Witaj na forum Fabia Club Polska

[Inne] Światła do jazdy dziennej LED.

Temat utworzony · 160 Posty · 78214 Wyświetlenia
  • [b]Czapla55[/b], jednak nie każda fabia posiada system automatycznego włączania świateł mijania, przez co zakup samych świateł LED bez układu włączającego je automatycznie może okazać się niewystarczający.

  • [quote="Czapla55"][quote] Jeśli kogoś w ogóle zainteresuje mój post, wtedy opiszę jak to zrobić w miarę bezboleśnie,
    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm.[/quote][/quote]
    jak by ci sie chcialo to opisz cala procedure , mi na pewno sie przyda
    i jakie swiatla kupiles ?
    pozdawiam

  • [quote="and62"][quote="Czapla55"][quote] Jeśli kogoś w ogóle zainteresuje mój post, wtedy opiszę jak to zrobić w miarę bezboleśnie,
    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm.[/quote]
    jak by ci sie chcialo to opisz cala procedure , mi na pewno sie przyda
    i jakie swiatla kupiles ?
    pozdawiam[/quote]

    Światła kupiłem najtańsze, o najmniejszej mocy (chyba 7 W obydwie) bo nakaz oświetlania słońca to faszyzm 🙂 . To dwa takie paski z diodami, z Allegro, szukałem czegoś co by pasowałe w te puste miejsca na światła przeciwmgielne w Fabiuszu ale nie znalazłem. Ważne jest żeby te światełka miały obydwie homologacje, coby niebieski się nie czepiał i żeby złe państwo nie mogło mnie opodatkować nazywając eufemistycznie podatek mandatem karnym 🙂 <!-- s:) -->.

    Mój Fabiusz jest jeszcze na gwarancji (ma niecałe 2 lata) więc nie mogłem go za bardzo demolować. Kabelek przeciągnąłem tak:
    pod wycieraczkami jest taki plastik, trzeba go wyjąć albo przynajmniej odchylić od strony kierowcy. Odkręcamy dwie plastikowe śruby które go trzymają, ja jeszcze dodatkowo zdjąłem wycieraczkę od strony kierowcy. Bez ściągacza można to zrobić tak: zdejmuje się zaślepkę i odkręca śrubę mocującą wycieraczkę. W to miejsce nakręca się do połowy zwykłą nakrętkę a z drugiej strony śrubę o takim samym gwincie. Jedną ręką łapiemy wycieraczkę a drugą pukamy czujnikiem. Pukamy LEKKO i delikatnie, uwaga na szybę. Po setnym puknięciu wycieraczka zejdzie 🙂 .
    Następnnie (albo przedtem 🙂 włączamy wycieraczki i wyłączamy stacyjkę przy ich największym wychyleniu. Wtedy mechanizm wycieraczek układa się tak, że jest odsunięty najdalej od linki otwierania maski i mamy tam wygodny dostęp.
    Linka wraz z jakimś przewodem przechodzi przez blachę komory silnika a następnie przez drugą blachę. W obydwu tych miejscach są uszczelki gumowe, bardzo ciasne są cholery. Zdejmujemy pierwszą i przesuwamy ją do przodu samochodu jakieś 15 cm. Potem ściągamy drugą uszczelkę i przesuwamy do przedniego otworu. Następnie przepychamy ją do komory silnika (da się zrobić, wystarczy śrubokręt i trochę zdolności manualnych). Teraz od przodu przepychamy przez uszczelki ten dodatkowy przewód, Ja to zrobiłem zaginając końcówkę przewodu na śrubokręcie, przechodzi jak przez masło. Można kabelek posmarować towotem coby zmniejszyć tarcie. Na koniec końcówkę kabla przeciągamy przez te dwie dziury w karoserii i cofamy uszczelki na swoje miejsca. Mnie zajęło to około godzinki 🙂 , ale robiłem to pierwszy raz i musiałem trochę kombinować.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 22-05-2011, 11:30[/i] ][/size]
    [quote="wolfmk"][b]Czapla55[/b], jednak nie każda fabia posiada system automatycznego włączania świateł mijania, przez co zakup samych świateł LED bez układu włączającego je automatycznie może okazać się niewystarczający.[/quote][/quote]

    Zgadza się, mój sposób dotyczy tylko tych Fabiuszów z automatem 😞 . Nie będę ukrywał, że podłączenie tego cholernego przekaźnika łatwe nie jest, nim trzeba wpiąć się szeregowo w wiązkę. Ale mnie chodziło o to, żeby ci co mają ten automat nie kombinowali już jak koń pod górę, bo dla nich sprawa jest banalnie prosta.

    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm 🙂 .

  • A ja wam powiem inaczej;) Ja mam osobny włącznik do Ledów;) I automatyczny włacznik podpiety do świateł mijania. Jak zapale światłą mijania to ledy się wyłaczają. Teraz przegląd przeszedłem bez problemu;)

  • [quote="Bagsiu"]A ja wam powiem inaczej;) Ja mam osobny włącznik do Ledów;) I automatyczny włacznik podpiety do świateł mijania. Jak zapale światłą mijania to ledy się wyłaczają. Teraz przegląd przeszedłem bez problemu;)[/quote]

    Ale czy ledy włączają się u Ciebie równocześnie z zapłonem? Czy gasną automatycznie po włączeniu jakichkolwiek innych świateł, poza zganiaczem? Jeśli nie, to wystarczy pierwsza kontrola niebieskich i będzie 200 zł podatku + zabranie dowodu rejestracyjnego.

    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm 🙂 <!-- s:) -->.

  • nie wylaczaja sie;) Policja nie raz mnie już wzieła na bok i nic;) mi gasna juz jak wlacze swiatła mijania i drogowe bo sa do nich podpiete;) przeglad mialem 18 maja i nic:D

  • [quote]nie wylaczaja sie;)[/quote]

    ...??? Sprecyzuj. Czy chodziło Ci o to, że światła ledowe nie włączają się równocześnie z zapłonem?

    [quote]Policja nie raz mnie już wzieła na bok i nic;)[/quote]
    Różnie bywa, to też są ludzie. W DC są wyjątkowo upierdliwi, nie darowali by Ci. Pal diabli mandat, ale oni zabierają też DR.

    [quote]mi gasna juz jak wlacze swiatła mijania i drogowe bo sa do nich podpiete;)[/quote]

    I to jest prawidłowe. Powinny gasnąć też przy postojowych, nie muszą przy zganiaczu. BTW - nie ja pisałem tę kretyńską ustawę i odpowiednie rozporządzenia.

    [quote]przeglad mialem 18 maja i nic:[/quote]

    Od czasu jak 27 lat temu miałem przegląd Syrenki 104 (bez hamulca ręcznego, ze światłami świecącymi na boki, ze stopem mrugającym 5 minut po naciśnięciu hamulca oraz z silnikiem latającym po całej komorze i z urwanym drążkiem redukcyjnym) to już żaden następny przegląd nie był dla mnie straszny 🙂 <!-- s:) -->.

    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm 🙂 .

  • [quote="Czapla55"]...??? Sprecyzuj. Czy chodziło Ci o to, że światła ledowe nie włączają się równocześnie z zapłonem?
    [/quote] No właśnie nie włączają się razem z zapłonem;) Mam osobny włącznik;) Pomyśl przy odpalaniu silnika masz skoki napiecia;) Spala ci się po jakimś czasie te ledy;) w Nowym audi a4 wujek posiada od razu też się ledy w lampach nie wlaczaja;)
    [quote="Czapla55"]I to jest prawidłowe. Powinny gasnąć też przy postojowych, nie muszą przy zganiaczu. BTW - nie ja pisałem tę kretyńską ustawę i odpowiednie rozporządzenia. [/quote]

    Przy postojowych mogą gasnąc ale nie musza:) Ja mam auto zarejestrowane w 2004 roku wiec moge wlaczyc postojowe swiatla;) żeby oświetlic tył i tablice;) CZyli jak Jedziesz;) mam wlaczone ledy i postojówki czyli ringi 😉 <!-- s;) --> i tył mi oświetla;)

  • [quote]Przy postojowych mogą gasnąc ale nie musza:)[/quote]

    Wybacz, ale ja już naprawdę nie wiem co chcesz osiągnąć pisząc takie rzeczy. Czy chcesz podbudować swoje ego podkreśleniem znajomości wśród miejscowej policji i diagnostyków, czy chodzi Ci może o wprowadzenie w błąd potencjalnych czytelników w celu późniejszego złupienia ich przez organy? A może chciałeś podkreślić, że w Twojej okolicy organy nie znają ustawy?

    [quote] Ja mam auto zarejestrowane w 2004 roku wiec moge wlaczyc postojowe swiatla;) żeby oświetlic tył i tablice;) CZyli jak Jedziesz;) mam wlaczone ledy i postojówki czyli ringi 😉 <!-- s;) --> i tył mi oświetla;)[/quote]

    Zastanów się teraz co po takiej wypowiedzi pomyśli człowiek czytający Twoją wypowiedź. Najpierw będzie zaskoczony, dlaczego nie podałeś podstawy prawnej, zdziwi go też nadmierna dydaktyka i pewność siebie. Inteligentniejsi zaczną dociekać, czy wprowadzasz ich w błąd z powodu własnej niewiedzy, czy też celowo. Ja też już więcej nic nie napiszę bo... to zaczyna być po prostu śmieszne. Pamiętaj tylko, że to jakie sobie zamontowałeś światła oraz Twój stan wiedzy prawnej to jest naprawdę tylko Twój problem. Nie jest mi żal gości, którzy zasugerują się Twoimi wypowiedziami i zapłacą podatek-mandat, za głupotę wszak zawsze trzeba płacić. Ale naprawdę nie rozumiem co chciałeś osiągnąć wypisując te kocopoły.

  • Mówie tylko co jest legalne a co nie;) Nie mam znajomosci;) w diagnostyce;) Miałem ostatnio przegląd i wszystko mi sprawdzili 😉 <!-- s;) --> i jest wszystko ok dlatego mówie że moja instalacja jest zgodna z prawem. Przy postojowych światłąch ledy nie muszą zgasnąc dopiero przy mijania i drogowych. Zaraz ci przytocze cos;)

    Cytuje wolmfka strona 3;)
    [quote="Wolmk"]Panowie, chcialbym ostatecznie wyjasnic tresc rozporzadzenia.
    Stwierdza ono jednoznacznie, że w samochodach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 r. dopuszcza sie swiecenie tylnych swiatel mijania i podswietlenia rejestracji, ale nie jest to juz wymagane wiec mozemy smialo montowac swiatla dzienne bez potrzeby podlaczania tylnych swiatel mijania.
    Jest jeszcze jeden warunek - powinny sie automatycznie wlaczac jezeli urzadzenie wlaczajace lub wylaczajace silnik znajduje sie w polozeniu umozliwiajacym prace silnika - czyli domyslam sie, ze chodzi o "stacyjke".[/quote]

  • [quote]Przy postojowych światłąch ledy nie muszą zgasnąc [/quote]

    Zgadza się, przegapiłem. Ale mnie chodziło o co innego...

    [quote]No właśnie nie włączają się razem z zapłonem;) Mam osobny włącznik;)[/quote]

    [quote]Jest jeszcze jeden warunek - powinny sie automatycznie wlaczac jezeli urzadzenie wlaczajace lub wylaczajace silnik znajduje sie w polozeniu umozliwiajacym prace silnika [/quote]

    Ten warunek jest określony w rozporządzeniu, w tabeli świateł, w rubryce 18, punkt 1. U mnie niestety z przeglądem był kłopot. Nie wierzę też w tolerancję niebieskich, oni jeśli tylko mogą, to mandacik dowalą. Po prostu miałeś szczęście.

  • [quote="Bagsiu"]Mówie tylko co jest legalne a co nie;) Nie mam znajomosci;) w diagnostyce;) Miałem ostatnio przegląd i wszystko mi sprawdzili 😉 <!-- s;) --> i jest wszystko ok dlatego mówie że moja instalacja jest zgodna z prawem. Przy postojowych światłąch ledy nie muszą zgasnąc dopiero przy mijania i drogowych. Zaraz ci przytocze cos;)

    Cytuje wolmfka strona 3;)
    [quote="Wolmk"]Panowie, chcialbym ostatecznie wyjasnic tresc rozporzadzenia.
    Stwierdza ono jednoznacznie, że w samochodach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 r. dopuszcza sie swiecenie tylnych swiatel mijania i podswietlenia rejestracji, ale nie jest to juz wymagane wiec mozemy smialo montowac swiatla dzienne bez potrzeby podlaczania tylnych swiatel mijania.
    Jest jeszcze jeden warunek - powinny sie automatycznie wlaczac jezeli urzadzenie wlaczajace lub wylaczajace silnik znajduje sie w polozeniu umozliwiajacym prace silnika - czyli domyslam sie, ze chodzi o "stacyjke".[/quote][/quote]

    podaj adres tej stacji diagnostycznej

  • [quote]podaj adres tej stacji diagnostycznej[/quote]
    Chcesz złożyć donos czy zrobić przegląd? Nie za daleko będzie jechać?

    Sprawa jest jasna, cytowane rozporządzenie precyzuje kwestię. Ja nie mam zamiaru nikomu czegokolwiek udowadniać, jak ktoś chce, niech sobie włącza światełka ręcznie, to jest wolny kraj. Mnie chodziło o to, żeby naród nie płacił mandatów (podatków) bo dla funkcjonariusza stan prawny pochodzi z przepisów a nie z dyskusji na forach internetowych.

    Wiem, że w ogóle jazda w dzień na światłach nie ma sensu. Gdyby mi ktoś powiedział 30 lat temu, że będzie taki obowiązek to wziąłbym go wtedy za wariata. Dzisiaj już przebąkuje się o konieczności chodzenia poboczem w odblaskowych kamizelkach, za 30 lat pewnie taki obowiązek wprowadzą, poprzedziwszy go szerokimi "konsultacjami" i wynikami badań. Badania wcale nie będą sfałszowane, takie kamizelki rzeczywiście poprawiły by bezpieczeństwo. Podobnie jak całkowity zakaz używania wszelkich pojazdów...

  • kolega ma stara omege jest z wodzisławia Śl
    więc nie miał by daleko a ma pare rzeczy które były by kontrowersyjne i ciekawe czy by przeszedł przegląd

    1 brak recznego
    2 spaliny hmmmm nie mieszczą się chyba w żadnych normach
    3. ciemne wszystkie szyby bez przedniej
    4. dzienne przerobione z przeciwmgielnych
    ciekawe czy by go przepuścili

    nie mam zamiaru donosić ja nie z tych ....................

  • [quote]kolega ma stara omege jest z wodzisławia Śl
    więc nie miał by daleko[/quote]
    Sorry, w głupocie swojej pomyślałem że chodzi Ci o tę moją stację 🙂 <!-- s:) -->.
    [quote]a ma pare rzeczy które były by kontrowersyjne i ciekawe czy by przeszedł przegląd[/quote]
    Raczej nie 🙂 . Przypadkowo dobrze znam temat, bo przez poprzednie 31 lat poruszałem się zawsze jakimiś potwornymi rzęchami, dopiero na starość dorobiłem się czegoś normalnego. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadkach... delikatnie mówiąc ciężkich, przegląd najlepiej robić jak najdalej od wszelkich dużych miast. Ja zawsze jeździłem 50 km od DC 🙂 . Zauważyłem też, że dużo łatwiej jest wtedy, gdy stempelek sprzed roku jest z tej samej stacji, oni cenią sobie lojalność 🙂 .

  • [quote="Czapla55"]... oni cenią sobie lojalność 🙂 <!-- s:) -->[/quote]

    lojalonosc (czyt. kasa) 🙂

  • [quote="Czapla55"][quote]no to już śpieszęz informacje, że nie jest tak jak myslisz!
    To co nazywane jest w Fabii II światłami do jazdy dziennej (fabryczne) to jest aktywacja świateł mijania + pozycyjnych (przód i tył) po przekręceniu stacyjki - nie włącza się wtedy podświetlenie deski rozdzielczej. Tak więc są to światła do jazdy dziennej według przepisów obowiązujących do niedawna... od kilku dni są przepisy stanowiące iż wystarczy samo oświetlenie przodu auta[/quote]

    Ale posiadanie tych tzw. "fabrycznych świateł do jazdy dziennej" piekielnie ułatwia montaż tych normalnych świateł ledowych. Dlatego:

    1. Wystarczy kupić same światła, bez specjalnego układu (przekaźnika) - wychodzi dużo taniej.
    2. Nie trzeba nic kombinować z wpinaniem się w instalację.

    Do włączania tych świateł fabrycznych (będę nazywał je "światła 1") służy włącznik ukryty koło skrzynki bezpieczników. Trzeba zdjąć osłonę, wyjąć styropianowe zabezpieczenie od dołu a następnie zdjąć z tego włącznika kostkę. W kostce są dwa przewody, ten dolny daje nam wszystko, czego potrzeba do ledowych świateł do jazdy dziennej (będę nazywał je "światłami 2"). Trzeba podłączyć do tej kostki przewód zakończony zwyczajną skuwką (tzw. "chłopaczek"). Przy całym tym przedsięwzięciu problemem jest tylko przeciągnięcie tego przewodu do komory silnika. Jeśli kogoś w ogóle zainteresuje mój post, wtedy opiszę jak to zrobić w miarę bezboleśnie, ja puściłem przewód wzdłuż linki do otwierania maski, mam już na to patent. Tu gdzieś na forum ktoś żalił się, że w czasie tej operacji nie mógł zdjąć wycieraczek bez ściągacza - na to też jest sposób.

    Przewód podpięty w ten sposób podłączamy na plusa do świateł 2, ja na wszelki wypadek wlutowałem tam jeszcze na stałe bezpiecznik, ale to chyba nie jest konieczne. Minusy poszły na masę w pobliżu świateł, było z tym troszkę kłopotów, bo tam wszędzie jest plastik i trzeba było ciągnąć dosyć daleko. Po włączeniu zapłonu zapalają się automatycznie światła 2, w wypadku włączenia jakichkolwiek innych świateł (postojowe, mijania czy drogowe) światła 2 gasną z automatu. Jedynym wyjątkiem jest użycie tzw. "zganiacza" (wtedy światła 2 się palą) ale przepisy na to pozwalają i specjalnie precyzują ten przypadek. Odległości, wymiarów i innych parametrów nie podaję, to łatwo wszędzie wyszukać. Trzeba tylko pamiętać o tych dwóch cholernych homologacjach, jak ich nie będzie to niebieski na pewno nas okradnie.

    A poza tym uważam, że nakaz oświetlania słońca to faszyzm.[/quote]

    Czy dobrze zrozumiałem, że wystarczy jeden kabelek wpiąć do kostki włącznika świateł "dziennych", podłączyć go do ledów i do tego masa od ledów do nadwozia i mam światła dzienne z prawdziwego zdarzenia? To by było coś 🙂 <!-- s:) --> a czy po takiej operacji nadal świeci się cały tył, tzn światła mijania i oświetlenie tablicy?

    P.S Chyba każda Fabia II ma włącznik świateł do jazdy w dzień...

  • [quote="Ciacho"]a czy po takiej operacji nadal świeci się cały tył, tzn światła mijania i oświetlenie tablicy?[/quote]
    w teorii TAK tyl sie swieci, i chyba komp tym steruje, przynajmniej tak wynika ze schematu elektrycznego od roomstera

  • [quote]Czy dobrze zrozumiałem, że wystarczy jeden kabelek wpiąć do kostki włącznika świateł "dziennych", podłączyć go do ledów i do tego masa od ledów do nadwozia i mam światła dzienne z prawdziwego zdarzenia?[/quote]
    Yes, yes, yes!
    [quote]To by było coś 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    Dlatego pozwoliłem sobie wrzucić opis 🙂
    [quote]a czy po takiej operacji nadal świeci się cały tył, tzn światła mijania i oświetlenie tablicy?[/quote]
    Nie świeci się nic poza ledami.
    [quote]P.S Chyba każda Fabia II ma włącznik świateł do jazdy w dzień...[/quote]
    Chyba nie tylko Fabiusze II. Brat ma tego tam ...Romastera, też jest ten patent.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 24-05-2011, 11:23[/i] ][/size]
    [quote="and62"][quote="Ciacho"]a czy po takiej operacji nadal świeci się cały tył, tzn światła mijania i oświetlenie tablicy?[/quote]
    w teorii TAK tyl sie swieci, i chyba komp tym steruje, przynajmniej tak wynika ze schematu elektrycznego od roomstera[/quote]

    W moim Fabiuszu palą się tylko i wyłącznie ledy. Braciszek ma roomstera, jak trzeba to w weekend mogę to sprawdzić w praktyce, zresztą każdy może to szybko zrobić samemu. Trzeba zdjąć kostkę z tego włącznika, podłączyć do dolnego kabla żarówkę (próbnik) i puścić na masę. Po włączeniu zapłonu próbnik zaświeci, po włączeniu jakichkolwiek innych świateł zgaśnie. To samo będzie przy odpalonym silniku - przynajmniej tak jest w Fabiuszu II. Schematu jeszcze nie rozgryzałem, BTW, gdzie go można zassać? Chodzi o roomsterka i Fabiusza.

  • [quote="Czapla55"]Schematu jeszcze nie rozgryzałem, BTW, gdzie go można zassać? Chodzi o roomsterka i Fabiusza.[/quote]
    na zaprzyjaznionym forum fabii sa namiary na schematy do roomstera po czesku a to to samo co f2

    ps
    w mojej fabce II style+joy jest tak ze po zapaleniu silnika swieca mijania H7 postojowe, tablica
    nie swieca zegary, radio itp