Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2] Przewód głośnikowy w samochodzie bez instalacji audio.

Temat utworzony · 9 Posty · 2212 Wyświetlenia
  • Cześć.
    Próbuję założyć radio w aucie bez instalacji audio. Sądziłem, że przewody są tylko przeciągnięte od drzwi pod deską do radia. Jak rozbebeszyłem drzwi i chciałem przepchnąć kabel to oprzytomniałem. W konstrukcji jest od wewnątrz jakaś złączka zamocowana do blachy. Czy aby się do niej dostać to trzeba rozkręcić cały kokpit? Czy są tam jakieś normalne wtyki? Może lepiej zdecydować się na głośniki w półce? Może kable puścić omijając to złącze(brzydko i niewygodnie)? Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania przeszukując forum. Pomóżcie, plizz.

  • Cześć
    Ja bym kabelki do głośników położył z instalacją elektryczną auta. Bo przy tych drzwiach dużo się na pracujesz. tylne głośniki na półkę 🙂 a przednie niestety w drzwi 😕 <!-- s:/ -->

    Jeszcze się zapytam jakie tam głośniki przychodzą ; chodzi mi o średnicę 10 cm czy 13cm czy 17 cm. Sorry za offa :padam:

  • Mam tylko dwa głośniki.
    Też "bym położył razem z instalacją", ale jak wspomniałem wcześniej tam jest złączka. Pytam jak się do niej dostać.

  • Witam. Nie wiem jak się ma instalowanie audio w Fabii 2,ale w Fabii 1 nie ma złączki w słupku gdzie przechodzą przewody do drzwi poprzez przelotkę gumową przypisanej do głośników tylko jest to miejsce wolne przez które powinien przewód głośnikowy swobodnie przejść. Nie trzeba również rozkręcać całego kokpitu żeby ze słupka do radia dociągnąć do kostki przewód. Daj może jakieś foto,bo nie wiem o co dokładnie chodzi jak piszesz o złączce w drzwiach lub też rozwiń wątek gdyż nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Pozdrawiam

  • Złączka nie jest w drzwiach tylko juz w blasze konstrukcji samochodu.
    Próbowałem przepychać od strony drzwi i przeszło przez ten gumowy elastyczny element pomiędzy drzwiami a samochodem, ale na samochodzie się zatrzymało. Wymacałem tam jakąś złączkę i właśnie szukam kogoś kto to widział i wie jak się do tego zabrać.

  • proponuje rozebrać plastiki nad nogami kierowcy i pasażera. Wtedy na pewno zobaczysz te kostki. Co do przeprowadzenia kabli do głośników to proponuje poszukać pustych pinów w tych kostkach, kupić cienkie kable i po prostu przecisnąć kable przez puste piny w słupku. Jak by nie chciały przejść przez ten słupek to proponuje małym wiertłem o grubości przewodu które byś podłączał przewiercić otwór w pustym pinie w słupku (ale i pustym w kostce) Zdejmij tą gumę między słupkiem i drzwiami i dopiero tam zrób na kablach wsuwki "żeńskie" i "męskie" żeby na w razie czego później nie ciąć kabli tylko żeby je móc rozłączyć.
    Tak bynajmniej jest w fabii I bo sam z ciekawości patrzyłem na te kostki od wewnątrz auta i tu przy gumie.
    Ja na szczęście mam całą instalację fabryczną na 8 głośników.

    Życzę powodzenia.

  • No ja właśnie chcę od środka zobaczyć tę kostkę tylko nie wiem co odkręcić, żeby się najszybciej tam dostać. Jest w jakiejś książce opisane( albo na forum) gdzie są punkty mocowania? Od strony kierowcy widzę trzy śruby przy bezpiecznikach, ale góra trzyma i nie wiem czy tam jest zatrzask czy co...

  • W tym to już Ci nie pomogę gdyż wiem jak to się robi ale w Fabii I.
    W F1 musisz zdjąć ten plastik pod kierownicą i te kostki są koło uchwytu otwierania maski.

  • Do F1 to mam książkę i tam są pokazane te śrubki, ale w F2 jest troche inaczej. Jak nikt się nie znajdzie to będę experymentował.

    [size=75][ [i][b]Dodano[/b]: 03-04-2011, 21:37[/i] ][/size]
    Wczoraj przeciągnąłem kabel. Gdybym miał to jeszcze raz zrobić to zajęłoby mi to około godziny.
    Zacząłem od strony pasażera. Ściągnąłem tylko osłonkę styropianową od spodu.
    Przegub elastyczny gumowy(osłona, uszczelka) pomiędzy drzwiami a klatką podważyłem śrubokrętem płaskim od zewnątrz i zeszło w momencie. Widzę kostkę (złączkę), jest tam dźwignia, jeden klik i odpięte. To co zostało w samochodzie wpycham do środka przez te wszystkie wygłuszające gąbki. Ręką sięgam po to gniazdo i spinam jeszcze raz obie części ale już w rękach ( poza blachami). W rękach przewiercam całość w dwóch miejscach ( na dwie żyły), przekładam przewód przez jedną część i ją zapinam od strony auta. Potem przekładam kabel przez drugą część(wtyczkę tego gniazda) i łączę gniazdo z wtyczką. Przed założeniem uszczelki ściągam poszycie drzwi. Przepycham kabel przez uszczelkę , zakładam uszczelkę i już tylko głośnik przykręcam i podpinam.
    JAk ściągnąć poszycie drzwi? Najpierw odpinamy uchwyt. Podważamy śrubokrętem ( mi najlepiej szło zaczynając od dołu. Jak zdejmiemy to widać dwie śruby mocujące ( na tzw gwiazdkę). Odkręcamy. Potem dwie śruby od dołu poszycia( na dole drzwi) i można resztę podważać i odpinać. Jak wszystkie zaczepy puszczą to pchamy poszycie w górę i schodzi. Trzeba odpiąć przewód od klamki i już można odłożyć na bok.