swiatełko prawych drzwi jest podpięte pod: XP2 pin 6 (plus) i XP4 pin 1 (masa po otwarciu drzwi). Tak samo jak Lewa lampka z tym że pod kable które idą prawym słupkiem jak pisałem wyżej wydaje mi się że będzie łatwiej, ale jak chcesz ciągnąć nowe przewody z prawej na lewą stronę to możesz tak zrobić i podłączyć pod punkty do których podłączałeś lewą lampkę. Krańcówkę której nie masz podłączasz do stałej masy (karoseria samochodu,jakaś część metalowa) w przypadku mocowania na plastiku, a drugą końcówkę krańcówki do XS4 pin 4. Nie mylmy sygnałów wejściowych z krańcówek i sygnałów wyjściowych w tym przypadku na lampki.

  • Czyli jesli poprowadze mase z krancowki prawych drzwi do kostki w BSI na XS4 pin 4 badz do przewodu w slupku (Brązowy z Czarnym paskiem), to po otwarciu prawych drzwi swiatelko w podsufitce sie zapali, tak?

    Teraz pytanie o obrysówki w drzwiach: czy po otwarciu np. lewych drzwi zapala sie rownież obrysówka w prawych drzwiach? czy może one są niezależne?

  • Witam. Widzę że nadal mylisz temat krańcówki i temat podłączenia lampki, ale co tam napiszę jeszcze raz czyli: Lampkę sufitową lub obrysówki podłączasz do wtyku XP2 pin 6 to jest PLUS a masę po otwarciu drzwi dla lampki masz na wtyku XP4 pin 1. Do krańcówki nic nie podłączasz jeżeli chodzi o jakiekolwiek lampki - krańcówkę podłączasz tylko do wtyku XS 4 pin 4 i na tym koniec. Myślę, że teraz jest wszystko Jasne. Obwód lampek wszelkiej maści to obwód lampek, a obwód wszelkiej maści krańcówek to obwód krańcówek. Jestem przeciwny łączeniu elementów wejściowych (Krańcówki) i wyjściowych (Lampki). Brązowy z czarnym paskiem to jest ten sam przewód co wychodzi z wtyku XP4 pin 1 i tam możesz podłączyć lampkę, a plus wziąć z przewodu czerwonego z czarnym paskiem - te przewody są w słupku,skośnym za plastikiem. Daje Ci to możliwość skrócenia trasy dodatkowych przewodów, które tak naprawdę masz już z prawej strony. Pozdrawiam.

  • [quote]Lampkę sufitową lub obrysówki podłączasz do wtyku XP2 pin 6 to jest PLUS a masę po otwarciu drzwi dla lampki masz na wtyku XP4 pin 1.[/quote] czyli wychodzi na to, ze jak otworze obojetnie jakie drzwi to obrysówki zapalaja sie w kazdych drzwiach, tak?

    [quote] krańcówkę podłączasz tylko do wtyku XS 4 pin 4 i na tym koniec.[/quote] a czy krancowka lewych drzwi rowniez jest polaczona do wtyku XS 4 pin 4, czy ma swoj osobny pin?

  • [quote="yarro_t"][quote]Lampkę sufitową lub obrysówki podłączasz do wtyku XP2 pin 6 to jest PLUS a masę po otwarciu drzwi dla lampki masz na wtyku XP4 pin 1.[/quote] czyli wychodzi na to, ze jak otworze obojetnie jakie drzwi to obrysówki zapalaja sie w kazdych drzwiach, tak?

    Tak będzie,zapalą się lampka sufitowa oraz lampki obrysowe

    [quote] krańcówkę podłączasz tylko do wtyku XS 4 pin 4 i na tym koniec.[/quote] a czy krancowka lewych drzwi rowniez jest polaczona do wtyku XS 4 pin 4, czy ma swoj osobny pin?[/quote]

    Każda krańcówka ma swoje miejsce we wtyku XS4 i tak:

    Drzwi lewe przód to wtyk XS4 pin 6

    Drzwi prawe przód to wtyk XS4 pin 4

    Drzwi lewe tył to wtyk XS4 pin 13

    Drzwi prawe tył to wtyk XS4 pin 3

    Myślę.że jest to jasne. Pozdrawiam.

  • Dziekuje Marku za pomoc. Wlasnie wrocilem z samochodu, podalem mase na XS4 pin 4 i lampka w suficie sie zapalila. Znalazlem rowniez przewody, ktore ida do tej lampki, widac je po zdjeciu schowka od strony pasazera. Jutro musze kupic jakas krancowke i zabieram sie za montaz 😄 <!-- s:D -->
    Tylko jeszcze zastanawiam sie- po co kazda krancowka ma swoj osobny pin, skoro skoro po otwarciu jednych drzwi zapalaja sie obrysowki w kazdych drzwiach. No coz, tak pewnie musi byc 🙂