Witaj na forum Fabia Club Polska

Anteny CB

Temat utworzony · 97 Posty · 45077 Wyświetlenia
  • Model ML-145 to bardzo dobry wybór ale... z producentem trochę nie trafiłeś.

    Zdecydowanie lepiej, dokładniej wykonana jest ML-145 od Sirio.

    Z ciekawości - jak Ci się zestroiła ta antenka?

  • [quote]długość 1,6 kg [/quote]

    ??????

    Teraz jak już kupiłeś pytasz się czy dobra 🙂 Jak słyszysz innych i oni Ciebie to jest dobra 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="dr O."]
    Teraz jak już kupiłeś pytasz się czy dobra 🙂 Jak słyszysz innych i oni Ciebie to jest dobra 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    Wiesz co... na seryjnej antenie w Mercedesie Axorze też słyszałem i mnie słyszeli... a że siałem jak demon płodności a SWR był gdzieś w kosmosie, to inna sprawa... i cud że radia nie ujarało 😛

  • chodziło mi o dobry odbiór i nadawanie 😉 koledzy na CB na pewno by Cię uraczyli miłym słowem jakby piszczało lub coś w tym stylu 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="dr O."]chodziło mi o dobry odbiór i nadawanie 😉 koledzy na CB na pewno by Cię uraczyli miłym słowem jakby piszczało lub coś w tym stylu 😉 <!-- s;) -->[/quote]

    Tak, tylko dla jednych dobry odbiór to "dobrze Cie słychać kolego" z dwóch kilometrów, a dla innych z piętnastu.

  • [quote="mateuszurad"]Panowie kupiłem antenę alan ML145 o parametrach
    Impedencja 50omów
    Zakres pracy 26000-28000MHz
    SWR<1,2
    moc maksymalna 400 W
    SWR<2 90kanałów
    długość 1,6 kg

    Chciał bym wiedzieć czy jest to dobra antena, czy dokonałem dobrego wyboru?[/quote]

    Jeśli jest dobrze zestrojona z radiem to przetestuj ją w trasie. Chętnie się dowiem jak wypadła. Faktycznie lepiej trzeba było kupić SIRIO.

    Jak na tą długość to troszkę ciężka 😉 <!-- s;) -->

  • Witam.
    Mam problem z anteną - konkretnie - z kablem antenowym.
    Używałem wcześniej (poprzednie samochody) anteny President Colorado, mocowanej do główki PL, przymocowanej w "Maluchu" na stałe w dachu (nad oświetleniem kabiny), w Omedze B Kombi do mocowania na relingu (w tylnej lewej części samochodu, kabel puszczony był pod drzwi bagażnika).
    W F1 (sedan) używam President Florida przyklejając magnes w tylnej lewej części dachu, a kabel puszczając przez drzwi.
    Niestety, po kilku miesiącach stawiania/ściągania anteny i otwierania/zamykania drzwi chyba przeciąłem lub zwarłem kabel antenowy (chyba w końcu kupię reflektomert 🙂 <!-- s:) --> ). Po otwarciu drzwi wyraźnie też widać zagięcia kabla przez drzwi i otarcia kabla.
    Czy Szanowni Userzy mają jakiś sensowny pomysł na wpuszczenie kabla antenowego do środka? Może jakieś inne miejsce zamocowania anteny (nie koniecznie magnesówka, posiadam kilka anten i główek PL i DV). Nie mam koncepcji na zamontowanie anteny i wpuszczenie kabla. Wykorzystując krótką Floridę zauważyłem, że grubość kabla jest taka, że gołym okiem widać, że jest on ściskany przez drzwi do nadwozia, a nie chciałbym uszkodzić kolejnego kabla, a tym bardziej tranzystora mocy wcz radia (koszt co prawda niewielki, ale najczęściej nawet w dobrych sklepach można kupić prawie nie działającą "malowankę").
    Pozdrawiam.

  • Ja mam wypuszczony kabel na zew. przez tą szczelinę w prawym górnym rogu tylnej szyby i kabel od 5 lat ten sam nieuszkodzony.

  • [quote="D_Mrozu"]Witam.
    Mam problem z anteną - konkretnie - z kablem antenowym.
    Używałem wcześniej (poprzednie samochody) anteny President Colorado, mocowanej do główki PL, przymocowanej w "Maluchu" na stałe w dachu (nad oświetleniem kabiny), w Omedze B Kombi do mocowania na relingu (w tylnej lewej części samochodu, kabel puszczony był pod drzwi bagażnika).
    W F1 (sedan) używam President Florida przyklejając magnes w tylnej lewej części dachu, a kabel puszczając przez drzwi.
    Niestety, po kilku miesiącach stawiania/ściągania anteny i otwierania/zamykania drzwi chyba przeciąłem lub zwarłem kabel antenowy (chyba w końcu kupię reflektomert 🙂 <!-- s:) --> ). Po otwarciu drzwi wyraźnie też widać zagięcia kabla przez drzwi i otarcia kabla.
    Czy Szanowni Userzy mają jakiś sensowny pomysł na wpuszczenie kabla antenowego do środka? Może jakieś inne miejsce zamocowania anteny (nie koniecznie magnesówka, posiadam kilka anten i główek PL i DV). Nie mam koncepcji na zamontowanie anteny i wpuszczenie kabla. Wykorzystując krótką Floridę zauważyłem, że grubość kabla jest taka, że gołym okiem widać, że jest on ściskany przez drzwi do nadwozia, a nie chciałbym uszkodzić kolejnego kabla, a tym bardziej tranzystora mocy wcz radia (koszt co prawda niewielki, ale najczęściej nawet w dobrych sklepach można kupić prawie nie działającą "malowankę").
    Pozdrawiam.[/quote]

    Często ściągasz tą antenę? Do czego jej używasz?

    ZTCP Florida ma odkręcany bat - jeśli często używasz przemyśl odkręcanie wyłącznie bata w sytuacjach niepewnych, a magnes i kabel zostaw w jednym miejscu - wypuść z bagażnika wkładając go pod uszczelkę (między uszczelkę a karoserię, dla bezpieczeństwa od zewnątrz w rowku zrób U kablem, tak żeby wchodził do auta "w górę" (woda nie zacieka). Możesz podłożyć w tym miejscu na karoserii trochę izolacji (taśmy) - kabel dużo mniej będzie dostawał po tyłku i będzie non-stop w jednej pozycji, tak się ułoży i będzie śmigać.

    Masz jeszcze inną opcję - np. Antena w miejsce fabrycznej do radia, a radio na klejonkę albo ewentualnie Sirio Triflex - jeśli zasięgi pokroju 5km w trasie i 2-3 w mieście są dla Ciebie wystarczające.

  • Witam.
    Ostatnio rzadko ściągam antenę - jestem zdegustowany zasięgami łączności przy użyciu tej anteny.
    Antenę CB - jak sama nazwa wskazuje - używam do pracy radiotelefonu w paśmie CB - chyba że inni Userzy mają jakieś inne zastosowania 🙂 <!-- s:) --> .
    Wpuszczenie przez szybę raczej odpada - częste otwieranie tylnych drzwi.
    Dla tego myślałem nad jakimś mocowaniem do klapy bagażnika, do tego podstawa PL lub DV i normalna antena (czytaj o długości > 150cm).
    Zasięgi przy użyciu Floridy, Sirio Triflex raczej mnie nie zadowalają - swego czasu między radiotelefonem mobilnym a stacjonarnym - ok. 70km (stacjonarna antena 7/8λ, radiotelefon SuperStar3000 lub Alan87, w samochodzie President Jackson + antena President Colorado na stałe w dachu, moc 4W, emisja A3E), a między samochodami ok 20km w terenie zurbanizowanym (w drugim samochodzie Alan87 lub SuperStar3000 + Prsident Colorado na stałe w dachu). Nienajgorzej było z anteną President Colorado zamocowaną do relingu i radiotelefonem President Francois czy Onwa Turbo (z przebudowanym torem odbiornika).
    Teraz przy użyciu Floridy + Alan48 Plus Multi lub Uniden Pro 520XL zasięg rzędu 2 - 3 km to już "prawie DX" 🙂 .
    Pozdrawiam.

  • Ja bym się nie zastanawiał, ładował w miejsce fabrycznej, a radio UKF na klejonke.

    Wszelkie uchwyty do klapy i relingów to dwie rzeczy - brak masy jak w magnesie albo... RDZA - masz do wyboru 😉

    Mnie w A4 wystarczają zasięgi rzędu 8-10 km z zestawu Magnum MX/Uniden 520XL + Maryland na podstawie DV 150 mm

    W Fabii dość podobnie zachowują się te radyjka w parze z Sirio ML145

    Na Onwie MK2 w Hondzie, jak Maryland siedział na stałe w dachu rozmawiałem swobodnie z 4 Watów na 15-17 kilometrach.

  • Witam ponownie.
    Chyba zastosuję Sirio ML145 i główkę PL zamocowaną w oryginalnym otworze, a do UKF coś pokombinuję. Zastanawiam się jednak nad wzmocnieniem dachu - muszę poszukać kawałka grubej blachy.
    Dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  • Proponowałbym mimo wszystko antenę z głowicą DV - dużo wytrzymalsza i w razie co można położyć a nie odkręcać całkiem, a jak się coś podzieje z gwintem, to wymieniasz samą śrubkę z nakrętką/motylem a nie całą głowicę.

  • Witam.
    Do PL mam w tej chwili Sirio ML145. Do DV mam Sirio CB27S, i z tego co pamiętam lepiej radio działało na ML145. Poza tym CB27S była strasznie głośna.
    Pozdrawiam.

  • Bo 27 jest głośna, tylko tak jak mówię - DV jest bardziej uniwersalne, jak Ci nie zależy, możesz ładować PL - ze wszystkimi konsekwencjami 😉

  • Dostałem w spadku taką antene:

    [url]http://www.sklep.lechpol.pl/towar/6327[/url]

    Moje pytanie to dlaczego przy takich parametrach moja fala niesie się tylko na 4 kilometry?

    Parametry:
    Częstotliwość: 26-28MHz
    S.W.R: <1,2
    Impedancja:50 ohm
    Moc max: 600W
    Antena 148cm, stal nierdzewna
    Montaż: uchwyt magnetyczny
    Przewód RG-58, 4m
    Wtyk: PL-259

  • [b]bruce86 [/b] a jakie radio masz?

  • [b]bruce86[/b] spróbuj jeszcze przetestować tą antenę u jakiegoś znajomego co ma CB bo coś musi być nie tak z tą anteną albo z radiem. Ja 4km to ja odbirałem jak miałem antene 45cm, teraz mam antene 1m i odbieram okolo 8-9km i to jeszcze przy włączonym ASC.

  • [quote="bruce86"]Dostałem w spadku taką antene:

    [url]http://www.sklep.lechpol.pl/towar/6327[/url]

    Moje pytanie to dlaczego przy takich parametrach moja fala niesie się tylko na 4 kilometry?
    [/quote]

    Pierwsze, podstawowe pytanie - jaki SWR ma antena.

  • [quote="lisowska88"]antene nalezy zestroic z radiem, moze Twoja jest ustawiona "w czy dpy" i dlatego nie dziala ;p[/quote]

    Z samochodem - a dokładnie antena ma być zestrojona w miejscu, w którym jest stale używana (w rogu dachu, czy na środku). Radio nic nie zmienia.