Witaj na forum Fabia Club Polska

System oszczędzania paliwa START/STOP

Temat utworzony · 8 Posty · 1216 Wyświetlenia
  • Witam

    Dokładnie to było chyba przedwczoraj usłyszałem na TVN turbo o czymś takim jak system START/STOP, który znajduje się w nowych samochodach. Chodzi o to, że np. na skrzyżowaniach przy dłuższych postojach samochód sam gasi silnik. Następnie można go zapalić naciskają pedał gazu. Ten system działa nie tylko na skrzyżowaniach, ale także jak np. przez dłuższą chwilę nie wyłączymy silnika. Podobno ma to oszczędzać paliwo? Moje pytanie brzmi jak szanowni forumowicze zapatrują się na taki system oszczędzania spalania, czy jest to bezpieczne? Na skrzyżowaniach różnie bywa. Poza tym jak silnik na skrzyżowaniu zgaśnie to ponowne uruchomienie zajmuję parę sekund i może być problem z niecierpliwymi kierowcami, bo może się wtedy tworzyć korek? A jeśli to bezpieczne to czy można taki system zainstalować już w samochodzie, który kupiłem w grudniu?

    Tomek

  • gdyby nie był bezpieczny to pewnie by go mercedes nie wprowadzał 🙂 <!-- s:) -->
    Ponowne zapalenie jak sam napisałeś następuje przez wciśnięcie gazu, więc raczej to będzie moment.
    Mi to wygląda raczej na taki tryb uśpienia, jak w laptopach np. Ponowne uruchomienie trwa krócej niż normalnie.

  • Chyba lepiej jednak panować nad własnym samochodem niż odwrotnie.
    Oby nie doszło do takich czasów,że aby rano wstać z łóżka to trzeba wklepać PIN...itd,itd
    Elektronika owszem tak, ale do pewnego momentu.

    omron

  • Miałem już sytuacje stojąc na red świetle, że musiałem szybko uciekać by ocalić tylnią część pojazdu, obawiam się, iż wynalazek tego typu by mi to skutecznie uniemożliwił, a w takich sytuacjach liczy się każdy ułamek sekundy. Jestem stanowczo przeciw.

  • Szkoda że zapomnieli powiedzieć o ile szybciej zużywa się się silnik na takim start/stop. 🙂 <!-- s:) -->

  • [quote="Konrad"]Szkoda że zapomnieli powiedzieć o ile szybciej zużywa się się silnik na takim start/stop. 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    Może właśnie oto chodzi 😉 ? Im szybciej zużyje się silnik tym szybciej będzie trzeba go wymienić na nowy, albo lepiej wymienić na nowy, ale samochód 😄 .

  • a kiedy najwiecej samochod ciagnie paliwa?? 😆 na rozruchu i ssaniu. Ciekaw jestem ile pali taki wynalazek 😛

  • [quote="Lord_Nikkon"]a kiedy najwiecej samochod ciagnie paliwa?? 😆 na rozruchu i ssaniu. Ciekaw jestem ile pali taki wynalazek :p[/quote]

    Nie do końca masz rację. Oglądałem ostatnio na TVN Turbo Szkołę Auto gdzie tematem przewodnim była nauka ECO Drivingu. Właśnie tam powiedzieli, że jeżeli przewidujemy, że postój będzie trwał dłużej niż 30 sekund należy wyłączyć silnik. Na biegu jałowym pracujący silnik pracujący przez 3 minuty spala tyle paliwa ile przejedziesz przez jeden kilometr jadąc 50 km/h. Nie mówię tutaj, kiedy silnik jest zimny, bo w tedy ewidentnie spalanie jest większe, bo chodzi ssanie, ale jak już jest silnik rozgrzany? Współczesne silniki są tak skonstruowane, aby właśnie nie ciągnęły dużo paliwa przy rozruchu silnika.