Witaj na forum Fabia Club Polska

Archiwum

Temat utworzony · 4843 Posty · 325902 Wyświetlenia
  • ja posiadam MIO P560 z AutoMapa .. przejechalem nia trase Białogard - Leeds (polnocna Anglia) .. ladem do Rotterdamu, pozniej prom i kilkadziesiat km po Anglii ... zero blednych wskazan i nie wymaga dodatkowych anten .. do tego ten model posiada Bluetootha i WiFi :hyhy: <!-- s:hyhy: -->

  • [quote="vanhouse"]Tylko jak z dokładnością map poza granicami kraju? Sprawdza się?[/quote] ja smigam cały czas po DE, mam wgrane TomToma w telefonie i zawsze trafiam do celu a smigam nie tylko po miastach ale i tez wioskach w górach :super: Pozdro :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

  • Hmm, do tej pory miałem Fabkę z tatą na pół, ale znudziła mu się już jego połowa i chcę mi ją podarować. Ktoś się orientuje jakie procedury i jakie koszty są z tym związane??

  • [b]Zygus[/b], Spisujesz umowę darowizny 50% auta. I z tym idziesz do urzędu skarbowego.Nie jestem pewien do jakiej kwoty jesteś zwolniony z płacenia podatku. Tam niestety musisz dowiedzieć się dokładnie jakie dokumenty potwierdzające pokrewieństwo musisz mieć i jaki PIT wypełnić i ile zapłacisz i czy wogóle zapłacisz. W rzędzie komunikacyjnym cennik standardowy bez wymiany tablic rejestracyjnych (ale musisz je mieć żeby nalepkę zmienić). Na dowód rejestracyjny czekasz standardowo 1 miesiąc. Zgłoś u ubezpieczyciela zmianę właściciela, aby polisa przychodziła na Ciebie tylko.

  • A wartość auta te 50% to oni sami wyceniają, czy to z ubezpieczenia kwota czy z katalogów?? no właśnie z tym US nie wiem tylko bo reszta to wiadomo ze dowód i ubezpieczenie odpowiednie zmiany trzeba nanieść.
    Mam nadzieje tylko ze nie będę musiał nie wiadomo ile tego podatku płacić. Od darowizny płaci się 10% ??

  • [b]Zygus[/b], żeby nie kombinować możesz kupić od ojca 50% samochodu i zapłacisz 2% podatku od wzbogacenia czyli np. twoja fabia jest warta 20 tyś zł. to zapłacisz 2% od 10 tyś zł czyli 200zł. Spisujesz umowę kupna-sprzedaży 50% samochodu wypełniasz PIT bez wypełnienia wartości auta- US sam wg swoich tabel każe Ci wpisać wartość 50% wartości auta. Po tym wszystkim idziesz do wydziału komunikacji z tablicami rejestracyjnymi i umową kupna sprzedaży, opłacasz za przerejestrowanie auta bez wymiany tablic (tylko wtedy jeżeli mieszkasz w tym samym rejonie wydziału komunikacji) nie pamiętam dokładnie ale pewnie z 50zł.

    Ja tak zrobiłem ze zniesieniem współwłasności.

  • nareszcie wida jej prawdziwy kolor 🙂 ) skodzina czysta 🙂 <!-- s:) -->

  • kiedy kupowałem felke była robiona darowizna, bo przez niedopatrzenie umowe podpisała tylko mamuśka, zrobiła później darowizne połowy toczki na mnie (wartosc na umowie 10 000 czyli połowa) i nie dalismy za to ani grosza, a przy okazji dowiedziałem sie, ze jesli darowizna jest raz na minimum 5 lat to nie potrącają podatku

  • moja również wypucowana, szkoda tylko ze musze parkowac pod chmurka i ptaki sraja

  • [b]mrice[/b], no to jest ciekawa opcja, bede sie musial upewnic w us

  • Ja również dziś umyłem auto i zmieniłem koła na letnie. Ale sie świeći 🆗 <!-- s🆗 -->

  • [quote="vanhouse"]To co dobre zawsze szybko mija 😕 <!-- s:/ --> a gdzie w polsce czy anglia?[/quote]

    No niestety Anglia dokładnie Leeds, tak to jest życie na "wygnaniu" :krzeslem: 😉

  • u mnie spalanie średnie (80% trasa 20% miasto) z niecałych 2000km to 5,4l/100km. Przyspieszenie ponadprzeciętne (często ludzie dziwnie się patrzą jak ich fabia wyprzedza).

  • Aby długo nie szukać...

    W przypadku omawianego nabycia praw majątkowych w formie umowy darowizny, aby obdarowany mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego miejscowo zgodnie z adresem zamieszkania obdarowanego.
    (...)
    Zgłoszenie powinno zostać złożone przez obdarowanego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, którym będzie dzień wyrażenia przez obdarowanego, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, woli co do przyjęcia darowizny.
    (...)
    Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z kolei z art. 4a ust. 4 tej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy: wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9 tys. 637 zł lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
    (...)
    Niedopełnienie powinności zawiadomienia urzędu skarbowego przez obdarowanego na czas spowoduje, że nabywca darowizny zapłaci podatek wedle reguł odnoszących się do bliskich z I grupy podatkowej, tj. zapłaci podatek od wartości darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku - 9 tys. 637 zł.
    (...)
    Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od spadków i darowizn, od 1 stycznia 2007 r. podatnicy, którzy otrzymali darowiznę od najbliższej rodziny, mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Krąg obdarowanych, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a u.p.s.d., został określony bardzo ściśle i jest nieco węższy od kręgu bliskich zaliczanych przez tę samą ustawę do I grupy podatkowej. Zwolnieniem objęte są darowizny na rzecz małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma, macochy. Wykluczeni ze zwolnienia zostali natomiast, także należący do I grupy podatkowej, zięć, synowa i teściowie.
    (...)

  • Teraz pozostaje ustalenie wartosci pojazdu, moim zdaniem najlepiej jest brac pod uwage wartośc ubezpieczenia AC... gdyż oparte na katalogach, które określają wartość oraz złużycie - amortyzację danego modelu/ rocznika/ wyposazenia...
    Po podpisaniu umowy z rodzicami dobrze jest zapłacić te parę złotych podatku i spać spokojnie, gdyż US może zapukać do drzwi w ciągu 5 lat i zapłacimy odsetki, a wartość może zostać wówczas ustalona różnie... jak to w naszej Polscejuż nie raz bywało...

    Teoretycznie nie trzeba zmieniać dowodu rejestracyjnego, może wystarczy pieczatka w Wydziale Komunikacji o wykreśleniu jednego z współwłaścicieli... ale to jest różnie...

    Co do ubezpieczenia to dobrze jest mieć polise na siebie, jak coś (odpukać w nie malowane) to Twoje zniżki się stracą.
    Może kiedyś będzie jak np w Anglii gdzie każdy ma ubezpieczenie OC przypisne do siebie - do osoby a nie samochodu...

  • Witam wszystkich bardzo gorąco :zdrowko: <!-- s:zdrowko: -->

    Jestem właśnie na kupnie autka i zastanawiam sie nad Fabia II
    Bylem u dilera i zaproponował on mi dwie wersje podstawowa z motorem 1.2 60KM 34600zł i wersje Ambiente z wyprzedaży rocznika 2007 roku 1.2 12V 70KM 39300zł

    Mam pytanie jak spisują sie te silniczki w Fabiach czytałem coś ze maja problemy z przeskakującym rozrządem :dobani:

    I który silniczek będzie bardziej udana jednostka 1.2 60KM czy 1.2 12V 70KM

  • [quote="Fasolka"]Teoretycznie nie trzeba zmieniać dowodu rejestracyjnego, może wystarczy pieczatka w Wydziale Komunikacji o wykreśleniu jednego z współwłaścicieli... ale to jest różnie... [/quote]

    fakt, jak ojciec wypisywał mamuske z swojego auta (bo z mama na pół bralismy fele w papierach) to tlyko była adnotacja w dowodzie ze wykreslono współwłasciciela, ale nie wiem jak bedzie jesli wykreslany bedzie na pierwszej stronie

  • Problem z rozrządem został rozwiązany i już nie występuje, przynajmniej nikt sie nie chwali 🙂 <!-- s:) -->
    Z tych dwóch to tylko bogatsza wersja z mocniejszym silnikiem

  • Mam jeszcze takie pytanie jak z awaryjnością tych silników 1.2 70KM ponieważ autko będę brał na raty na 6 lat i nie chciał bym mieć jakiś większych problemów z tym motorem
    Rocznie robie kolo 10-12 tys km autko głownie będzie jeździć po mieście

  • No u mnie raczej będzie wymiana, to do tej pory tata byl właścicielem, a ja bylem dopisany jako współwłaściciel. Dzieki wszystkim za rozjaśnienie problemu 🙂 <!-- s:) -->