Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Chłodnica - płyn/wentylator/wymiana/kontrolka

Temat utworzony · 442 Posty · 73797 Wyświetlenia
  • Te idioty za wymianę płynu w chłodnicy chcą 140 pln. qrwa skandal. to ani ksieża ,a już nie godom o tych baranach doktorach tak nie kradną :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: <!-- s:evil: -->

  • A czemu wymieniasz plyn w chlodnicy?? Co ssie stalo??

  • najwyrzszy czas na wymiane.
    i chyba sam g se wymienie
    ino niewiem kaj sie go spuszcza .chyba z bloku??

  • To musisz poczekac na Mirka, on powinien wiedziec 😛

  • Kupujesz 3 litry wody destylowanej, 3 litry G12 plus i mieszasz.
    Musisz skądś wytrzasnąć kanał lub jakiś najazd i 5 litrową bańkę . Odkręcasz kurek z zbiornika wyrównawczego w komorze silnika. Patrząc od dołu autka po lewej stronie chłodnicy u dołu masz kurek, który naciskasz około 3 mm i przekręcasz w lewo o 180 stopni i tyle, czekasz jak Ci spynie cały płyn. Nie rób tego na gorącym silniku - grozi oparzeniem. Natomiast wlanie zimnego płynu do gorącego silnika grozi pęknięciem głowicy. Następnie zakręcasz kurek musi charakterystcznie kliknąć - jest to info, że się zatrzasnął i od góry wlewasz płyn, na początku Ci wszystko nie wejdzie bo masz zamknięty termostat. Po wlaniu około 3.5 litra odpalasz silnik i w miarę jak Ci będzie ubywać płynu dolewasz, aż osiągniesz na zbiorniczku max. Musisz czekać, aż załączy Ci się wentylator na chłodnicy, znaczy to, że termostat jest w pełni otwarty i jest pełny obieg płynu. Przy pełnym obiegu następuje również samoczynne odpowietrzenie całej instalacji. U mnie wchodzi równe 5 litrów z tym, że trzeba wziąść poprawkę, iż trochę wchodzi mi w układ instalacji gazowej. Ty jak jej nie masz wejdzie Ci nieco mniej. Na następny dzień jak silnik dobrze wystygnie sprawdzasz poziom i ewentualnie uzupełniasz na maxa. Na silniku gorącym zawsze poziom jest wyższy więc nie można się tym sugerować. Powodzenia. A za 140 zł proponuję :piwo: dla klubowiczów 😄 <!-- s:D --> .

    Proponuję przenieść ten wątek do garażu mechanicznego, fakt, że zaczęło się od ASO, ale przeszliśmy do konkretów.

  • MirekS to normalnie nasz klubowy mechanior 😛 . Mirku a tak z ciekawości czym zajmujesz sie zawodowo :?: <!-- s:?: -->

  • [quote="Łukasz"]Mirku a tak z ciekawości czym zajmujesz sie zawodowo :?: <!-- s:?: -->[/quote]
    Nadzór nad pracą i naprawą maszyn. Także siłą rzezczy trochę mechaniką samochodową też się interesuje.

  • [quote="lysyy"]
    G12 wcale nie jest dobrym plynem. lepiej zmienic na taki zielonkawy tylko nazwy nie pamietam. jak sobie przypomne dzis to zapodam.[/quote]

    G11 - leją go do VW

  • panowie mam pytanko po jakim czasie trzeba wymienic plyn w chlodnicy ??? 😎 fabka jest 2002 i 55tys przebiegu 😛 <!-- s:P -->

  • [quote="Adaś"]Nie martw sie 🙂 wystrzeli Ci pompka od chłodnicy i cały wyleci to wtedy wymienić 🙂 <!-- s:) -->
    z dnia na dzień coraz bardziej mysle , że fabie to gruchoty 🙂
    przez cały rok 2005 na mechanike wydałem ok 2 200 zł 😕 [/quote]

    heheh Adas ale ja nie chce czekac 😉 ja chce to wyprzedzic :mrgreen:

  • [quote="waku"]panowie mam pytanko po jakim czasie trzeba wymienic plyn w chlodnicy ??? 😎 fabka jest 2002 i 55tys przebiegu 😛 <!-- s:P -->[/quote]

    Ja wymieniłem po 4,5 roku, przebieg 64 tys km

  • To co jest podane w książce jest datą orientacyjną, zapewniam Cię, że jakbyś to zrobił np. za rok nic się nie stanie.

  • Witam! Jestem pierwszy raz na forum i mam pytanie: Od jakiegos czasu ubywa mi regularnie płyn chłodniczy ze zbiorniczka. Poza tym nie ma żadnych objawów. Rano odpala normalnie, nie leci biały dym. Czy jest ktoś kto miał podobne problemy? Dodam, że jestem posiadaczem Fabii 1.4 (60KM) z instalacją gazową (sekwencja), przebieg 118 tys.

  • U mnie też było znikanie płynu, przyczyną okazała się uszczelka pod głowicą, która była uszkodzona w miejscu gdzie płyn odpływał do układu wydechowego, a, że tam ciepło to sobie od razu odparowywał.
    Czy zanieczyszczony masz płyn w zbiorniczku :?: <!-- s:?: -->
    I drugie pytanie czy nie przybyło Ci oleju w silniku :?:

  • Czy jest majonez pod korkiem oleju?

  • [quote="Krzysiek"]Czy jest majonez pod korkiem oleju?[/quote]

    W zimie jest to częste zjawisko szczególnie jak auto jest eksploatowane na krótkich odcinkach, natomiast w lecie jest to niepokojące zjawisko.

  • Zgadza się ale jeżeli jest go dużo np.1 centymetrowa warstwa to już jest powód do niepokoju.

  • To fakt :niepewny: <!-- s:niepewny: -->

  • Płyn w zbiorniczku jest czysty, na bagnecie nic nie wskazuje, żeby przybyło oleju. "Majonez" pod korkiem jest ale wydaje mi się że nie ma go niepokojąco dużo.
    Dodam, że pompa wody i termostat są sprawne. (osobiście byłem przy wymianie w trakcie wymiany łańcucha rozrzadu). I mam jeszcze pytanie czy w przypadku wymiany uszczelki pod głowicą zalecane jest planowanie głowicy. Pozdrawiam wszyskich.

  • [quote="ArtB"]mam jeszcze pytanie czy w przypadku wymiany uszczelki pod głowicą zalecane jest planowanie głowicy.[/quote]

    Obowiązkowo 🙂 <!-- s:) -->