Witaj na forum Fabia Club Polska

Zmieszany olej :/ Fabia 1.9 TDI

Temat utworzony · 4 Posty · 1789 Wyświetlenia
  • Witam kolegów z FCP. Intryguje mnie pewien problem związany z Fabią i pomyślałem, że forum FCP będzie najlepszym miejscem, gdzie uzyskam fachową odpowiedź.

    Moja dziewczyna posiada Fabię 1.9 TDI 101 koni (2001 rok). Ostatnio zmieniłem w autku olej na Castrol Edge full syntetyk (spełniający normę 505.01 VW dla silników na pompowtryskiwaczach). 2 dni temu autko było u mechanika na wymianie rozrządu. Dziewczyna wczoraj odebrała go od mechanika i gość powiedział jej, że dolał pół litra oleju do auta bo było za mało wg niego. Dolał do niego półsyntetyk 10W40 (który oczywiście normy 505.01 nie spełnia). Wmawiał dziewczynie, że się nic nie dzieje i że wszystko jest OK.
    Wg mnie jednak nie jest OK, ale zanim pojadę gościa opieprzyć to chciałbym poznać Waszą opinię dotyczącą współpracy tych 2 olejów i ich wpływ na samopoczucie silnika.

    Poza tym poziom oleju jest jakieś 7 mm powyżej górnej kreski (gość stwierdził, że tak ma być, bo turbina sobie ten nadmiar zassie). Jak dla mnie to totalna paranoja.... no ale chętnie poznam opinie fachowców w tym temacie.

    Wybaczcie mi może dziwne pytanie, ale osobiście posiadam benzynową Hondę, a na silnikach TDI znam się nie za bardzo 🙂 <!-- s:) -->

    Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi !

  • Po to są normy min i max by się ich trzymać, kolejna sprawa wlanie oleju nieprzystosowanego do pompowtrysków poprostu je wykończy jeszcze do tego półsyntetyk, ja na Twym miejscu mało, że bym gościa opiepszył jak to ująłeś to jeszcze bym go obciążył kosztami oleju i filtra. Jeśli już się miesza oleje to bezwzględnie muszą spełniać normę dla danego silnika i być o takiej samej lepkości jak ten co jest w silniku. Jeśli dolał pół litra, a teraz jest 7 milimetrów poza max, to raczej poziom się mieścił w granicach, choć był bliżej min.

  • [quote="FixXxeR"]Poza tym poziom oleju jest jakieś 7 mm powyżej górnej kreski (gość stwierdził, że tak ma być, bo turbina sobie ten nadmiar zassie). Jak dla mnie to totalna paranoja.... no ale chętnie poznam opinie fachowców w tym temacie. [/quote]

    Turbina zassie? :rotfl: Ktoś sobie jaja robi. A co do olejów to jak [b]MirekS[/b], napisał 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam,
    jesli chodzi o poziom oleju, to zauważylem u siebie, ze jak bylo go "za dużo" to spalanie bylo wyższe ... (takie wnioski wyciągam po odczycie licznika) teraz mam "w normie" czyli mniej wiecej w polowie podzialki i uwazam ze silnik teraz pracuje OK. (norma 505.01 oczywiscie)
    Olejem innej klasy (tzn NIE 505.01) możesz uszkodzić pompowtryskiwacze, gdyz ten olej nie ma odpowiedniej "gęstości" nawet jak sie rozgrzeje. Temat był obszernie poruszany na jednym z niemieckich for dot. wlasnie VAG i olejów.

    pozdrawiam.

    [u]02.07.2008[/u]
    Potwierdzam, za dużo oleju powoduje za duże spalanie (tdi) - sprawdzone. obecnie olej jest ok. i spalanie na poziomie 4,5 - 5,5 🙂 <!-- s:) -->
    pozdrawiam.